Προς το περιεχόμενο

αυξηση μισθωματος parking 200%


schumi46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στην ομάδα, 

θα ήθελα να παραθέσω και γω ένα προσωπικό ζήτημα και θα ήθελα την αποψη σας ή τις γνώσεις σας επ αυτου. Μισθώνω την τελευταία 7ετία μια κλειστή θέση πάρκιν, ιδιωτικη χρήση, απο μια εταιρεία. Οι ανανεώσεις ολα αυτά τα χρόνια ηταν 6μηνες μέσω του Taxis πέρα του συμφωνητικου που υπογραφηκε την πρωτη πρωτη φορα πισω στο 2017. Πλέον ενημερώθηκα 2 μήνες πριν τη λήξη του τρέχοντος 6μήνου, οτι η ιδιοκτήτρια εταιρεία αυξάνει το μίσθωμα απ το νεο 6μηνο κατά 200% (!) και φυσικά με ρωτάει αν ενδιαφέρομαι ή όχι. Είναι μια τέτοια αξίωση νόμιμη; Δεν υπάρχει καποιο πλαφον απο τον νομο; Μπορώ κάπως να ανταπαντήσω? Την βλεπω εξωφρενικη έως απαραδεκτη αυτη την απαίτηση. Δυστυχως δεν διαθετω βαθυτερες γνωμες επι του θεματος μισθωσης ακινητων και βλεπω γενικα οτι γινεται ο κακος χαμος....

Φυσικά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις σχετικά με εναλλακτικές λύσεις στην Αττικη, ακομα και επαρχια για την αποθηκευση του συγκεκριμενου οχηματος μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την συμμετοχη!

 

Επεξ/σία από schumi46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Φυσικά και μια τέτοια αξίωση είναι νόμιμη, εφόσον λήγει το συμβόλαιο μπορεί να ζητήσει ότι θέλει, δεν υπάρχει κάποιο πλαφόν, όπως και εσύ μπορείς να ζητήσεις όση μείωση θέλεις.

Υποχρέωση πάντως να δεχτεί ο ένας εκ των δύο την πρόταση του άλλου δεν υπάρχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Georgebek2 said:

Ειναι βασικο ποσα πληρωνες και ποσα σου ζητησαν;

Βασικά αδιάφορο είναι... τουλάχιστον όσον αφορά τη βάση που το θέτει ο φίλος, δλδ τη νομιμότητα ;)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερωτημα ειναι κατα ποσο την θες την θεση και τι ρολο παιζει στην ποιοτητα ζωης σου

μπορεις να ζησεις χωρις αυτην, να παρκαρεις πιο μακρια?

Αν οχι, τα δινεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, schumi46 είπε

με εναλλακτικές λύσεις στην Αττικη, ακομα και επαρχια για την αποθηκευση του συγκεκριμενου οχηματος μου.

Λογικά δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείς καθημερινά, αγωνιστικό, σκάφος κλπ

Ή υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην περιοχή και ξέρουν ότι θα τα βρουν από αλλού ή νομίζουν ότι θα σε βρουν στην ανάγκη. Σε παίρνει να τους κάνεις μια αντιπρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάτι που δεν το κινείς συχνά μπορείς να κανεις μια ερώτηση εδώ αν υπάρχουν θέσεις (πριν λίγο καιρό είχε μερικές). Πολύ καλές εγκαταστάσεις, καθαρό, ασφαλές και σε λογική τιμή

https://www.storeyourcar.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Georgebek2 είπε

Ειναι βασικο ποσα πληρωνες και ποσα σου ζητησαν;

ναι βασικα πληρωνα λιγα, γιατι η υπηρεσία δεν ήταν και για παραπάνω. Γι αυτο και ηταν οικονομικη. Ειναι μια αποθηκη απομακρυσμενη απο την Αθηνα πανω σε ενα βουνο, η προσβαση ειναι λοιπον δυσκολη και φυσικα μονο με συνεννοηση μπορουσα να εισελθω. Οι επισκεψεις μου ανερχονται σε 1-2 το χρονο μονο για ελεγχο του οχηματος. Τπτ παραπανω, τπτ λιγοτερο. Πλεον μου ζητειται ενα μισθωμα επιπεδου στο υψος των 80€. Φυσικα δυσκολευομαι πολυ να το αποδεχτω.

