Προς το περιεχόμενο

Το Google Search χάνει τη λειτουργία "cached" μιας ιστοσελίδας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google αποφάσισε να αποσύρει ένα από τα παλαιότερα και πιο αγαπημένα χαρακτηριστικά της μηχανής αναζήτησής της, τη λειτουργία cache.

Η συγκεκριμένη λειτουργία επέτρεπε στους χρήστες να βλέπουν μια από τις τελευταίες εκδόσεις της κεντρικής σελίδας ενός ιστότοπου, από την τελευταία φορά που η Google την «έλεγξε» και την αρχειοθέτησε για τα αποτελέσματά της.

Αν και κάποτε ήταν πολύτιμη για να δίνει μια γρήγορη εικόνα σε προσβάσιμες ή μη προσβάσιμες ιστοσελίδες στις πρώτες ημέρες του διαδικτύου, η cache λειτουργία είχε επεκταθεί σε χρησιμότητα με την πάροδο των ετών. Πολλοί βασίζονται πλέον σε αυτήν για την επικύρωση ιστότοπων, να ελέγχουν σελίδες για bugs, να βλέπουν αν οι πληροφορίες έχουν ενημερωθεί ή αφαιρεθεί πρόσφατα και να έχουν πρόσβαση σε περιεχόμενο με γεωγραφικό αποκλεισμό.

Ωστόσο, σύμφωνα με τον σύνδεσμο αναζήτησης της Google, οι βελτιώσεις στη διαθεσιμότητα και την απόδοση των ιστότοπων έχουν καταστήσει τη cache λειτουργία παρωχημένη. Η απόφαση έχει δεχθεί καθολική κριτική, καθώς η χρησιμότητά της σαφώς εκτείνεται πολύ πέρα από την πρόσβαση σε σελίδες που απλά δεν είναι προσβάσιμες για προσωρινό διάστημα. Η κατάργηση της λειτουργίας αφαιρεί ένα σημαντικό εργαλείο διαφάνειας και λογοδοσίας.

Η αφαίρεση αποτελεί μέρος μιας ευρύτερης αλλαγής της Google, όπου το κλασικό μενού με τις τρεις τελείες που έχει το link για τη cache μιας ιστοσελίδας, έχει αντικατασταθεί από ένα εκτεταμένο bottom sheet χωρίς κάποιο κουμπί cache στον ορίζοντα. Η Google έχει εκφράσει την ιδέα να προσθέσει συνδέσμους στο Internet Archive, χωρίς όμως να δεσμευτεί ακόμα, με τη μεταφορά της κίνησης στο Archive να αποτελεί πιθανόν ένα απώτερο κίνητρο.

Αν και η Google πιστεύει ότι οι σύνδεσμοι cache δεν είναι πλέον απαραίτητοι, η απόσυρσή τους μετά από δεκαετίες αξιόπιστης λειτουργίας, αποτελεί για κάποιους αφαίρεση ενός συμβόλου της πρώτης εποχής του Διαδικτύου. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά θα μου λείψει αυτή η λειτουργία. Τη χρησιμοποιούσα στο γραφείο για να "δω" κάποιες σελίδες (έστω και τσεκουρεμένες) οι οποίες δεν περνούσαν από τον proxy.

Κρίμα... 😢

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αλλάξω Search Engine, να πάω σε τίποτα τύπο  duck duck go

 

Ούτως η άλλως τα search results δεν είναι με βάση αυτό που ψάχνεις αλλά με βαση το προφίλ σου 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MariosX είπε

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αλλάξω Search Engine, να πάω σε τίποτα τύπο  duck duck go

Ούτως η άλλως τα search results δεν είναι με βάση αυτό που ψάχνεις αλλά με βαση το προφίλ σου 

Και με βάση τι βολεύει τη Google…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα τελευταία A/B test που κάνανε πρίν λίγους μήνες με νέα εμφάνιση στα results, την επιλογή Cached την έβγαζε όλο και πιο σπάνια, ενώ σε αρκετές σελίδες τα robots.txt δεν έιχαν κάποια σχετική ρύθμιση για no-index.
Τελευταίο καιρό κάτι είχε πάει αρκετά λάθος, η cached έκδοση φαινόταν πιο πολύ σαν σκέτο WebView χωρίς media-εικόνες. Και αρκετές φορές τα NoScript/Auto Translate έσπαγαν συχνά θυμάμαι σχεδόν κάθε σελίδα με Cached mode.

Μάλλον έμεινε σε backlog και τελικά ήθελε πολλά παραπάνω sources για να κρατάει τα indexed crawls/cached pages. Λίγο παράλογο αν σκεφτεί κανείς πόσο indexing κάνουν καθημερινά τα Google Bots σε εκατομμύρια links.

Έχουμε και το Archive org παρόλα αυτά, οπότε αν όντως δώσουν και links με κάποιον τρόπο, δεν βλέπω και τόσο μεγάλη αλλαγή. Απλά θα πρέπει να κάνουμε παραπάνω clicks για να δούμε Cached αν και εφόσον αυτό υπάρχει σε συγκεκριμένες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Πραγματικά θα μου λείψει αυτή η λειτουργία. Τη χρησιμοποιούσα στο γραφείο για να "δω" κάποιες σελίδες (έστω και τσεκουρεμένες) οι οποίες δεν περνούσαν από τον proxy.

