Προς το περιεχόμενο

[CPU] AMD Ryzen 5 5600X BOX, 70€ -80€ σε πολλα καταστηματα skroutz [TEΛΟΣ - ΑΚΥΡΑ]


Walternet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, matrixxx said:

Καποιος που δεν παρηγγειλε θα κανει καταγγελια; Δε νομιζω.

Αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν κάνει, άλλωστε η ΕΕ σε αυτούς αναφέρεται

 

Εχω κάνει και εγώ παραγγελία,

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, sdikr είπε

Αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν κάνει, άλλωστε η ΕΕ σε αυτούς αναφέρεται

Εγώ προσωπικά που έκανα, δεν νιώθω την ανάγκη να κάνω καταγγελία. Κατάλαβα από την πρώτη στιγμή ότι έχει γίνει λάθος και είπα να ρίξω μία παραγγελία μπας και.. Δεν και και όλα οκ. Αν το είχε επισημασμένο σαν σούπερ προσφορά και έκπτωση 50% και μετά μου έλεγαν ξέρεις λάθος, τότε το συζητάγαμε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fmarkos said:

Εγώ προσωπικά που έκανα, δεν νιώθω την ανάγκη να κάνω καταγγελία. Κατάλαβα από την πρώτη στιγμή ότι έχει γίνει λάθος και είπα να ρίξω μία παραγγελία μπας και.. Δεν και και όλα οκ. Αν το είχε επισημασμένο σαν σούπερ προσφορά και έκπτωση 50% και μετά μου έλεγαν ξέρεις λάθος, τότε το συζητάγαμε. 

Σε Ευχαριστώ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως ακόμα 70€ έχει. Πλέον μπορείς να επικαλεστείς και δόλο:
 

https://www.dkoul.gr/epexergastis_amd_ryzen_5_5600x_box_am4_370hz_with_wraith_spire_cooler_100_100000065box_amdryz5_5600x-amdryz5-5600x.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tonyz21 είπε

Εδώ πάντως ακόμα 70€ έχει. Πλέον μπορείς να επικαλεστείς και δόλο:
 

https://www.dkoul.gr/epexergastis_amd_ryzen_5_5600x_box_am4_370hz_with_wraith_spire_cooler_100_100000065box_amdryz5_5600x-amdryz5-5600x.html

Δεν μπαίνει στο καλάθι αλλιώς θα τα είχα πάρει και τα 4 τεμάχια.

Spoiler

λίγη ωριμότητα δεν βλάπτει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομικά μπορεί να έχετε δίκιο αλλά αν είναι περίπτωση που φαίνεται ότι είναι λάθος δεν θα ασχοληθούν στο συνήγορο του καταναλωτή . Το είχα προσπαθήσει παλιότερα για μια παραγγελία από public . Τώρα δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσετε δικηγόρους κτλ για έναν επεξεργαστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tonyz21 είπε

Εδώ πάντως ακόμα 70€ έχει. Πλέον μπορείς να επικαλεστείς και δόλο:
 

https://www.dkoul.gr/epexergastis_amd_ryzen_5_5600x_box_am4_370hz_with_wraith_spire_cooler_100_100000065box_amdryz5_5600x-amdryz5-5600x.html

Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό το link αλλά εάν ξανακάνεις search στο site δεν θα το βρεις.

Screenshot_20240210_201059.jpg.87bbd356fc42b05bc2c7162aafec2ef8.jpg

 

