Προς το περιεχόμενο

Laptop ή Pc


Giorgos1408

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά , θα ηθελα την γνώμη και τις προτάσεις σας στο τι να κοιτάξω όσων αφορά λαπτοπ ή pc σε ένα budget των 800€. Είμαι τελειόφοιτος μηχανολόγος όποτε σίγουρα θέλω να δουλεύει προγράμματα όπως το autocad όσο καλύτερα γίνεται αλλά να μπορώ να κάνω και ελαφρύ gaming. Γενικά η ιδέα του λαπτοπ με τραβάει περισσότερο αλλά δεν ξέρω αν με αυτά τα λεφτά μπορώ να φτιάξω ένα πολύ πιο δυνατό Πύργο(για τα δεδομένα του budget εννοείται) σε σχέση με ένα λαπτοπ αντίστοιχης αξίας. Ελπίζω να μην ακούγεται χαζό έτσι όπως το έγραψα και να είναι κατανοητός ο συνειρμός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giorgos1408 είπε

Καλησπέρα παιδιά , θα ηθελα την γνώμη και τις προτάσεις σας στο τι να κοιτάξω όσων αφορά λαπτοπ ή pc σε ένα budget των 800€. Είμαι τελειόφοιτος μηχανολόγος όποτε σίγουρα θέλω να δουλεύει προγράμματα όπως το autocad όσο καλύτερα γίνεται αλλά να μπορώ να κάνω και ελαφρύ gaming. Γενικά η ιδέα του λαπτοπ με τραβάει περισσότερο αλλά δεν ξέρω αν με αυτά τα λεφτά μπορώ να φτιάξω ένα πολύ πιο δυνατό Πύργο(για τα δεδομένα του budget εννοείται) σε σχέση με ένα λαπτοπ αντίστοιχης αξίας. Ελπίζω να μην ακούγεται χαζό έτσι όπως το έγραψα και να είναι κατανοητός ο συνειρμός μου.

Την αγορα monitor δεν την γλυτωνεις εφοσον θελεις να δουλεψεις CAD χωρις να σου βγουνε τα ματια. Οποτε στο budget ουτως ή αλλως ειναι και επιπλεον οθονη 27"

Αρα πρεπει να δεις τι θα περισεψει για τα υπολοιπα (laptop / Pc)

Gaming laptop ειναι ακριβο.

Ενα laptop ομως ειναι σαφεστατα πιο handy συνολικα να το εχεις σαν φοιτητης και εργαλειο. Για παιχνιδια παιρνεις μια κονσολα καποια στιγμη ή παιζεις με τους φιλους σε internet cafe.

Για εμενα βαζεις ως στοχο ενα laptop με καλούτσικη IPS οθονη και ενα medium range Ryzen 7XXX. Στο σασι μαλλον θα ειναι σε low κατηγορια (αλλα πλαστικουρα) ωστε να μπορεις να εχεις καλυτερο επεξεργαστη.

Παραδειγμα (δεν εχω κανει ερευνα αγορας)

HP 255 G10 854U6ES 15.6 FHD IPS R7-7730U 16GB/512GB SSD W11 Buy (computeruniverse.net)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

HP 255 G10 854U6ES 15.6 FHD IPS R7-7730U 16GB/512GB SSD W11 Buy (computeruniverse.net)

Θα λειτουργείς autocad & συναφή! Αρα τo συγκεκριμένο notebook έχει cpu με την παλιά ενσωματωμένη GPU που έχει και πολλές ελλείψεις και δεν τα πάει καλά με το opengl. Σε AMD όταν μας ενδιαφέρουν ενσωματωμένα κοιτάζουμε μόνο με RDNA3.

Στην περίπτωση σου πρέπει να πας σε INTEL τουλάχιστον 12ης γενιάς Ι5 με την καλή gpu. 

