Προς το περιεχόμενο

Επανεγγράψιμα cd. Δουλεύει χωρίς πρόβλημα;


octa
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Kthulhou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και πιάσαμε αυτή τη κουβέντα, από το 2004 και μετά έκαιγα αποκλειστικά Taiyo (εκατοντάδες DVD κυρίως αλλά και κάποια CD), και εν έτει 2024 παίζουν ακόμα όλα.

Βέβαια τέτοιας ποιότητας DVD πλέον δεν παράγονται, γι'αυτό και στην προηγούμενη σελίδα έγραψα "δεν βρίσκεις αξιόπιστες σειρές πλέον για mid term archiving".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, blackhill66 said:

παλιότερα εγραφα απειρα cd & dvd στα πρώτα audio cd  και στα dvd ταινιες και backup αρχεια περισσότερο φωτογραφίες

εχουν περασει πανω απο 20 χρονια απο τοτε και οι απώλειες ηταν μηδαμινές δλδ απο τα 200 cd HXOY αντε καμμια 10αρια να κολλανε ή να μην παίζουν καθόλου ,ολα τα αρχεια που ειχα σωσει ειναι μια χαρα στα dvd 

τα περισσότερα cd που χρησιμοποιούσα ηταν επώνυμα πχ TAIYO YUDEN αθάνατα....

τα taiyo yuden ηταν κορυφη. στην πραξη ομως αν τα backup σου ειναι 200 cd και δεν παιζουν τα 10 τοτε ειναι θεμα.οταν μιλαμε για backup και να τα εχεις μια φορα μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Maxell και Verbatim πλεον έχουν κάποια ποιότητα  ,όχι όμως όπως παλαιότερα .

Οπότε εγγραφή από 2 φορές τουλάχιστον ότι θέλει κανείς για να είναι πιο σίγουρος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/02/2024 at 12:50, άδικος said:

Μιας και πιάσαμε αυτή τη κουβέντα, από το 2004 και μετά έκαιγα αποκλειστικά Taiyo (εκατοντάδες DVD κυρίως αλλά και κάποια CD), και εν έτει 2024 παίζουν ακόμα όλα.

Βέβαια τέτοιας ποιότητας DVD πλέον δεν παράγονται, γι'αυτό και στην προηγούμενη σελίδα έγραψα "δεν βρίσκεις αξιόπιστες σειρές πλέον για mid term archiving".

Δεν ξερω αν αλλαξε κατι στη συνθεση (πολυ πιθανο) επειτα απο την συγχωνευση με την JVC, ωστοσο τα Taiyo Yuden JVC εισαγωνται κανονικα ακομα στην Ελλαδα.

Απο τον ιδιο αντιπροσωπο κιολας. Αγοραζω πανω απο 20 χρονια απο τους ιδιους και διατηρω τα πολυ σημαντικα αρχεια μου καθε εξι μηνες επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Δεν ξερω αν αλλαξε κατι στη συνθεση (πολυ πιθανο) επειτα απο την συγχωνευση με την JVC, ωστοσο τα Taiyo Yuden JVC εισαγωνται κανονικα ακομα στην Ελλαδα.

Απο τον ιδιο αντιπροσωπο κιολας. Αγοραζω πανω απο 20 χρονια απο τους ιδιους και διατηρω τα πολυ σημαντικα αρχεια μου καθε εξι μηνες επισης.

Τα χρυσά JVC (made by Taiyo) σταμάτησαν και αυτά δυστυχώς, πριν κάνα 2 χρόνια περίπου.

Μήπως εννοείς τα λευκά CMC pro από την cmc magnetics; 

Αυτά υποτίθεται ότι πήραν τεχνογνωσία & δικαιώματα από ΤΥ αλλά δυστυχώς ποιοτικά δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση. Ούτε καν με τα ΑΖΟ της Verbatim.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, άδικος said:

Τα χρυσά JVC (made by Taiyo) σταμάτησαν και αυτά δυστυχώς, πριν κάνα 2 χρόνια περίπου.

Μήπως εννοείς τα λευκά CMC pro από την cmc magnetics; 

Αυτά υποτίθεται ότι πήραν τεχνογνωσία & δικαιώματα από ΤΥ αλλά δυστυχώς ποιοτικά δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση. Ούτε καν με τα ΑΖΟ της Verbatim.

 

Καταλαβα, οποτε ειχα δει την παλαιοτερη παρτιδα, υπηρχε κανονικα στο εμποριο πριν λιγα χρονια..

Τα CMC ειναι διαφορετικα, δεν ξερω επισης ποσο καλα θεωρουνται.

Ευτυχως που εχω ακομα στην ακρη αγραφα Taiyo Yuden απο την τελευταια αγορα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Fotia said:

Τα Maxell και Verbatim πλεον έχουν κάποια ποιότητα  ,όχι όμως όπως παλαιότερα .

Οπότε εγγραφή από 2 φορές τουλάχιστον ότι θέλει κανείς για να είναι πιο σίγουρος .

