Προς το περιεχόμενο

Επανεγγράψιμα cd. Δουλεύει χωρίς πρόβλημα;


octa
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Kthulhou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω project που τα αποθηκεύω σε cd ,  dvd.

Μέχρι τώρα τα αποθηκεύω σε dvd. Πλέων τα project τα έχω σε DVD και θέλω να αποθηκεύω μικρές αλλαγές.

Μπορώ σε ένα rw να αποθηκεύω τις version και μετά την άλλη version ;

Είναι επικίνδυνο; 

 

Ευχαριστώ, octa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, dpolal είπε

cd και dvd εν έτη 2024.

ΓΙΑΤΙ ;;;;;

Για να μην χάσω τα data μου.

Το cloud χαλάει  ο δίσκος χαλάει ο server χαλάει. Το cd dvd είναι σίγουρο ότι δεν χαλάει. 

Την απόφαση να περάσω σε cd dvd την πείρα πριν λίγο καιρό που χάθηκαν αρχεία από το google drive, σε κάποιους.

 

 Έχει κάποιος εμπειρία;

 

Το gpt γράφει :

Ναι, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε έναν επανεγγράψιμο δίσκο (RW) για να αποθηκεύετε διαδοχικές εκδόσεις του έργου σας. Αυτό θα σας επιτρέψει να προσθέτετε μικρές αλλαγές σε κάθε νέα έκδοση.

 

Ωστόσο, να λάβετε υπόψη ότι οι επανεγγράψιμοι δίσκοι έχουν περιορισμένο αριθμό επανεγγραφών πριν αποκτήσουν προβλήματα ανάγνωσης. Επίσης, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος απώλειας δεδομένων λόγω προβλημάτων στον δίσκο. Συνιστώ να διατηρείτε αντίγραφα ασφαλείας των δεδομένων σας σε περιπτώσεις αυτού του είδους.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, octa είπε

Έχει κάποιος εμπειρία;

Και να έχουμε εμπειρία γιατι τι να απαντήσουμε σε κάποιον που γράφει το παρακάτω?

 

39 λεπτά πριν, octa είπε

cloud χαλάει  ο δίσκος χαλάει ο server χαλάει. Το cd dvd είναι σίγουρο ότι δεν χαλάει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sherlock_7 είπε

Πώς χαλάει το cloud στην τελική;

Λόγο μη πληρωμής ή υπέρβαση ορίου. Ή επίθεση από hacker με στόχο τα αρχεία ή ακόμα και το datacenter.

Ή λάθος στο πρόγραμμα διαχείρισής δες Google Confirms 6 Months Of Missing Drive Files—Here’s The Fix ... Μετά από αυτό το συμβάν πήγα στα υλικά μέσα αποθήκευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

πάρε usb sticks , κ έχε τα αρχεία σου κ σε One drive, κ σε google drive και σε usb. Αν χαλάσουν όλα μαζί.... τότε να μου πείς 43 νούμερα ναπαίξω τα υπόλοιπα έξι ! τι να πω.

κ φυσικά και τα cd-dvd χαλάνε....  ναι οι παλιοί έχουμε εμπειρία, από αδυναμία να ξαναδιαβαστούν κλπ κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

πάρε usb sticks , κ έχε τα αρχεία σου κ σε One drive, κ σε google drive και σε usb. Αν χαλάσουν όλα μαζί.... τότε να μου πείς 43 νούμερα ναπαίξω τα υπόλοιπα έξι ! τι να πω.

κ φυσικά και τα cd-dvd χαλάνε....  ναι οι παλιοί έχουμε εμπειρία, από αδυναμία να ξαναδιαβαστούν κλπ κλπ

 

1 ώρα πριν, octa είπε

Για να μην χάσω τα data μου.

Το cloud χαλάει  ο δίσκος χαλάει ο server χαλάει. Το cd dvd είναι σίγουρο ότι δεν χαλάει. 

Την απόφαση να περάσω σε cd dvd την πείρα πριν λίγο καιρό που χάθηκαν αρχεία από το google drive, σε κάποιους.

