Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ και καθολική υπηρεσία


roentgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν είσαι σε καθολική υπηρεσία δεν σημαίνει ότι το ρεύμα είναι κομμένο. Αυτή την έννοια έχει η καθολική υπηρεσία, να μη μείνει κανένας χωρίς ρεύμα. Συνεχίζεις να χρεώνεσαι κανονικά, και πιο ακριβά κιόλας.

Άργησες πάρα πολύ να ασχοληθείς με την κληρονομιά σου. Θα αναγκαστείς να ξεπληρώσεις και το χρέος του παππού και τη μετάπτωση σε ΠΚΥ και τυχόν κατανάλωση και δημοτικά τέλη από τότε.

Κάνεις αποδοχή κληρονομιάς, αν δεν έχεις κάνει, παίρνεις το σπίτι στο όνομά σου, και μετά με το Ε9 σου πας σε οποιοδήποτε πάροχο αφού εξοφλήσεις τη ΔΕΗ και ως προηγούμενο πάροχο και ως πάροχο καθολικής υπηρεσίας. Αν δεν κάνεις αποδοχή κληρονομιάς, μπορείς και με πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών και πιστοποιητικό μη δημοσιευμένης διαθήκης από ειρηνοδικείο/πρωτοδικείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Η σημαντική έξτρα χρέωση είναι τα 50€ που σου πρότειναν και έκπτωση;

Όχι, ο τελευταίος λογαριασμός είχε χρέος 613 ευρώ και όταν πήγα στη ΔΕΗ μου είπαν 626+490! Αυτό εννοώ σημαντική έξτρα χρέωση.

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Μα εσύ έδειχνες να είσαι σίγουρος για το πότε μπήκε η παροχή στην καθολική υπηρεσία:

 

Πρόσεξε, έχω ένα τελευταίο λογαριασμό του Δεκέμβρη, που έχει μια μεγάλη σφραγίδα ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ!
Και υπάρχει ένας παλαιότερος περσινός που μου έδωσαν από τη ΔΕΗ (γιατί στο σπίτι δεν υπήρχε τίποτα από λογαριασμούς) που δεν έγραφε περί καθολικής υπηρεσίας, αλλά είχε τιμολόγιο ΠΚΥ, που τώρα πληροφορήθηκα ότι είναι τιμολόγιο καθολικής υπηρεσίας.
 

Παιδιά, δεν τα γνώριζα όλα αυτά, με βοηθήσατε πολύ με τις διευκρινίσεις σας. Σε κάθε περίπτωση έχω ραντεβού με τη ΔΕΗ και θα ενημερώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, roentgen said:

Πρόσεξε, έχω ένα τελευταίο λογαριασμό του Δεκέμβρη, που έχει μια μεγάλη σφραγίδα ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ!
Και υπάρχει ένας παλαιότερος περσινός που μου έδωσαν από τη ΔΕΗ (γιατί στο σπίτι δεν υπήρχε τίποτα από λογαριασμούς) που δεν έγραφε περί καθολικής υπηρεσίας, αλλά είχε τιμολόγιο ΠΚΥ, που τώρα πληροφορήθηκα ότι είναι τιμολόγιο καθολικής υπηρεσίας.
 

Παιδιά, δεν τα γνώριζα όλα αυτά, με βοηθήσατε πολύ με τις διευκρινίσεις σας. Σε κάθε περίπτωση έχω ραντεβού με τη ΔΕΗ και θα ενημερώσω.

Άρα είχε μπει εδώ και καιρό σε καθολική υπηρεσία, δεν έγινε καμία απολύτως πληρωμή, και τελικά το έκοψαν.

Τώρα αρχίζουν να βγάζουν νόημα όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, roentgen said:

Όχι, ο τελευταίος λογαριασμός είχε χρέος 613 ευρώ και όταν πήγα στη ΔΕΗ μου είπαν 626+490! Αυτό εννοώ σημαντική έξτρα χρέωση.

O τελευταίος λογαριασμός που έχεις στη διάθεση σου (που δε λες να ανεβάσεις μια φωτογραφία, να δούμε τι γίνεται) γράφει πάνω Έναντι, Εκκαθαριστικός, ή Τελικός;

Ποια περίοδο κατανάλωσης αφορά;
 

Πότε έγινε διακοπή παροχής;

Spoiler

κοράκιε, μη γελάς!

