Προς το περιεχόμενο

OnePlus 12 Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η OnePlus πάντοτε προσπαθούσε να προσφέρει premium εμπειρίες και συσκευές, εφάμιλλες μιας ναυαρχίδας σε όλα πλην του κόστους.

Με το OnePlus 12, η εταιρεία ακολουθεί την ίδια τακτική και ενσωματώνει πολλά στοιχεία που ανήκουν σε smartphones από το «επάνω ράφι», είτε πρόκειται για την κάμερα είτε για το σύνολο των λειτουργιών. Είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε τη συσκευή για ένα σύντομο διάστημα, οπότε και παραθέτουμε την εμπειρία μας μαζί της.

Από το προηγούμενο μοντέλο στο νέο, οι εξωτερικές αλλαγές δεν είναι μεγάλες όμως ορισμένες είναι εμφανείς. Η βασικότερη έχει να κάνει με το υλικό της πλάτης, το οποίο αντί για γυαλιστερό πλέον είναι ανάγλυφο (στη μαύρη έκδοση) κι έτσι μένει ευκολότερα σταθερό στο χέρι, ενώ δεν μαζεύει δαχτυλιές εύκολα. Η πράσινη έκδοση είναι πιο εντυπωσιακή, όμως η γυαλιστερή πλάτη γλιστράει και οι δαχτυλιές φαίνονται. Δεν υπάρχει καλό και κακό εδώ, παρά μόνο γούστο, κι εφόσον στην πραγματικότητα το κινητό θα μπει σε θήκη από την πρώτη ημέρα λίγη σημασία έχει για εμάς. Το σημαντικό εδώ είναι η ύπαρξη Corning Gorilla Glass 5 και στις δύο περιπτώσεις, προσφέροντας ανθεκτικότητα στη συνολική κατασκευή.

image.jpeg.83854c08a5d6b58b4cfea7c77e9d655e.jpeg

Με διαστάσεις 16.43x7.58x0.92cm, το OnePlus 12 είναι ελαφρώς πιο μακρόστενο από ένα συνηθισμένο smartphone τέτοιων αναλογιών, οπότε ευκολότερα μπορούμε να το «τυλίξουμε» στο ένα χέρι και να το κρατάμε με ασφάλεια. Σε αυτό βοηθάει και η ελαφριά κυρτότητα στις πλευρές της οθόνης, κάνοντας το χέρι να αγκαλιάζει τη συσκευή με φυσικό τρόπο.

Στην πλάτη, τα βλέμματα θα τραβήξει αναμφίβολα το μεγάλο κομμάτι της κάμερας. Ένα μεγάλο σε έκταση, αλλά μικρό σε πάχος, στρογγυλό εξόγκωμα φιλοξενεί τους τρεις φακούς της κάμερας. Παρότι φαινομενικά είναι η ίδια διάταξη με του προηγούμενου μοντέλου, τα χρώματα δένουν καλύτερα με την πλάτη της συσκευής, κάτι που παρατηρούμε στο Flowy Emerald (πράσινο) χρώμα. Έτσι, ναι μεν το ένα τρίτο της πλάτης αφιερώνεται στην κάμερα, όμως εναρμονίζεται με το χρώμα. Κατά τα άλλα, η πλάτη φέρει μόνο το λογότυπο της OnePlus στο κέντρο και τίποτα άλλο.

Διαβάστε ολόκληρο το review

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή παρατήρηση, η ενσύρματη φόρτιση και ο φορτιστής είναι των 100 watt. Σε 15 λεπτά ακριβώς από 6% φτάνει περίπου στο 85%. Η φόρτιση είναι ένα αστείο πραγματικά με πολύ μικρή θερμότητα να σχηματίζεται χωρίς καν να ενοχλεί..

Στα υπόλοιπα του review συμφωνώ απόλυτα, εξαιρετικό και γρήγορο και παραμετροποιήσιμο το Oxygen OS, εξαιρετική οθόνη, άψογη εργονομία και ποιότητα.