 

Το πιο σωστο ειναι:

Πάρε δυο ιδιους HDD και βαλτους σε RAID1 διαταξη.

Δηλαδή: Σεταροντας τους δισκους σε Raid1 αυτοι αυτόματα ο ενας αντιγράφει τον αλλον καθε φορά αυτόματα.

Οι πιθανοτητες να αστοχησουν και οι δυο δισκοι σου ταυτοχρονα ειναι απειροελαχιστη.

Με αυτή την τακτική εχεις αυτόματο backup και μεγάλη ταχύτητα με μηδενική σχεδόν πιθανοτητα να χαθει οτιδηποτε.

 

Πραγματικα τα DVD είναι κατι που δεν θελω να ασχοληθω ποτε πια. Γρατζουνιζονται και δεν διαβαζονται πολυ πολυ ευκολα. Η εγγραφη μπορει να αστοχησει και αυτη πολυ ευκολα. Πολυ χρονος και πολυ κοπος για καθε εγγραφη. Μεγαλος αποθηκευτικος χωρος. DVD players δε λιγο δεν θα υπαρχουν πουθενα και καποια στιγμη και αυτα που λειτουργουν θα πεθανουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Οι πιθανοτητες να αστοχησουν και οι δυο δισκοι σου ταυτοχρονα ειναι απειροελαχιστη.

Το raid δεν είναι backup. Οι πιθανότητες να χάσει τα αρχεία ταυτόχρονα είναι μεγαλες. Οι δίσκοι μικρή σημασία έχουν , όσο τα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

 

 

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Πάρε δυο ιδιους HDD και βαλτους σε RAID1 διαταξη.

Δηλαδή: Σεταροντας τους δισκους σε Raid1 αυτοι αυτόματα ο ενας αντιγράφει τον αλλον καθε φορά αυτόματα.

Οι πιθανοτητες να αστοχησουν και οι δυο δισκοι σου ταυτοχρονα ειναι απειροελαχιστη.

Με αυτή την τακτική εχεις αυτόματο backup και μεγάλη ταχύτητα με μηδενική σχεδόν πιθανοτητα να χαθει οτιδηποτε.

Όντως, χωρίς RAID δεν θα υπήρχαν web server. Όταν χάνεται μια πληροφορία από τον ένα δίσκο το διαβάζει από τον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το raid δεν είναι backup. Οι πιθανότητες να χάσει τα αρχεία ταυτόχρονα είναι μεγαλες. Οι δίσκοι μικρή σημασία έχουν , όσο τα αρχεία.

Πρωτον δεν.μιλησα για backup.

Δεύτερον παραθέτω περιγραφή του Raid1

----

RAID level 1 – Mirroring

Data are stored twice by writing them to both the data drive (or set of data drives) and a mirror drive (or set of drives). If a drive fails, the controller uses either the data drive or the mirror drive for data recovery and continuous operation. You need at least 2 drives for a RAID 1 array.

 

Advantages of RAID 1

RAID 1 offers excellent read speed and a write-speed that is comparable to that of a single drive.

In case a drive fails, data do not have to be rebuild, they just have to be copied to the replacement drive.

RAID 1 is a very simple technology.

 

Disadvantages of RAID 1

 The main disadvantage is that the effective storage capacity is only half of the total drive capacity because all data get written twice.


Software RAID 1 solutions do not always allow a hot swap of a failed drive. That means the failed drive can only be replaced after powering down the computer it is attached to. For servers that are used simultaneously by many people, this may not be acceptable. Such systems typically use hardware controllers that do support hot swapping.

 

Ideal use

RAID-1 is ideal for mission critical storage, for instance for accounting systems. It is also suitable for small servers in which only two data drives will be used.

----

Τι ακριβώς καταλαβαίνω στραβά εγώ και το Raid1 δεν κάνει για safe storage of data?

Δεν είμαι ειδικός. Πιθανόν να χάνω κάποια χρήσιμη πληροφορία.

