Προς το περιεχόμενο

Logitech Wave Keys Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρουμε πολύ καλά πώς είναι να εργάζεσαι για ώρες επί ωρών, «αγκαλιά» με ένα πληκτρολόγιο κι ένα ποντίκι, καθισμένος σε μια καρέκλα.

Αυτό ενέχει πολλά προβλήματα, κάποια από τα οποία η Logitech επιχειρεί να λύσει με το Logitech Wave Keys keyboard, ένα εργονομικό πληκτρολόγιο γραφείου που συνδυάζεται άψογα με το εργονομικό Logitech MX Vertical mouse. Δοκιμάσαμε το πληκτρολόγιο -γράψαμε και το παρόν κείμενο μέσω εκείνου- και παραθέτουμε τη γνώμη μας.

Οπτικά, το Logitech Wave Keys κάνει εντύπωση από την πρώτη στιγμή. Υιοθετεί την πινελιά του υπερυψωμένου κέντρου, όμως δεν χωρίζει σε δύο ομάδες τα πλήκτρα με ένα ξεκάθαρο χώρισμα στην μέση – είναι ενιαίο και κυματιστό. Πέραν της ομορφιάς του σχεδιασμού, δηλαδή, είναι εργονομικό και βοηθάει τον χρήστη να τοποθετεί πιο σωστά τα χέρια του κατά την πληκτρολόγηση.

Οι διαστάσεις του πληκτρολογίου φτάνουν τα 37.6x21.9x3cm, ζυγίζοντας περίπου 700 γραμμάρια. Είναι πιο μικρό σε μέγεθος από ένα τυπικό πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους, τουλάχιστον στο πλάτος, καθώς τα πλήκτρα έχουν επίσης τοποθετηθεί σε διάταξη κύματος-τόξου. Υπάρχει μια καμπύλη από την επάνω άκρη προς την κάτω, εντονότερη κοντά στο κέντρο όπου το πληκτρολόγιο έχει το μεγαλύτερο ύψος. 

Τα πλήκτρα έχουν επαρκές κενό ανάμεσά τους, τουλάχιστον αρκετό ώστε η αλλαγή από παραδοσιακό πληκτρολόγιο στο Logitech Wave Keys να μην είναι δύσκολη. Με δυο λόγια, δεν χρειάστηκε ιδιαίτερος χρόνος προσαρμογής στα νέα δεδομένα παρά τις διαφορές στον σχεδιασμό.

image.jpeg.a7b017e93f60956f10aa229d426fe161.jpeg

Ως πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους, διαθέτει NumPad και η σειρά πλήκτρων F1-F12 προσφέρει επιπλέον λειτουργίες όπως mute και emojis. Μέσω του λογισμικού που συνοδεύει τη συσκευή, μπορούν να προγραμματιστούν για να εξυπηρετούν άλλους σκοπούς, δίνοντας ελευθερία στον χρήστη – για παράδειγμα, η εντολή στο πλήκτρο emoji ήταν η πρώτη αλλαγή που κάναμε.

Στην κάτω πλευρά, όπου ακουμπούν οι καρποί, υπάρχει ενσωματωμένο μαξιλαράκι. Είναι απαλό στο άγγιγμα και δεδομένου ότι οι καρποί κινούνται (στην περίπτωσή μας τουλάχιστον), δεν προκάλεσε ερεθισμούς στο δέρμα ή ενοχλήσεις. Το σώμα του πληκτρολογίου και τα πλήκτρα είναι κατασκευασμένα από πλαστικό ABS, προσφέροντας καλή ποιότητα κατασκευής όμως όχι κάτι πέραν των συνηθισμένων. 
Το πληκτρολόγιο διαθέτει δύο ποδαράκια στο κάτω μέρος, τα οποία μαζεύονται ή επεκτείνονται για να δώσουν κλίση στο πληκτρολόγιο.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nepomuk είπε

τιμουλα εχουμε ;

https://www.skroutz.gr/s/48262350/Logitech-Wave-Keys-Asyrmato-Pliktrologio-Gri.html

Περίπου 80€.

