Προς το περιεχόμενο

Skoop by Skroutz ( Customer to Customer Sales)


cyberguy
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Privacy3571,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Dreamcatcher είπε

Πρέπει να μπει δυνατότητα επικοινωνίας μεταξύ πωλητή και αγοραστή.

Στις πιο πολλές αγγελίες δεν υπάρχουν καν λεπτομέρειες και πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση του προϊόντος.

Αν μπει αυτο θα χασουν το γλυκο. Σκεψου οτι θελουν 10 ευρω μεταφορικα και σκεψου αυτος που πουλαει αυτο που θελεις να αγορασεις να μενει ενα στενο πανω απο εσενα και να πληρωσεις 10ευρω μεταφορικα που φυσικα και απο εκει βγαζουν κερδος.

Πιστευω απο την στιγμη που υπαρχει το Marketplace δεν εχει καμια τυχη.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Dreamcatcher είπε

Πρέπει να μπει δυνατότητα επικοινωνίας μεταξύ πωλητή και αγοραστή.

Στις πιο πολλές αγγελίες δεν υπάρχουν καν λεπτομέρειες και πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση του προϊόντος.

*ed

(νόμιζα ότι έλεγες για το βεν)

ναι πρέπει να βάλουν, αλλά θα το κάνουν άραγε (ή θα είναι σε στυλ ebay που μπλοκάρει νούμερα για να μην γίνεται η συναλλαγή εκτός πλατφόρμας τους)

 

Επεξ/σία από stratos979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν μπει αυτο θα χασουν το γλυκο. Σκεψου οτι θελουν 10 ευρω μεταφορικα και σκεψου αυτος που πουλαει αυτο που θελεις να αγορασεις να μενει ενα στενο πανω απο εσενα και να πληρωσεις 10ευρω μεταφορικα που φυσικα και απο εκει βγαζουν κερδος.

Πιστευω απο την στιγμη που υπαρχει το Marketplace δεν εχει καμια τυχη.

 

 

ποιο μαρκετplace? 

επισης εδω πως ακριβως λειτουργουν οι αγγελιες ; γιατι δεν υπαρχει ενα τμημα να διαβασουμε γι αυτες εδω στο ινσομνια εννοω

επισης στο σκροτυτζ παραλαμβανουν το δεμα και ελεγχουν αν εχει μεσα αυτο που λεει ο πωλητης ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Titos301 είπε

ποιο μαρκετplace? 

επισης εδω πως ακριβως λειτουργουν οι αγγελιες ; γιατι δεν υπαρχει ενα τμημα να διαβασουμε γι αυτες εδω στο ινσομνια εννοω

επισης στο σκροτυτζ παραλαμβανουν το δεμα και ελεγχουν αν εχει μεσα αυτο που λεει ο πωλητης ή οχι;

Facebook marketplace

Δεν γνωρίζω για το Skroutz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια άλλη ερώτηση, επειδή ζητάει και ΑΦΜ.
Τα "κέρδη" απο τα μεταχειρισμένα τα δηλώνουμε κάπου;

Κάπου είχα διαβάσει οτι μεχρι 10.000 τον χρόνο δεν υπάρχει πρόβλημα αλλα Anyway δε ξέρω αν θα πρέπει και να δηλωθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 20/2/2024 στις 11:48 ΠΜ, Nakis93 είπε

Τα μισά σχόλια εδώ μέσα πάνε περίπατο αν διαβάσει κανείς τη λέξη "beta".
Σαν αγοραστής χαίρομαι με αυτήν την κίνηση. Πιστεύω θα βοηθήσει σε πιο λογικές τιμές σε μεταχειρισμένα σε σχέση με το insomnia διότι το προϊόν μπαίνει σε μια πλατφόρμα όπου θα μπαίνει σε πιο ξεκάθαρη και άμεση σύγκριση με την τιμή του καινούριου. Έχει τη δυνατότητα και δυναμική να αποκτήσει πολλούς χρήστες με συνέπεια να υπάρξει και πιο σκληρός ανταγωνισμός. Θα φανεί στους επόμενους μήνες. Αν παίξουν και διαφημίσεις που να προωθούν το καινούριο feature πιστεύω θα είναι game-over για άλλες παραπλήσιες πλατφόρμες (βλέπε Vendora).

