Προς το περιεχόμενο

Helldivers 2 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 6xXx6 είπε

Παιδιά αξίζει τελικά η θα βρεθώ σε μία ώρα ?Έχουν βγάλει κάνα update ?

Σκέφτομαι να το αγοράσω 

To gameplay αυτό καθ αυτό ειναι solid και fun.
Αλλά ΜΗΝ αγορασεις ακόμα.
Υπάρχουν τεράστια θέματα με το παιχνίδι.
Στην ουσία μετά τις 21:00 δεν θα παίζεις λόγω προβλημάτων με τους σερβερ.
Το matchmaking δεν λειτουργεί
Το optimization είναι κάκιστο
Πολλά bugs και crαshes.
Αν ήταν καμιά Bethesda ή Ubisoft που παρέδωσε τέτοιο πράγμα θα είχε φάει το hate του αιώνα,αλλά η Arrowhead έχει immunity γιατί indie studio και έτσι... 

Επεξ/σία από alet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μην ξεχάσω το paid season pass σε παιχνίδι 40€ που δεν έχει μόνο κοσμέτικς οπως ανέφερε ο άλλος εδω ,αλλά armor weapons κτλ που δεν μπορείς να πάρεις διαφορετικά στο παιχνιδι.
Φυσικά κάτι gameranx στο ΥΤ αποθεώνουν χωρίς να αναφέρουν τπτ απο το πόσο broken και unplayable είναι το παιχνίδι αυτη τη στιγμη.
Στα σκουπίδια και αυτοί μαζι με τον mainstream gaming τύπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, alet είπε

Επίσης μην ξεχάσω το paid season pass σε παιχνίδι 40€ που δεν έχει μόνο κοσμέτικς οπως ανέφερε ο άλλος εδω ,αλλά armor weapons κτλ που δεν μπορείς να πάρεις διαφορετικά στο παιχνιδι.
Φυσικά κάτι gameranx στο ΥΤ αποθεώνουν χωρίς να αναφέρουν τπτ απο το πόσο broken και unplayable είναι το παιχνίδι αυτη τη στιγμη.
Στα σκουπίδια και αυτοί μαζι με τον mainstream gaming τύπο

Πάντως το game χτυπάει 400Κ players για "πόσο broken και unplayable είναι". Τι θέματα έχει; Πραγματικά το ρωτάω για να ξέρω αν είναι να το πάρω ή όχι

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πάντως το game χτυπάει 400Κ players για "πόσο broken και unplayable είναι". Τι θέματα έχει; Πραγματικά το ρωτάω για να ξέρω αν είναι να το πάρω ή όχι

Αυτό είναι το server cap που ανακοίνωσαν οι devs και αφορα τους pc +ps5 players combined.
Είναι live service οπότε μετά τις 20:00-21:00 μεχρι 8-9 το πρωι  απλά δεν παίζεις.
Το matchmaking δεν λειτουργεί
Το optimization είναι κάκιστο
Πολλά bugs και crαshes.
Tα 3 τελευταία είναι ανεκτά για launch 2 βδομάδων (δεν θα πρεπε,αλλά στην συγχρονη βιομηχανία παιχνιδιών ετσι είναι).αλλά το να μην μπορεις να μπεις καν στο παιχνίδι λόγω black screen ή 12ωρου max server capacity στις prime ώρες και χωρίς να υπάρχει κάποιο q να σε πληροφορεί που βρίσκεσαι είναι τραγικό.
Οπως έγραψα το gameplay ειναι καλό και διασκεδαστικό οταν δουλεύει το game,αλλά να δώσεις 40€ with a chance to play δεν αξίζει αυτη τη στιγμή.
Οταν φτιαχτουν αυτα τα θέματα παρτο με κλειστα ματια αν γουστάρεις τη φάση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alet είπε

Αυτό είναι το server cap που ανακοίνωσαν οι devs και αφορα τους pc +ps5 players combined.
Είναι live service οπότε μετά τις 20:00-21:00 μεχρι 8-9 το πρωι  απλά δεν παίζεις.
Το matchmaking δεν λειτουργεί
Το optimization είναι κάκιστο
Πολλά bugs και crαshes.
Tα 3 τελευταία είναι ανεκτά για launch 2 βδομάδων (δεν θα πρεπε,αλλά στην συγχρονη βιομηχανία παιχνιδιών ετσι είναι).αλλά το να μην μπορεις να μπεις καν στο παιχνίδι λόγω black screen ή 12ωρου max server capacity στις prime ώρες και χωρίς να υπάρχει κάποιο q να σε πληροφορεί που βρίσκεσαι είναι τραγικό.
Οπως έγραψα το gameplay ειναι καλό και διασκεδαστικό οταν δουλεύει το game,αλλά να δώσεις 40€ with a chance to play δεν αξίζει αυτη τη στιγμή.
Οταν φτιαχτουν αυτα τα θέματα παρτο με κλειστα ματια αν γουστάρεις τη φάση

ναι αυτό με τους servers το ανέφεραν. προφανώς δεν περίμεναν τέτοια ανταπόκριση και δεν υπήρχε επαρκτές server capacity, αλλά αυτό θα φτιαχτεί. Ήδη κάνουν και προσλήψεις κόσμου, κάτι πολύ σπάνιο γι' αυτή την περίοδο.

