Προς το περιεχόμενο

OnePlus 12 Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Θα επαναλάβω ότι είπα και πριν (δε διαφωνώ επί της αρχής). Δεν έχουν όλοι όμως τη δυνατότητα να αλλάζουν συχνά το κινητό τους. Όσο για το τι μπορεί να κάνει ένα παλιό κινητό ή ένα παλιό laptop κ.οκ. (σε λογικά πλαίσια πάντα λόγω παλαιότητας) εξαρτάται και από το πως το χρησιμοποιεί ο καθένας. 

Σαφεστατα συμφωνώ.. Απλα μιλαω για την πλειοψηφία.. Και η πλειοψηφία ειναι αυτο που κοιτανε οι εταιρίες συνήθως... (ολες οι εταιρίες)... Οποτε δεν νομιζω πως ειναι κατι τοσο σοβαρο οτι ενα samsung s24 ultra πχ μπορει να το κρατησει καποιος 7 χρονια με ενημερώσεις ενω ενα op12... 4 χρονια.. Πιθανοτερο ειναι να το χει αλλαξει και ο ενας κ ο αλλος στα 2-3 χρονάκια... Βεβαια ειναι και κάποιοι που δεν έχουν τη δυνατοτητα η δν τους νοιαζει να αλλαξουν κινητο και το κρατανε 5 χρονια... Αλλα ειναι σιγουρα η μειοψηφία.. Μακαρι να μουν κι εγω ετσι πάντως... Ενα αγχος λιγότερο.. 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 minutes ago, Giorgos17589 said:

Δεν εχεις δει γιατι δεν το εχει κανει.... Εχει πει 4 χρονια.. Και οκ καλα κάνουν η samsung. Και η apple.. Αλλα πες μου ρεαλιστικα ποιος κραταει ενα κινητο πλεον πανω απο 2-3 χρονια.. Σαν βασικη συσκευή εννοω οχι να το χει σε ενα συρταρι να καθεται... Και ακομα.. Ποιο κινητο που βγηκε πριν 5-6 χρονια.. Ειναι ακομα τοσο δυνατο που να σηκωνει τις τελευταίες εκδοσεις των εφαρμογών και του android.. Επειδη τυχαινει να εχουμε ενα samsung s7 edge σπιτι.. Ναυαρχιδα το 2016 αν θυμάμαι.. Και Το 2017 που το πηραμε πετουσε.. Αυτη τη στιγμη ειναι χειροτερο απο ενα tcl 20r 5g..(επιεικώς.. Κακο) που εχω σαν δευτερη συσκευη.. Αρα.. Τι νοημα εχει.. Μονο για να χαιδευεις αυτια μου κανουν αυτα τα νουμερα.. Οχι πως ειναι κακο να συμβαινει.. Να τα υποστηριζουν τοσο.. Αλλα νομιζω ειναι χωρις νοημα... 

OnePlus 7 Pro Πέντε χρονών θα γίνει τον Μάιο και δεν μασάει καθόλου. Ο Snapdragon 855 τα πάει μια χαρά ακόμα.
Οπότε ναι, αν τα specs μιας συσκευής είναι καλά εξαρχής θα κρατήσει αρκετά.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Tsene είπε

OnePlus 7 Pro Πέντε χρονών θα γίνει τον Μάιο και δεν μασάει καθόλου. Ο Snapdragon 855 τα πάει μια χαρά ακόμα.
Οπότε ναι, αν τα specs μιας συσκευής είναι καλά εξαρχής θα κρατήσει αρκετά.

Αλλο 5 αλλο 7...επισηs εκανα συγκριση του...8χρονου πλεον ναυαρχιδα του 16 με ενα low entry του 2022...αρα θελω να πω οτι ναι οκ λειτουργουν αλλα δεν ειναι πλεον καν...ναυαρχιδεs...ειναι επιπεδου τωρινων κινητων των 250-300 ευρω. και το oneplus σου δεν ειναι καν 5 ακομα..αλλα αμα παs να το συγκρινειs ειναι συγκρισιμο με ενα realme 11 pro πχ...σε επεξεργαστικη δυναμη.σε 2-3 χρονακια αμα το εχειs ακομα θα ειναι σαν ενα redmi 13 ξερω γω...στην τυχη... Αναλογα τη χρηση που του κανειs θα εισαι μια χαρα η θα χειs θεμα... Αν καποιοs παιρνει ναυαρχιδα τωρινη και εχει σκοπο να το κρατησει 6-7 χρονια και γνωριζει οτι θα ειναι πισω αρκετα σε τεχνολογια αλλα θα τον ικανοποιει για τη χρηση που κανει..μια χαρα..αλλα αν νομιζει οτι θα χει ακομα μια ναυαρχιδα..εκει παραπλανει τον εαυτο του!! Ετσι που φορτωνονται οι εφαρμογεs καθε τοσο και με τα update σε android κλπ...ενα κινητο γινεται συνεχωs πιο αργο με τον καιρο. Και φυσιολογικα και επιτηδεs σε καποιεs περιπτωσειs για να σε αναγκαζουν να παιρνειs το πιο νεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασική συσκευή μου oneplus 5t από το 2017. 6/64 έκδοση. Έχει φορέσει ότι rom κυκλοφορεί, έχει brigarei, το επανέφερα. Δεν του έχω φορέσει θήκη και πριστατςυτικο τζαμακι ποτέ. Εχει φάει τις σαβούρες του έχει μόνο κάτι μικρές γρατσουνιές που δεν τις δίνεις καν σημασία. Ο αποθηκευτικός του χώρος είναι σχεδόν τιγκαρισμενος. Μπαταρία δεν του έχω αλλάξει ποτέ και δεν έχει και προβλήματα. Ακόμα και σήμερα μετά από όλα αυτά το κινητό τρέχει αψοχα. Δεν έχω το παραμικρό παράπονο. Ότι καλύτερο έχω αγοράσει. Φέτος θα την κάνω την αναβάθμιση με το 12.