Επεξ/σία από soundr3amer
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τα «Δε μου Άρεσε» του άρθρου, αλλά και τα θετικά του. Το OnePlus 12 όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι ένα πολύ καλό κινητό και ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία του παρελθόντος. Να διαθέτει πολλά χαρακτηριστικά μεγαλύτερων κατηγοριών σε μια πιο προσιτή τιμή, σε σχέση με τα γνωστά flagship της αγοράς. 

Να προσθέσω θεωρώ και το παρακάτω (με μια μικρή επιφύλαξη).

Η Samsung και η Google έχουν υποσχεθεί να υποστηρίξουν τις τελευταίες οικογένειες των κινητών τους για επτά χρόνια όσον αφορά το Android OS και τις σχετικές ενημερώσεις ασφάλειας. Δεν έχω δει κάτι παρόμοιο από την OnePlus, εκτός εάν μου διέφυγε και κάποιος γνωρίζει καλύτερα (διαφορετικά κάποιος πρέπει μετά από λίγα χρόνια να φύγει από το stock και να αρχίζει να παίζει με custom ROMs – αλλά αυτό είναι πάντα θέμα του καθενός και θέμα χρόνου – κάποτε το έκανα και εγώ, όμως τώρα θέλω ένα κινητό και να μην ασχολούμαι, το οποίο είναι προφανώς προσωπική μου άποψη).

Πάντως, το πόσο προχωράει η τεχνολογία είναι τρομερό. Νομίζω ότι εχθές ήταν όταν απόκτησα το πρώτο κινητό της OnePlus (το οποίο ακόμα και έχω και λειτουργεί μια χαρά). Σε λίγο καιρό ο καθένας μας, βλέπω να έχει από ένα τεχνολογικό μουσείο, στο σπίτι του.

image.png.b593ccfc03fda5472c0955915ccb329c.png

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτά τα 12R δεν είναι που τα επιστρέφουν πίσω οι κάτοχοι τους, επειδή τους έλεγε η εταιρεία ότι είχαν UFS 4.0 και τελικά έχουν 3.1;

47 minutes ago, JPaxilleas said:

Θα συμφωνήσω με τα «Δε μου Άρεσε» του άρθρου, αλλά και τα θετικά του. Το OnePlus 12 όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι ένα πολύ καλό κινητό και ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία του παρελθόντος. Να διαθέτει πολλά χαρακτηριστικά μεγαλύτερων κατηγοριών σε μια πιο προσιτή τιμή, σε σχέση με τα γνωστά flagship της αγοράς. 

Να προσθέσω θεωρώ και το παρακάτω (με μια μικρή επιφύλαξη).

Η Samsung και η Google έχουν υποσχεθεί να υποστηρίξουν τις τελευταίες οικογένειες των κινητών τους για επτά χρόνια όσον αφορά το Android OS και τις σχετικές ενημερώσεις ασφάλειας. Δεν έχω δει κάτι παρόμοιο από την OnePlus, εκτός εάν μου διέφυγε και κάποιος γνωρίζει καλύτερα (διαφορετικά κάποιος πρέπει μετά από λίγα χρόνια να φύγει από το stock και να αρχίζει να παίζει με custom ROMs – αλλά αυτό είναι πάντα θέμα του καθενός και θέμα χρόνου – κάποτε το έκανα και εγώ, όμως τώρα θέλω ένα κινητό και να μην ασχολούμαι, το οποίο είναι προφανώς προσωπική μου άποψη).

Πάντως, το πόσο προχωράει η τεχνολογία είναι τρομερό. Νομίζω ότι εχθές ήταν όταν απόκτησα το πρώτο κινητό της OnePlus (το οποίο ακόμα και έχω και λειτουργεί μια χαρά). Σε λίγο καιρό ο καθένας μας, βλέπω να έχει από ένα τεχνολογικό μουσείο, στο σπίτι του.

image.png.b593ccfc03fda5472c0955915ccb329c.png

Η Oneplus μέχρι να αναβαθμίσει τα προηγούμενα μοντέλα της στο νέο Android, έχει βγάλει στην αγορά άλλα τρία μοντέλα.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Waiss είπε

Aυτά τα 12R δεν είναι που τα επιστρέφουν πίσω οι κάτοχοι τους, επειδή τους έλεγε η εταιρεία ότι είχαν UFS 4.0 και τελικά έχουν 3.1;

Η Oneplus μέχρι να αναβαθμίσει τα προηγούμενα μοντέλα της στο νέο Android, έχει βγάλει στην αγορά άλλα τρία μοντέλα.

