Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με PS5 χειριστήριο (DualSense) - Σοβαρό πρόβλημα drift


Poexania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικό άρθρο στο insomnia:
Τα χειριστήρια DualSense του PS5 υποφέρουν από το «σύνδρομο drifting»

------

Εναμιση μηνα περιπου μετα την αγορα του ps5 το dualsense αρχισε να μου driftαρει, εδω και 2-3 μερες το προβλημα ειναι πολυ εντονο σε φαση να μην μπορω να παιξω παιχνιδια σαν ανθρωπος. Ειχα αυτο το προβλημα και με καποια dualshock παλιοτερα αλλα αν ξεκιναγε ξεκιναγε μετα απο κανα χρονο.

Τωρα τι να κανω, ολες οι πιθανες λυσεις που μπορω να σκεφτω μου φαινονται προβληματικες

1) Να το ανοιξω και να το καθαρισω η να το παω καπου να μου το ανοιξουν και να μου το καθαρισουν;... στην πρωτη περιπτωση ρισκαρω να του κανω καποια ζημια στη δευτερη θα εχει κοστος, και στις δυο περιπτωσεις ομως χανεται η εγγυηση.

2) Να το επιστρεψω με εγγυηση; Και να περιμενω χωρις gamepad 20 μερες 1 μηνα;

3) Να παρω αλλο και να στειλω αυτο και μετα να εχω δυο; καταρχην δεν παιζουν λεφτα και κατα δευτερον υπαρχει διαθεσιμοτητα αραγε;

4) Ξερει κανεις αν παιζει φαση να μου δωσουν προσωρινα αλλο για να κανω τη δουλεια μου μεχρι να μου το αντικαταστησουν; (ξερω ζηταω πολλα)

5) Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα και αν ναι τι εκανε; (κατι λυσεις σε φαση να το φυσηξεις κλπ δεν μου κανανε διαφορα)

Στο site της sony greece οταν παταω τη διαδικασια για αντικατασταση μου βγαζει αυτο

sony.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα παρεις τηλεφωνο την κομετρον στο χαλανδρι ειναι το επισημο service για τις κονσολες της σονυ να σου αλλαξουν το χειριστηριο.Λογικα στοκ απο χειριστηρια θα εχουν και θα γινει αμεσα η αντικατασταση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Poexania είπε

Εναμιση μηνα περιπου μετα την αγορα του ps5 το dualsense αρχισε να μου driftαρει, εδω και 2-3 μερες το προβλημα ειναι πολυ εντονο σε φαση να μην μπορω να παιξω παιχνιδια σαν ανθρωπος. Ειχα αυτο το προβλημα και με καποια dualshock παλιοτερα αλλα αν ξεκιναγε ξεκιναγε μετα απο κανα χρονο.

Τωρα τι να κανω, ολες οι πιθανες λυσεις που μπορω να σκεφτω μου φαινονται προβληματικες

1) Να το ανοιξω και να το καθαρισω η να το παω καπου να μου το ανοιξουν και να μου το καθαρισουν;... στην πρωτη περιπτωση ρισκαρω να του κανω καποια ζημια στη δευτερη θα εχει κοστος, και στις δυο περιπτωσεις ομως χανεται η εγγυηση.

2) Να το επιστρεψω με εγγυηση; Και να περιμενω χωρις gamepad 20 μερες 1 μηνα;

3) Να παρω αλλο και να στειλω αυτο και μετα να εχω δυο; καταρχην δεν παιζουν λεφτα και κατα δευτερον υπαρχει διαθεσιμοτητα αραγε;

4) Ξερει κανεις αν παιζει φαση να μου δωσουν προσωρινα αλλο για να κανω τη δουλεια μου μεχρι να μου το αντικαταστησουν; (ξερω ζηταω πολλα)

5) Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα και αν ναι τι εκανε; (κατι λυσεις σε φαση να το φυσηξεις κλπ δεν μου κανανε διαφορα)

 

 

στο site της sony greece οταν παταω τη διαδικασια για αντικατασταση μου βγαζει αυτο

 

 

sony.png

Δοκίμασε τα εξής :
- Φύσηξε δυνατά  στην βάση του αναλογικού (βλέπε: στην "μπάλα") για να φύγουν σκόνες κτλπ.
- Στη συνέχεια, πάρε μια μπατονέτα και ψέκασε πάνω της λίγο λιπαντικό - spray σιλικόνης π.χ (αυτο που ειναι για επιφάνειες μοτοσυκλετών/αυτοκινήτων κτλπ).
- Με την μπατονέτα, άλειψε καλά και προσεκτικά ολη την επιφάνεια της βάσης του αναλογικού.
- Αφού έχεις αλείψει καλά την βάση του αναλογικού, πάτα τον αναλογικό μοχλό προς τα 'μέσα 20-30 φορές προς κάθε κατεύθυνση (8 κατευθύνσεις).
- Κάνε αρκετές περιστροφές του αναλογικού μοχλού για μερικά δευτερόλεπτα.
- Παρακάλα να πιάσει :D 

