Προς το περιεχόμενο

OnePlus 12 Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν παραπάνω εδωσα λαθος εικόνα, οτι αγοραζουμε οπου βρούμε φθηνότερα,  εχει γινει παρανόηση.  Συχνα αγοραζω ελαφρώς ακριβότερα μονο και μονο ωστε να είναι πιστοποίημενο το κατάστημα.  Να υπάρχει ασφαλεία δηλαδή. Προβλήματακια πάντα συμβαίνουν. Μου εχει έρθει και εμενα σπασμενο tempered,  πχ. Μιλαω για ακριβές αγορές απο πιστοποιημενα καταστήματα.  Στην χειρότερη αν πανε ολα στραβα θα πάρεις τα λεφτα σου πισω σε 2-3 μηνες . Ναι θα ταλαιπωρηθεις. Αλλα μιλαω για το χειρότερο που θα σου τυχει. Λεφτα δε θα χασεις. Στο 99% των περιπτώσεων θα πάρεις κανονικοτατα την παραγγελία σου, αντε με μικρη καθυστέρηση. 

Αν μιλαμε για μιση τιμη σε σχεση με φυσικό κατάστημα, για εμενα αξιζει τον κοπο.

Η τελευταία μου εμπειρία απο φυσικό κατάστημα ,ας μη του κανω δυσφήμιση να μη γραψω το ονομα του ,ηταν χειρότερη απ το χειρότερο eshop. Γιατι πολλοι νομίζουν οτι πληρώνεις ακριβα εκει αλλα ολα ειναι οκ.

Εν γνωση μου οτι ειχε 3πασια τιμη απο Σκρουτζ πηγα να το αγοράσω, μαζι με αλλα πράγματα απ το συγκεκριμένο πασίγνωστο κατάστημα γιατί βιαζόμουν . Στη σελίδα τους έγραφε οτι ειναι διαθέσιμο στο συγκεκριμένο κατάστημα.  Πηγαίνοντας εκει μου λενε δεν υπάρχει αλλα σε 3 μέρες το φέρνουμε απο το κεντρικό στην Αθήνα. Μονο και μονο επειδή ηδη ειχα αγοράσει αλλα πράγματα και επειδη μιλαμε για αγορα 20ε συμφώνησα. Θα με παίρνανε τηλ υποτίθεται.  Αφου δε με πειραν σε 2 βδομάδες πηρα εγω το τηλ εξυπηρέτησης που ειχε το οποιο ηταν Αθήνα. Να μη πολυλογώ μετα απο 30 λεπτά αναμονής βγαίνει υπάλληλος ,μου λεει σε ξανα βαζω αναμονή μισο λεπτό να βρω τι έγινε.  Μετα αλλη μιση ωρα βγαίνει αλλος υπάλληλος που δεν ειχε ιδεα απ την προηγ επικοινωνία.  Ουσιαστικά μου λέει δεν εδω ιδεα γιατι δεν ηρθε. Δινω εντολή τωρα να σε πάρουν αμεσα απο το κατάστημα.  Φυσικά δεν πείρανε ποτε. Αναγκάστηκα πηγα στο κατάστημα (που δεν ειναι κοντα) για να μου πουν θα σε πάρουμε τηλ αμεσα να σου πούμε. Δεν πηρανε ποτε. 

Οταν πέρασε μηνας πηγα στο κατάστημα ξανα, οπου μου είπαν τελικα έρχεται απο Κινα και θα κανει 1 μηνα (ακομα στον 1 μηνα που περίμενα ).

Τι χειρότερο θα πάθαινα σε eshop? Το μονο καλύτερο ακύρωσα στο μαγαζι και πηρα τα λεφτά μου πισω. Οχι χωρις ταλαιπωρία παλι.. Στην Αθήνα ίσως ειναι καλύτερα τα πράγματα στα φυσικά, αλλα δεν μένουμε ολοι εκει. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 20/02/2024 at 19:54, JPaxilleas said:

Θα συμφωνήσω με τα «Δε μου Άρεσε» του άρθρου, αλλά και τα θετικά του. Το OnePlus 12 όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι ένα πολύ καλό κινητό και ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία του παρελθόντος. Να διαθέτει πολλά χαρακτηριστικά μεγαλύτερων κατηγοριών σε μια πιο προσιτή τιμή, σε σχέση με τα γνωστά flagship της αγοράς. 

