Προς το περιεχόμενο

Yπάρχει ποσοστό ευθύνης σε μια τέτοια κατάσταση στον δρόμο?


great

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.
Ένας εν δυνάμει δολοφόνος που παρανομεί ή ένας κρυφο-δολοφόνος που εσκεμμένα μέσα από "υποθετικά" σενάρια, "παιδιάστικες" αφορμές θα δικαιολογήσει το φόνο που θα προβεί...

Τι λες ρε άνθρωπε? χαλαρώστε μερικοί, το χετε τερματίσει τελείως

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Παιδιά κάντε ότι γουστάρετε, μην μας ζαλίζετε όμως μετά για τα ποσοστά συνυπευθυνότητας που θα βγάλει το δικαστήριο.

Το δικαστηριο θα καταδικασει αυτον που παρανομει,δηλαδη αυτον που ερχεται αναποδα απο τον μονοδρομο .Τα υπολοιπα ειναι παραληρημα μετα απο βαρυ ξενυχτι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.
Ένας εν δυνάμει δολοφόνος που παρανομεί ή ένας κρυφο-δολοφόνος που εσκεμμένα μέσα από "υποθετικά" σενάρια, "παιδιάστικες" αφορμές θα δικαιολογήσει το φόνο που θα προβεί...

Παιδιά κάντε ότι γουστάρετε, μην μας ζαλίζετε όμως μετά για τα ποσοστά συνυπευθυνότητας που θα βγάλει το δικαστήριο.
Άλλωστε στην ίδια "κάστα ανθρώπων" ανήκετε. Πείτε καθαρά από την αρχή την θέση σας και μην το πάτε γύρω γύρω με διάφορες σάλτσες. Τόσο πολύ ντρέπεστε γι αυτό που είστε;

Σταματα να γραφεις για μερικες μερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στο Ελλαντα βρισκομαστε! Οπερ μευερμινευομενο "ου μπλεξεις, γιατι ετσι και μπλεξεις, αντε να ξεμπλεξεις"  Αυτο ακριβως τιποτα αλλο που λεει και Τοmas Matsios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, filipprin είπε

Το δικαστηριο θα καταδικασει αυτον που παρανομει,δηλαδη αυτον που ερχεται αναποδα απο τον μονοδρομο .Τα υπολοιπα ειναι παραληρημα μετα απο βαρυ ξενυχτι...

Φαναρτζής δεν είπαμε ότι είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grinder_ είπε

Παλλόμενο πορτοκαλί είναι το ανάποδο τρίγωνο.
Το STOP έχει την έννοια του κόκκινου.

Ξαναλέω και συμπληρώνω/διευκρινίζω: εφόσον δεν υφίσταται πινακίδα "GO" που να ανεβαίνει αφού πέσει πρώτα η "STOP", ούτε τροχονόμος -συνήθως- σε κάθε διασταύρωση, το "STOP" δεν μπορεί παρά να έχει την έννοια του παλλόμενου πορτοκαλί. Όπως και το ανάποδο τρίγωνο της παραχώρησης έχει την ίδια έννοια. Η διαφορά τους είναι ότι το 2ο -οφείλει να- υπάρχει μόνο σε διασταυρώσεις/κόμβους με ανεμπόδιστη ορατότητα κάποια αρκετά μέτρα πριν την τομή των διευθύνσεων οπότε και επιτρέπει την μη πλήρη ακινητοποίηση εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες. Και στις 2 περιπτώσεις όμως είναι τελικά στην κρίση του έχοντα την υποχρέωση να παραχωρήσει προτεραιότητα το αν και πότε θα περάσει. Για το κόκκινο δεν τίθεται θέμα κρίσης απλά σταματάμε και περιμένουμε μέχρι να γίνει πράσινο. Στο STOP αρχίζουν να παίζουν ρόλο όλες οι άλλες παράμετροι όπως "κοινή πρακτική", "δέουσα προσοχή" κλπ. που εξετάζουν τα δικαστήρια. Και για τις 2 πλευρές. Αυτά από εμένα συνεχίστε τη συζήτησή σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Φαναρτζής δεν είπαμε ότι είσαι ?

μαλιστα αρα συμφωνείς με αυτο το παραληρημα και εσυ.....

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε
  2 ώρες πριν, grinder_ είπε

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.
Ένας εν δυνάμει δολοφόνος που παρανομεί ή ένας κρυφο-δολοφόνος που εσκεμμένα μέσα από "υποθετικά" σενάρια, "παιδιάστικες" αφορμές θα δικαιολογήσει το φόνο που θα προβεί...

Παιδιά κάντε ότι γουστάρετε, μην μας ζαλίζετε όμως μετά για τα ποσοστά συνυπευθυνότητας που θα βγάλει το δικαστήριο.
Άλλωστε στην ίδια "κάστα ανθρώπων" ανήκετε. Πείτε καθαρά από την αρχή την θέση σας και μην το πάτε γύρω γύρω με διάφορες σάλτσες. Τόσο πολύ ντρέπεστε γι αυτό που είστε;

οτι και να ειμαι απο τον πλανητη αρη δεν έρχομαι παντως

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GodzillaCover είπε

Καθόλου σωστό δεν είναι. Μπορεί να ισχυριστεί «εγώ ξέρω την περιοχή και γνωρίζω ότι έχει STOP». Από τη στιγμή που έχει όντως STOP, δεν μπορείς να του πεις τίποτα, τουλάχιστον όσον αφορά την προτεραιότητα.