2 ώρες πριν, Xvipes είπε

Εργονομικό μηχανικό πότε; 

Από Logistech δεν ξέρω, αλλά από άλλες εταιρείες, με ανώτερη ποιότητα από logitech, υπάρχουν λύσεις. Δες εδώ:

https://www.keychron.com/collections/all-products?sort_by=price-descending&filter.v.availability=1

Πολύ σοβαρά πληκτρολόγια για τα χρήματά τους...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Tlykog said:

https://www.skroutz.gr/s/48262350/Logitech-Wave-Keys-Asyrmato-Pliktrologio-Gri.html

Περίπου 80€.

Από Logistech δεν ξέρω, αλλά από άλλες εταιρείες, με ανώτερη ποιότητα από logitech, υπάρχουν λύσεις. Δες εδώ:

https://www.keychron.com/collections/all-products?sort_by=price-descending&filter.v.availability=1

Πολύ σοβαρά πληκτρολόγια για τα χρήματά τους...

Πήρα το K10 PRO για προγραμματισμό με Galeron Blue Switches και απλά γαμάει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, MariosX είπε

Πήρα το K10 PRO για προγραμματισμό με Galeron Blue Switches και απλά γαμάει 

Ελπίζω να μη θέλει να κοιμηθεί κάποιος στο δωμάτιο που δουλεύεις...:D

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρά , άψογο , έχει το άνοιγμα στα πλήκτρα χωρίς υπερβολές, για άνετη  δακτυλογράφηση , τζέλ , ποντίκι εργονομικό  , ωραίο σετ , ξεκούραστο , αξίζει να το δοκιμάσεις .καλή τιμή.

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Tlykog said:

https://www.skroutz.gr/s/48262350/Logitech-Wave-Keys-Asyrmato-Pliktrologio-Gri.html

Περίπου 80€.

Από Logistech δεν ξέρω, αλλά από άλλες εταιρείες, με ανώτερη ποιότητα από logitech, υπάρχουν λύσεις. Δες εδώ:

https://www.keychron.com/collections/all-products?sort_by=price-descending&filter.v.availability=1

Πολύ σοβαρά πληκτρολόγια για τα χρήματά τους...

Τα Keychron είναι απλά όμορφα. Η μπαταρία τους τελειώνει σε χρόνο μηδέν και μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο φουσκώνει. Έχω το Κ3 v2 και μέσα σε ένα ενιάμηνο περίπου η μπαταρία φούσκωσε τόσο, που δεν καθόταν καλά το πληκτρολόγιο. Κρίμα γιατί το γούσταρα τρελά! Πήρα το Logitech MX Mechanical Mini. Δεν έχεις πολλές επιλογές για τα πλήκτρα αλλά είναι ποιοτικότατο. Έξη μήνες μετά την πρώτη φόρτιση και είναι στα 65%. Είναι μικρό και το παίρνω στο γραφείο (όπου λόγω υβριδικού τύπου εργασίας τα πληκτρολόγια έχουν γίνει π@...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Τα Keychron είναι απλά όμορφα. Η μπαταρία τους τελειώνει σε χρόνο μηδέν και μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο φουσκώνει. Έχω το Κ3 v2 και μέσα σε ένα ενιάμηνο περίπου η μπαταρία φούσκωσε τόσο, που δεν καθόταν καλά το πληκτρολόγιο. Κρίμα γιατί το γούσταρα τρελά! Πήρα το Logitech MX Mechanical Mini. Δεν έχεις πολλές επιλογές για τα πλήκτρα αλλά είναι ποιοτικότατο. Έξη μήνες μετά την πρώτη φόρτιση και είναι στα 65%. Είναι μικρό και το παίρνω στο γραφείο (όπου λόγω υβριδικού τύπου εργασίας τα πληκτρολόγια έχουν γίνει π@...)

Έχω το mx keys το πλήρες. Είναι αθόρυβο, αλλά το μηχανικό είναι άλλη αίσθηση. Επειδή έχω ανοιχτό μόνιομα το φωτισμό μου κρατάει 7-15 μέρες ανάλογα τη χρήση.