To είχα εφαρμόσει σε DS4 και είχε φτιαχτεί το θέμα με αυτον τον τρόπο, δεν έχεις να χάσεις τίποτα - πρόσεξε μην λούσεις το χειριστήριο με σιλικόνη, χρησιμοποίησε ΜΟΝΟ την μπατονέτα που αναφέρω πιο πάνω 

Εdit : εγώ δεν είχα drift αλλά δεν έπιανε καλά κάποιες κατευθύνσεις ο αναλογικός μοχλός 

 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μη το κάνει γιατί αν χρειαστεί να το πάει κομετρον και δουν ίχνη από λιπαντικό ικανούς τους έχω να το πετάξουν εκτός εγγύησης.αφου έχει εγγύηση καλύτερα να το στείλει κομετρον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Καλύτερα να μη το κάνει γιατί αν χρειαστεί να το πάει κομετρον και δουν ίχνη από λιπαντικό ικανούς τους έχω να το πετάξουν εκτός εγγύησης.αφου έχει εγγύηση καλύτερα να το στείλει κομετρον

Δεν ξέρω περί Κομετρον αλλά έχεις δίκιο φίλε από τη στιγμή που έχει εγγύηση.

Ας το δοκιμάσει και χωρίς το λιπαντικό μπας και βοηθήσει 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα με Cometron που μου ειπατε και μου ειπαν να το στειλω

το θεμα ειναι οτι τωρα παραγγειλα αλλο ενα για να μην ξεμεινω οποτε μπηκα σε εξοδα

...

τεσπα δεν πειραζει

 

 

Επεξ/σία από Poexania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 2/2/2021 στις 4:42 ΜΜ, Poexania είπε

Μιλησα με Cometron που μου ειπατε και μου ειπαν να το στειλω

το θεμα ειναι οτι τωρα παραγγειλα αλλο ενα για να μην ξεμεινω οποτε μπηκα σε εξοδα

...

τεσπα δεν πειραζει

 

 

Φίλε επειδή έχω και εγώ θέμα τελικά τι έγινε με το χειριστήριο το χαλασμένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

4 χειριστήρια ps5 , κανένα πρόβλημα ως τωρα. Μηπως έτυχε σε συγκεκριμένα ελαττωματικά ?

dualshock 4, dualsense, xbox controller (one/elite/series), switch joycons, ολα εχουν ακριβως τον ιδιο μηχανισμο joystic μεσα και το ιδιο ποτενσιομετρο, αγοραζουν δλδ το ιδιο στικ. Γιαυτο κ ολα εμφανιζουν το ιδιο προβλημα με drift γιατι χαλαει το ιδιο πραγμα.

Σε joycon που ειναι ολα μικροτερα κ η πιεση που ασκειται στο μηχανισμο μεγαλύτερη, μαλλον ειναι κ ο λογος που το προβλημα ειναι ακομα πιο συχνο. Μετα εχει να κανει κ με τον παιχτη, ποσο πολυ παιζει, ποσο εντονα παταει μεσα το στικ ή το κουναει κλπ. Αλλα δεν ειναι θεμα συγκεκριμένων ελλατωματικων controllers αλλα γενικοτερο θεμα της βιομηχανίας που επιμένει να χρησιμοποιεί ενα φθηνό μηχανισμο που αποδεδειγμένα βγαζει προβληματα αντι να επενδυσει σε πιο γερη λυση. Ως τοτε, δυστυχως θα το βλεπουμε αυτο το προβλημα σε ολα τα gamepads, λιγοτερο ή περισσότερο αναλογα μετα κ απο τη γενικότερη ποιότητα κατασκευης του υπολοιπου controller αλλα και την εργονομικη τοποθετηση των sticks.