Και ο άλλος μπορεί να ισχυριστεί οτι ξέρει τη γειτονιά και ξέρει οτι ο δρόμος αριστερά του STOP δεν έρχεται προς τη διασταύρωση.

Που καταλήγουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, filipprin είπε

μαλιστα αρα συμφωνείς με αυτο το παραληρημα και εσυ.....

Δεν φταιει 100% αυτος που παει αναποδα.
Ουτε αυτος που προσπερναει απο δεξια
Ουτε αυτος που περναει το STOP
Ουτε αυτος που ανοιγει πορτα.

Τα ατυχηματα κρινονται κατα περιπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, andreaspA said:

Δεν φταιει 100% αυτος που παει αναποδα.
Ουτε αυτος που προσπερναει απο δεξια
Ουτε αυτος που περναει το STOP
Ουτε αυτος που ανοιγει πορτα.

Τα ατυχηματα κρινονται κατα περιπτωση. 

δεν εχω καταλαβει αν το λες ειρωνικα ή οχι

αλλα δεν ειναι "κατα περιπτωση" δεν ειναι οπως ειπε ο αλλος σε τι mood θα ειναι ο δικαστης και αν τσαντιστηκε που αποκλειστικε ο ΠΑΟΚ.

Δεν μπορει να λες οτι δεν φταιει αυτος που περασε με Κοκκινο. Ασε τα στοπ και τις προτεραιοτητες, κοκκινο.

Με ήχο: Μην περασεις μκοκκινο φιλε μου μη περασεις. Πες μου το "κρινονται κατα περιπτωση. " 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, great είπε

Δεν μπορει να λες οτι δεν φταιει αυτος που περασε με Κοκκινο. Ασε τα στοπ και τις προτεραιοτητες, κοκκινο.

ειδες να ανεφερα πουθενα κοκκινο φαναρι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, grinder_ said:

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.
Ένας εν δυνάμει δολοφόνος που παρανομεί ή ένας κρυφο-δολοφόνος που εσκεμμένα μέσα από "υποθετικά" σενάρια, "παιδιάστικες" αφορμές θα δικαιολογήσει το φόνο που θα προβεί...

Παιδιά κάντε ότι γουστάρετε, μην μας ζαλίζετε όμως μετά για τα ποσοστά συνυπευθυνότητας που θα βγάλει το δικαστήριο.
Άλλωστε στην ίδια "κάστα ανθρώπων" ανήκετε. Πείτε καθαρά από την αρχή την θέση σας και μην το πάτε γύρω γύρω με διάφορες σάλτσες. Τόσο πολύ ντρέπεστε γι αυτό που είστε;

Επιμένεις να μιλάς για φόνο που θα προβεί κάποιος που οδηγάει όπως λέει ο ΚΟΚ  για να δικαιολογήσεις αυτόν που τον έχει γραμμένο τον ΚΟΚ.

Αλλός ψάχνει δικαιολογίες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αλλός ψάχνει δικαιολογίες

Εγώ θα έλεγα ότι διαβάζοντας κάποια σχόλια καταλαβαίνεις ποιος είναι δικυκλιστής και γράφει τον ΚΟΚ κανονικά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/02/2024 at 18:00, great said:

το πεζος σωστα...

Ο πεζός σύμφωνα με τον ΚΟΚ απαγορεύεται να βρίσκεται στο οδόστρωμα από τη στιγμή που βλέπει αυτοκινητό να κινείται.

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, sdikr said:

Επιμένεις να μιλάς για φόνο που θα προβεί κάποιος που οδηγάει όπως λέει ο ΚΟΚ  για να δικαιολογήσεις αυτόν που τον έχει γραμμένο τον ΚΟΚ.

Αλλός ψάχνει δικαιολογίες

Καλά ο άλλος είναι τρομερά υπερβολικός αλλά αυτό που προσπαθούμε να εξηγήσουμε τόσα άτομα τόση ώρα είναι ότι, αν γινει ατύχημα ενώ εσυ έχεις STOP, είσαι παράνομος ακόμα και αν ο άλλος έρχεται από τη «λάθος» μεριά. Έπρεπε να το είχες ελέγξει σύμφωνα με τον ΚΟΚ· έχεις stop. Για αυτό βγαίνει συνυπαιτιοτητα.

Βεβαια πολλοί υποβαθμίζετε τη σημασία της μιας παρανομίας και υπερτονιζετε τη σημασία της άλλης (που ναι είναι εγκληματικό να πηγαίνεις ανάποδα στον μονόδρομο αλλά εξισου εγκληματικό είναι να βγαίνεις από STOP χωρίς να κοιτάς από τις δυο μεριές). Δεν ξέρω γιατί το υποβαθμίζετε τόσο. Ελπίζω μόνο όλα αυτά να είναι στο πλαίσιο της συζήτησης και να οδηγείτε αμυντικά στην πραγματική ζωή.

13 minutes ago, sv398 said:

Ο πεζός σύμφωνα με τον ΚΟΚ απαγορεύεται να βρίσκεται στο οδόστρωμα από τη στιγμή που βλέπει αυτοκινητό να κινείται.

Ισχύει αυτό, αλλά επίσης ο πεζός, αν βρίσκεται στο οδόστρωμα για τον Α ή Β λόγο, έχει πάντα προτεραιότητα βάσει ΚΟΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...