Να προσθέσω θεωρώ και το παρακάτω (με μια μικρή επιφύλαξη).

Η Samsung και η Google έχουν υποσχεθεί να υποστηρίξουν τις τελευταίες οικογένειες των κινητών τους για επτά χρόνια όσον αφορά το Android OS και τις σχετικές ενημερώσεις ασφάλειας. Δεν έχω δει κάτι παρόμοιο από την OnePlus, εκτός εάν μου διέφυγε και κάποιος γνωρίζει καλύτερα (διαφορετικά κάποιος πρέπει μετά από λίγα χρόνια να φύγει από το stock και να αρχίζει να παίζει με custom ROMs – αλλά αυτό είναι πάντα θέμα του καθενός και θέμα χρόνου – κάποτε το έκανα και εγώ, όμως τώρα θέλω ένα κινητό και να μην ασχολούμαι, το οποίο είναι προφανώς προσωπική μου άποψη).

Πάντως, το πόσο προχωράει η τεχνολογία είναι τρομερό. Νομίζω ότι εχθές ήταν όταν απόκτησα το πρώτο κινητό της OnePlus (το οποίο ακόμα και έχω και λειτουργεί μια χαρά). Σε λίγο καιρό ο καθένας μας, βλέπω να έχει από ένα τεχνολογικό μουσείο, στο σπίτι του.

image.png.b593ccfc03fda5472c0955915ccb329c.png

Γερασαμε ρε.

Πως πέρασαν έτσι τα χρόνια..

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2024 στις 3:36 ΠΜ, ZoReN είπε

Βασική συσκευή μου oneplus 5t από το 2017. 6/64 έκδοση. Έχει φορέσει ότι rom κυκλοφορεί, έχει brigarei, το επανέφερα. Δεν του έχω φορέσει θήκη και πριστατςυτικο τζαμακι ποτέ. Εχει φάει τις σαβούρες του έχει μόνο κάτι μικρές γρατσουνιές που δεν τις δίνεις καν σημασία. Ο αποθηκευτικός του χώρος είναι σχεδόν τιγκαρισμενος. Μπαταρία δεν του έχω αλλάξει ποτέ και δεν έχει και προβλήματα. Ακόμα και σήμερα μετά από όλα αυτά το κινητό τρέχει αψοχα. Δεν έχω το παραμικρό παράπονο. Ότι καλύτερο έχω αγοράσει. Φέτος θα την κάνω την αναβάθμιση με το 12.

Καποοι λέτε ότι τηλέφωνο μετά από κάποια χρόνια δεν θα τραβάει και θα ζοριζεται και ότι ανά 2-3 χρόνια αλλάζουμε τηλέφωνα. Υπάρχουν και άλλοι που όπως αναφέρθηκε δεν έχουν την δυνατότητα να αλλάζουν τόσο συχνά, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να πληρώσουν κάτι και να ξεχάσουν να το αλλάξουν. Τα oneplus από ότι φαίνεται μια χαρά εξυπηρετούν αυτόν τον σκοπό 

μα ακριβώς τα ίδια κι εγώ αλλά σε 8/128. μπαταρία η ίδια, δεν την άλλαξα ποτέ και επίσης δεν εγκατέστησα ποτέ το τελευταίο επίσημο update της εταιρείας. το κινητό με γεμάτο αποθηκευτικό χώρο ξεσκίζει πραγματικά ακόμα και τώρα. τρέχει νερό όλες τις σημερινές εφαρμογές και εννοείται συναλλαγές όλα κανονικά. να μη πω ότι restart δεν έκανε ποτέ η συσκευή, στη χάση και στη φέξη μόνο. αν δεν είναι αυτός ο ορισμός του value for money, τότε τι είναι.

στα του θέματος, κάτοχος στο 12αρι 16/512. όσοι αγόρασαν preorder πήραν το εν λόγω τηλέφωνο 950(με τα γνωστά-άγνωστα κουπόνια) έκπτωση 100Ε και δώρο τα πολύ δυνατά buds αλλά και φορτιστή μέσα στο κουτί 😄. καλούτσικο deal.

