Προς το περιεχόμενο

Mini PC T-Bao N100 Intel N100 / 16 GB RAM / 512 GB SSD / Windows 11 157 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, SeNNinhA said:

Αυτό τι είναι πάλι?

PC router 2 to 1?

Και πιο φθηνο

Ενταξει. Ζάρια στο ποσο θα αντέξει και μηδενική υποστήριξημ

Εγω θα πάω πάσο.

Τελικα εάν ψάξεις βρίσκεις διαφορα

Τα topton έχουν καλό όνομα στα mini-pc, φυσικά και παίζει να κάτσει κάποιο σκάρτο όπως άλλωστε με κάθε τι.
Σαν pc δεν το έκανα ποτέ χρήση οπότε δεν έχω εμπειρία πως είναι αν του βάλεις πχ windows ή κάποιο linux distro, ήρθε με opnsense (το οποίο και έφυγε όπως ήρθε), μπήκε καθαρό pfsense και το έχω για το main router στο σπίτι μου από μέσα Νοεμβρίου αν θυμάμαι καλά. Για τα λεφτά του είναι τίμιο αλλά όπως είπα, ζεματάει!
Σαν DDR5 έχει 1 slot και παίρνει μέγιστα 16gb. Αν κάποιος αλλάξει στον configurator πάνω και το πάει DDR4 τότε πάει ως 2x16gb. Έχει 1 NVMe υποδοχή και 1 sata, έχει και το αντάπτορα μέσα για να μπει ένας sata ssd.
Το BIOS του είναι πιο πολύ routerobios, δεν έχει πολλές επιλογές που θα βλέπαμε σε pc αλλά στο τέλος δεν έχει και μεγάλη διαφορά.
AN κάποιος πάει για αγορά, μιλάει μαζί τους στο support για να το περάσουν για το τελωνείο ως "case for mini pc" για να έρθει στα 20€ όπως ήρθε σε μένα, αλλιώς πάει για άλλη τιμή. Τα Αγγλικά τους είναι ολίγων τσιπρέϊκα και αργούν να απαντήσουν.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, comfuzio said:

πήρα από Aliexpress ένα για pfsense router με Ν100, 8gb DDR5 (1slot), 128gb nvme και 4x2.5gbps. Έχω 1000άρι FTTH και πάει τάπα την γραμμή!

Εσύ λογικά πήρες αυτό. Δεν ψύχεται καλά. Αν θυμάμαι καλά, είχε φτάσει η τιμή στα 125 ευρώ πριν από μερικούς μήνες.
image.png.2daf74e58d1e2be3f39b6f5e30294636.png

 

Εγώ μάλλον θα πάω σε κάτι τέτοιο, για προφανείς λόγους σε ό,τι αφορά στην ψύξη.
image.png.20f909f830ae4673838d0090f0d51ab1.png

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kirileman said:

Εσύ λογικά πήρες αυτό. Δεν ψύχεται καλά. Αν θυμάμαι καλά, είχε φτάσει η τιμή στα 125 ευρώ πριν από μερικούς μήνες.
image.png.2daf74e58d1e2be3f39b6f5e30294636.png

 

Εγώ μάλλον θα πάω σε κάτι τέτοιο, για προφανείς λόγους σε ό,τι αφορά στην ψύξη.
image.png.20f909f830ae4673838d0090f0d51ab1.png

Ωραίο φαίνεται αλλά αν δεν έχεις κάποιο airflow στο μέρος που θα είναι, βάλε τηγανάκι επάνω, μαγειρεύεις άνετα!
125€ που βάζει στην σελίδα είναι για άλλα μοντέλα, το έχω wishlist αυτό που πήρα από την μέρα που ανέβηκε στο aliexpress και δεν είδα ποτέ το Ν100 με ddr5 να πάει τόσο κάτω, το celeron jκάτι ναι το είχα δει σε αυτήν την τιμή. Φαντάζομαι και εκείνο καλό είναι για <1000mbps internet αν και έχει 2.5gbps κάρτες, η cpu δεν φαίνεται να μπορεί να τις τρέξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του θέματος η αυτό εδώ που είναι σε προσφορά στα 147€ θεωρείται σαν πιο αξιόπιστο;

https://www.chuwi.com/product/items/chuwi-larkbox-x-2023.html

Για απλή χρήση σαν media player, downloading και emulator game .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, comfuzio said:

