Προς το περιεχόμενο

Στην παραγωγή τα νέα iPad Pro OLED και MacBook Air με M3, που κυκλοφορούν στα τέλη Μαρτίου


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην τελευταία έκδοση του Power On newsletter, ο Mark Gurman του Bloomberg αναφέρει ότι το νέο iPad Pro και το M3 MacBook Air βρίσκονται ήδη στην παραγωγή στην αλυσίδα εφοδιασμού της Apple.

Η κυκλοφορία και των δύο προβλέπεται στα τέλη Μαρτίου. Συνολικά, ο Gurman αναμένει το Μάρτιο λανσαρίσματα για την επανασχεδιασμένη σειρά iPad Pro με οθόνες OLED, ένα iPad Air με βελτιωμένες προδιαγραφές, ένα νέο μεγαλύτερο iPad Air 12,9 ιντσών και μια νέα γενιά MacBook Air 13 και 15 ιντσών με M3 SoC. Το 2023 και για πρώτη φορά σε διάστημα ενός έτους, η Apple δεν κυκλοφόρησε κανένα νέο iPad, με όλες τις σειρές να αναμένεται να ενημερωθούν μέσα στο 2024. 

Ο Mark Gurman ανέφερε προηγουμένως ότι το νέο iPad Pro θα συνοδεύεται από ανανεωμένα περιφερειακά, όπως ένα νέο Magic Keyboard με βάση από αλουμίνιο. Οι αναφορές κώδικα στη beta του iOS 17.4 υποδηλώνουν ότι το νέο iPad Pro θα διαθέτει εμπρόσθια landscape κάμερα, κάτι παρόμοιο με το μοντέλο iPad 10ης γενιάς.

Το μεγάλο χαρακτηριστικό της νέας γενιάς των iPad Pro θα είναι η νέα τεχνολογία οθόνης, που θα μεταβεί για πρώτη φορά σε OLED πάνελ. Η μετάβαση στη νέα τεχνολογία θα χαρίει στο iPad Pro πιο πλούσια χρώματα, υψηλότερη αντίθεση και ενδεχομένως κάποια κέρδη στην αποδοτικότητα της ενέργειας για μεγαλύτερη αυτονομία. Για την άνοιξη αναμένεται επίσης ένα νέο iPad Air με μεγαλύτερη οθόνη, στις 12,9”, με "προσιτή τιμή".

Χωρίς συγκινήσεις αναμένονται να νέα MacBook Air M3, διατηρώντας τον ίδιο βιομηχανικό σχεδιασμό, αλλά με αλλαγές στο εσωτερικό προκειμένου να ενσωματώσουν το πιο πρόσφατο M3 chipset, κατασκευασμένο στα 3nm, το ίδιο δηλαδή μ’ αυτό που είδαμε στα τέλη του περασμένου έτους στο βασικό μοντέλο MacBook Pro 14 ιντσών. Ενώ οι εκδόσεις Μ2 των MacBook κυκλοφόρησαν με διαφορά ενός έτους λόγω καθυστερήσεων στην παραγωγή του μοντέλου 15 ιντσών, τόσο το μοντέλο 13 ιντσών όσο και το μοντέλο 15 ιντσών θα αναβαθμιστούν παράλληλα σε M3.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Ελπίζω το macbook να μην το βγάλουν με 8gb ram και 256gb nvme κολλημένα στην μητρικη.

εννοείται , δεν ξέρω γιατί περιμένεις το αντίθετο , ειδικά για mac os και απλή χρήση άνετα φτάνουν

και φυσικά θα τσιμπά για τα 16gb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, S2Katana είπε

Παρόλα αυτά, οι αγγελίες πώλησης iPad είναι εξωφρενικά ακριβές. 

το 2023 δεν ανανέωσαν τη σειρά. Όταν συμβαίνει αυτό οι τιμές "κρατάνε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, vabill said:

το 2023 δεν ανανέωσαν τη σειρά. Όταν συμβαίνει αυτό οι τιμές "κρατάνε".