Screenshot_20240210_201122.jpg.a97bc4b483b53709e03b7847c390c4d7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά που είμαι άσχετος με το θέμα και  διαβάζω θέλω να πω κάτι και ας είναι βλακεια!  λοιπόν  βλέπω ότι όντως το κατάστημα (επειδή ο προμηθευτής έχει κάνει λάθος στην τιμή) έχει ρίξει την τιμή του στο 50% μέσω κάποιου αυτοματισμού αυτό φαντάζομαι συμβαίνει συνέχεια στα προϊόντα ώστε να είναι πάντα στο εύρος που θέλει και να πουλάει φθηνά!  έτσι λοιπόν κάνει πωλήσεις μέσω αυτού του συστήματος (γιατί μπαίνει ο καταναλωτής και επιλέγει να το πάρει από αυτόν επειδή είναι ο πιο φθηνός) εφόσον μέσο αυτού έχει κέρδος από τις πωλήσεις  γιατί να μην επωμιστεί το λάθος και να εκτέλεσει τις παραγγελίες εφόσον ο καταναλωτής έχει πληρώσει κανονικά κλπ; ας τρέξει τον προμηθευτή για το λάθος να κάνει πάντα διπλό τσεκ στην τιμή

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Federacion είπε

Ωραία, μπορούμε να το κυνηγήσουμε ομαδικά σε νομικό επίπεδο; 

φιλε μου δεν αξιζει τιποτα αλλο περα απο μια καταγγελια στο ΣτΚ.

Απο τη στιγμη που αγοραζεις κατι και το πληρωνεις,συναπτεται ενα ειδος συμβασης,αν σου ακυρωσουν την παραγγελεια αυτο σημαινει υπαναχωρηση του ενος μερους,και ειναι παρανομο καθως θα πρεπει να σου δωθουν τα χρηματα σου πισω ΚΑΙ αποζημίωση ή το προιον στην τιμη που το πληρωσες.Αυτο ισχυει σε νομικο επιπεδο και ασε ο καθενας να λεει το μακρυ και το κοντο του.Απο τη στιγμη που δινουβ πισω τα χρηματα χωρις αποζημειωση ειναι παρανομο,αλλα το κοστος για να κινηθεις νομικα ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερο χωρις καμια αξια,καθως και αποζημειωση να ζητησεις και να την κερδισεις θα ειναι αναλογη της τιμης του προιοντος που αγορασες.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, matrixxx είπε

Η τιμη δεν ηταν κατι εξωπραγματικο, πριν 1.5 χρονο εχω αγορασει τον 5600G στα 112 ευρω  με ΦΠΑ απο Ελλαδα.

Φίλε matrixxx η τιμή 112€ για τον 5600G όταν τον πήρες θεωρώ ότι ήταν λογική. Δεν είχε την προηγούμενη μέρα 225€. Κατέβαινε σταδιακά όπως κάνουν οι επεξεργαστές, και πήγε 150, 140, 130, και μετά παίζει εδώ και καιρό στα 120€-110€.

Ο 5600X δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 130€, η τιμή του ήταν στα 150€ και ξαφνικά τον έβγαλαν τα σκρουτζομάγαζα στα 70€. Όποιος έχει εικόνα της αγοράς αλλά και της δύναμης των επεξεργαστών νομίζω ότι το κατάλαβε άμεσα ότι πρόκειται για λάθος.

Στην σύγκριση μεταξύ τους, ο 5600X είναι και δυνατότερος ως CPU, και παραδοσιακά ακριβότερος. Η iGPU που αναφέρεις προσθέτει στην αξία του, αλλά παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο. Ο 5600G πχ έχει ένα σαφές πλεονέκτημα έναντι του 5500 επειδή ο δεύτερος είναι ουσιαστικά ο ίδιος επεξεργαστής χωρίς γραφικά, αλλά δεν ισχύει το ίδιο με τον 5600X.

Όσο και αν το όνομα παραπέμπει σε ίδιο μοντέλο με διαφορά στα γραφικά ή τον χρονισμό, αυτό δεν ισχύει: ο 5600G έχει "πετσοκομμένη" μνήμη που του κοστίζει αρκετά σε απόδοση ιδίως στο gaming, ενώ αν και νεότερος όπως και εσύ αναφέρεις, υποστηρίζει παλαιότερη τεχνολογία από τον 5600X (pcie3 vs pcie4).

