Προς το περιεχόμενο

Ford Ιμάντας Χρονισμού


meletis11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

Ας εχουν υποψιν οι κατοχοι φορντ μοντελων φιεστα (fiesta) και φοκους (focus) τα οποια εχουν ως ιμάντα χρονισμού τον εμβαπτισμένο μεσα στο λιπαντικο (λαδι) μεσα στην μηχανη, οτι ανα δεκαετια ή 240000 χλμ (150000 μιλια) συνιστάται αλλαγη.

Ειναι μια πολλη κοστοβορα αλλαγη και απαιτητικη αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, meletis11 είπε

τα οποια εχουν ως ιμάντα χρονισμού τον εμβαπτισμένο μεσα στο λιπαντικο (λαδι) μεσα στην μηχανη

Αυτό δεν το ήξερα, ολο και κατι μαθαίνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

μου θυμισε ενα μπαρμπα σε χωριο που προσφατα πηγε σε συνεργειο:

Μα γιατι χαλασαν τα τακακια;

Κυριε τα εχετε πανω 5 χρονια...

δεν παιζουν ρολο τα χρονια αλλα τα χιλιομετρα και ο τροπος οδηγησης

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vamvakoolas said:

μου θυμισε ενα μπαρμπα σε χωριο που προσφατα πηγε σε συνεργειο:

Μα γιατι χαλασαν τα τακακια;

Κυριε τα εχετε πανω 5 χρονια...

και εγώ τα έχω πάνω από 5 χρόνια αλλά δεν φρενάρω ποτέ με τα φρένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, meletis11 είπε

Χαίρετε.

Ας εχουν υποψιν οι κατοχοι φορντ μοντελων φιεστα (fiesta) και φοκους (focus) τα οποια εχουν ως ιμάντα χρονισμού τον εμβαπτισμένο μεσα στο λιπαντικο (λαδι) μεσα στην μηχανη, οτι ανα δεκαετια ή 240000 χλμ (150000 μιλια) συνιστάται αλλαγη.

Ειναι μια πολλη κοστοβορα αλλαγη και απαιτητικη αλλαγη.

Άλλαξα εγώ, 800€ και ο ιμάντας έκανε 10€, γιατί? Γιατι έπρεπε να κατέβει όλη η μηχανή. Πριν 2 χρόνια σε ford fiesta sport. Κλάμα, στην Velmar.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eco BOOM!!! τον εχουν ονομασει, καλη τυχη με τα χλμ που λεει η Ford. Οι περισσοτερι γινονται ρυζι πολυ πιο πριν, ειδικα αν μπουν και λαθος λαδια…

Επεξ/σία από SaFiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα ειναι ειτε να φτιαχθει νεο ανθεκτικοτερος ιμαντας ειτε να γινει ανακληση και ανακατασκευη, τουλαχιστον ας παραχθη καποιος νεος ανθεκτικος ιμαντας, οποιος και να ειναι ανθεκτικοτερος και να αντεχει περισσοτερο χρονο και χιλιομετρα-χρηση.

Προσοχη τι λιπαντικο (λαδι) πληρουται η μηχανη, ειναι απαραιτητο το λιπαντικο να ειναι βασει προδιαγραφης ford (μονο), αλλιως φθειρεται - τριβεται και πιθανως καταστρεφεται ο ιμαντας πολυ περισσοτερο και πολυ ταχυτερα.

Παρατηρηση το λιπαντικο (λαδι) οπωσδηποτε γνησιο και οχι απομιμηση, συναντωνται απομιμησεις οι οποιες φαινονται σαν τα γνησια αλλα δεν ειναι, εχουν καποιες σημειωτεα χαρακτηριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ης γενιάς ecoboom κινητήρες. Καμια σωτηρία για όσους επέλεξαν να ακολουθήσουν το χρονοδιάγραμμα αλλαγής του ιμάντα με βάση αυτά που έλεγε ο κατασκευαστής. 
Η μόνη λύση, η πάρα μα πάρα πολύ συχνή αλλαγή λαδιών του κινητήρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι τοσο καταστροφικο, δεν ειναι τοσο συχνα τα χαλασμενα.

Η μηχανη παρα τα οποια ελαττώματα αντεχει, αντεχει και την παραπανω ιπποδυναμη και ροπη.

 

Καποιοι δεν το εχουν αλλαξει ακομη και αντεχει (οχι οτι συνισταται).

Επεξ/σία από meletis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό θέμα όπως και ο να καδένας κάποια στηγμη θέλει αλλαγή κλπ το κόστος πάνω κάτω είναι σαν του καδένα και όχι δεν είναι τπτ 3 χιλιάρικα, κοντά στο 1 είναι στην χειρότερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

Γνωστό θέμα όπως και ο να καδένας κάποια στηγμη θέλει αλλαγή κλπ το κόστος πάνω κάτω είναι σαν του καδένα και όχι δεν είναι τπτ 3 χιλιάρικα, κοντά στο 1 είναι στην χειρότερη

Εγω άλλαξα καδενα σετ προληπτικά στο golf γιατι η μαμα ειχε προβλημα απο το εργοστάσιο και στοίχισε 750€ μαζι με ολο το σετ και εργασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...