Προς το περιεχόμενο

Skoop by Skroutz ( Customer to Customer Sales)


cyberguy
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Privacy3571,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Είχα κακό προαίσθημα όταν είδα αυτό με τη δυνατότητα επιστροφής εντός 48ωρών. 

Δηλαδή θα banαριστεί κάποιος αφερέγγυος από το scoop μόνο αν μαζευτούν πολλές καταγγελίες εις βάρος του;;

Τα 10€ για ποιό λόγο είναι;;

Ετσι λεει ο παθων ποιο πανω οτι του εβαλαν στο πορτοφολι 10 ευρω επειδη καποιος του πηρε το μηχανημα του και του εδωσε αλλο που σιγουρα το αλλο κατι χειροτερο θα ειχε απο αυτο που πηρε αλλιως γιατι να κανει ολη αυτη την κομπινα-απατη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Ετσι λεει ο παθων ποιο πανω οτι του εβαλαν στο πορτοφολι 10 ευρω επειδη καποιος του πηρε το μηχανημα του και του εδωσε αλλο που σιγουρα το αλλο κατι χειροτερο θα ειχε απο αυτο που πηρε αλλιως γιατι να κανει ολη αυτη την κομπινα-απατη.

Δηλ 10€ μόνο και καλά ως αποζημίωση ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, svartevarg είπε

Δηλ 10€ μόνο και καλά ως αποζημίωση ;;;

Αυτό ακριβώς!

Όπως έχω πει και για το Vendora αυτά τα site είναι ΜΟΝΟ για να αγοράζεις γιατί αν πουλήσεις κάτι και πάει στραβά άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Τα βίντεο και οι φωτογραφίες πάνε περίπατο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 7:43 ΜΜ, Adonis1980 είπε

Έλα μου ντε. 

Σημειώστε και πως τα χρήματα ακόμη δεν τα έχω πάρει. Από τις 21/2 έχει παραδοθεί το δέμα στον παραλήπτη και έχουμε 6/3.

Θα έχει πλάκα να βάλουν τα χρήματα στον λογαριασμό και να χρεωθώ και κόστος εισερχόμενου εμβάσματος επειδή είναι τραπεζική συναλλαγή. Δεν το είχα σκεφτεί στην αρχή αλλά τώρα με τρώει να δω τι θα γίνει. Να σου κρατάνε τα χρήματα 15-20 μέρες και να σε χρεώνουν και για να τα πάρεις, και μετά να βάλουν και χρέωση για την υπηρεσία στο καπάκι. Θα έχει πολύ πλάκα.

Αυτό που λες παίζει να συμβεί. Όλα για τη μίζα και την αφαίμαξη χρήματος γίνονται.

Πάντως δοκίμασα τη διαδικασία εγγραφής στην Everypay και η όλη φάση είναι ένα καραγκιοζιλίκι χαρτούρας.

Δεν ήθελα να το πω, αλλά υπάρχει πιθανότητα να αποτύχει και γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα η πρώτη μου απόπειρα να αγοράσω μεταχειρισμένο προϊόν δεν πήγε πολύ καλά. Αγορά την προηγούμενη Τετάρτη και παράδοση 2 μέρες μετά (Παρασκευή). Από την Παρασκευή και μετά, κάθε μέρα άλλαζε η ημερομηνία παράδοσης για την επόμενη και σήμερα το πρωί κάποια στιγμή έλαβα μήνυμα ότι ακυρώθηκε λόγω έλλειψης του προϊόντος και μου δώσανε 5 ευρώ στο skroutz wallet (τα οποία λήγουν ύστερα από 2 μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν καν γραφτώ τους έστειλα ένα mail ζητώντας τους όρους της υπηρεσίας, αναλυτικά δηλαδή, και βασικά ρώτησα πως αντιμετωπίζονται τέτοια περιστατικά, πως προστατεύεται ο πωλητής κλπ. Δυστυχώς διέγραψα το μειλ γιατί έχει περάσει και καιρός, αλλά ούτε αναλυτικοί όροι υπάρχουν, ούτε κάποια τέτοια πρόβλεψη όπως φαίνεται και το μειλ ήταν απλά γενικούρες είναι νέα υπηρεσία, και βελτιώνεται διαρκώς κλπ. 

Γι'αυτό και πχ στο Ebay, εκτός και αν το δεχτείς εσύ, δεν γίνονται επιστροφές παρά μόνο σε ειδικές (Και αυτονόητες) περιπτώσεις. Πχ αγόρασε PS5 o άλλος, του έστειλες εσύ PS4 όπου εκεί υποχρεώνεσαι να δεχτείς την επιστροφή κλπ. Επίσης υπάρχουν όροι επιπέδου ελληνικής γραφειοκρατίας ώστε να προστατεύονται όσο γίνεται και οι 2 πλεύρες (και ακόμα κι έτσι πάλι γίνονται scams που και που). 

Εδώ η φάση είναι απλά yolo. Πιστεύω δε γίνονται περισσότερα τέτοια περιστατικά απλά γιατί δε το έχουν αντιληφθεί ακόμα περισσότεροι κακόβουλοι χρήστες.

Να προσθέσω πως τελικά δεν ολοκλήρωσα την εγγραφή, και έστειλα μειλ και στο σκρουτζ και στην everypay να διαγράψουν τα στοιχεία μου (Αυτό πριν κανα μήνα και). Σήμερα αν δοκιμάσω να μπω με το ΑΦΜ μου κλπ με πηγαίνε στο βήμα της αίτησης που είχα μείνει με όλα τα στοιχεία εκεί ακόμα. Κοινώς, το αίτημα διαγραφής πήγε στα αζήτητα.

Επεξ/σία από Adrastus
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2024 στις 8:53 ΜΜ, alxandros_gr είπε

Κι εμένα η πρώτη μου απόπειρα να αγοράσω μεταχειρισμένο προϊόν δεν πήγε πολύ καλά. Αγορά την προηγούμενη Τετάρτη και παράδοση 2 μέρες μετά (Παρασκευή). Από την Παρασκευή και μετά, κάθε μέρα άλλαζε η ημερομηνία παράδοσης για την επόμενη και σήμερα το πρωί κάποια στιγμή έλαβα μήνυμα ότι ακυρώθηκε λόγω έλλειψης του προϊόντος και μου δώσανε 5 ευρώ στο skroutz wallet (τα οποία λήγουν ύστερα από 2 μήνες)

Τα λεφτα τα πηρες πισω η τα κρατησανε για επομενη αγορα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LLLEFTERIS said:

Τα λεφτα τα πηρες πισω η τα κρατησανε για επομενη αγορα σου;

Την ημέρα που έγινε η ακύρωση έστειλαν email οτι έδωσαν εντολή να επιστραφούν τα λεφτά στο λογαριασμό και έστειλαν και ένα αποδεικτικό για αυτή την κίνηση. Τα λεφτά επέστρεψαν στο λογαριασμό ύστερα από 2-3 μέρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...