Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ και καθολική υπηρεσία


roentgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικές μέρες ήρθε κλιμάκιο της ΔΕΗ στο σπίτι του παππού μου (που έχει φύγει εδώ και 14 χρόνια) στο χωριό και έκοψε το ρεύμα για απλήρωτο χρέος που είχε σωρευτεί περίπου 600 ευρώ και έκανε υπαγωγή του ρολογιού στην Καθολική Υπηρεσία.

Το σπίτι αυτό το έχω κληρονομήσει και σκοπεύω να βάλω το ρολόι στο όνομά μου. Η ΔΕΗ μου ζητάει τώρα περί τα 650 ευρώ λόγω υπαγωγής στην Καθολική Υπηρεσία και διακανονισμό του χρέους - μου πρότεινε μάλιστα και κάποια έκπτωση.

Το ερώτημα είναι, πρέπει οπωσδήποτε να διαπραγματευτώ με τη ΔΕΗ σε αυτή τη φάση; Τι πρέπει να κάνω για να βγω από την Καθολική Υπηρεσία και να διαπραγματευτώ με όποιον πάροχο θέλω;

(Προσοχή, δεν ζητάω να μην πληρώσω το χρέος, προσπαθώ απλά να μεταβώ σε όποιον πάροχο θέλω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, roentgen είπε

Πριν μερικές μέρες ήρθε κλιμάκιο της ΔΕΗ στο σπίτι του παππού μου (που έχει φύγει εδώ και 14 χρόνια) στο χωριό και έκοψε το ρεύμα για απλήρωτο χρέος που είχε σωρευτεί περίπου 600 ευρώ και έκανε υπαγωγή του ρολογιού στην Καθολική Υπηρεσία.

Το σπίτι αυτό το έχω κληρονομήσει και σκοπεύω να βάλω το ρολόι στο όνομά μου. Η ΔΕΗ μου ζητάει τώρα περί τα 650 ευρώ λόγω υπαγωγής στην Καθολική Υπηρεσία και διακανονισμό του χρέους - μου πρότεινε μάλιστα και κάποια έκπτωση.

Το ερώτημα είναι, πρέπει οπωσδήποτε να διαπραγματευτώ με τη ΔΕΗ σε αυτή τη φάση; Τι πρέπει να κάνω για να βγω από την Καθολική Υπηρεσία και να διαπραγματευτώ με όποιον πάροχο θέλω;

(Προσοχή, δεν ζητάω να μην πληρώσω το χρέος, προσπαθώ απλά να μεταβώ σε όποιον πάροχο θέλω).

Κλιμακιο του Δεδδηε.. Δεν υπαρχει  η ΔΕΗ.. Θα πας να ζητησεις διακανονισμο... Γινεται θα δωσεις το 20-25-% μπροστα... Και μετα  σε 4-5 δωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, roentgen said:

Πριν μερικές μέρες ήρθε κλιμάκιο της ΔΕΗ στο σπίτι του παππού μου (που έχει φύγει εδώ και 14 χρόνια) στο χωριό και έκοψε το ρεύμα για απλήρωτο χρέος που είχε σωρευτεί περίπου 600 ευρώ και έκανε υπαγωγή του ρολογιού στην Καθολική Υπηρεσία.

Το σπίτι αυτό το έχω κληρονομήσει και σκοπεύω να βάλω το ρολόι στο όνομά μου. Η ΔΕΗ μου ζητάει τώρα περί τα 650 ευρώ λόγω υπαγωγής στην Καθολική Υπηρεσία και διακανονισμό του χρέους - μου πρότεινε μάλιστα και κάποια έκπτωση.

Το ερώτημα είναι, πρέπει οπωσδήποτε να διαπραγματευτώ με τη ΔΕΗ σε αυτή τη φάση; Τι πρέπει να κάνω για να βγω από την Καθολική Υπηρεσία και να διαπραγματευτώ με όποιον πάροχο θέλω;

(Προσοχή, δεν ζητάω να μην πληρώσω το χρέος, προσπαθώ απλά να μεταβώ σε όποιον πάροχο θέλω).