---

Για να μην χανόμαστε στην μετάφραση και προβληματιζουμε και τον φίλο μας υπάρχει πάντα και η άλλη λύση του κανονικού backup ξανά με δύο δίσκους όπου ο ενας προγραμματισμένα κάνει backup κάθε αρχείο που άλλαξε ή προστέθηκε (πχ κάθε βραδυ) χωρίς να ασχολείται ο χρήστης.

Ότι δηλαδη προγραμματίζεις να  κάνει και το cloud το οποίο δεν αρέσει στον φίλο μας.

Γενικα υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις από την απαρχαιομενη να καις dvd

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, octa είπε

Καλησπέρα,

Έχω project που τα αποθηκεύω σε cd ,  dvd.

Μέχρι τώρα τα αποθηκεύω σε dvd. Πλέων τα project τα έχω σε DVD και θέλω να αποθηκεύω μικρές αλλαγές.

Μπορώ σε ένα rw να αποθηκεύω τις version και μετά την άλλη version ;

Είναι επικίνδυνο; 

 

Ευχαριστώ, octa

Απαντώντας στην ερώτηση σου, τα RW δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα απλά DVD.

Αν είσαι ανένδοτος να αποθηκεύεις σε οπτικά μέσα, η καλύτερη λύση είναι τα M Disks, που όμως δεν είναι επανεγγράψιμα, αλλά μπορείς να γράφεις με multisessions, όπως και στα DVD, αν σε συμφέρει οικονομικά (πχ μικρά αρχεία).

Οι οπτικοί δίσκοι βέβαια δεν συμφέρουν οικονομικά (κόστος-χρόνος) εδώ και χρόνια, και στα DVD δεν βρίσκεις αξιόπιστες σειρές πλέον για mid term archiving.

Μια καλή λύση είναι 2 μεταχειρισμένοι δίσκοι, οι οποίοι ο ένας θα είναι κλώνος του άλλου, με κόστος 5 φορές μικρότερο απ'όσο θα σου κόστιζε να γράψεις τον ίδιο όγκο δεδομένων σε DVD (κόστος HDD 15€/1ΤΒ vs DVD 15€/220GB)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Τι ακριβώς καταλαβαίνω στραβά εγώ και το Raid1 δεν κάνει για safe storage of data?

Δεν είμαι ειδικός. Πιθανόν να χάνω κάποια χρήσιμη πληροφορία.

 

To Raid 1 και τα υπόλοιπα raid πλην του 0 , σκοπό έχουν  να διατηρήσουν ένα σύστημα σε συνεχόμενη λειτουργία σε περίπτωση απώλειας δισκου ή δίσκων.  Το σύστημα τα αναγνωρίζει ως ΕΝΑΝ σκληρό δίσκο με ότι συνεπάγεται αυτό. 

 

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το πιο σωστο ειναι:

Πάρε δυο ιδιους HDD και βαλτους σε RAID1 διαταξη.

Δηλαδή: Σεταροντας τους δισκους σε Raid1 αυτοι αυτόματα ο ενας αντιγράφει τον αλλον καθε φορά αυτόματα.

Οι πιθανοτητες να αστοχησουν και οι δυο δισκοι σου ταυτοχρονα ειναι απειροελαχιστη.

Με αυτή την τακτική εχεις αυτόματο backup και μεγάλη ταχύτητα με μηδενική σχεδόν πιθανοτητα να χαθει οτιδηποτε.

 

30 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Πρωτον δεν.μιλησα για backup.

Το μόνο safe storage of data ειναι το backup και σχολιασα τα υπογραμμισμενα

53 λεπτά πριν, octa είπε

 

Όντως, χωρίς RAID δεν θα υπήρχαν web server. Όταν χάνεται μια πληροφορία από τον ένα δίσκο το διαβάζει από τον άλλον.

Οι web servers ειναι τουλαχιστον διπλοί. Ένας main   και ένας slave (backup) με συστοιχιες raid ο καθενας τους για αδιαλειπτη λειτουργια.Σε περιπτωση βλαβης του main αναλαμβανει  ο  slave που λειτουργει παραλληλα και οχι απαραιτητα στο ιδιο μερος. Τα data centres που φταιχνονται ανα τον κοσμο δεν εναι τιποτα αλλο απο backup web servers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...