την δευτερη φορα backup μπορεις ειτε σε cloud ειτε σε ενα εξωτερικο δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθένας μπορεί να διαφημίζει ότι θέλει ..

Οσο κοίταξα τα CMC  δεν αναφέρεται ότι πήραν τεχνογνωσία από την Τaiyo που σταμάτησε στον κλάδο από το 2015 .

Οτι κυκλοφορούσε μέχρι σήμερα από Taiyo ήταν από στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fotia είπε

Kαθένας μπορεί να διαφημίζει ότι θέλει ..

Οσο κοίταξα τα CMC  δεν αναφέρεται ότι πήραν τεχνογνωσία από την Τaiyo που σταμάτησε στον κλάδο από το 2015 .

Οτι κυκλοφορούσε μέχρι σήμερα από Taiyo ήταν από στοκ.

Η CMC Magnetics το 2015 αγόρασε το brand της Taiyo Yuden, μαζί με πνευματικά δικαιώματα, dyes κλπ και ξεκίνησε νέα σειρά οπτικών (CMC pro), βασισμένη στην τεχνολογία της TY (διαθέσιμη πληροφορία στο web).

Γι'αυτό και διαφημίζονται ως "powered by Taiyo Yuden" (ένας τρόπος να κολλήσεις ταμπέλα γνωστού brand στο προϊόν).

Η ποιότητα τους βέβαια είναι άλλη υπόθεση.

Για το αν κυκλοφορούσε στοκ TY οπτικών μέχρι πρόσφατα πολύ το αμφιβάλω, μιας και είναι βεβαιωμένο ότι δεν υπάρχουν στο εμπόριο εδώ και χρόνια ούτε ως στοκ σε καταστήματα, εκτός και αν μιλάμε για τυχόν ιδιώτες πωλητές (ebay κλπ).

Για του λόγου το αληθές:

https://www.techwaredist.com/wordpress/index.php/cmc-magnetics-purchases-taiyo-yuden-technology/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα CD/DVD είναι η χειρότερη μέθοδος για να κρατήσεις σημαντικά δεδομένα. Δε καταλαβαίνω πως έφτασες στο συμπέρασμα ότι «το cloud χαλάει, ο server χαλάει, οι δίσκοι χαλάνε», αλλά τα οπτικά δισκάκια είναι οκ (ενώ στην πραγματικότητα χαλάνε πιο εύκολα, πιο συχνά, και πιο "καταστροφικά" απ' όλα τ' άλλα)...

Anyway! Αν τα δεδομένα που λες είναι σημαντικά, πρέπει να βρίσκονται το λιγότερο σε 2 διαφορετικές τοποθεσίες στο χάρτη. Όχι απλά σε 2 σημεία στο σπίτι. Αλλιώς ό,τι και να κάνεις, πάει στράφι στην πρώτη φωτιά / πλημμύρα / κλέφτη / «πήδηξε η γάτα πάνω στο RAID και το γκρέμισε».

Ο πιο εύκολος και φτηνός τρόπος για κάτι τέτοιο, είναι το synced cloud. Δηλαδή τ' αρχεία σε κάποιο cloud, αλλά πάντα σε μόνιμο συγχρονισμό με τοπικό μηχάνημα. Έτσι αν κάτι πάει στραβά σε οποιοδήποτε από τα 2 μέρη (έκλεισε το cloud, ή χάλασε το τοπικό μηχάνημα, ή σε κλέψαν), επαναφέρεις την ίδια στιγμή από το άλλο . Αν δε θέλεις να διαθέσεις 100-150 ευρώ το χρόνο γι' αυτό, ίσως τα δεδομένα τελικά να μην είναι τόόόσο σημαντικά. Η ασφάλεια στη μεριά του cloud (αν το hackάρουν κ.λπ) λύνεται με κρυπτογράφηση των δεδομένων από 'σενα πριν γίνουν sync. Οπότε και να τα πάρει κάποιος άλλος, θα είναι άχρηστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Haldol είπε

[...] Αν δε θέλεις να διαθέσεις 100-150 ευρώ το χρόνο γι' αυτό, ίσως τα δεδομένα τελικά να μην είναι τόόόσο σημαντικά. [...]

Επειδή κάποιος έχει κοστολογήσει τόσο τα δεδομένα του, δε σημαίνει ότι για όλους αξίζουν τόσα, ή πρέπει να δίνουν το ποσό που αναφέρεις.

Τα δικά μου τα κοστολογώ πολύ περισσότερο, αλλά μου κοστίζει πολύ λιγότερο για να τα διασφαλίσω.

Είναι καθαρά θέμα προσωπικής κρίσης, όπως & η επιλογή του μέσου αποθήκευσης.

Εσύ θεωρείς πως η αποθήκευση σε ξένα χέρια (cloud) είναι η καλύτερη λύση, εγώ θεωρώ πως υπάρχουν καλύτερες & φθηνότερες, πιο αξιόπιστες κλπ.

Δεν είναι όμως αυτό το βασικό θέμα του νήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, άδικος said:

Επειδή κάποιος έχει κοστολογήσει τόσο τα δεδομένα του, δε σημαίνει ότι για όλους αξίζουν τόσα, ή πρέπει να δίνουν το ποσό που αναφέρεις.