Χα...χα. η αναβάθμιση είναι το εκάστοτε νέο μοντέλο.... (αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να αλλάζουν συχνά το κινητό τους)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JPaxilleas είπε

 

image.png.b593ccfc03fda5472c0955915ccb329c.png

... είχε το απίστευτο vfm αυτή η συσκευή. Πόσο μετανιώνω κάθε φορά που σκέφτομαι ότι δεν μπόρεσα να κρατήσω (έστω κ στην αποθήκη του hardware μου) το δικό μου :( ... ήταν η καλύτερη δυνατή μετάβαση που μπορούσα να κάνω μετά τα nexus 

 

Στα του review...ip65 rating έχει....ip68 δεν έχει.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, oldnew είπε

Απ τη στιγμή που δεν τα βρίσκεις στο BestPrice  ειναι ασύμφορα. 950 κανει το s24 ultra,  ποιος θα πάρει αυτο..

Έχεις δίκιο. Εάν δεν πέσει η τιμή του λιγάκι, δε βλέπω να περπατάει και πολύ (εφόσον πέφτει και του s24 ultra από ότι βλέπω). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Θα συμφωνήσω με τα «Δε μου Άρεσε» του άρθρου, αλλά και τα θετικά του. Το OnePlus 12 όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι ένα πολύ καλό κινητό και ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία του παρελθόντος. Να διαθέτει πολλά χαρακτηριστικά μεγαλύτερων κατηγοριών σε μια πιο προσιτή τιμή, σε σχέση με τα γνωστά flagship της αγοράς. 

Να προσθέσω θεωρώ και το παρακάτω (με μια μικρή επιφύλαξη).

Η Samsung και η Google έχουν υποσχεθεί να υποστηρίξουν τις τελευταίες οικογένειες των κινητών τους για επτά χρόνια όσον αφορά το Android OS και τις σχετικές ενημερώσεις ασφάλειας. Δεν έχω δει κάτι παρόμοιο από την OnePlus, εκτός εάν μου διέφυγε και κάποιος γνωρίζει καλύτερα (διαφορετικά κάποιος πρέπει μετά από λίγα χρόνια να φύγει από το stock και να αρχίζει να παίζει με custom ROMs – αλλά αυτό είναι πάντα θέμα του καθενός και θέμα χρόνου – κάποτε το έκανα και εγώ, όμως τώρα θέλω ένα κινητό και να μην ασχολούμαι, το οποίο είναι προφανώς προσωπική μου άποψη).

Πάντως, το πόσο προχωράει η τεχνολογία είναι τρομερό. Νομίζω ότι εχθές ήταν όταν απόκτησα το πρώτο κινητό της OnePlus (το οποίο ακόμα και έχω και λειτουργεί μια χαρά). Σε λίγο καιρό ο καθένας μας, βλέπω να έχει από ένα τεχνολογικό μουσείο, στο σπίτι του.