Είναι περίεργο που σου φούσκωσε τόσο γρήγορα η μπαταρία στο keychron. Πιθανόν έπεσες σε ελαττωματικό, γιατί οι μπαταρίες δε φουσκώνουν σε λίγους μήνες.

Εκτός αυτού μπορείς να την αντικαταστήσεις.

2 ώρες πριν, MariosX είπε

Για αυτό δεν έχω φίλους 😂😂😂

Με τους blue switches φοβάμαι ότι δε θα έχεις και γείτονες....:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Tlykog said:

Έχω το mx keys το πλήρες. Είναι αθόρυβο, αλλά το μηχανικό είναι άλλη αίσθηση. Επειδή έχω ανοιχτό μόνιομα το φωτισμό μου κρατάει 7-15 μέρες ανάλογα τη χρήση.

Είναι περίεργο που σου φούσκωσε τόσο γρήγορα η μπαταρία στο keychron. Πιθανόν έπεσες σε ελαττωματικό, γιατί οι μπαταρίες δε φουσκώνουν σε λίγους μήνες.

Εκτός αυτού μπορείς να την αντικαταστήσεις.

Με τους blue switches φοβάμαι ότι δε θα έχεις και γείτονες....:D

Παρήγγειλα ήδη μια από Γερμανία. Η Keychron όταν επικοινώνησα μαζί τους μου απάντησαν απλά να την αλλάξω. Δεν είναι και τόσο εύκολο και δεν μπαίνουν όλες γάντι. Το Κ3 ήταν γνωστό για το πρόβλημα με την χάλια μπαταρία του. Ελπίζω αυτή που θα έρθει να μπει εύκολα. Είναι ποιοτική.

Το ΜΧ Mechanical Mini στο γραφείο λόγω δυνατού φωτισμού σβήνει τον φωτισμό των πλήκτρων. Μάλλον γι' αυτό κρατά τόσο. Η αίσθηση των πλήκτρων του είναι πολύ καλή. Στο Keychron μ' αρέσει η εμφάνισή τους και τ' ότι μπορώ εύκολα ν' αλλάξω τους διακόπτες (red στο δικό μου). H υποστήριξή του όμως είναι χάλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Tlykog said:

Έχω το mx keys το πλήρες. Είναι αθόρυβο, αλλά το μηχανικό είναι άλλη αίσθηση. Επειδή έχω ανοιχτό μόνιομα το φωτισμό μου κρατάει 7-15 μέρες ανάλογα τη χρήση.

Είναι περίεργο που σου φούσκωσε τόσο γρήγορα η μπαταρία στο keychron. Πιθανόν έπεσες σε ελαττωματικό, γιατί οι μπαταρίες δε φουσκώνουν σε λίγους μήνες.

Εκτός αυτού μπορείς να την αντικαταστήσεις.

Με τους blue switches φοβάμαι ότι δε θα έχεις και γείτονες....:D

Δεν με ανέχεται κανείς ούτε στις κλήσεις!

Είναι τρομερά anti social.

Από την άλλη όμως δεν μπόρεσα ούτε τα Red ούτε τα Black Switches.

Έμαθα στα Clicky, το πατάς λίγο, ακούγεται το click και παίρνεις την επιβεβαίωση ότι το πάτησες

Επεξ/σία από MariosX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MariosX είπε

Δεν με ανέχεται κανείς ούτε στις κλήσεις!

Είναι τρομερά anti social.

Από την άλλη όμως δεν μπόρεσα ούτε τα Red ούτε τα Black Switches.

Έμαθα στα Clicky, το πατάς λίγο, ακούγεται το click και παίρνεις την επιβεβαίωση ότι το πάτησες

Οντως είναι τα πιο ικανοποιητικά στη πληκτρολόγηση. Στο γραφείο έχω μηχανικό με brown. Μια χαρά με βολεύει, αλλά όταν δοκίμασα τους blue το ευχαριστήθηκα, αλλά σκέφτηκα ότι στο γραφείο, όταν θα έγραφα στο πληκτρολόγιο, κανένας άλλος δε θα μπορούσε να δουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...