Προς το περιεχόμενο

Τελη κυκλοφοριας σε λεωφορειο που ληγει


AGGANIS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα απο τα τουριστικά λεωφορεια που εχω στο ονομα μου λήγει η αδεια του σε 2 μήνες.

Φυσικα μεχρι να λήξει να δουλευει κανονικά. Επειδη δεν μου εχει ξανατύχει....

Μπορω να πληρώσω τελη κυκλοφορίας για τους μήνες που θα λειτουργεί?

Γι 4 μήνες δηλαδη. Τα τελη κλυκλοφοριας σε τουριστικο λεωφορειο ειναι 595 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AGGANIS13 είπε

Ενα απο τα τουριστικά λεωφορεια που εχω στο ονομα μου λήγει η αδεια του σε 2 μήνες.

Φυσικα μεχρι να λήξει να δουλευει κανονικά. Επειδη δεν μου εχει ξανατύχει....

Μπορω να πληρώσω τελη κυκλοφορίας για τους μήνες που θα λειτουργεί?

Γι 4 μήνες δηλαδη. Τα τελη κλυκλοφοριας σε τουριστικο λεωφορειο ειναι 595 ευρώ.

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς τέλη Φεβρουαρίου να το βάλεις σε ακκινησια και καπάκι να κάνεις άρση ακινησίας για όσους μήνες θέλεις και να πληρώσεις ανάλογα τέλη. 

Αφού έχεις επιχείρηση θα σου πεί και ο λογιστής σου 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα τμηματικής πληρωμής των τελών του 2024, λογικά θα δοθεί - ΑΝ δοθεί - κατά το Πάσχα.

Κατα το Πασχα? Δεν το καταλαβα αυτο?

Αφου διορια εχει μεχρι 28 Φεβρουαριου για πληρωμη. Πως γινεται καποιος να περιμενει το Πασχα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AGGANIS13 είπε

Κατα το Πασχα? Δεν το καταλαβα αυτο?

Αφου διορια εχει μεχρι 28 Φεβρουαριου για πληρωμη. Πως γινεται καποιος να περιμενει το Πασχα?

Κανει ακκινησια 29/2 και μετα αν θελει το βαζει παλι σε κυκλοφορια για οσους μηνες θελει αλλα αυτα μετα το Πασχα  αν το πουν βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AGGANIS13 said:

Κατα το Πασχα? Δεν το καταλαβα αυτο?

Αφου διορια εχει μεχρι 28 Φεβρουαριου για πληρωμη. Πως γινεται καποιος να περιμενει το Πασχα?

Μην μπερδεύεσαι, η διορία μέχρι τις 29/02 (έχουμε δίσεκτο έτος) είναι για να θέσεις σε ακινησία το όχημα γλιτώνοντας τα τέλη του 2024, αν δεν τα πληρώσεις ολόκληρα και δεν κάνεις ακινησία μέχρι τις 29 τότε στις 01/03 όχι μόνο δεν τα γλιτώνεις αλλά θα τα χρωστάς διπλά (595 τέλη + 595 πρόστιμο).

Αν λοιπόν κάνεις ακινησία μέχρι τις 29/02 και περιμένεις μέχρι το Πάσχα, ίσως και να βγει ΚΥΑ που να προβλέπει τμηματική πληρωμή τελών για το 2024, που μάλλον δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι γιατί το Πάσχα ούτως ή άλλως λήγει η άδεια του.

Οπότε έχεις δύο επιλογές:

1. Κάνεις ακινησία έως 29/02 χάνοντας 2 μήνες δουλειάς για να γλιτώσεις τα 595.

2. Πληρώνεις τα 595 έως τις 29/02 για να μπορέψεις να δουλέψεις μέχρι τη λήξη της άδειας.

Άλλη επιλογή δεν υπάρχει, εκτός και αν βγει κάποια νέα ΚΥΑ έως τις 29/2 (χλωμό), ότι θες κάνε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, η διορία μέχρι τις 29/02 (έχουμε δίσεκτο έτος) είναι για να θέσεις σε ακινησία το όχημα γλιτώνοντας τα τέλη του 2024, αν δεν τα πληρώσεις ολόκληρα και δεν κάνεις ακινησία μέχρι τις 29 τότε στις 01/03 όχι μόνο δεν τα γλιτώνεις αλλά θα τα χρωστάς διπλά (595 τέλη + 595 πρόστιμο).

