Προς το περιεχόμενο

Ζημιά σε αυτόματο κιβώτιο fiat 500


paulparker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

έχω ένα fiat 500 1.2 2010 αυτόματο. Το κιβώτιο έκανε κάποιους θορύβους και μην το πολυλογώ μας άφησε χρόνους...Μου φαίνεται τρελό, το αμάξι το έχω 4 χρόνια, το είχε μια κυρία που το πρόσεχε και ουσιαστικά το είχα για να πηγαίνω από το σπίτι στο μετρό. Α και έχει κάτω από 100χιλ χλμ. Με συμφέρει να πάρω μεταχειρισμένο σασμάν  ή είναι καταδικασμένο και αυτό σε λίγο; Για καινούργιο δεν βγαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φίλος μου ειχε παρει το 500L και μετά απο λίγο καιρό τον αφησε το σασμαν. Δεν λεω ευκολία το αυτόματο, αλλά αμα σου την κάνει τον ήπιες. Κοίταξε να βρεις κανα καλο συνεργείο μήπως κάνει επισκευή και γλιτώσεις κανα 100ρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το 

17 λεπτά πριν, paulparker είπε

το είχε μια κυρία που το πρόσεχε 

και το 

17 λεπτά πριν, paulparker είπε

έχει κάτω από 100χιλ χλμ. 

ειδικά αν το έχεις πάρει από μάντρα, εξηγεί πολλά για τη ζημιά που σου έβγαλε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, paulparker said:

Καλημέρα σε όλους,

έχω ένα fiat 500 1.2 2010 αυτόματο. Το κιβώτιο έκανε κάποιους θορύβους και μην το πολυλογώ μας άφησε χρόνους...Μου φαίνεται τρελό, το αμάξι το έχω 4 χρόνια, το είχε μια κυρία που το πρόσεχε και ουσιαστικά το είχα για να πηγαίνω από το σπίτι στο μετρό. Α και έχει κάτω από 100χιλ χλμ. Με συμφέρει να πάρω μεταχειρισμένο σασμάν  ή είναι καταδικασμένο και αυτό σε λίγο; Για καινούργιο δεν βγαίνω...

δεν ειναι αυτοματο ειναι dualogic δηλαδη motorized clutch, τελειος διαφορετικο απο το αυτοματο κιβωτιο, και αρκετα δυσκολο σε επισκευες, τουτεστην θα κοστισει αρκετα αλλα και δεν υπαρχουν πολλοι που μπορουν να το φτιαξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό κατάλαβα και γω δεν αξίζει επισκευή...εντάξει και γω ψιλοασχετος είμαι δεν ξέρω από τεχνικούς όρους και τα είδη των κιβωτίων. Το συμπέρασμα είνια ότι πάω για άλλο αμάξι. Σκεφτομαι leasing βασικά γιατί καινούργιο δεν με παίρνει και μεταχειρισμένο δεν την πατάω (θελω και αυτόματο...). Βέβαια δεν ξέρω και αυτό αν με συμφέρει...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, paulparker είπε

Καλημέρα σε όλους,

έχω ένα fiat 500 1.2 2010 αυτόματο. Το κιβώτιο έκανε κάποιους θορύβους και μην το πολυλογώ μας άφησε χρόνους...Μου φαίνεται τρελό, το αμάξι το έχω 4 χρόνια, το είχε μια κυρία που το πρόσεχε και ουσιαστικά το είχα για να πηγαίνω από το σπίτι στο μετρό. Α και έχει κάτω από 100χιλ χλμ. Με συμφέρει να πάρω μεταχειρισμένο σασμάν  ή είναι καταδικασμένο και αυτό σε λίγο; Για καινούργιο δεν βγαίνω...

Εάν βρίσκεσαι Αθήνα κάνε μια ερώτηση  στη περιοχή της Λυκόβρυσης Transmission.gr ασχολείται μόνο με κιβώτια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, paulparker είπε

ναι αυτό κατάλαβα και γω δεν αξίζει επισκευή...εντάξει και γω ψιλοασχετος είμαι δεν ξέρω από τεχνικούς όρους και τα είδη των κιβωτίων. Το συμπέρασμα είνια ότι πάω για άλλο αμάξι. Σκεφτομαι leasing βασικά γιατί καινούργιο δεν με παίρνει και μεταχειρισμένο δεν την πατάω (θελω και αυτόματο...). Βέβαια δεν ξέρω και αυτό αν με συμφέρει...

δε σε συμφέρει οικονομικά ειδικά σαν ιδιώτης

όπως είπαν και πιο πάνω μάλλον έχει τα διπλάσια χιλιόμετρα , αλλά ότι και να πάρεις εκτός απο έλεγχο που θα κάνεις , όταν ακούς ¨κάποιους θορύβους" να το πας σε συνεργείο

φυσικά αν έχει παραπάνω χλμ και μπορείς να αποδείξεις οτι όταν το πήρες ήταν γυρισμένα ίσως αξίζει να κινηθείς εναντίων του μαντρά, άσχετα που πέρασε η διετία εγγύησης)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι όχι παιδιά από ιδιώτη το πήρα, την κυρία που ανέφερα. Γενικά φουλ νεύρα με την φάση γιατί το πήρα το 2020 και έχω κάνει πραγματικά λίγα χλμ. 

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

δε σε συμφέρει οικονομικά ειδικά σαν ιδιώτης

όπως είπαν και πιο πάνω μάλλον έχει τα διπλάσια χιλιόμετρα , αλλά ότι και να πάρεις εκτός απο έλεγχο που θα κάνεις , όταν ακούς ¨κάποιους θορύβους" να το πας σε συνεργείο

φυσικά αν έχει παραπάνω χλμ και μπορείς να αποδείξεις οτι όταν το πήρες ήταν γυρισμένα ίσως αξίζει να κινηθείς εναντίων του μαντρά, άσχετα που πέρασε η διετία εγγύησης)

ναι αυτό βλέπω...γενικά υπάρχει και για ιδιώτες αλλά υπάρχει κ τρελή διαφοροποίηση από εταιρία σε εταιρία. Απλα επειδή δεν μπορώ να μείνω χωρις αμάξι για πολύ καιρό λόγω απόστασης από δουλειά ίσως καταφύγω εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς μένω βόρεια...ίσως τσεκάρω αυτόν στην Λυκόβρυση αν και έχω πάρει την απόφαση ότι εγω και το fiat πήραμε διαζύγιο...

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πακετο αλλα συμβαινει... βρισκεις σασμαν αλλο; γιατι καινουργιο σασμαν εχει σιγουρα παραπανω απο οσο αξιζει τωρα το αμαξι...

δεν έχω πολύψάξει γιατί έγινε προχθές και δεν πολύ ξέρω τι να κάνω...οπότε ρωτάω γνωστούς, φίλους, φόρουμ χαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το προδικάζεις από τώρα ότι πας για άλλο αμάξι?

Άμα βρεις συνεργείο που το επισκευάζει με πχ 1000€ σε συμφέρει να το φτιάξεις γιατί με τα ίδια λεφτά νέο αμάξι δεν παίρνεις, ειδικά αυτόματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλει αρκετά μεγάλο budget που δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω ειδικά άμα σκεφτώ τι ζημειές μπορεί να βγάλει μελλοντικα...τουλάχιστον κάτι με δόσεις ή leasing θα είναι με το μήνα συν ότι με leasing ό,τι πάθει το έχεις εξασφαλισμένο ότι θα έχεις αμάξι. 'Εχει κανείς εμπερία btw από leasing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...