Δεκτό. Αλλά ακόμη και σήμερα αν δεις τιμές, είναι Σουρεάλ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, S2Katana είπε

Δεκτό. Αλλά ακόμη και σήμερα αν δεις τιμές, είναι Σουρεάλ. 

ότι είναι σε καλή τιμή εξαφανίζεται σε 2-3 μέρες , παρακολουθώ τις αγγελίες για ipad pro 12,9 με Μ1+ και υπήρχαν στα 700-750€ με έξτρα αλλά εξαφανιζόλ την επόμενη

περιμένω και εγώ τη νέα σειρά να πέσουν οι τιμές 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, korakios said:

ότι είναι σε καλή τιμή εξαφανίζεται σε 2-3 μέρες , παρακολουθώ τις αγγελίες για ipad pro 12,9 με Μ1+ και υπήρχαν στα 700-750€ με έξτρα αλλά εξαφανιζόλ την επόμενη

περιμένω και εγώ τη νέα σειρά να πέσουν οι τιμές 😁

Σου έχω αγγελίες που με διαπραγμάτευση  τα έριξα στα 700€ αν θες αλλά σκέφτηκα ότι ο Μ1 είναι παλιός πια. 🥹 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, S2Katana είπε

Σου έχω αγγελίες που με διαπραγμάτευση  τα έριξα στα 700€ αν θες αλλά σκέφτηκα ότι ο Μ1 είναι παλιός πια. 🥹 

τα 700€ τα είχα το καλοκαίρι , τώρα έχω στάνταρ τα 650€ , αλλά επειδή πήρα ένα απλό 9αρι 256άρι και κάνω τη δουλειά μου , περιμένω τα Μ3 να πέσουν και άλλο 😛

παζάρια βαριέμαι να κάνω , είχα αγγελία ζήτησης

Spoiler

ο Μ1 παραδόξως έχει περισσότερα performance cores και κρατά,  αλλά μη το βλέπουν οι πωλητές 😂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, S2Katana είπε

Σου έχω αγγελίες που με διαπραγμάτευση  τα έριξα στα 700€ αν θες αλλά σκέφτηκα ότι ο Μ1 είναι παλιός πια. 🥹 

Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο tablet, εκτός από Apple, που να έχει περισσότερη επεξεργαστική ισχύ ακόμα και σήμερα;

Ο 8 gen 3 είναι αρκετά χειρότερος, περίπου 20% σύμφωνα με το Geekbench.

Έχω το 11άρι με τον Μ1 και δε βρίσκω ούτε ένα σοβαρό λόγο να αναβαθμίσω για μερικά χρόνια ακόμη. Μιλάμε για κτήνο επιδόσεων, φοβερή μπαταρία, ήχο και ποιότητα κατασκευής.

Θα συμφωνήσω ότι παραμένουν ακριβά, αλλά ο Μ1 φταίει για όλα. Είναι εκτός συναγωνισμού και επειδή κρατάνε τιμές ακόμα τα καινούρια έχουν υψηλές τιμές και τα μεταχειρισμένα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Tlykog said:

Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο tablet, εκτός από Apple, που να έχει περισσότερη επεξεργαστική ισχύ ακόμα και σήμερα;

Ο 8 gen 3 είναι αρκετά χειρότερος, περίπου 20% σύμφωνα με το Geekbench.

Έχω το 11άρι με τον Μ1 και δε βρίσκω ούτε ένα σοβαρό λόγο να αναβαθμίσω για μερικά χρόνια ακόμη. Μιλάμε για κτήνο επιδόσεων, φοβερή μπαταρία, ήχο και ποιότητα κατασκευής.

Θα συμφωνήσω ότι παραμένουν ακριβά, αλλά ο Μ1 φταίει για όλα. Είναι εκτός συναγωνισμού και επειδή κρατάνε τιμές ακόμα τα καινούρια έχουν υψηλές τιμές και τα μεταχειρισμένα.

Δεν κατάλαβες, εγώ δουλεύω αποκλειστικά στο οικοσύστημα της Apple 20 χρόνια. Αλλά οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι παράλογες σε σχέση με το κόστος των καινούριων συσκευών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...