Τα δικά μου τα κοστολογώ πολύ περισσότερο, αλλά μου κοστίζει πολύ λιγότερο για να τα διασφαλίσω.

Είναι καθαρά θέμα προσωπικής κρίσης, όπως & η επιλογή του μέσου αποθήκευσης.

Εσύ θεωρείς πως η αποθήκευση σε ξένα χέρια (cloud) είναι η καλύτερη λύση, εγώ θεωρώ πως υπάρχουν καλύτερες & φθηνότερες, πιο αξιόπιστες κλπ.

Δεν είναι όμως αυτό το βασικό θέμα του νήματος.

Και όμως, τα πράγματα είναι πιο απλά απ' ότι πιστεύεις. Και πολύ πιο... αντικειμενικά. Η επιλογή του "μέσου αποθήκευσης" είναι εύκολη και σαφής, διότι όλα έχουν τα (+) και τα (-) τους. Δεν είναι θέμα προσωπικής κρίσης, αλλά αναγκών, και αξίας του είδους υπό συζήτηση.

Οτιδήποτε αξίζει υποχρεωτικά περισσότερο από όσο ήμαστε διατεθειμένοι να διαθέσουμε ώστε να μη το χάσουμε. Ποτέ το κόστος της εξασφάλισης (σε χρήματα, ή δυσκολία, ή χρόνο) δε μπορεί να είναι μεγαλύτερο από την αξία του ίδιου του αντικειμένου (πάλι όχι αναγκαστικά σε χρήματα).

Εάν ο οποιοσδήποτε δεν διαθέτει το Χ ποσό για τα μη χάσει το Υ (δεδομένα, στην περίπτωσή μας), είναι αυτονόητο ότι η "αξία" του Υ δε το δικαιολογεί, είτε μιλάμε για δεδομένα, ή όχημα, ή ακίνητο, ή οτιδήποτε. Η μοναδική εξαίρεση σε αυτό είναι τα πράγματα με συναισθηματική αξία, αλλά εκεί κάποιος συνήθως διαθέτει ακόμα περισσότερα, όχι λιγότερα (μιας και αν χαθούν, χάθηκαν, δεν είναι ότι μπορείς να τα ξαναποκτήσεις με οικονομική ζημιά). 

Για τα υπόλοιπα μάλλον δεν διάβασες πολύ καλά τι έγραψα, ή απλά δε σ' απασχόλησαν. Αλλιώς δε θα 'λεγες ούτε για «ξένα χέρια» (έκανα σαφές ότι μιλάω για encryption), ούτε για το μέσο (διότι πάλι, έκανα σαφές ότι μιλάω υποχρεωτικά για 2 μέρη στο χάρτη, οπότε εξ' ορισμού είναι τα μέσα). Εάν μιλάμε για ένα μέρος δεν υπάρχει καμία απολύτως ασφάλεια. Μπορεί κάποιος να'ναι τυχερός και να μη γίνει ποτέ ζημιά, αλλά με την ίδια λογική μπορεί και να κερδίσει το τζόκερ. Ή να τον πατήσει νταλίκα. Όταν μιλάμε γι' ασφάλεια ή backup, δε πάμε με τη λογική ότι η ζημιά μπορεί να μη γίνει ποτέ, αλλά με τη λογική όταν γίνει, πως θ' αντιμετωπιστεί. Φυσικά, μπορεί τελικά να μη γίνει (ακόμα καλύτερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Αν δε θέλεις να διαθέσεις 100-150 ευρώ το χρόνο γι' αυτό, ίσως τα δεδομένα τελικά να μην είναι τόόόσο σημαντικά.

Αυτό το θα έχω λεφτά και θα πληρώνω δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα.

Άνθρωποι ήμαστε, μπορεί για κάποιο χρονικό διάστημα να μην έχουμε πρόσβαση στο Διαδίκτυο (νοσοκομείο, φυλακή, ...) ή αν δεν έχεις πλέων τα χρήματα που γράφεις για κάποιο λόγο. Τι θα κάνεις ;

Να προσθέσω το ότι όλοι οι τρόποι αποθήκευσης, εκτός των οπτικών, χαλάνε πολύ εύκολα. 

Από ανθρώπινη βόμβα για τα ψηφιακά συστήματα ως εκρήξεις του ήλιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, octa είπε

Αυτό το θα έχω λεφτά και θα πληρώνω δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα.

Άνθρωποι ήμαστε, μπορεί για κάποιο χρονικό διάστημα να μην έχουμε πρόσβαση στο Διαδίκτυο (νοσοκομείο, φυλακή, ...) ή αν δεν έχεις πλέων τα χρήματα που γράφεις για κάποιο λόγο. Τι θα κάνεις ;

Στις περισσότερες υπηρεσίες αν δεν πληρώσεις την συνδρομή δεν μπορείς να αποθηκεύσεις περισσότερα αρχεία. Δεν σου διαγράφουν τα υπάρχοντα αρχεία, τουλάχιστον όχι σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...