Εφόσον το χρέος είναι στη ΔΕΗ, πως είναι δυνατόν να το διαπραγματευτείς με άλλο πάροχο?

Για να βγεις από την καθολική υπηρεσία θα πρέπει να μην υφίσταται ο λόγος που μπήκες, δλδ θα πρέπει να εξοφλήσεις το χρέος πρώτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, roentgen είπε

Πριν μερικές μέρες ήρθε κλιμάκιο της ΔΕΗ στο σπίτι του παππού μου (που έχει φύγει εδώ και 14 χρόνια) στο χωριό και έκοψε το ρεύμα για απλήρωτο χρέος που είχε σωρευτεί περίπου 600 ευρώ και έκανε υπαγωγή του ρολογιού στην Καθολική Υπηρεσία.

Το σπίτι αυτό το έχω κληρονομήσει και σκοπεύω να βάλω το ρολόι στο όνομά μου. Η ΔΕΗ μου ζητάει τώρα περί τα 650 ευρώ λόγω υπαγωγής στην Καθολική Υπηρεσία και διακανονισμό του χρέους - μου πρότεινε μάλιστα και κάποια έκπτωση.

Το ερώτημα είναι, πρέπει οπωσδήποτε να διαπραγματευτώ με τη ΔΕΗ σε αυτή τη φάση; Τι πρέπει να κάνω για να βγω από την Καθολική Υπηρεσία και να διαπραγματευτώ με όποιον πάροχο θέλω;

(Προσοχή, δεν ζητάω να μην πληρώσω το χρέος, προσπαθώ απλά να μεταβώ σε όποιον πάροχο θέλω).

Οταν χρωστάς σε έναν πάροχο ΔΕΗ και θες να πας σε άλλο πάροχο ELPEDISON δεν σε δέχεται για πελάτη, σου λέει πήγαινε ξεχρέωσε και μετά έλα σε μένα & σου ζητάει αποδεικτικό εξόφλησης, επειδή πολλοί πηγαίνανε από εταιρία σε εταιρία και αφήνανε φέσια..

Ο λογαριασμός ερχόταν στο ΑΦΜ του παππού σου. Τώρα εσύ θες να κανείς νέα σύμβαση ηλεκτρικής ενέργειας στα δικά σου στοιχεία χωρίς να αποδεχτείς τα χρέη του προηγούμενου αν η ΔΕΗ δεν στο κάνει πάρε τηλέφωνο άλλη εταιρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, roentgen είπε

Πριν μερικές μέρες ήρθε κλιμάκιο της ΔΕΗ στο σπίτι του παππού μου (που έχει φύγει εδώ και 14 χρόνια) στο χωριό και έκοψε το ρεύμα για απλήρωτο χρέος που είχε σωρευτεί περίπου 600 ευρώ και έκανε υπαγωγή του ρολογιού στην Καθολική Υπηρεσία.

Το σπίτι αυτό το έχω κληρονομήσει και σκοπεύω να βάλω το ρολόι στο όνομά μου. Η ΔΕΗ μου ζητάει τώρα περί τα 650 ευρώ λόγω υπαγωγής στην Καθολική Υπηρεσία και διακανονισμό του χρέους - μου πρότεινε μάλιστα και κάποια έκπτωση.

Το ερώτημα είναι, πρέπει οπωσδήποτε να διαπραγματευτώ με τη ΔΕΗ σε αυτή τη φάση; Τι πρέπει να κάνω για να βγω από την Καθολική Υπηρεσία και να διαπραγματευτώ με όποιον πάροχο θέλω;

(Προσοχή, δεν ζητάω να μην πληρώσω το χρέος, προσπαθώ απλά να μεταβώ σε όποιον πάροχο θέλω).

Πρέπει να εξοφλήσεις το χρέος . Κάνε διακανονισμό , και αφού θα αλλάξεις και όνομα στη παροχή θα χρειαστεί και νέα ΥΔΕ .