Ο 5600G σαν CPU έχει ισχύ επιπέδου 5500 (95€) και 3600 (85€), και η αυξημένη τιμή του σε σχέση με τον 5500 οφείλεται στα γραφικά. Ο 5600X που είναι δυνατότερος από όλους αυτούς (και από τον 5600 στα 130€, που εκεί μπορείς να πεις ότι είναι καλύτερο vfm) και μπαίνουν όλοι στις ίδιες πλατφόρμες AM4, δεν είναι λογικό να "ξεστοκάρεται" τώρα στα 70€. Στα 75€-90€ ξεστοκάρεται ο 3600.

17 ώρες πριν, matrixxx είπε

Θυμιζω για οσους δεν ξερουν, οτι προκειται για CPU σχεδον 4 ετων. Ο 5600G ειναι 6 μηνες νεοτερος και με "μεγαλυτερη αξια" ως VFM

Το ότι σύμφωνα με κάποιο site έχει μεγαλύτερο δείκτη value for money όταν όμως είναι πιο αδύναμος, δεν αντικατοπτρίζει και την εμπορική του αξία.

Ο νεότερος (με παλιότερη τεχνολογία pcie και κομμένη μνήμη και χωρίς iGPU για να προσθέσει από κάπου αλλού αξία) 5500 στα αριστερά έχει μεγαλύτερο δείκτη value από τον 5600X στα δεξιά, με πηγή το ίδιο site.

cpuvalue.jpg.793b96839b58ef77c8e2477dec0fcd32.jpg

Όμως είναι απόλυτα λογικό ο 5600X να είναι ακριβότερος. Αν δούμε τον 5500 στα 70€ (όπως έχουμε δει εκεί κοντά για ένα διάστημα τον παρόμοιας δύναμης 3600) θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι μια πολύ καλή έκπτωση, γιατί κανονικά κάνει 95€.

Αν δούμε τον 5600X να κάνει βουτιά από τα 150€ στα 70€ τότε η έκπληξη θα είναι να μην είναι λάθος. Ακόμα και τον 5600G να δούμε αυτή τη στιγμή στα 70€ από τα 115€, ο οποίος ξαναλέω είναι παραδοσιακά φθηνότερος και πιο αδύναμος, πάλι πιο πολύ παραπέμπει σε λάθος παρά σε ξαφνική καλή έκπτωση, και πάλι θα κλειδώνεις και θα ξεκλειδώνεις threads αν γίνει αυτό :) .

Τώρα σχετικά με το θέμα, ο νόμος είναι σαφής και η πρακτική παράνομη. Αλλά ηθικά εφόσον αναγνωρίσουμε ότι είναι απλά λάθος και όχι προσπάθεια παραπλάνησης ή ψαρέματος, και εφόσον όσοι πλήρωσαν ενημερώθηκαν και έλαβαν τα χρήματά τους άμεσα πίσω όπως έπρεπε, δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να το τραβάμε. Ας κάνουμε καταγγελίες για να μπουν πρόστιμα σε αλυσίδες που το κάνουν με δόλο και κατ' εξακολούθηση και εκεί όντως χάνουμε ανταγωνιστικές προσφορές, και όχι σε 5-6 σκρουτζομάγαζα που τους έκανε μπινιά ο προμηθευτής.

Επίσης πιστεύω από την πλευρά πλατφορμών και μαγαζιών καλό θα ήταν να προσφερθεί κάτι στους καταναλωτές ως μικρή ένδειξη συγγνώμης, πχ κανένα κουπόνι ή δωρεάν μεταφορικά ή μια μικρή έκπτωση σε επόμενη αγορά κλπ. και να λήξει το θέμα εκεί.

Αν έφτασες μέχρι εδώ και το διάβασες όλο αυτό το σεντόνι, συγχαρητήρια, αυτά τα λεπτά δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω :P .