Απο τη στιγμή που ζητάει ΑΦΜ και IBAN μόνο και μόνο για να πουλήσεις κάτι εμένα  προσωπικά με αποθάρεινε. Facebook Marketplace και Insomnia δεν πεθαίνουν, μην μου αγχώνεσαι!

8 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Εγω μια άλλη ερώτηση, επειδή ζητάει και ΑΦΜ.
Τα "κέρδη" απο τα μεταχειρισμένα τα δηλώνουμε κάπου;

Κάπου είχα διαβάσει οτι μεχρι 10.000 τον χρόνο δεν υπάρχει πρόβλημα αλλα Anyway δε ξέρω αν θα πρέπει και να δηλωθούν.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν θα το χρησιμοποιήσω προσωπικά. Θα μπορούσε απλά να φτιάχνει ποφίλ με τα ήδη υπάρχον στοιχεία, υπερβολή να ζητήσει τόσο προσωπικά στοιχεία απλά για να πουλήσεις κάτι μεταχειρισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vagman1821 είπε

 

Απο τη στιγμή που ζητάει ΑΦΜ και IBAN μόνο και μόνο για να πουλήσεις κάτι εμένα  προσωπικά με αποθάρεινε. Facebook Marketplace και Insomnia δεν πεθαίνουν, μην μου αγχώνεσαι!

Αυτός είναι ο λόγος που δεν θα το χρησιμοποιήσω προσωπικά. Θα μπορούσε απλά να φτιάχνει ποφίλ με τα ήδη υπάρχον στοιχεία, υπερβολή να ζητήσει τόσο προσωπικά στοιχεία απλά για να πουλήσεις κάτι μεταχειρισμένο.

Αν ο Σκρουτζάκος της Ελλάδας "σκότωνε" το marketplace της meta θα αγχωνόμουν 😅

Όσο για τις ντόπιες πλατφόρμες σαν αγοραστής θα προτιμήσω να ψάξω πρώτα στο Σκρούτζ που είδα ότι μου προσφέρει κάποιες δικλείδες ασφαλείας από παπατζήδες συν την άμεση σύγκριση του μεταχειρισμένου με το καινούριο (εφόσον υπάρχει ακόμα στην αγορά). Οπότε κάτι τσαρλατάνοι σαν τον παρακάτω θα μείνουν χωρίς μεροκάματο:

 

Screenshot_2024-02-27-00-49-02-76_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg

  • Thanks 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Αν ο Σκρουτζάκος της Ελλάδας "σκότωνε" το marketplace της meta θα αγχωνόμουν 😅

Όσο για τις ντόπιες πλατφόρμες σαν αγοραστής θα προτιμήσω να ψάξω πρώτα στο Σκρούτζ που είδα ότι μου προσφέρει κάποιες δικλείδες ασφαλείας από παπατζήδες συν την άμεση σύγκριση του μεταχειρισμένου με το καινούριο (εφόσον υπάρχει ακόμα στην αγορά). Οπότε κάτι τσαρλατάνοι σαν τον παρακάτω θα μείνουν χωρίς μεροκάματο:

 

Screenshot_2024-02-27-00-49-02-76_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg

Άντε πες αυτός οκ αν είναι απο κοσμοτε γιατι έχεις την εγγύηση απο infoquest
Αλλά i agree with you

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Nakis93 said:

Αν ο Σκρουτζάκος της Ελλάδας "σκότωνε" το marketplace της meta θα αγχωνόμουν 😅

Όσο για τις ντόπιες πλατφόρμες σαν αγοραστής θα προτιμήσω να ψάξω πρώτα στο Σκρούτζ που είδα ότι μου προσφέρει κάποιες δικλείδες ασφαλείας από παπατζήδες συν την άμεση σύγκριση του μεταχειρισμένου με το καινούριο (εφόσον υπάρχει ακόμα στην αγορά). Οπότε κάτι τσαρλατάνοι σαν τον παρακάτω θα μείνουν χωρίς μεροκάματο:

 