Ωραίο φαίνεται αλλά αν δεν έχεις κάποιο airflow στο μέρος που θα είναι, βάλε τηγανάκι επάνω, μαγειρεύεις άνετα!
125€ που βάζει στην σελίδα είναι για άλλα μοντέλα, το έχω wishlist αυτό που πήρα από την μέρα που ανέβηκε στο aliexpress και δεν είδα ποτέ το Ν100 με ddr5 να πάει τόσο κάτω, το celeron jκάτι ναι το είχα δει σε αυτήν την τιμή. Φαντάζομαι και εκείνο καλό είναι για <1000mbps internet αν και έχει 2.5gbps κάρτες, η cpu δεν φαίνεται να μπορεί να τις τρέξει

Έχεις δίκιο. Όταν έβαζες N100 πήγαινε κάπου στα 160.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/01/2024 at 12:48, SeNNinhA said:

Γινεται.

Το εχουν κανει πολλοι.

Αλλα με αυτον τον επεξεργαστη τι ακριβως περιμενεις?

Εαν πας σε αλλο κουτι με σοβαρο Ryzen/Intel πανω να το καταλαβω

 

External Laptop Graphics Card Dock online kaufen | eBay

 

 

Θεωρητικά, θα μπορούσε να αξιοποιήσει τουλάχιστον μια παροπλισμένη 1070-1080, 1660 και ένα παλιό τροφοδοτικό 

Οπότε, ναι, θεωρητικά έχει νόημα. 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/01/2024 at 16:53, yonah said:

Μπορεί κάποιος που το πήρε να ενημερώσει για τους χρόνους παράδοσης;

Παραγγελία 11 Νοεμβρίου, έφυγε 20 Νοεμβρίου και έφτασε στα χέρια μου αρχές Ιανουαρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2024 στις 4:53 ΜΜ, yonah είπε

Μπορεί κάποιος που το πήρε να ενημερώσει για τους χρόνους παράδοσης;

Αυτή την εποχή να ξέρεις αργεί πολύ να γίνει ship στη Κίνα καθώς για αυτούς αυτή η εποχή είναι αργία. Το έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα πρόπερσι ενα τετοιο https://trigkey.com/  Ν95 8GB 128GB NVME .  Πριν κανα 4μηνο δεν εμπαινε στα windows .. το άνοιξα και ευτυχως είχε slot για SSD . Εβγαλα τον NVME και έβαλα έναν ξεχασμένο SSD που είχα και δούλεψε . 
Προχτές θέλησα να του βάλω έναν άλλο 512GB NVME και μετα την τοποθέτηση δεν έπαιρνε μπρος. 
Νομιζα ότι το βραχυκύκλώσα κατα λάθος . Τελίκα βγάζοντας τον δίσκο , πήρε μπροστα ... Άρα RIP το m2 slot και έχω ξεμείνει με τον SSD . Παλι καλά που έιχε και τέτοιο slot . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα το 24VDAY κουπόνι κόβει 19€ και πάει 171 τελική. Τζίφος ρε γμτ. Θα περιμένω να βγει κάποιο άλλο κουπόνι γιατί θέλω τα 16GB -έναντι του chuwi- το οποίο btw έχει καλύτερο BT και WiFi version. Αλλά θέλω να στήσω proxmox οπότε όση περισσότερη μνήμη τόσο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα. Το έστειλαν μια εβδομάδα μετά οπότε μετρήστε και τις μέρες, τα ΕΛΤΑ μου το έφεραν. Περασα ολα τα βασικά προγράμματα π ήθελα. Θα δουλεύει νον στοπ, να δουμε πόσο θα αντέξει. Για την ωρα, πολύ ικανοποιημένος :). Ταχεία απόκριση σε ολα, γρήγορο ανοιγμα-κλεισιμο. Αθόρυβο

 

Επεξ/σία από Greg9
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...