Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία δεν θα ζητά πλέον δισκέτες για την υποβολή ορισμένων επισήμων εγγράφων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Τόσο πίσω ρε φίλε, αρχές του 2000 ήταν η τελευταίες χρονιές που χρησιμοποιούσαμε δισκέτες.

Οι νεότεροι δεν θα μάθουν ποτέ πως είναι να κατεβάζεις ένα τραγούδι από kazaa των 3,5ΜΒ που σου πήρε 2 ώρες να κατέβει, να το σπας στα τρία με file splitter, να βάζεις το κάθε κομμάτι σε δισκέτα των 1,44ΜΒ, να το πας στο σπίτι του φίλου σου και να συνειδητοποιήσεις ότι η μία δισκέτα θέλει format και το αρχείο είναι κατεστραμμένο οπότε πρέπει να πας σπίτι να το ξανα-αποθηκεύσεις.

Για τους Ιάπωνες λέγεται ότι είναι κολλημένοι στο 2000 εδώ και 40 χρόνια (πρωτοπόροι στην τεχνολογία τις δεκαετίες του 80 και 90 και ουραγοί από εκεί και μετά). :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάζομαι ότι πιο πριν ζητούσε διατριτες κάρτες…

21 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

By the way δισκέτες που βρίσκουν; Δεν νομίζω ότι παράγονται ακόμα!

Άμα σε βολεύουν…κανείς τη καβάτζα σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Και πού να είχατε να κάνετε με κασέτες όπως στον amstrad  464 και τον commodore64, έψηνες και καφέ μέχρι να φορτώσει η επόμενη πίστα στο παιχνίδι.

tape.png.e739fe04ba0e07e70da35a61274f898e.png

Και απορούσα αν θα σχολιάσει κάποιος της εποχής μου! Spectrum με κασέτες, βάζαμε το παιχνίδι να φορτώνει, πηγαίναμε για φαγητό και παίζαμε μετά! Αργότερα πήρε φίλος Commodore 64 με εξωτερικό drive 5 1/4 (που ήταν μεγαλύτερο από σημερινά itx pcs) και νομίζαμε ότι είχαμε τεχνολογία από εξωγήινους!

32 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

By the way δισκέτες που βρίσκουν; Δεν νομίζω ότι παράγονται ακόμα!

Πριν λίγο καιρό διάβαζα για έναν τύπο που μόλις έμαθε ότι σταματάει η παραγωγή των δισκετών αγόραζε χοντρική όσες και απ'όπου έβρισκε! Και προφανώς έγινε ζάμπλουτος γιατί μετά από μερικά χρόνια πρακτικά είχε το μονοπώλειο για όσους (ιδιώτες. επιχειρήσεις, κρατικούς φορείς) τις είχαν ανάγκη. Και μάλιστα έλεγε ότι του έχουν μείνει 2-3 παλέτες ακόμα και μετά... αντίο για πάντα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βλέπω τέτοια θέματα και κοιτώ τα σχόλια είναι σαν να βρίσκομαι σε..

.. χειμερινή σύναξη μεσήλικων+ πληροφορικών 😛

με τις υγείες μας και όχι σε ρεύματα μην κρυώσουμε. Πρόλαβα την 720kb 3.5'' Verbatim και 3Μ στις 500 δραχμές.. θα σέβεστε!! 

spacer.png

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω ακομα το ΙΟΜΕGA τι θραυση ειχε κανει αυτο τοτε νομιζαμε οτι ειχαμε ανακαλυψει την αμερικη ! ειχα και τις δισκετες με το ΒΟΟΤ για να το παιρνεις παντου μαζι σου, πολυ backup ειχε πεσει πανω τους.

Επισης ομολογω οτι πριν απο ενα μηνα περιπου αγορασα usb 3.5 disk drive διοτι επιτελους βρηκα που ηταν κατι .ocx tools που ειχα αγορασει το 1997 μερικες εκκατονταδες χιλιαδες δραχμές για VB6 και ηθελα ενα οπωσδηποτε. Περιτω να πω οτι επαιξαν ! ναι τις διαβασε κανονικα και πηρα το libray kai το license

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Georgios Pappas είπε

Ηρθε η εποχή για τα Iomega Zip Disk 250MB

Ωραία ήταν αυτά  , και εμφανισιακα δλδ σου έδιναν την εντύπωση ότι όντως είχαν 250 mb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ptriv1 είπε

Εμείς είμαστε μια τεχνολογία πίσω απο τους ιάπωνες έχουμε μείνει στο χαρτί και στην αίτηση, έχω απορία που βρίσκουν τόσες δισκέττες αφού σταμάτησε η παραγωγή τους.

Οχι και μια τεχνολογια πισω μην τους προσβαλεις!Αιωνες πισω ειμαστε οχι μονο απο την Ιαπωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, BadBoy said:

Πιθανότατα υπάρχουν πολλά άτομα που συμμετέχουν στο forum και δεν έχουν πιάσει ποτέ δισκέτα στα χέρια τους.

ftfy

Το ερώτημα είναι το ποσοστό. Νομίζω αρκετά μεγάλο. 30%-50%?

 

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...