Screenshot_2024-02-27-00-49-02-76_be80aec1db9a2b53c9d399db0c602181.jpg

Νταξει, για μερικούς που μένουν εκτός πρωτεύουσας που εκεί είναι το σύνολο το περισσότερων αγγελιών, κάποιες πλατφόρμες όπως το Σκρουτζ ή η Vendora είναι οι μόνες που μας παρέχουν μια μικρή προστασία. Γιατί πιστεύω δεν θα εμπιστευοσουν να αγοράσεις / πουλήσεις ένα iphone των 900€ με αποστολή και κατάθεση χρημάτων έτσι στα τυφλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Aggeluska said:

Νταξει, για μερικούς που μένουν εκτός πρωτεύουσας που εκεί είναι το σύνολο το περισσότερων αγγελιών, κάποιες πλατφόρμες όπως το Σκρουτζ ή η Vendora είναι οι μόνες που μας παρέχουν μια μικρή προστασία. Γιατί πιστεύω δεν θα εμπιστευοσουν να αγοράσεις / πουλήσεις ένα iphone των 900€ με αποστολή και κατάθεση χρημάτων έτσι στα τυφλά. 

Νομίζω συνοψίζεις το μόνο σημαντικό λόγο να πάρεις κάτι απο το skroutz marketplace. H ασφάλεια.

Αυτός που θα βάλει ένα προιόν, κατα πάσα πιθανότητα θα το έχει ταυτόχρονα  και σε άλλες πλατφόρμες, κάτι που θα το προτιμήσει ο επίδοξος αγοραστής, ψάχνοντας τον και  εκεί, για να αποφύγει τα έξοδα.

Η έλλειψη επικοινωνίας είναι απο την άλλη τεράστιο μείον. Μιλάμε για μεταχειρισμένα προιόντα, συνεπώς εχει σημασία να μπορείς να θέσεις ένα ερώτημα, ή και για τον πωλητή να μπορεί να μιλήσει για συζητήσιμη τιμή. Το πιο πιθανό λοιπόν, αγγελίες ημιτελείς, είτε σε φωτογραφίες, είτε σε περιγραφή, θα μένουν στο ράφι.

Τέλος, το ΑΦΜ που ζητάει, το βρίσκω υπερβολικό - αλλά λογικά είναι συμβουλή την νομικής υπηρεσίας να το ζητάει, εφόσον όλα γίνονται διαραπεζικά. 

Προσωπικά, δε βρίσκω κάποιο λόγο να αγοράσω κατι απο εκεί, εκτός και αν μιλάμε για ακριβό προιόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, lucidsteve said:

Νομίζω συνοψίζεις το μόνο σημαντικό λόγο να πάρεις κάτι απο το skroutz marketplace. H ασφάλεια.

Αυτός που θα βάλει ένα προιόν, κατα πάσα πιθανότητα θα το έχει ταυτόχρονα  και σε άλλες πλατφόρμες, κάτι που θα το προτιμήσει ο επίδοξος αγοραστής, ψάχνοντας τον και  εκεί, για να αποφύγει τα έξοδα.

Η έλλειψη επικοινωνίας είναι απο την άλλη τεράστιο μείον. Μιλάμε για μεταχειρισμένα προιόντα, συνεπώς εχει σημασία να μπορείς να θέσεις ένα ερώτημα, ή και για τον πωλητή να μπορεί να μιλήσει για συζητήσιμη τιμή. Το πιο πιθανό λοιπόν, αγγελίες ημιτελείς, είτε σε φωτογραφίες, είτε σε περιγραφή, θα μένουν στο ράφι.

Τέλος, το ΑΦΜ που ζητάει, το βρίσκω υπερβολικό - αλλά λογικά είναι συμβουλή την νομικής υπηρεσίας να το ζητάει, εφόσον όλα γίνονται διαραπεζικά. 

Προσωπικά, δε βρίσκω κάποιο λόγο να αγοράσω κατι απο εκεί, εκτός και αν μιλάμε για ακριβό προιόν.

Συμφωνώ ότι η απώλεια επικοινωνίας είναι μεγάλο μείον. Νομίζω το Σκρουτζ το κάνει αφενός για να δείξει πόσο seamingless και "να κοίτα, είναι το ίδιο σαν να ψωνίζεις από κανονικά μαγαζιά!" και αφετέρου γιατι δεν θέλει να "κυνηγάει" χρήστες που προσπαθούν να κάνουν αγοραπωλησίες εκτός του Σκρουτζ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aggeluska είπε

και αφετέρου γιατι δεν θέλει να "κυνηγάει" χρήστες που προσπαθούν να κάνουν αγοραπωλησίες εκτός του Σκρουτζ.