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

O τελευταίος λογαριασμός που έχεις στη διάθεση σου (που δε λες να ανεβάσεις μια φωτογραφία, να δούμε τι γίνεται) γράφει πάνω Έναντι, Εκκαθαριστικός, ή Τελικός;

Ποια περίοδο κατανάλωσης αφορά;
 

Πότε έγινε διακοπή παροχής;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

κοράκιε, μη γελάς!

 

Διακοπή παροχής έγινε πριν 10-15 μέρες. Αυτόν τον λογαριασμό τον άφησαν την ημέρα που ήρθαν για την διακοπή!! (και έχει λήξει εδώ και 2-3 μήνες)

IMG20240219150907.jpg

Επεξ/σία από roentgen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, roentgen είπε

Διακοπή παροχής έγινε πριν 10-15 μέρες. Αυτόν τον λογαριασμό τον άφησαν την ημέρα που ήρθαν για την διακοπή!! (και έχει λήξει εδώ και 2-3 μήνες)

IMG20240219150907.jpg

Δεν τον άφησαν.. Έχει σταλεί εδώ και καιρό.. Μέσω ΕΛΤΑ.. Άρα η διακοπή έγινε πολυ μεταγενέστερα από τον Δεδδηε... Θα έχει βγει και άλλο λογαριασμός.. Πάρε τηλέφωνο στον Δεδδηε να ρωτήσεις πότε έγινε η διακοπή.. Και με ποιες ενδείξεις.. 

Μάλιστα έχουν στείλει επιστολή και ο πάροχος και ο Δεδδηε εδώ και πολλές μέρες

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, roentgen said:

Διακοπή παροχής έγινε πριν 10-15 μέρες. Αυτόν τον λογαριασμό τον άφησαν την ημέρα που ήρθαν για την διακοπή!! (και έχει λήξει εδώ και 2-3 μήνες)

IMG20240219150907.jpg

Εκκαθαριστικός λογαρισμός με περίοδο κατανάλωσης ως 28/11/2023. Ίσως είναι ο τελευταίος που έλαβες, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι ο Τελικός!

Από 28/11/23 έως και το Φεβρουάριο που κόπηκε η παροχή, κάψατε κι άλλο ρεύμα στο ακίνητο; Ανάψατε τίποτα ηλεκτρικές σόμπες, κλιματιστικά κλπ;

Δες στη 2η σελίδα αυτού του λογαριασμού εκεί που λέει "τελευταία ένδειξη", μετά κοίτα και την ένδειξη που γράφει ο μετρητής. Κάνε αφαίρεση να δούμε πόσες κιλοβατώρες κάηκαν από 28/11 και μετέπειτα, γιατί είναι πολλά τα επιπλέον 490 ευρώ.

Επιπλέον:

α) Ζήτα από τη ΔΕΗ αντίγραφα των λογαριασμών που εκδώθηκαν μετά από αυτόν. Σίγουρα έχει εκδωθεί Τελικός λογαριασμός... ίσως και κάποιος έναντι ενδιάμεσα.

β) Όταν πάρεις στα χέρια σου τον τελικό λογαριασμό, κοίτα τη "τελευταία ένδειξη" στη 2η σελίδα για να δεις αν συμβαδίζει με ό,τι γράφει αυτή τη στιγμή ο μετρητής... μη τυχόν και πήρε λάθος ένδειξη ο ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την ημέρα της διοκοπής είχαν καεί άλλες 260 κιλοβατώρες περίπου (αναλογικά, μια χρέωση 80 ευρώ υπολογίζω αφού οι 310 κόστισαν 110 ευρώ.)

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Δεν τον άφησαν.. Έχει σταλεί εδώ και καιρό.. Μέσω ΕΛΤΑ.. Άρα η διακοπή έγινε πολυ μεταγενέστερα από τον Δεδδηε... Θα έχει βγει και άλλο λογαριασμός.. Πάρε τηλέφωνο στον Δεδδηε να ρωτήσεις πότε έγινε η διακοπή.. Και με ποιες ενδείξεις.. 

Μάλιστα έχουν στείλει επιστολή και ο πάροχος και ο Δεδδηε εδώ και πολλές μέρες

Η διακοπή έγινε 9/2.

3 ώρες πριν, doomnx είπε

Πάντως τελικός λογαριασμός δεν είναι. Σίγουρα έχει λάβει μέρος διακοπή;

Πήγαν και κατέβασαν τον διακόπτη του ρολογιού, χωρίς να τον έχουν σφραγίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, roentgen είπε

Μέχρι την ημέρα της διοκοπής είχαν καεί άλλες 260 κιλοβατώρες περίπου (αναλογικά, μια χρέωση 80 ευρώ υπολογίζω αφού οι 310 κόστισαν 110 ευρώ.)

