Προς το περιεχόμενο

Επανεγγράψιμα cd. Δουλεύει χωρίς πρόβλημα;


octa
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Kthulhou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο raid το μονο προβλημα ειναι να παθει κατι απο ρευμα και να χαλασουν και οι δυο μαζι

αν εχεις τοσο θεμα να κρατησεις backup 

τοτε ναι κρατα σε cd-dvd δεν θα εχεις θεμα αλλα δεν θα διαβαζονται σε ολα τα pc αν δεν το κλεισεις το cd-dvd 

αν και σιγα σιγα δεν βρισκεις πλεον cd-dvd σε pc

αλλα ιδανικο πλεον ειναι ενα usb stick για γρηγορη και αμεση προσβαση

cd dvd για αρχειο αν και με 2ο usb stick εισαι οκ 

και μετα αν πρεπει για ασφαλεια και αλλου κρατα και σε ενα hdd ιδανικο σε raid οπως σου ειπαν 

και στο τελος τελος ολοι μας πρεπει να ξερουμε οτι τα αρχεια μας μπορει απο παντου να χαθουν αρα αν εχουμε σοβαρο θεμα να τα κρατησουμε θελουμε πολλα αντιγραφα και παντου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, kinitos είπε

στο raid το μονο προβλημα ειναι να παθει κατι απο ρευμα και να χαλασουν και οι δυο μαζι

[...]

Το πρόβλημα είναι να χαλάσει ο controller, όχι όλοι οι δίσκοι μαζί από σύμπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kinitos είπε

cd dvd για αρχειο αν και με 2ο usb stick εισαι οκ ε

 

Θα τα κρατάω τα data σε dvd και παράλληλα σε ένα usb μόνο για backup. Και όχι rw .

Ευχαριστώ !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, άδικος said:

Το πρόβλημα είναι να χαλάσει ο controller, όχι όλοι οι δίσκοι μαζί από σύμπτωση.

ναι και αυτο γενικα μην γινει στραβη απο ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα cd/dvd έχουν περιορισμένο χρόνο ζωής και μετά από κάποια χρόνια δεν διαβάζονται. Επίσης τα φθηνά δισκάκια πάσχουν πολλές φορές από έναν μύκητα που καταστρέφει την μεταλλική επιφάνεια μέσα στο πλαστικό.

Σε γενικές γραμμές, τα εγραψιμα οπτικά δισκάκια είναι τα λιγότερο αξιόπιστα από όλα τα αποθηκευτικά μέσα, εξαιρουμένων ίσως των 1.44 floppy disks.

Όσο για τα rw, είχα δοκιμάσει στο παρελθόν αλλά τα περισσότερα δεν δούλευαν μετά από 2 ή 3 επανεγγραφές

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα CD - DVD που μου κράτησαν στο χρόνο, είναι της τεχνολογίας AZO, τα υπόλοιπα ειδικά τα CD's είχαν προβλήματα μετά από 3-5 χρόνια.
Αν τελικά διαλέξεις τέτοια μέθοδο, ψάξε να βρεις με αυτή την τεχνολογία (ΑΖΟ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D___G είπε

Τα μόνα CD - DVD που μου κράτησαν στο χρόνο, είναι της τεχνολογίας AZO, τα υπόλοιπα ειδικά τα CD's είχαν προβλήματα μετά από 3-5 χρόνια.
Αν τελικά διαλέξεις τέτοια μέθοδο, ψάξε να βρεις με αυτή την τεχνολογία (ΑΖΟ)

Προσωπικά θεωρώ ότι τα AZO της Verbatim είναι τα μόνα αξιόλογα & αξιόπιστα DVD πλέον.

Όχι της κλάσεως των Taiyo Yuden, αλλά από τη στιγμή που τα τελευταία δεν υπάρχουν, τα AZO είναι τα μόνα που εμπιστεύομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όταν κόβεται ρώτησα.

Από υπόταση βύθιση ή διακοπή δεν κινδυνεύουν οι δίσκοι.

Η υπέρταση στο πρώτο που μπορεί να κάνει ζημιά είναι το τροφοδοτικό, που άμα είναι καλό θα μείνει εκεί. Άμα δεν είναι καλό, και δεν υπάρχουν πίσω σταθεροποιητές/παροχές ασφαλείας/ups κλπ μπορεί να καταστρέψει ο,τιδήποτε, οπότε δεν έχει νόημα να λέμε "στο raid το μονο προβλημα ειναι να παθει κατι απο ρευμα και να χαλασουν και οι δυο μαζι".