Από optimization βλέπω καλά τρέχει πάντως, δεν έχω δει αναφορές για stuttering, shader comp, κτλ.

"Πολλά bugs και crαshes" μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Εννοείς κρασσάρει στο desktop ενώ σίγουρα το υπόλοιπο σύστημα είναι stable; Bugs τι ακριβώς; game breaking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ισχύει ότι η premium pass έχει όπλα που δεν έχει η κανονική, το οποίο δεν μου αρέσει.
Τουλάχιστον, η κανονική δίνει premium currency και μπορείς να βρεις και μέσα στις αποστολές, οπότε μπορείς να φτάσεις τα 1000 super credits (ναι, έτσι λέγεται η premium currency) χωρίς να την πληρώσεις.
Δεν ξέρω πόσο κρατάει το κάθε pass όμως και αν τα όπλα χαθούν μετά, αν δεν προλάβεις.

Εμένα το κύριο θέμα είναι η ουρά στους servers. Διάβασα ότι αν μπεις στην ουρά και μετά κάνεις join σε κάποιον φίλο που είναι μέσα, μέσω Steam, τότε την προσπερνάς, αλλά δεν το τέσταρα.

Και σήμερα έλεγαν ότι θα βγάλουν το πρώτο patch για να φτιαχτούν κάποια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφυγαν ολο απο το palworld επιασαν το helldivers. Για κανα 2 βδομαδες θα ειναι στα υψη μετα στον πατο παλι. Κλασικο παιχνιδι απο τα 15χρονα που πανε με τη μαζα και παιζουν οτι προωθειτε και πουλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

ναι αυτό με τους servers το ανέφεραν. προφανώς δεν περίμεναν τέτοια ανταπόκριση και δεν υπήρχε επαρκτές server capacity, αλλά αυτό θα φτιαχτεί. Ήδη κάνουν και προσλήψεις κόσμου, κάτι πολύ σπάνιο γι' αυτή την περίοδο.

Από optimization βλέπω καλά τρέχει πάντως, δεν έχω δει αναφορές για stuttering, shader comp, κτλ.

"Πολλά bugs και crαshes" μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Εννοείς κρασσάρει στο desktop ενώ σίγουρα το υπόλοιπο σύστημα είναι stable; Bugs τι ακριβώς; game breaking;

Αν δεν περίμεναν τέτοια ανταπόκριση ας κάνανε suspend την πώληση του game μέχρι να το φτιάξουν,ή ας αγοράζανε άμεσα server capacity .
Το να πουλάνε το παιχνίδι σε αυτή την κατάσταση που μέρα με τη μέρα χειροτερεύει ειναι απαράδεκτο.
Tα υπόλοιπα μπορείς να τα διαβάσεις στο official discord του παιχνιδιου
Known Issues

Support/Help

1 λεπτό πριν, GhostRiderLSOV είπε

Ισχύει ότι η premium pass έχει όπλα που δεν έχει η κανονική, το οποίο δεν μου αρέσει.
Τουλάχιστον, η κανονική δίνει premium currency και μπορείς να βρεις και μέσα στις αποστολές, οπότε μπορείς να φτάσεις τα 1000 super credits (ναι, έτσι λέγεται η premium currency) χωρίς να την πληρώσεις.
 

Δεν συμπληρώνεις 1000 super credits απο το δωρεάν pass.
Πρεπει να πληρώσεις τουλάχιστον μια φορα.
Σε αποστολες είναι rng οπότε κανείς δεν μπορεί να ξέρει το rate και αρα τον αριθμο αποστολών κατα μέσο όρο που χρειαζεσαι για να πάρεις συγκεκριμένο αριθμο
 

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εφυγαν ολο απο το palworld επιασαν το helldivers. Για κανα 2 βδομαδες θα ειναι στα υψη μετα στον πατο παλι. Κλασικο παιχνιδι απο τα 15χρονα που πανε με τη μαζα και παιζουν οτι προωθειτε και πουλαει.

Καμία σχέση και εντελώς ακυρη η συγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, alet είπε

Πρεπει να πληρώσεις τουλάχιστον μια φορα.

Όταν τελειώσω το κανονικό pass θα δω πόσα θα μου λείπουν. Γενικά όταν βλέπετε μπλε/πορτοκαλί containers ανατινάχτε τα, γιατί μπορεί να έχουν μέσα. Επίσης παίζει να υπάρχουν και στα pods που λένε "salute to open". Νομίζω μπορεί να έχει και στις πόρτες που θέλουν 2 άτομα, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από το matchmaking και το queue στους servers, το game δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα όταν παίζεις το mission. Τα σχόλια του στυλ "βγάλανε πάλι μισό game" είναι άσχετο με το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν με τους servers. Από τις σπάνιες περιπτώσεις εταιρειών, που είναι επικοινωνιακοί, δέχονται τα προβλήματα τους και λένε ξεκάθαρα ότι έκαναν λάθος με την ανταπόκριση του κοινού και τις πωλήσεις του παιχνιδιού.

'Εχω περίπου 45 ώρες ήδη στο ps5 κι επειδή παίζω πάντα με συγκεκριμένους φίλους (κάνουμε join μέσω του party πρακτικά, έξω από το game) δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, πέρα από την ουρά των servers.

Επεξ/σία από bushidocougar
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...