Το σπίτι τι χρονολογίας είναι ; Καλό θα ήταν να δείτε και το πίνακα μήπως χρειάζεσαι κάποια πράγματα και εάν λειτουργούν όπως πρέπει εάν έχεις σκοπό μετακομίσεις ή να το νοικιάσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον το χρέος είναι στη ΔΕΗ, πως είναι δυνατόν να το διαπραγματευτείς με άλλο πάροχο?

Για να βγεις από την καθολική υπηρεσία θα πρέπει να μην υφίσταται ο λόγος που μπήκες, δλδ θα πρέπει να εξοφλήσεις το χρέος πρώτα.

Μα αυτό ρωτάω! Αυτοί στη ΔΕΗ μου ζητάνε επί της ουσίας να κάνω νέο συμβόλαιο μαζί τους, εγώ θέλω απλώς να τους ξοφλήσω και να πάω σε άλλο πάροχο. Το θέμα είναι ότι πρέπει να αλλάξω πρώτα όνομα στο συμβόλαιο, σε ποιους πρέπει να απευθυνθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτα τη ΔΕΗ και τη Προτέργια (που είναι αυτό το μηνα ο καθολικός πάροχος) με ποιον τρόπο μπορείς να απεμπλακείς.

Θεωρώ ότι αν κάνεις διακανονισμό με τη ΔΕΗ και πληρώσεις τη 1η δόση, τότε δε θεωρείσαι ληξιπρόθεσμος και βγαίνεις απ'τη καθολική;

Επίσης το νου σου, η καθολική υπηρεσία για κάθε μήνα είναι το ακριβότερο τιμολόγιο της αγοράς... δε σε συμφέρει ούτε για 10 μέρες να κάτσεις εκεί, μιλάμε για 3πλάσια τιμή κιλοβατώρας.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Raylan είπε

Οταν χρωστάς σε έναν πάροχο ΔΕΗ και θες να πας σε άλλο πάροχο ELPEDISON δεν σε δέχεται για πελάτη, σου λέει πήγαινε ξεχρέωσε και μετά έλα σε μένα & σου ζητάει αποδεικτικό εξόφλησης, επειδή πολλοί πηγαίνανε από εταιρία σε εταιρία και αφήνανε φέσια..

Ο λογαριασμός ερχόταν στο ΑΦΜ του παππού σου. Τώρα εσύ θες να κανείς νέα σύμβαση ηλεκτρικής ενέργειας στα δικά σου στοιχεία χωρίς να αποδεχτείς τα χρέη του προηγούμενου αν η ΔΕΗ δεν στο κάνει πάρε τηλέφωνο άλλη εταιρία..

Αποδέχομαι το χρέος, αλλά αυτοί μου βγάζουν μια σημαντική εξτρά χρέωση λόγω καθολικής υπηρεσίας! Υπάρχει επιπλέον χρέωση λόγω καθολικής υπηρεσίας;

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Ρώτα τη ΔΕΗ και τη Προτέργια (που είναι αυτό το μηνα ο καθολικός πάροχος) με ποιον τρόπο μπορείς να απεμπλακείς.

Θεωρώ ότι αν κάνεις διακανονισμός με τη ΔΕΗ και πληρώσεις τη 1η δόση, τότε δε θεωρείσαι ληξιπρόθεσμος και βγαίνεις απ'τη καθολική;

Επίσης το νου σου, η καθολική υπηρεσία για κάθε μήνα είναι το ακριβότερο τιμολόγιο της αγοράς... δε σε συμφέρει ούτε για 10 μέρες να κάτσεις εκεί, μιλάμε για 3πλάσια τιμή κιλοβατώρας.

Ούτως ή άλλως, είναι κομμένο το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, roentgen said:

Ούτως ή άλλως, είναι κομμένο το ρεύμα.

Ναι το ξέρω. Απλά σου λέω πως είτε κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ, είτε στην Elpedison, είτε οπουδήποτε... αν φαίνεται ότι δεν έχεις διακανονίσει τις οφειλές σου κι ότι είσαι ακόμα στη καθολική υπηρεσία, ο ΔΕΔΔΗΕ θα σε πετάξει αυτόματα απ'τη 1η μέρα στη Προτέργια κι η Προτέργια θα σε βάλει στο πρόγραμμα καθολικής υπηρεσίας με χρέωση 0.23 συν ρήτρα αναπροσαρμογής.