Ειδικά όταν το δυσμενέστερο σενάριο είναι να χαλάσει ο controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2024 στις 4:24 ΜΜ, octa είπε

Μπορώ σε ένα rw να αποθηκεύω τις version και μετά την άλλη version ;

Είναι επικίνδυνο; 

Αυτό μου θυμίζει παλιές δυσάρεστες εμπειρίες από RW που το βάζεις στο drive και αρχίζει να  γυρίζει και να  γυρίζει και να  γυρίζει και να  γυρίζει και να  γυρίζει και μετά από 10 λεπτά σου έρχεται το μήνυμα "can not recognize media"...

Προσωπικά συνεχίζω να χρησιμοποιώ οπτικά μέσα αλλά μόνο τα -R/+R.

By the way, όσοι είστε φανς του cloud, θεωρείτε ότι τα δεδομένα σας παραμένουν ιδιωτικά και απόρρητα εκεί που βρίσκονται ? 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα απαντησω στα παρακατω:

α.το dvd rw ή το cd ή ο σκληρος δισκος και τα data σε μια μορφη δεν ειναι backup.

ο δισκος χτυπαει, το cloud μπορει να γινει οτιδηποτε,το cd,dvd δεν διαβαζεται. οποτε οποιος θεωρει οτι τα αρχεια μπορει να τα εχει μονο σε ενα storage τοτε ειναι αξιος της μοιρας του και οταν τα χασει θα  φταιει αυτος και μονο αυτος. οποτε τα data εις διπλουν.

β.το raid 1 δεν ειναι backup με την μορφη που το θελουμε εμεις. και για να λυθουν οι αποριες.

το raid 1 αντιγραφει ταυτοχρονα τα αρχεια σε δυο δισκους. ειναι για οταν τα παιξει ο ενας δισκος το συστημα να συνεχιζει να δουλευει μεχρι να ξαναμπει δισκος και να ξανακανει Mirror.

το raid 1 αν πεσει κανας κεραυνος και το καψει θα παρεις και τους 2 δισκους στα χερια.

στο raid 1 αν κολλησεις ιο και σου κρυπτογραφησει τα αρχεια θα γινει και στους 2 δισκους ταυτοχρονα.

στο raid 1 αν μπερδευτεις και σβησεις τα παντα τοτε θα σβηστουν πριν προλαβεις να πεις ωχ  και απο τον δευτερο δισκο.

και εχω δει ολοκληρο storage enclosure με 14 16 δισκους ποσους ειχε πανω να  εχει βγαλει ολους τους δισκους Off.

οποτε το raid δεν ειναι για την χρηση που θελει ο απλος χρηστης

33 minutes ago, mitsos_z said:

 

By the way, όσοι είστε φανς του cloud, θεωρείτε ότι τα δεδομένα σας παραμένουν ιδιωτικά και απόρρητα εκεί που βρίσκονται ? 🧐

δεν ειμαι fan του cloud αλλαπανταω στην ερωτηση σου .

α.αν κατι ειναι απορρητο κρυπτογραφησε το και ανεβασε το στο cloud.

β.οτι καποιος υπαλληλος εχει προσβαση σε κατι δεν σημαινει οτι θα κατσει να ψαχνει τα data ολων.

γ.εξαρταται τι θες να ανεβασεις πανω. αν ειναι να ανεβασω τις φωτογραφιες απο τις διακοπες μου ας τις δει και ολη η google.αν ο αλλος θελει να ανεβασει τα χαμουρεματα του τοτε ναι ας μην τα ανεβασει στο cloud.

γελαω με κατι ατομα που λενε μου εκλεισαν το account στο Facebook και εχασα τα αρχεια μου. ο αλλος κρατουσε τις φωτογραφιες του στο Facebook ...................................

δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να κλαψω.περα οτι τις μειωνει σε ποιοτητα.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, poulinos είπε

θα απαντησω στα παρακατω:

α.το dvd rw ή το cd ή ο σκληρος δισκος και τα data σε μια μορφη δεν ειναι backup.