Καποοι λέτε ότι τηλέφωνο μετά από κάποια χρόνια δεν θα τραβάει και θα ζοριζεται και ότι ανά 2-3 χρόνια αλλάζουμε τηλέφωνα. Υπάρχουν και άλλοι που όπως αναφέρθηκε δεν έχουν την δυνατότητα να αλλάζουν τόσο συχνά, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να πληρώσουν κάτι και να ξεχάσουν να το αλλάξουν. Τα oneplus από ότι φαίνεται μια χαρά εξυπηρετούν αυτόν τον σκοπό 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, D-Lux είπε

Tradingshenzen

παρτο και αν σου λειδωσει καμια μπαντα με καμια αναβαθμιση μην κλαιγεσαι μετα..Επισης δεν υπαρχει υποστηριξη στο θεμα εγγυησης.. Θα τρεχεις και δεν θα φτανεις

 

11 ώρες πριν, kchris298 είπε

Ρε παιδια να ρωτησω γιατι σκεφτομαι να το παρω το πρασινο χρωμα ειναι πολυ εντονο γιατι στις φωτο που βλεπω δεν φαινεται τοσο πολυ.

Γιατι γυμνο θα το εχεις? Αφου θα βαλεις θηκη.. Μια χαρα ειναι.. παρα πολυ ομορφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, oldnew είπε

Απ τη στιγμή που δεν τα βρίσκεις στο BestPrice  ειναι ασύμφορα. 950 κανει το s24 ultra,  ποιος θα πάρει αυτο..

Καλημέρα. Το ότι το βρίσκεις σε τέτοια τιμή είναι πιθανό , το θέμα είναι αν το κατάστημα που το βρήκες είναι αξιόπιστο και θα λάβεις κινητό.  Εγώ σαν κάτοχος ενος Huawei mate 20 pro δεν θα άλλαζα συσκευή μετά από 4,5 χρόνια ,αλλά καήκαν  αρκετά pixel μετά από πτώση που είχε η συσκευή και είναι λίγο κουραστικό.   

 

Σκεφτόμουν να επιλέξω κάτι ανάμεσα σε s23+ για πιο βολικό μέγεθος  / s23 ultra  μικρή διαφορά από το + / oneplus 12 / s24 ultra (πιο απίθανο γιατί 1400 δεν δίνω για συσκευή). Παρακολουθώ τιμές αλλά τα s23 ακόμα καλά κρατουν..... Βλέπεις διάφορες τιμές στα skroutz , best price αλλά τα καταστήματα είναι άγνωστα.

 

Σε μια τέτοια κατηγορία τιμής όλο είναι πολύ καλές συσκευές απλά παλαιότερα φαινόντουσαν και πιο προσιτά τα one plus γιατί και τα αντίστοιχα samsung / apple κόστιζαν λιγότερο.

Επεξ/σία από TrObAs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το τρίτο Oneplus που αγοράζω μετά το 5Τ και το 9. Πολύ ευχαριστημένος απο τα 2 προηγούμενα, είμαι σίγουρος οτι κι αυτό δε θα με απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο καλά κινητά σε θέμα hardware να βγάλει, η OnePlus δεν θα φθάσει ποτέ Samsung, Google Kai Apple. Και αυτό γιατί φταίει η "νοοτροπία" της και θα σας εξηγήσω ένα πολύ απλό, προσωπικό παράδειγμα.