image.png.b593ccfc03fda5472c0955915ccb329c.png

Δεν εχεις δει γιατι δεν το εχει κανει.... Εχει πει 4 χρονια.. Και οκ καλα κάνουν η samsung. Και η apple.. Αλλα πες μου ρεαλιστικα ποιος κραταει ενα κινητο πλεον πανω απο 2-3 χρονια.. Σαν βασικη συσκευή εννοω οχι να το χει σε ενα συρταρι να καθεται... Και ακομα.. Ποιο κινητο που βγηκε πριν 5-6 χρονια.. Ειναι ακομα τοσο δυνατο που να σηκωνει τις τελευταίες εκδοσεις των εφαρμογών και του android.. Επειδη τυχαινει να εχουμε ενα samsung s7 edge σπιτι.. Ναυαρχιδα το 2016 αν θυμάμαι.. Και Το 2017 που το πηραμε πετουσε.. Αυτη τη στιγμη ειναι χειροτερο απο ενα tcl 20r 5g..(επιεικώς.. Κακο) που εχω σαν δευτερη συσκευη.. Αρα.. Τι νοημα εχει.. Μονο για να χαιδευεις αυτια μου κανουν αυτα τα νουμερα.. Οχι πως ειναι κακο να συμβαινει.. Να τα υποστηριζουν τοσο.. Αλλα νομιζω ειναι χωρις νοημα... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Giorgos17589 είπε

Δεν εχεις δει γιατι δεν το εχει κανει.... Εχει πει 4 χρονια.. Και οκ καλα κάνουν η samsung. Και η apple.. Αλλα πες μου ρεαλιστικα ποιος κραταει ενα κινητο πλεον πανω απο 2-3 χρονια.. Σαν βασικη συσκευή εννοω οχι να το χει σε ενα συρταρι να καθεται... Και ακομα.. Ποιο κινητο που βγηκε πριν 5-6 χρονια.. Ειναι ακομα τοσο δυνατο που να σηκωνει τις τελευταίες εκδοσεις των εφαρμογών και του android.. Επειδη τυχαινει να εχουμε ενα samsung s7 edge σπιτι.. Ναυαρχιδα το 2016 αν θυμάμαι.. Και Το 2017 που το πηραμε πετουσε.. Αυτη τη στιγμη ειναι χειροτερο απο ενα tcl 20r 5g..(επιεικώς.. Κακο) που εχω σαν δευτερη συσκευη.. Αρα.. Τι νοημα εχει.. Μονο για να χαιδευεις αυτια μου κανουν αυτα τα νουμερα.. Οχι πως ειναι κακο να συμβαινει.. Να τα υποστηριζουν τοσο.. Αλλα νομιζω ειναι χωρις νοημα... 

Θα επαναλάβω ότι είπα και πριν (δε διαφωνώ επί της αρχής). Δεν έχουν όλοι όμως τη δυνατότητα να αλλάζουν συχνά το κινητό τους. Όσο για το τι μπορεί να κάνει ένα παλιό κινητό ή ένα παλιό laptop κ.οκ. (σε λογικά πλαίσια πάντα λόγω παλαιότητας) εξαρτάται και από το πως το χρησιμοποιεί ο καθένας. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, soundr3amer είπε

Μια μικρή παρατήρηση, η ενσύρματη φόρτιση και ο φορτιστής είναι των 100 watt. Σε 15 λεπτά ακριβώς από 6% φτάνει περίπου στο 65%. Η φόρτιση είναι ένα αστείο πραγματικά με πολύ μικρή θερμότητα να σχηματίζεται χωρίς καν να ενοχλεί..

Στα υπόλοιπα του review συμφωνώ απόλυτα, εξαιρετικό και γρήγορο και παραμετροποιήσιμο το Oxygen OS, εξαιρετική οθόνη, άψογη εργονομία και ποιότητα.

Πρέπει να είναι πιο γρήγορο. Έχω το 11 και 0-100 φορτίζει σε 22 λεπτά μπαμ.
εκτός άμα έχει μεγαλύτερη μπαταρία το 12.
Κινητάρα.

3 ώρες πριν, music_lover είπε

1000€ για OnePlus κινητό, δεν περιγράφω άλλο.

Έχω το 11 και μετά από 6 μήνες χρήση σχεδόν η μπαταρία είναι ακόμα 100% υγεία και φορτίζει 0-100 σε 22 λεπτά.

 snapdragon 2 12gb ram 256 storage, hasselblad 8K κάμερα. Στα 700 βέβαια... το 1000άρι ξινίζει.
Αλλά η φόρτιση του είναι το κάτι άλλο... θες να φύγεις και έχεις 15% γιατί ξέχασες να το φορτίσεις; Το βάζεις 7 λεπτά και έχει πάει 50+%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...