Κρίμα... 😢

Ακριβώς αυτό.

Δουλεύω από το σπίτι, συνδέομαι με VPN μέσω meraki και μόνο 2 σάιτς εκτός των εταιρικών είναι ανοιχτά.

Ήταν μεγάλη βοήθεια το cache της Google.

Από δω και πέρα, μάλλον θα πρέπει να πιάνω το κινητό ή να έχω ανοιχτό το δικό μου πισί για να βρίσκω αυτό που χρειάζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Extinction said:

Από τα τελευταία A/B test που κάνανε πρίν λίγους μήνες με νέα εμφάνιση στα results, την επιλογή Cached την έβγαζε όλο και πιο σπάνια, ενώ σε αρκετές σελίδες τα robots.txt δεν έιχαν κάποια σχετική ρύθμιση για no-index.
Τελευταίο καιρό κάτι είχε πάει αρκετά λάθος, η cached έκδοση φαινόταν πιο πολύ σαν σκέτο WebView χωρίς media-εικόνες. Και αρκετές φορές τα NoScript/Auto Translate έσπαγαν συχνά θυμάμαι σχεδόν κάθε σελίδα με Cached mode.

Μάλλον έμεινε σε backlog και τελικά ήθελε πολλά παραπάνω sources για να κρατάει τα indexed crawls/cached pages. Λίγο παράλογο αν σκεφτεί κανείς πόσο indexing κάνουν καθημερινά τα Google Bots σε εκατομμύρια links.

Έχουμε και το Archive org παρόλα αυτά, οπότε αν όντως δώσουν και links με κάποιον τρόπο, δεν βλέπω και τόσο μεγάλη αλλαγή. Απλά θα πρέπει να κάνουμε παραπάνω clicks για να δούμε Cached αν και εφόσον αυτό υπάρχει σε συγκεκριμένες σελίδες.

Forced obsolescence. Το κάναν όλο και πιο δύσκολο να χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία, για να μην το κάνεις. Και αφού πλέον "κανείς δεν το χρειάζεται", το καταργήσαμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Google Search πάει από το κακό στο χειρότερο. Χειραγωγεί τα αποτελέσματα σε τέτοιο βαθμό που σου δυσκολεύει την ζωή σε σχέση με πριν 5 ή και 10 χρόνια πριν.

Το πιο τραγικό είναι ότι ο ανταγωνισμός είναι ακόμα χειρότερος και όχι γιατί δεν θέλει αλλά δείχνει να μην μπορεί.

Δεν ξέρω το Arc αν αξίζει ή όχι. Αλλά δεν έχω μπει ακόμα στην διαδικασία να το ψάξω.
Τα ΑΙ ακομα κάνουν τραγικά λάθη και δεν είναι πολύ αξιόπιστα. Χτες ρώταγα το copilot και μου έλεγε σήμερα Κυριακή 4 Φεβρουαρίου . Του λέω έχουμε 3 και μου λέει συγνώμη σήμερα Κυριακή 3 Φεβρουαρίου…..

Θα έλεγα ότι ήταν με ώρα Αμερικής αλλά θα έπρεπε να πάει μια μέρα πίσω. Server Κίνας;

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Το Google Search πάει από το κακό στο χειρότερο. Χειραγωγεί τα αποτελέσματα σε τέτοιο βαθμό που σου δυσκολεύει την ζωή σε σχέση με πριν 5 ή και 10 χρόνια πριν.

Το πιο τραγικό είναι ότι ο ανταγωνισμός είναι ακόμα χειρότερος και όχι γιατί δεν θέλει αλλά δείχνει να μην μπορεί.

Δεν ξέρω το Arc αν αξίζει ή όχι. Αλλά δεν έχω μπει ακόμα στην διαδικασία να το ψάξω.
Τα ΑΙ ακομα κάνουν τραγικά λάθη και δεν είναι πολύ αξιόπιστα. Χτες ρώταγα το copilot και μου έλεγε σήμερα Κυριακή 4 Φεβρουαρίου . Του λέω έχουμε 3 και μου λέει συγνώμη σήμερα Κυριακή 3 Φεβρουαρίου…..

Θα έλεγα ότι ήταν με ώρα Αμερικής αλλά θα έπρεπε να πάει μια μέρα πίσω. Server Κίνας;

Μα χθες Κυριακή 4 είχαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 10:01 ΜΜ, Dimitris_1981 είπε

Θα έλεγα ότι ήταν με ώρα Αμερικής αλλά θα έπρεπε να πάει μια μέρα πίσω. Server Κίνας;

Μάλλον άσχετο αλλά αυτές τις μέρες στην lock screen των Windows 11 είχε wallpaper κάπου από Νορβηγία νομίζω και ενώ πάντα το κείμενο είναι στ' αγγλικά (και κέντρο και πάνω δεξιά), αυτή την φορά μου έβγαλε κινέζικα. Αν συνδέονται, δεν είναι απίθανο να τράβαγε δεδομένα από Κίνα μεριά η Microsoft αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'το κακο στο χειροτερο. και η αναζητηση πλεον εχει γινει πολυ εκνευριστικη, σου βγαζει ο,τι να'ναι εκτος απο αυτο που θες. εχω αρχισει να δουλευω τη yandex, εκει τουλαχιστον δε πεφτει τοσο "κοφτης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...