Αγόρασα το Νοέμβριο το one plus open. 1799 euro, το προτίμησα αντί του fold 5 για ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους. Όντως, το κινητό ήταν πάρα πολύ καλό σε όλα του. Η κάμερα του σε θέμα φωτογραφίας ήταν καλή αλλά στο βίντεο μέτρια. Αυτά είχα να πω μέχρι που είδα ότι η συσκευή, μέχρι και τα μέσα Δεκεμβρίου, είχε android 13! Που συσκευές mid range όπως κάτι Samsung series A το είχαν πάρει ένα μήνα και δύο πριν. 

Άνοιξα λοιπόν στο ΟΡ community ένα thread και ρώτησα πότε θα είναι διαθέσιμο το 14 ή αν υπάρχει κάποια ενημέρωση. Το αποτέλεσμα? Δύο τρεις φανατικοί ΟΡακιδες με έβρισαν κανονικά λέγοντας να πάω να πάρω iphone Kai Samsung και ότι δεν είναι υποχρεωμένη η εταιρία επειδή έδωσα 1800 ευρώ να βγάζει ενημερώσεις γρήγορα. Πλήρης παράνοια δηλαδή. Όταν πληρώνεις κάτι τόσο ακριβό έχεις απαιτήσεις! Παντού, σε όλους τους τομείς και αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις προσδοκίες, να δέχεσαι κριτική. 

Για να μην τραβήξει περαιτέρω αυτό το μήνυμα... Το αποτέλεσμα? Μου έκλεισε το post ένας moderator με τη δικαιολογία ότι η ΟΡ δεν δεσμεύεται για τίποτα στο θέμα αναβαθμίσεων. Του έστειλα προσωπικά μήνυμα, κάνοντας του απλά paste ένα λινκ δύο περίπου χρόνια πριν, που η ΟΡ έλεγε και δεσμευόταν ότι θα είναι η πρώτη εταιρία android που θα δίνει τις αναβαθμίσεις! 

Και (επιτέλους) τέλος, την ίδια μοίρα με μένα στο φόρουμ είχε και ένας στη σελίδα ΟΡ στο ινστα όταν ρώτησε για την αναβάθμιση ένα μήνα μετά!! Η OP του έσβηνε σχόλια (από ότι έλεγε) και τον έκανε restrict(block?) Να μην μπορεί να γράφει άλλο...

Αυτή είναι η νοοτροπία που προσωπικά δεν ανέχομαι από εταιρίες, ειδικά από αυτές που θέλουν να ανταγωνιστούν μεγαθήρια. Ας είναι μια καλή συσκευή το 12R, αλλά να ξέρουμε με ποια εταιρία "μπλέκουμε" για όσο καιρό έχουμε το κινητό, για να μην διαμαρτυρόμαστε μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, manysdugjohn είπε

Πρέπει να είναι πιο γρήγορο. Έχω το 11 και 0-100 φορτίζει σε 22 λεπτά μπαμ.
εκτός άμα έχει μεγαλύτερη μπαταρία το 12.
Κινητάρα.

Έχω το 11 και μετά από 6 μήνες χρήση σχεδόν η μπαταρία είναι ακόμα 100% υγεία και φορτίζει 0-100 σε 22 λεπτά.

 snapdragon 2 12gb ram 256 storage, hasselblad 8K κάμερα. Στα 700 βέβαια... το 1000άρι ξινίζει.
Αλλά η φόρτιση του είναι το κάτι άλλο... θες να φύγεις και έχεις 15% γιατί ξέχασες να το φορτίσεις; Το βάζεις 7 λεπτά και έχει πάει 50+%.

Ισχύει!! Το 12 έχει 5400mah μπαταρία.

Εμένα το 12 είναι καινούριο και λογικά ακόμα με "μαθαίνει".

Λάθος το έγραψα! Στο 85% φτάνει σε 15 λεπτά και μετά πάει αισθητά πιο "αργά". Περίπου στα 24-25 λεπτά από 0-100%.

Οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές..

Είμαι εντυπωσιασμένος τις  11 μέρες που το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, manysdugjohn είπε

Πρέπει να είναι πιο γρήγορο. Έχω το 11 και 0-100 φορτίζει σε 22 λεπτά μπαμ.
εκτός άμα έχει μεγαλύτερη μπαταρία το 12.
Κινητάρα.

Έχω το 11 και μετά από 6 μήνες χρήση σχεδόν η μπαταρία είναι ακόμα 100% υγεία και φορτίζει 0-100 σε 22 λεπτά.

 snapdragon 2 12gb ram 256 storage, hasselblad 8K κάμερα. Στα 700 βέβαια... το 1000άρι ξινίζει.
Αλλά η φόρτιση του είναι το κάτι άλλο... θες να φύγεις και έχεις 15% γιατί ξέχασες να το φορτίσεις; Το βάζεις 7 λεπτά και έχει πάει 50+%.