η συσκευή είναι ίσως η πιο ολοκληρωμένη της OP με μοναδικό μειονέκτημα για μένα το oxygen το οποίο δεν είναι αυτό που ήταν τις παλιές καλές εποχές. δεν είναι bloated, έχει καλούδια που λείπουν από το vanilla αλλά έχει κουβαλήσει μ@λακίες λόγω συμπραξης με realme κλπς όπως εκούσια καθυστέρηση στο scrolling κατά το άνοιγμα κάποιων εφαρμογών που δεν δικαιολογείται για τέτοια spec.

να αναφέρουμε επίσης το άριστο service της OP αλλά και όχι και τις ενημερώσεις. μπορεί να αργούν λίγο αλλά έρχονται πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/2/2024 στις 7:07 ΜΜ, elloxim3 είπε

Καλησπέρα κόσμε!

Δεν ξέρω τι λέτε και πως την έχετε αυτή την άποψη για το OnePlus 12, άλλα θα σας παραθέσω μερικές πληροφορίες!!!

Κάτοχος Xiaomi mi 11 τα τελευταία 2 μισή χρόνια!

Αγόρασα το oneplus 12 από το GIZTOP σε προσφορά πριν 15 μέρες στα 760€ το 16/512 σε πράσινο!!!!

Ήρθε στα χέρια μου σε ούτε 10 μέρες.

Το κινητό απλά είναι από άλλη διάσταση.....

Φόρτιση από το 10% στο 100 σε 20 λεπτά!!!!

Παρά πολύ γρήγορο! Ασύλληπτη εικόνα!!!! Φοβερές κάμερες!!! Στιβαρό!!!!

Με αρκετή χρήση βγάζει πάνω από μέρα και πολλά άλλα!!!!

Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα από 1150 έπεσε στα 1030.

Πάντως είναι κινητάρα που συναγωνίζεται άνετα και για πλάκα κινητά της τάξης 1500€

Καλησπέρα! 

 

Φόρεσαν τελωνείο /φπα για να το πάρεις; 

 

Αν όχι επιλέγεις συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/2/2024 στις 9:40 ΜΜ, D-Lux είπε

Tradingshenzen

Αξίζει να το πάρεις από Κίνα;

Στις 5/3/2024 στις 11:41 ΜΜ, agendelo3 είπε

Καλησπέρα! 

 

Φόρεσαν τελωνείο /φπα για να το πάρεις; 

 

Αν όχι επιλέγεις συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής; 

Γνωρίζουμε αν έρχεται ανοιγμένο για να περάσουν το oxygen os όπως γίνεται στο gshopper πχ?

Μιας και είδα στο site τους, έχει να επιλέξεις ανάμεσα σε color os και oxygen os.

Οπότε αυτομάτως και σε αυτό το ανοίγουν για να περάσουν το os.

Επίσης, μεγάλο θέμα με το service και την εγγύηση 

Επεξ/σία από Niiikoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Niiikoc είπε

Αξίζει να το πάρεις από Κίνα;

Ναι αξίζει. 

26 λεπτά πριν, Niiikoc είπε

Γνωρίζουμε αν έρχεται ανοιγμένο για να περάσουν το oxygen os όπως γίνεται στο gshopper πχ?

Μιας και είδα στο site τους, έχει να επιλέξεις ανάμεσα σε color os και oxygen os.

Οπότε αυτομάτως και σε αυτό το ανοίγουν για να περάσουν το os.

Επίσης, μεγάλο θέμα με το service και την εγγύηση 

Το ανοίγουν για να σου περάσουν το Oxygen OS. Το λένε ξεκάθαρα στο site τους. 

Εφόσον το κινητό είναι από Κίνα έχεις 1 χρόνο εγγύηση. 

Οσον αφορά το service το συγκεκριμένο site προσφέρει καλό service. 

Απο κει και πέρα αν έχεις τις αμφιβολίες σου μπορείς να το πάρεις από Ευρώπη στην ανάλογη τιμή. 

Δε γίνεται και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, D-Lux είπε

Ναι αξίζει. 

Το ανοίγουν για να σου περάσουν το Oxygen OS. Το λένε ξεκάθαρα στο site τους. 