Ρώτα λοιπόν τη ΔΕΗ ποια είναι η διαδικασία να απεμπλακείς απ'τη καθολική υπηρεσία απ'τη 1η μέρα.

7 minutes ago, roentgen said:

Αποδέχομαι το χρέος, αλλά αυτοί μου βγάζουν μια σημαντική εξτρά χρέωση λόγω καθολικής υπηρεσίας! Υπάρχει επιπλέον χρέωση λόγω καθολικής υπηρεσίας;

 

Αν ο παππούς είχε μπει στη καθολική υπηρεσία πριν πεθάνει, και η ΔΕΗ έτυχε να έχει την καθολική υπηρεσία (ακριβότερο τιμολόγιο) για κάποιο μήνα, ίσως ναι.

Ψάξε βρες το ιστορικό λογαριασμών, και ανάλυση του χρέους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, roentgen είπε

Αποδέχομαι το χρέος, αλλά αυτοί μου βγάζουν μια σημαντική εξτρά χρέωση λόγω καθολικής υπηρεσίας! Υπάρχει επιπλέον χρέωση λόγω καθολικής υπηρεσίας;

Ούτως ή άλλως, είναι κομμένο το ρεύμα.

Συνεχιζει να χρεωνεσαι και οταν στο εχουν κοψει το ρευμα.. Οχι  την καταναλωση αλλα ολα τα αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν ο παππούς είχε μπει στη καθολική υπηρεσία πριν πεθάνει, και η ΔΕΗ έτυχε να έχει την καθολική υπηρεσία (ακριβότερο τιμολόγιο) για κάποιο μήνα, ίσως ναι.

Ψάξε βρες το ιστορικό λογαριασμών, και ανάλυση του χρέους.

Στην καθολική υπηρεσία μπήκε τώρα, στον τελευταίο λογαριασμό μόνο το γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις χωρίς λεπτομέρεις, ημερομηνίες, φωτογραφίες λογαριασμού κλπ... εγώ δε βγάζω άκρη.

Αν μπορεί κάποιος άλλος να σε βοηθήσει καλώς, εγώ παραιτούμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2024 στις 12:44 ΠΜ, ekrepali είπε

Έτσι όπως τα γράφεις χωρίς λεπτομέρεις, ημερομηνίες, φωτογραφίες λογαριασμού κλπ... εγώ δε βγάζω άκρη.

Αν μπορεί κάποιος άλλος να σε βοηθήσει καλώς, εγώ παραιτούμαι...

Έχεις δίκιο, αλλά κι εγώ δεν έχω στα χέρια μου άλλον λογαριασμό πλην του τελευταίου που έγινε αφορμή για αυτό το θέμα. Έχω ραντεβού με τη ΔΕΗ να μάθω πότε μπήκε το ρολόι σε καθολική υπηρεσία. Θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, roentgen said:

Έχεις δίκιο, αλλά κι εγώ δεν έχω στα χέρια μου άλλον λογαριασμό πλην του τελευταίου που έγινε αφορμή για αυτό το θέμα. Έχω ραντεβού με τη ΔΕΗ να μάθω πότε μπήκε το ρολόι σε καθολική υπηρεσία. Θα ενημερώσω.

Μα εσύ έδειχνες να είσαι σίγουρος για το πότε μπήκε η παροχή στην καθολική υπηρεσία:

On 18/02/2024 at 00:14, roentgen said:

Στην καθολική υπηρεσία μπήκε τώρα, στον τελευταίο λογαριασμό μόνο το γράφει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/02/2024 at 19:17, roentgen said:

Αποδέχομαι το χρέος, αλλά αυτοί μου βγάζουν μια σημαντική εξτρά χρέωση λόγω καθολικής υπηρεσίας!

Η σημαντική έξτρα χρέωση είναι τα 50€ που σου πρότειναν και έκπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...