Πράγματι επιβεβαιώνω ότι ειναι μια εξαιρετική συσκευή με τα όλα της, ειδικά στο θέμα μπαταρία και φόρτισης. 

Αλλά στο θέμα κάμερα.. Πάντα μελανό σημείο, ειδικά αν την θέλεις για social media.. 

Ίσως με πολύ προσπαθεια, πολύ manual και ιδανικές συνθήκες. Ακόμα και με google camera.

Στο επόμενο το σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε άλλη εταιρεία, μόνο για τη κάμερα 

Επεξ/σία από Greg9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 hours ago, oldnew said:

Απ τη στιγμή που δεν τα βρίσκεις στο BestPrice  ειναι ασύμφορα. 950 κανει το s24 ultra,  ποιος θα πάρει αυτο..

Από το perishop? Καλή τύχη και κουράγιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tsene είπε

OnePlus 7 Pro Πέντε χρονών θα γίνει τον Μάιο και δεν μασάει καθόλου. Ο Snapdragon 855 τα πάει μια χαρά ακόμα.
Οπότε ναι, αν τα specs μιας συσκευής είναι καλά εξαρχής θα κρατήσει αρκετά.

Έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ το 7προ το έχω ως δεύτερο και το Δεκέμβριο που μας έρχεται θα κλείσει τα 5 χρόνια. Για πρώτο τηλέφωνο έχω το oneplus 8 pro το οποίο στις δύο Απριλίου κλείνει 3 χρόνια. Απόλυτα ευχαριστημένος με την oneplus και αυτά τα περι νοοτροπίας σε τα κοιτάξει η apple και η Samsung που δεν βάζουν ούτε φορτιστή μέσα και κοιτάμε μόνο το κέρδος. 

Όσο για την κάμερα του 12 έχει κάνει πολύ καλή δουλειά το 12 είναι το πιο ολοκληρωμένο αν πας μέχρι στιγμής. Εδώ από τα λέμε στην κάμερα έβαλα το χεράκι της και η oppo και θα συνεχίζει να το βάζει και να δούμε μετά πως θα αγωνιστούν οι παρωχημένες τεχνολογίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ZoReN είπε

Βασική συσκευή μου oneplus 5t από το 2017. 6/64 έκδοση. Έχει φορέσει ότι rom κυκλοφορεί, έχει brigarei, το επανέφερα. Δεν του έχω φορέσει θήκη και πριστατςυτικο τζαμακι ποτέ. Εχει φάει τις σαβούρες του έχει μόνο κάτι μικρές γρατσουνιές που δεν τις δίνεις καν σημασία. Ο αποθηκευτικός του χώρος είναι σχεδόν τιγκαρισμενος. Μπαταρία δεν του έχω αλλάξει ποτέ και δεν έχει και προβλήματα. Ακόμα και σήμερα μετά από όλα αυτά το κινητό τρέχει αψοχα. Δεν έχω το παραμικρό παράπονο. Ότι καλύτερο έχω αγοράσει. Φέτος θα την κάνω την αναβάθμιση με το 12.

Καποοι λέτε ότι τηλέφωνο μετά από κάποια χρόνια δεν θα τραβάει και θα ζοριζεται και ότι ανά 2-3 χρόνια αλλάζουμε τηλέφωνα. Υπάρχουν και άλλοι που όπως αναφέρθηκε δεν έχουν την δυνατότητα να αλλάζουν τόσο συχνά, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να πληρώσουν κάτι και να ξεχάσουν να το αλλάξουν. Τα oneplus από ότι φαίνεται μια χαρά εξυπηρετούν αυτόν τον σκοπό 

Δηλαδή παίρνεις ακόμα ενημερώσεις ασφαλείας; Συναλλαγές κάνεις με το κινητό; Υποθέτω πως όχι αν του φοράς ότι ρομ κυκλοφορεί. Οπότε υπάρχουν και άλλοι λόγοι να αλλάξεις εκτός του αν λειτουργεί. 

Στα της φόρτισης, τούμπανο η γρήγορη και πολύ βολική. Το δικό μου Nord 2T είναι στα 80W, όμως δε βγάζει μέρα με εξοικονόμηση μπαταρίας, όλα τα apps στο auto optimise battery, χαμηλά Hz στην οθόνη. Για power bank γρήγορη φόρτιση ούτε λόγος, και με αργή δεν είμαι σίγουρος ποιο θα δουλεύει. Βολεύει η γρήγορη, αλλά..

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και δε θα ξαναπάω σε 1+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γυιο μου που ειχα παρει το 9 η μπαταρια επεσε πολυ γρηγορα βεβαια δεν τηρησε τις προδιαγραφες της 1+ αποφυγη φωτος πανσεληνου κατα τη φορτιση😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...