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/343296_350461_363863_728946/Notebook-15-15-6-Intel-Core-i7-16GB.html?o=notebook&order_by=pricevat&order_dir=asc

αυτά με τον Ι7 1255u είναι ιδανικά για την περίπτωση σου και πρέπει να προσθέσεις και μια 27" 1440p (dual monitor) που θα σε βοηθήσει σημαντικά στην παραγωγικότητα

6 ώρες πριν, Giorgos1408 είπε

Ελπίζω να μην ακούγεται χαζό έτσι όπως το έγραψα και να είναι κατανοητός ο συνειρμός μου.

Ενας πύργος με INTEL 12600Κ  θα σου στοιχίζει περίπου το ίδιο αλλά με setup μιας οθόνης που είναι ΜΕΙΟΝ στην περίπτωση σου. Αν ανέβεις στο 1000αρικο και βάλεις 2 οθόνες ..... σαφώς καλύτερη επιλογη το desktop. Επίσης θα μπορείς να το κρατήσεις πολλά χρόνια ανεβάζοντας μέχρι Ι9 14900Κ & βάζοντας μια NVIDIA RTX αν στο μέλλον θέλεις να εργαστείς πάνω σε βαριά-πολυπλοκα projects.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο θετικό που έχει ένα λάπτοπ σε σχέση με έναν σταθερό Η/Υ είναι η δυνατότητα μετακίνησης και η απαίτηση μικρού χώρου εργασίας. Σε κάθε άλλη περίπτωση έχει μόνο μειονεκτικά. Το λάπτοπ το αγοράζεις μία φορά, είναι αυτό που είναι, για βαριά χρήση πρέπει να δώσεις πολλά λεφτά εκτός αν βρεις κάτι καλό μεταχειρισμένο και με τα ρίσκα που αυτό περιέχει. 

Από την άλλη ένας σταθερός υπολογιστής κατά προτίμηση BTO (built to order) σου δίνει την δυνατότητα ανά πάσα στιγμή να το αναβαθμίσεις, να αλλάξεις κάρτα γραφικών, να προσθέσεις σκληρούς, να αλλάξεις οθόνη γενικά να κάνεις ότι σου επιτρέπει η τσέπη και φυσικά δεν χρειάζεται να πω πως οι αποδόσεις ενός σταθερού vs ενός λάπτοπ στα ίδια λεφτά είναι σαφώς ανώτερες. 

Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Αν έχεις σταθερή έδρα που θα εργάζεσαι (δεν είσαι πχ. μισή εβδομάδα στο πατρικό, μισή στο δικό σου, συχνά και διαρκή ταξίδια που είναι απαραίτητο να εργάζεσαι)

και

- αν στην έδρα σου δεν είσαι αναγκασμένος να κάθεσαι εναλλάξ σε δωμάτια λόγω δραστηριοτήτων συγκατοίκων

και

- αν ο προσφερόμενος χώρος σου δεν είναι ένας καναπές ή κρεβάτι αλλά ένα έστω και οριακό γραφειάκι

πας με βεβαιότητα σε desktop και αγνοείς τις συγκρίσεις επιδόσεων/κόστους μεταξύ των λύσεων γιατί μπορείς να βρεις προσφορές που να πετύχεις τις επιδόσεις που θές και στα δύο μέσα.

Έχω δουλέψει σχεδιαστικά προγράμματα για μεγάλα διαστήματα σε desktop και laptop και πάντα όταν επέστρεφα στο desktop ένιωθα μια ανακούφιση λόγω της μεγάλης οθόνης και λόγω της πιο άνετης στάσης σώματος που προσφέρουν τα ανεξάρτητα περιφερειακά.

Το λαπτοπ το θεωρώ μια λύση ανάγκης για σύντομη εργασία ή και παιχνίδι σε κάποιο ταξίδι, που ανέχεσαι τον έντονο θόρυβο και την εκνευριστική θερμότητα δίπλα σου όταν ζορίζεται.