Εφόσον το κινητό είναι από Κίνα έχεις 1 χρόνο εγγύηση. 

Οσον αφορά το service το συγκεκριμένο site προσφέρει καλό service. 

Απο κει και πέρα αν έχεις τις αμφιβολίες σου μπορείς να το πάρεις από Ευρώπη στην ανάλογη τιμή. 

Δε γίνεται και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. 

Λογικό δεν είναι να έχει κάποιος αμφιβολίες όταν θα σκάσει τόσα λεφτά για να του φέρουν ένα ανοιγμένο κινητό;

Επίσης, ένας χρήστης πιο πάνω ανέφερε ότι μπορεί να κλειδώσουν μπάντες με τις αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που αγόρασα κινητό καινούριο ήταν το oneplus 8 pro και το oneplus 8T το 2021 από βανγκουντ τότε.. 

 

Τα κινητά ήρθαν και δούλεψαν απροβλημάτιστα 

Παλιότερα με xiaomi μοντέλα τα ίδια (από εποχής που έκανες εσύ βήματα να βγάλεις το playstore από το Mi app)

 

Θελω να καταλήξω πως δεν την πάτησα ποτέ, δεν είχαν ελάττωμα οπότε βάσει μιας καλής στατιστικής από μένα ναι αξίζει το ρίσκο. 

 

Εφόσον δεν φοράνε τελωνεία για αυτά τα μαγαζιά (trading shenzhen, giz, gshop), η εξοικονόμηση είναι γενναία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όπως τα λένε τα παιδιά παραπάνω. Ζυγίζεις τα θετικά με τα αρνητικά και παίρνεις την απόφασή σου. 

Εγώ προσωπικά το παρήγγειλα από Gshopper στα 617€ και περιμένω.

Την τωρινή μου συσκευή την έχω πάρει από Banggood πριν 3,5+ χρόνια και δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα.

Αν ωστόσο μου έδινε την επιλογή να περάσω εγώ το Oxygen OS εγώ, όπως τη δίνει το Trading Shenzhen, θα το επέλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2024 στις 7:55 ΠΜ, Niiikoc είπε

Λογικό δεν είναι να έχει κάποιος αμφιβολίες όταν θα σκάσει τόσα λεφτά για να του φέρουν ένα ανοιγμένο κινητό;

Επίσης, ένας χρήστης πιο πάνω ανέφερε ότι μπορεί να κλειδώσουν μπάντες με τις αναβαθμίσεις.

Αν δεν θέλει κάποιος να έχει αμφιβολίες για να του φέρουν ένα ανοιγμένο κινητό σκάει ακόμα περισσότερα λεφτά και το αγοράζει από Ευρώπη.

 

Οι κλειδωμένες μπάντες ισχύουν στην περίπτωση που το πάρεις με Color OS, όχι με Oxygen OS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο one plus 10 και 11 που είχα μου δινόταν η επιλογή να βάλω να τρέχουν τα email στο προσκήνιο και στο παρασκήνιο με αποτέλεσμα μόλις το έστελνε ο άλλος το λάμβαναν σε δευτερόλεπτα.

Στο 12 που έχω τώρα αυτό έχει αφαιρεθεί με αποτέλεσμα να αργούν πάρα πολύ οι ειδοποιήσεις ότι έλαβα mail.

Υπάρχει καποι λύση για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/3/2024 στις 12:44 ΜΜ, Pitbullakias είπε

Στο one plus 10 και 11 που είχα μου δινόταν η επιλογή να βάλω να τρέχουν τα email στο προσκήνιο και στο παρασκήνιο με αποτέλεσμα μόλις το έστελνε ο άλλος το λάμβαναν σε δευτερόλεπτα.

Στο 12 που έχω τώρα αυτό έχει αφαιρεθεί με αποτέλεσμα να αργούν πάρα πολύ οι ειδοποιήσεις ότι έλαβα mail.

Υπάρχει καποι λύση για αυτό;

Υπάρχει κανονικά.

Ρυθμίσεις / Εφαρμογές / Διαχείριση εφαρμογών/ (Εφαρμογή που θέλεις) / Χρήση μπαταρίας και επιλέγεις ακριβώς τι θέλεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...