Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με PS5 χειριστήριο (DualSense) - Σοβαρό πρόβλημα drift


Poexania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετά γνωστό θέμα του μηχανισμού joystick που είναι ο ίδιος σε Sony, Microsoft και Nintendo χειριστήρια. Μάλιστα ο κατασκευαστής του μηχανισμού τον πουλάει με συγκεκριμένο χρόνο ζωής που κάποιοι το μετέφρασαν σε περίπου 400 gaming (ανάλογα με το είδος παιχνιδιών που παίζεις).

Αναλυτικά εδώ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανεξάρτητα controller, το γεγονός ότι πωλούνται σε σχετικά ακριβή τιμή , ενώ κατασκευάζονται με υλικά χαμηλής ποιότητας αρχίζει να με ενοχλεί κάπως. Αφού βλέπουν οι εταιρίες ότι αυτοί οι μοχλοί είναι άθλιοι, γιατί επιμένουν να τους χρησιμοποιούν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drift δεν έχω. Αλλά για ακούστε αυτό, δοκιμάστε στα δικά σας. Έχει συζητηθεί και στο Reddit.
Ενα click που ακούγετε καθώς αλλάζεις κατευθυνση στους αναλογικους, περνωντας απο το κέντρο παντα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
4 ώρες πριν, wtc είπε

Έχετε βρει κάποια λύση για το Drift του μοχλού? Ο αριστερός μοχλός τείνει να τραβάει συνεχώς προς την αριστερή κατεύθυνση 

Αν έχεις εγγύηση στείλτο Cometron να σου κάνουν αντικατάσταση με καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/1/2022 στις 2:35 ΜΜ, mikele13- είπε

Αν έχεις εγγύηση στείλτο Cometron να σου κάνουν αντικατάσταση με καινούριο.

Μόλις ξεκίνησε κ το δικό μου(δεξιός μοχλός) να το κόβει όλο δεξιά μόνος του....

 

Έχεις προσωπική εμπειρία;; Γίνεται επιτόπου αντικατάσταση και αν χρειάζεται απόδειξη αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Thanofski είπε

Μόλις ξεκίνησε κ το δικό μου(δεξιός μοχλός) να το κόβει όλο δεξιά μόνος του....

 

Έχεις προσωπική εμπειρία;; Γίνεται επιτόπου αντικατάσταση και αν χρειάζεται απόδειξη αγοράς

Επειδη το έκανα πρόσφατα (πριν κάνα 2 μήνες) σε κονσόλα που πήρα το καλοκαίρι, γίνεται κατευθείαν και ναι θέλει απόδειξη. Το συνδέει σε ένα PC με κάποιο λογισμικό, το ελέγχει και βλέπει όλα τα κουμπιά πως συμπεριφέρονται. Εμένα με ντριφτ το έβαλε, το είδε σε 10 δευτερόλεπτα και το άλλαξε κατευθείαν με καινούριο σε κουτί κιόλας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε το πίσω, από την στιγμή που είναι εμφανές εξωτερικά ότι δεν έχει υποστεί κάτι τραβηγμένο το controller, θα σου το αντικαταστήσουν.

Επίσης να αναφέρω πως το controller που δίνουν μαζί με την κονσόλα, είναι λίγο πολύ χειρότερο συγκριτικά από ένα κουτάτο controller. Αυτό είναι μια δική μου παρατήρηση διαχρονικά με τις αγορές μου σε κάθε γενιά κονσόλας.

Πάντα το δεύτερο μου χεριστήριο το οποίο το αγοράζω ξεχωριστά και είναι στο κουτί του σφραγισμένο και όχι χύμα (όπως βάζουν το χειριστήριο στο κουτί της κονσόλας. μόνο με την μαλακή σακουλίτσα), είναι κάπως. Τα πατήματα μου φαίνονται διαφορετικά κτλ. Αλλά αυτά είναι και δικά μου κολλήματα xD

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα στα παιδια . Λοιπον η λυση ειναι απλη και μπορει να την δοκιμασει οποιος δεν φοβαται και τον ισκιο του ( με συγχωρειτε αλλα δεν μπορω να ακουω τετοια πραγματα λες και ειναι καμια πηρυνικη κεφαλη το joypad  ) παρτε ενα σπρει αντισκωριακο WD40 βασεως σιλικονης ( αυτο ειναι το καλλιτερο )  . Στριψτε το stick αριστερα και ψεκαστε την δεξια μερια και μεσα οσο γινετε . Επαναλαβετε την διαδικασια στην αντιθετη πλευρα και καντε κινησεις κυκλικες πατημα κτλπ για να παει παντου . Μην βαζετε μεγαλη ποσοτητα ισα να μην σταζει . Εαν δεν επανελθει επαναλαβετε και κινηστε το με μικρες ποσοτητες και κινησεις . Δοκιμαστε το σπρευ αρχικα εξω μονο του για να δειτε ποσο ριχνει και πως δουλευει . 90% θα στρωσει .

 

Το switch μου το συνεφερε σε 2 λεπτα μεσα

 

 

Μην δοκιμασετε χωρις σιλικονουχο αντισκωριακο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2022 στις 2:35 ΜΜ, mikele13- είπε

Αν έχεις εγγύηση στείλτο Cometron να σου κάνουν αντικατάσταση με καινούριο.

Ισχυει κανονικα η εγγυηση 2 χρονων;
Στο πλαισιο ειπαν οτι εχουν 1.

Επεξ/σία από thanospenos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanospenos1 είπε

Ισχυει κανονικα η εγγυηση 2 χρονων;
Στο πλαισιο ειπαν οτι εχουν 1.

Η Sony δίνει 1 χρόνο εγγύηση.

Αν έχεις έξτρα εγγύηση αγοράσει, απευθύνεσαι στο μαγαζί όπου το έχεις αγοράσει και ασχολούνται αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που είναι εκτός εγγύησης τι κάνουμε? Το πετάμε στα σκουπίδια ή υπάρχει κάποιο κατάστημα που αναλαμβάνει με λογικό κόστος την αντικατάσταση του μηχανισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pushthetempo είπε

Σε περίπτωση που είναι εκτός εγγύησης τι κάνουμε? Το πετάμε στα σκουπίδια ή υπάρχει κάποιο κατάστημα που αναλαμβάνει με λογικό κόστος την αντικατάσταση του μηχανισμού?

Αγοράζεις καινουργιο --> στέλνεις το παλιό στο service με την αποδειξη του νέου --> Μολις ερθει το νεο απο το service που ειναι σφραγισμένο το πουλας αν δεν το θες.

Το χαλασμένο το στέλνεις 2-3 μήνες μετα την αγορα του νεου για να μην καρφωθείς. Απλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2022 στις 5:22 ΜΜ, mikele13- είπε

Η Sony δίνει 1 χρόνο εγγύηση.

Αν έχεις έξτρα εγγύηση αγοράσει, απευθύνεσαι στο μαγαζί όπου το έχεις αγοράσει και ασχολούνται αυτοί.

Η Ε.Ε ομως δινει 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...