Μόνο για αυτό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν πριν ομως ανεβασουν μια αγγελια να κανουν εναν ελεγχο.

Παραδειγμα σε εναν που προσπαθει να πουλησει 20-25 ευρω δεν θυμαμαι εναν ssd 60GB να του την απορριψουν οταν με 12 ευρω αγοραζεις 120αρη.

Παντως εγω αυτα τα site τα εχω μονο για αγορα και ΜΟΝΟ με ληψη βιντεο κατα την παραλαβη και ανοιγμα του δεματος.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2024 στις 1:05 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Καλο θα ηταν πριν ομως ανεβασουν μια αγγελια να κανουν εναν ελεγχο.

Παραδειγμα σε εναν που προσπαθει να πουλησει 20-25 ευρω δεν θυμαμαι εναν ssd 60GB να του την απορριψουν οταν με 12 ευρω αγοραζεις 120αρη.

Παντως εγω αυτα τα site τα εχω μονο για αγορα και ΜΟΝΟ με ληψη βιντεο κατα την παραλαβη και ανοιγμα του δεματος.

Εάν το Skroutz στο άμεσο μέλλον αρχίσει να χρεώνει προμήθεια όπως και αναμένεται, αυτό δεν πρόκειται να το κάνει ποτέ. Γιατί πολύ απλά όσο ακριβότερα πουληθεί ένα προϊόν τόσο περισσότερα λεφτά θα παίρνει.

Πέρα από αυτό όμως δεν καταλαβαίνω το λογισμό σου. Όταν σου ανήκει κάτι έχεις δικαίωμα να το πουλήσεις όσο θέλεις. Τώρα αν το αγοράσεις ποτέ κανένας είναι άλλο θέμα, αλλά δε βρίσκω το λόγο που δε θα πρέπει να επιτρέπεται να βάλεις προς πώληση έναν 60 GB SSD στα 25€ από τη στιγμή που αυτό που δίνεις είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, crispy_mummy είπε

Εάν το Skroutz στο άμεσο μέλλον αρχίσει να χρεώνει προμήθεια όπως και αναμένεται, αυτό δεν πρόκειται να το κάνει ποτέ. Γιατί πολύ απλά όσο ακριβότερα πουληθεί ένα προϊόν τόσο περισσότερα λεφτά θα παίρνει.

Πέρα από αυτό όμως δεν καταλαβαίνω το λογισμό σου. Όταν σου ανήκει κάτι έχεις δικαίωμα να το πουλήσεις όσο θέλεις. Τώρα αν το αγοράσεις ποτέ κανένας είναι άλλο θέμα, αλλά δε βρίσκω το λόγο που δε θα πρέπει να επιτρέπεται να βάλεις προς πώληση έναν 60 GB SSD στα 25€ από τη στιγμή που αυτό που δίνεις είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις.

Το θεμα ειναι για να παρει λεφτα το Skroutz πρεπει να πουληθει αυτο που πουλαει καποιος δεν θα παιρνει λεφτα για την καταχωρηση.

Αν εγω βαλω 100 αγγελιες με πραγματα και τα πουλαω διπλασια τιμη απο οσο εχουν στα μαγαζια πως θα παρει λεφτα το Skroutz αφου δεν υπαρχει περιπτωση να βρω ουτε εναν χαζο να πουλησω κατι;

Και ειδικα στο Skroutz που οσοι βλεπουν την σελιδα την βλεπουν για τις τιμες.

Ναι ειναι δικαιωμα του να πουλαει ο καθενας οσο θελει αλλα να υπαρχει μια ενημερωση οτι πουλαει πολυ ακριβα γιατι ισως δεν το γνωριζει δεν ειναι κακο.

Τωρα να ενημερωσεις καποιον οτι με 25 που πουλαει 60αρη δισκο αγοραζεις 250αρη και αυτον να ψαχνει να το δωσει οσο θελει δικο του προβλημα.

Γενικα εχει πολλα κενα σαν σελιδα για πωλησεις και δεν εχουν ολοι λεφτα να βρισκουν το δικιο τους στα δικαστηρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...