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα σωστό κράτος, που η πρόσβαση στη Δικαιοσύνη δε θα ήταν προνόμιο λίγων αλλά εύκολα ασκούμενο δικαίωμα από όλους τότε θα έπρεπε: 1) Να τηρηθεί το "συμβόλαιο" της αγοράς του προϊόντος και στη συνέχεια 2) ο πωλητής να κινηθεί κατά του προμηθευτή του, ή του μηχανογράφου ή κατά όποιου υπευθύνου αυτός θεωρεί για το λάθος στην τιμή και να ζητήσει αυτός την αποζημίωση.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ πήρα Παρασκευή τηλ και στα δύο μαγαζιά για το αν ισχύει η διαθεσιμότητα και η τιμή! και μου είπαν ότι ήταν περιορισμένη προσφορά του προμηθευτή τους. Έτσι γλύτωσα την ταλαιπωρία, γιατί όντως η τιμή ήταν δώρο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Vagelis454 said:

Παιδιά εγώ πήρα Παρασκευή τηλ και στα δύο μαγαζιά για το αν ισχύει η διαθεσιμότητα και η τιμή! και μου είπαν ότι ήταν περιορισμένη προσφορά του προμηθευτή τους. Έτσι γλύτωσα την ταλαιπωρία, γιατί όντως η τιμή ήταν δώρο... 

πετάει ο γάιδαρος...πετάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, raul7 είπε

Φίλε matrixxx

Φιλε raul ολα αυτα που λες ειναι γνωστα και με πολυ περισσοτερες λεπτομερειες, αλλα διαφωνω στο συμπερασμα σου φυσικα μεσω της αναλυσης σου οτι ο G ειναι και πρεπει να ειναι φτηνοτερος. Το οτι εχει λιγο μεγαλυτερο benchmark ο Χ ειναι επειδη το τουρμπο clock του ειναι 4.6 αντι για 4.4. Εχει ομως και μεγαλυτερη θερμοκρασια και καταναλωση σε αυτο, οποτε με ενα overclocking πας και τον G 4.6 και φτανεις την επιδοση του αλλου περιπου η ακριβως. Ειναι πολυ οφτοπικ η αναλυση σου και το σεντονι σου επετρεψε μου και δεν απαντα με αυτη την μειωση στην αξια του G που ειναι πολυ πληρεστερο προιον καθολου σε αυτο που εγραψα επι της ουσιας.

Το μαρκετινγκ και ο νομος προσφορας και ζητησης ειναι ο λογος που εχουν τις τιμες που εχουν κατα τη γνωμη μου, οπως συμβαινει με τα παντα πανω στην γη. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ο G εχει μεγαλυτερο κοστος απο τον Χ, ενας τροπος να μπεις και εσυ σε αυτη τη σκεψη ειναι να δεις απλα ποσα τρανσιστορς εχει ο ενας και ο αλλος και το μεγεθος πυρηνα.

G 10,7 δισεκατομμύρια.

Χ 4.15  δισεκατομμύρια

και μεγεθος die 180mm^2 o G

                             125mm^2 o X.

4 ώρες πριν, raul7 είπε

Αν έφτασες μέχρι εδώ και το διάβασες όλο αυτό το σεντόνι, συγχαρητήρια, αυτά τα λεπτά δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω :P .

Αστα, τι λεπτα, χιλιαδες ωρες εχω χασει στο insomnia. :)  Αυτο ομως λεγεται εθελοντισμος, προσφορα και αγαπη στον συνανθρωπο, μην συγκρινεις ανομοια πραγματα. ;) 

 

ΥΓ

4 ώρες πριν, raul7 είπε

Φίλε matrixxx η τιμή 112€ για τον 5600G όταν τον πήρες θεωρώ ότι ήταν λογική. Δεν είχε την προηγούμενη μέρα 225€.

Αν πιστευεις οτι αφορα το τοπικ (εγω νομιζω οχι), να απαντησω και σε αυτο που ειπες: οταν τον αγορασα 112, απο οσο θυμαμαι, στο "επομενο" μαγαζι ειχε καπου 140 και στις αλυσιδες 200 σε καποιες, παραπανω σε αλλες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...