8 ώρες πριν, Morosana είπε

Αν είναι κάτι που δεν το κινείς συχνά μπορείς να κανεις μια ερώτηση εδώ αν υπάρχουν θέσεις (πριν λίγο καιρό είχε μερικές). Πολύ καλές εγκαταστάσεις, καθαρό, ασφαλές και σε λογική τιμή

https://www.storeyourcar.gr

 

θα το ελεγξω φιλε μου, θενξ!

13 ώρες πριν, tutuyo είπε

το ερωτημα ειναι κατα ποσο την θες την θεση και τι ρολο παιζει στην ποιοτητα ζωης σου

μπορεις να ζησεις χωρις αυτην, να παρκαρεις πιο μακρια?

Αν οχι, τα δινεις

 

ειναι για ενα παλαιο οχημα με ακινησια, το οποιο ουτε στο δρομο μπορει να μεινει, ουτε να πεταχτει. Οποτε η τοποθεσια ειναι ουσιαστικα αδιαφορη, αν κρατειται το κοστος αποθηκευσης του υποφερτο.

13 ώρες πριν, Nabuko είπε

Λογικά δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείς καθημερινά, αγωνιστικό, σκάφος κλπ

Ή υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην περιοχή και ξέρουν ότι θα τα βρουν από αλλού ή νομίζουν ότι θα σε βρουν στην ανάγκη. Σε παίρνει να τους κάνεις μια αντιπρόταση?

ιστορικο οχημα με ακινησια. θα μπορουσα κ προφανως θα το επιχειρησω, αλλα 7 χρονια εμπειρια με τον τροπο λειτουργιας τους, θα τους ειναι αδιαφορη. Το τι ακριβως ειναι σαν υπηρεσια, το παρεθεσα παραπανω.

17 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Βασικά αδιάφορο είναι... τουλάχιστον όσον αφορά τη βάση που το θέτει ο φίλος, δλδ τη νομιμότητα ;)

για τη νομιμοτητα θα συμφωνησω. Αλλα ειναι απολυτα σχετικο ειναι φιλε μου, γιατι κ συ αν νοικιαζεις κατοικια με 300€ κ σου ζηταει με νεα ανανεωση 900€ επειδη οι νομοι ειναι ανυπαρκτοι προφανως θα χες προβλημα εντονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, schumi46 said:

Πλεον μου ζητειται ενα μισθωμα επιπεδου στο υψος των 80€.

Τι είναι αυτό το 80άρι; Το μήνα, το εξάμηνο, το χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 80 που σου ζήτησαν θεωρούνται καλά για την εποχή. Πλέον γίνεται χαμός με τις θέσεις στάθμευσης (Πλατανος πάρκινγκ κηφισια έχουν 60 άτομα αναμονή) και ζητάνε ότι θέλουν ακόμα και για θέσεις σε πολυκατοικία με κάτι απίθανες ράμπες κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Morosana είπε

Τα 80 που σου ζήτησαν θεωρούνται καλά για την εποχή. Πλέον γίνεται χαμός με τις θέσεις στάθμευσης (Πλατανος πάρκινγκ κηφισια έχουν 60 άτομα αναμονή) και ζητάνε ότι θέλουν ακόμα και για θέσεις σε πολυκατοικία με κάτι απίθανες ράμπες κτλ. 

ναι ευχαριστω πολυ. τα 80€ ειναι 2 ενοικια κατοικιας φιλε. Το οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να ζηταει οτι του καπνισει σε νεα συμβαση ειναι το τραγικο χωρις να υπαρχει οριο στη τρελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, schumi46 είπε

ναι ευχαριστω πολυ. τα 80€ ειναι 2 ενοικια κατοικιας φιλε. Το οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να ζηταει οτι του καπνισει σε νεα συμβαση ειναι το τραγικο χωρις να υπαρχει οριο στη τρελα.

Ξερεις τα 3 Χ αφού  ασχολείσαι με τα κλασσικά. Χρόνος Χώρος Χρήμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...