Η διακοπή έγινε 9/2.

Πήγαν και κατέβασαν τον διακόπτη του ρολογιού, χωρίς να τον έχουν σφραγίσει.

Τελικα πηγες στην ΔΕΗ.. Τι σου ειπαν; Τα ποσα ειναι  αυτα..

Εχεις βρει τις επιστολες; Τους λογαριασμους... Απο ποτε ειναι σε καθολικη υπηρεσια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, roentgen said:

Μέχρι την ημέρα της διοκοπής είχαν καεί άλλες 260 κιλοβατώρες περίπου (αναλογικά, μια χρέωση 80 ευρώ υπολογίζω αφού οι 310 κόστισαν 110 ευρώ.)

Δε πάει έτσι... τέσπα.  Ακόμα κι αν σε χρέωσαν 0.25E/kwh *260kw = 65 ευρώ προμήθεια .. κι αν προσθέσεις ρυθμιζόμενες, υκω, δήμο κλπ... σε καμία περίπτωση δε βγαίνουν 490 ευρω!

Τσεκάρεις αρχικά λοιπόν μήπως πήρε λάθος καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ όταν τερμάτισε τη παροχή.

Εν συνεχεία μήπως ο παππούς είχε κι άλλες οφειλές σε άλλη παροχή και η ΔΕΗ σου έβγαλε την αναλυτική οφειλή για το ΑΦΜ του.

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... τράβα και ζήτα αναλυτικούς λογαριασμούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2024 στις 7:58 ΜΜ, roentgen είπε

Μέχρι την ημέρα της διοκοπής είχαν καεί άλλες 260 κιλοβατώρες περίπου (αναλογικά, μια χρέωση 80 ευρώ υπολογίζω αφού οι 310 κόστισαν 110 ευρώ.)

Η διακοπή έγινε 9/2.

Πήγαν και κατέβασαν τον διακόπτη του ρολογιού, χωρίς να τον έχουν σφραγίσει.

Καλησπέρα.. Έχουμε κανένα νέο.. Τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Έχουμε κανένα νέο.. Τι έγινε;

Οχι, δεν έχω ακόμα, εννοείται ότι θα ενημερώσω. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με ΔΕΗ και ζήτησα να μου στείλουν τους λογαριασμούς, αλλά μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται αφού το ρολόι δεν είναι στο όνομά μου. Οπότε θα πρέπει να κλείσω ραντεβού και να πάω αυτοπροσώπως με τα νέα συμβόλαια ιδιοκτησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, roentgen είπε

Οχι, δεν έχω ακόμα, εννοείται ότι θα ενημερώσω. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με ΔΕΗ και ζήτησα να μου στείλουν τους λογαριασμούς, αλλά μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται αφού το ρολόι δεν είναι στο όνομά μου. Οπότε θα πρέπει να κλείσω ραντεβού και να πάω αυτοπροσώπως με τα νέα συμβόλαια ιδιοκτησίας.

Δεν τους είπες ότι είσαι κληρονόμος; Γιατί αν δεν αναγνωρίζουν την ιδιόκτητά σου για να σου δείξουν τους λογαριασμούς, τότε δεν έχεις και την υποχρέωση να τους πληρώσεις.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, doomnx είπε

Δεν τους είπες ότι είσαι κληρονόμος; Γιατί αν δεν αναγνωρίζουν την ιδιόκτητά σου για να σου δείξουν τους λογαριασμούς, τότε δεν έχεις και την υποχρέωση να τους πληρώσεις.

Θα πρέπει να πας από κοντά να τους αποδείξεις  με στοιχεία ότι εσύ είσαι ο κληρονόμος.. Δεν γίνεται από το τηλέφωνο.. Δεν δίνονται πληροφορίες εύκολα.. 

3 ώρες πριν, roentgen είπε

Οχι, δεν έχω ακόμα, εννοείται ότι θα ενημερώσω. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με ΔΕΗ και ζήτησα να μου στείλουν τους λογαριασμούς, αλλά μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται αφού το ρολόι δεν είναι στο όνομά μου. Οπότε θα πρέπει να κλείσω ραντεβού και να πάω αυτοπροσώπως με τα νέα συμβόλαια ιδιοκτησίας.

Δεν κλείνεις ραντεβού.. Πας οποιαδήποτε στιγμή σε ένα κατάστημα.. Με τα χαρτιά σου όλα.. Και μετά θα δουν και θα τυπωθούν εκ νέου τους λογαριασμούς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...