η Sony κατ εμε μετα απο χρόνια μετριοτατης κατασκευης σε gamepad, εκανε τεραστιο βημα μπροστα με το dualsense σε ποιοτητα σε σχεδον ολα τα επιπεδα. Το ένα πραγμα που δεν αλλαξε ειναι οτι κρατησε ακριβως τα ιδια sticks με το ps4 κ ειναι το μονο μεγαλο πληγμα του dualsense. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

dualshock 4, dualsense, xbox controller (one/elite/series), switch joycons, ολα εχουν ακριβως τον ιδιο μηχανισμο joystic μεσα και το ιδιο ποτενσιομετρο, αγοραζουν δλδ το ιδιο στικ. Γιαυτο κ ολα εμφανιζουν το ιδιο προβλημα με drift γιατι χαλαει το ιδιο πραγμα.

Σε joycon που ειναι ολα μικροτερα κ η πιεση που ασκειται στο μηχανισμο μεγαλύτερη, μαλλον ειναι κ ο λογος που το προβλημα ειναι ακομα πιο συχνο. Μετα εχει να κανει κ με τον παιχτη, ποσο πολυ παιζει, ποσο εντονα παταει μεσα το στικ ή το κουναει κλπ. Αλλα δεν ειναι θεμα συγκεκριμένων ελλατωματικων controllers αλλα γενικοτερο θεμα της βιομηχανίας που επιμένει να χρησιμοποιεί ενα φθηνό μηχανισμο που αποδεδειγμένα βγαζει προβληματα αντι να επενδυσει σε πιο γερη λυση. Ως τοτε, δυστυχως θα το βλεπουμε αυτο το προβλημα σε ολα τα gamepads, λιγοτερο ή περισσότερο αναλογα μετα κ απο τη γενικότερη ποιότητα κατασκευης του υπολοιπου controller αλλα και την εργονομικη τοποθετηση των sticks.

η Sony κατ εμε μετα απο χρόνια μετριοτατης κατασκευης σε gamepad, εκανε τεραστιο βημα μπροστα με το dualsense σε ποιοτητα σε σχεδον ολα τα επιπεδα. Το ένα πραγμα που δεν αλλαξε ειναι οτι κρατησε ακριβως τα ιδια sticks με το ps4 κ ειναι το μονο μεγαλο πληγμα του dualsense. 

Εχεις απολυτο δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/2/2021 στις 2:04 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Θα παρεις τηλεφωνο την κομετρον στο χαλανδρι ειναι το επισημο service για τις κονσολες της σονυ να σου αλλαξουν το χειριστηριο.Λογικα στοκ απο χειριστηρια θα εχουν και θα γινει αμεσα η αντικατασταση.

Μην τους στείλεις μονο την γνήσια αποδείξη,  παρόλο  που θα στη ζητήσουν,.

. Δεν παιζει να την πάρεις πίσω. Βγάλε έγχρωμο αντίγραφο. Σε αρκετά άτομα συμπεριλαμβανομένου και εμου του ιδιου, δεν την επέστρεψαν 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Μην τους στείλεις μονο την γνήσια αποδείξη  παρόλο  που θα στη ζητήσουν, δεν παιζει να την πάρεις πίσω. Βγάλε έγχρωμο αντίγραφο. Σε αρκετά άτομα συμπεριλαμβανομένου και εμου του ιδιου, δεν την επέστρεψαν 

Εγώ πιστεύω το κάνουν αυτο ωστε αν πάθει κάτι το controller που θα σου δώσουν να μην έχεις αποδειξη να το πας να στο αλλάξουν πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Εγώ πιστεύω το κάνουν αυτο ωστε αν πάθει κάτι το controller που θα σου δώσουν να μην έχεις αποδειξη να το πας να στο αλλάξουν πάλι

Μπορεί, ποιος ξέρει; Τα μπινελικια τους πάντως τα άκουσαν οι απαράδεκτοι. Οσο για την απόδειξη να ναι καλά το Πλαίσιο και η επανεκτύπωση :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Εγώ πιστεύω το κάνουν αυτο ωστε αν πάθει κάτι το controller που θα σου δώσουν να μην έχεις αποδειξη να το πας να στο αλλάξουν πάλι

Δεν παίζει αυτό το σενάριο.

Εσύ που δίνεις χαλασμένο προιόν, και δεν εννοώ προσωπικά εσένα, φροντίζεις να δώσεις φωτοτυπία την απόδειξη.

Δεν θέλει μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mikele13- είπε

Δεν παίζει αυτό το σενάριο.

Εσύ που δίνεις χαλασμένο προιόν, και δεν εννοώ προσωπικά εσένα, φροντίζεις να δώσεις φωτοτυπία την απόδειξη.

Δεν θέλει μυαλό.

Εγω το ξέρω αυτό. Λέω για την μαλλον κουτοπονηριά που κάνουν στο service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...