ο δισκος χτυπαει, το cloud μπορει να γινει οτιδηποτε,το cd,dvd δεν διαβαζεται. οποτε οποιος θεωρει οτι τα αρχεια μπορει να τα εχει μονο σε ενα storage τοτε ειναι αξιος της μοιρας του και οταν τα χασει θα  φταιει αυτος και μονο αυτος. οποτε τα data εις διπλουν.

β.το raid 1 δεν ειναι backup με την μορφη που το θελουμε εμεις. και για να λυθουν οι αποριες.

το raid 1 αντιγραφει ταυτοχρονα τα αρχεια σε δυο δισκους. ειναι για οταν τα παιξει ο ενας δισκος το συστημα να συνεχιζει να δουλευει μεχρι να ξαναμπει δισκος και να ξανακανει Mirror.

το raid 1 αν πεσει κανας κεραυνος και το καψει θα παρεις και τους 2 δισκους στα χερια.

στο raid 1 αν κολλησεις ιο και σου κρυπτογραφησει τα αρχεια θα γινει και στους 2 δισκους ταυτοχρονα.

στο raid 1 αν μπερδευτεις και σβησεις τα παντα τοτε θα σβηστουν πριν προλαβεις να πεις ωχ  και απο τον δευτερο δισκο.

και εχω δει ολοκληρο storage enclosure με 14 16 δισκους ποσους ειχε πανω να  εχει βγαλει ολους τους δισκους Off.

οποτε το raid δεν ειναι για την χρηση που θελει ο απλος χρηστης

δεν ειμαι fan του cloud αλλαπανταω στην ερωτηση σου .

α.αν κατι ειναι απορρητο κρυπτογραφησε το και ανεβασε το στο cloud.

β.οτι καποιος υπαλληλος εχει προσβαση σε κατι δεν σημαινει οτι θα κατσει να ψαχνει τα data ολων.

γ.εξαρταται τι θες να ανεβασεις πανω. αν ειναι να ανεβασω τις φωτογραφιες απο τις διακοπες μου ας τις δει και ολη η google.αν ο αλλος θελει να ανεβασει τα χαμουρεματα του τοτε ναι ας μην τα ανεβασει στο cloud.

γελαω με κατι ατομα που λενε μου εκλεισαν το account στο Facebook και εχασα τα αρχεια μου. ο αλλος κρατουσε τις φωτογραφιες του στο Facebook ...................................

δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να κλαψω.περα οτι τις μειωνει σε ποιοτητα.

Σωστα

To να κανεις το οποιουδηποτε ειδους Backup σημερα ειναι απλα υποθεση μερικων κλικ.

Παλιοτερα με το Mac είχα το TimeMachine. 

Στα windows γινεται επισης αυτοματα με ελαχιστα κλικ όπου εσυ ορίσεις.

Πολλά επίσης sofware μπορουν να σε βοηθησουν σε αυτο.

Οποτε δεν βλεπω τον λογο για χασιμο χρονο σε κατι τοσο παλαιομενο οσο τα DVDs.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, SeNNinhA said:

Σωστα

To να κανεις το οποιουδηποτε ειδους Backup σημερα ειναι απλα υποθεση μερικων κλικ.

Παλιοτερα με το Mac είχα το TimeMachine. 

Στα windows γινεται επισης αυτοματα με ελαχιστα κλικ όπου εσυ ορίσεις.

Πολλά επίσης sofware μπορουν να σε βοηθησουν σε αυτο.

Οποτε δεν βλεπω τον λογο για χασιμο χρονο σε κατι τοσο παλαιομενο οσο τα DVDs.

 και οπως ειπαν πολλα dvd,cd μετα απο καιρο game over.το εχω πετυχει και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιότερα εγραφα απειρα cd & dvd στα πρώτα audio cd  και στα dvd ταινιες και backup αρχεια περισσότερο φωτογραφίες

εχουν περασει πανω απο 20 χρονια απο τοτε και οι απώλειες ηταν μηδαμινές δλδ απο τα 200 cd HXOY αντε καμμια 10αρια να κολλανε ή να μην παίζουν καθόλου ,ολα τα αρχεια που ειχα σωσει ειναι μια χαρα στα dvd 

τα περισσότερα cd που χρησιμοποιούσα ηταν επώνυμα πχ TAIYO YUDEN αθάνατα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...