Επεξ/σία από Hnepes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hnepes είπε

- Αν έχεις σταθερή έδρα που θα εργάζεσαι (δεν είσαι πχ. μισή εβδομάδα στο πατρικό, μισή στο δικό σου, συχνά και διαρκή ταξίδια που είναι απαραίτητο να εργάζεσαι)

και

- αν στην έδρα σου δεν είσαι αναγκασμένος να κάθεσαι εναλλάξ σε δωμάτια λόγω δραστηριοτήτων συγκατοίκων

και

- αν ο προσφερόμενος χώρος σου δεν είναι ένας καναπές ή κρεβάτι αλλά ένα έστω και οριακό γραφειάκι

πας με βεβαιότητα σε desktop και αγνοείς τις συγκρίσεις επιδόσεων/κόστους μεταξύ των λύσεων γιατί μπορείς να βρεις προσφορές που να πετύχεις τις επιδόσεις που θές και στα δύο μέσα.

Έχω δουλέψει σχεδιαστικά προγράμματα για μεγάλα διαστήματα σε desktop και laptop και πάντα όταν επέστρεφα στο desktop ένιωθα μια ανακούφιση λόγω της μεγάλης οθόνης και λόγω της πιο άνετης στάσης σώματος που προσφέρουν τα ανεξάρτητα περιφερειακά.

Το λαπτοπ το θεωρώ μια λύση ανάγκης για σύντομη εργασία ή και παιχνίδι σε κάποιο ταξίδι, που ανέχεσαι τον έντονο θόρυβο και την εκνευριστική θερμότητα δίπλα σου όταν ζορίζεται.

Οπως παραπανω

Ολα εξαρτωνται απο το πως εσυ προβλεπεις να κινησαι και να λειτουργεις επαγγελματικα αλλα και προσωπικα.

Κακα τα ψεματα τα laptops ειναι πια κυριαρχα και παντου οταν υπαρχει κινητικοτητα.

Πολιτικος μηχανικος σε εργοταξια ειμαι και μονο laptops μας δινουν εδω και πολλα χρονια (μαζι με οθονες και deck stations).

Φυσικά δεν κανουμε μελετες αλλα δουλευουμε ομως πανω σε αυτα.

Εννοειται δεν ασχολουμαστε με 3D και rendering κλπ αλλα ανοιγουμε για πληροφοριες ομως 3D σχεδια.

Τα τελευταια δυο χρονια εχω ενα HP ProBook G7 με i5 10th gen.

Intel(R) Core(TM) i5-10310U CPU @ 1.70GHz   2.21 GHz, 16,0 GB RAM

Δεν θα πω ότι ειναι ανετο. Ζοριζεται και καθυστερεις αλλα την δουλεια σου την κανεις με τους οποιους περιορισμους. Ειναι ομως αναγκαιοι και ο συμβιβασμός ειναι απολυτα αποδεκτος και ισσοροπημενος.

 

Την ισσοροπια αυτη εσυ πρεπει να την σταθμισεις για εσενα.

 

PC πιο ισχυρο και με δυνατοτητα αναβάθμισης ή Laptop λιγοτερο ισχυρο αλλα με δυνατότητα πιο γενικης χρησης παντου για προσωπικη και επαγγελματικη χρηση.

Μεσα στην επαγγελματικη χρηση απο ενα σημειο και μετα ειναι και να μπορεις να δουλεψεις και να στειλεις την πληροφορία εγκαιρως. Αν και για αρχη δεν νομιζω να είσαι σε αυτο το επιπεδο και εαν πας σε εταιρεια και αντιστοιχη θεση θα σου το παρεχουν αυτοι. 

Εαν εισαι freelancer τοτε βολικο ειναι να δουλευεις και απο το σπιτι. 

Δυστυχως το διπλο εξοδο δεν θα το γλυτωσεις ουτως ή αλλως απλα θα αποφασισεις τι θα παρεις πρωτο και τι δευτερο (PC/Laptop)

 

Η επαγγγελματικη λογικη λεει PC πρωτα για να σου βγαλει τα χρηματα για να παρεις Laptop.

Οθονη θελεις και στις δυο περιπτωσεις οπως και δηποτε οπωσδηποτε (27" IPS)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...