Αν λοιπόν κάνεις ακινησία μέχρι τις 29/02 και περιμένεις μέχρι το Πάσχα, ίσως και να βγει ΚΥΑ που να προβλέπει τμηματική πληρωμή τελών για το 2024, που μάλλον δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι γιατί το Πάσχα ούτως ή άλλως λήγει η άδεια του.

Οπότε έχεις δύο επιλογές:

1. Κάνεις ακινησία έως 29/02 χάνοντας 2 μήνες δουλειάς για να γλιτώσεις τα 595.

2. Πληρώνεις τα 595 έως τις 29/02 για να μπορέψεις να δουλέψεις μέχρι τη λήξη της άδειας.

Άλλη επιλογή δεν υπάρχει, εκτός και αν βγει κάποια νέα ΚΥΑ έως τις 29/2 (χλωμό), ότι θες κάνε :)

Μπορεί να κάνει και αυτό που του είπα εγώ 

Ακκινησια 29 Φεβρουαρίου και άρση ακκινησιας 1 Μάρτιου με πληρωμή για 2 μήνες τέλη κυκλοφορίας.. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Γιάννης Platano said:

Μπορεί να κάνει και αυτό που του είπα εγώ 

Ακκινησια 29 Φεβρουαρίου και άρση ακκινησιας 1 Μάρτιου με πληρωμή για 2 μήνες τέλη κυκλοφορίας..

Δεν γίνεται αυτό. Όπως είπε και ο Joshua η τμηματική πληρωμή γίνεται διαθέσιμη συνήθως κοντά στο πάσχα. Νομίζω ότι στόχος είναι κυρίως οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων που δραστηριοποιούνται μόνο το καλοκαίρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Γιάννης Platano said:

Μπορεί να κάνει και αυτό που του είπα εγώ 

Ακκινησια 29 Φεβρουαρίου και άρση ακκινησιας 1 Μάρτιου με πληρωμή για 2 μήνες τέλη κυκλοφορίας.. 

Έχω ήδη απαντήσει σε αυτό, προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα τμηματικής πληρωμής των τελών του 2024, και αν κρίνουμε με βάση το τι είχε γίνει πέρσι και πρόπερσι θα δοθεί μια βδομάδα πριν το Πάσχα, δλδ κάπου 22 Απριλίου.

Εκτός και αν έχεις τπτ εσωτερική πληροφόρηση και κάτι τέτοιο θα γίνει πριν τις 1 Μαρτίου, οπότε πάσο.

1 minute ago, TuXaKoS said:

Δεν γίνεται αυτό. Όπως είπε και ο Joshua η τμηματική πληρωμή γίνεται διαθέσιμη συνήθως κοντά στο πάσχα. Νομίζω ότι στόχος είναι κυρίως οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων που δραστηριοποιούνται μόνο το καλοκαίρι. 

Εγώ πάλι νομίζω ότι στόχος είναι να μην κάνουν δώρο 2 μήνες σε όλους όσους έχουν σκοπό να κυκλοφορήσουν το όχημα τους όλο το 2024. Αν υπήρχε από τώρα η δυνατότητα τμηματικής πληρωμής τελών κανένας δεν θα τα πλήρωνε ολόκληρα, όλοι θα έκαναν ακινησία 29/02 και ξανά σε κίνηση 01/03 για να πληρώσουν μόνο τα 10/12, και εγώ μαζί.

Όπως και να έχει, γεγονός παραμένει ότι προς το παρόν η τμηματική πληρωμή τελών δεν είναι διαθέσιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έχω ήδη απαντήσει σε αυτό, προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα τμηματικής πληρωμής των τελών του 2024, και αν κρίνουμε με βάση το τι είχε γίνει πέρσι και πρόπερσι θα δοθεί μια βδομάδα πριν το Πάσχα, δλδ κάπου 22 Απριλίου.

Εκτός και αν έχεις τπτ εσωτερική πληροφόρηση και κάτι τέτοιο θα γίνει πριν τις 1 Μαρτίου, οπότε πάσο.

Άλλο σου λέω και κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις 

Πέρυσι  έκανα άρση ακκινησιας σε αυτοκίνητο και πλήρωσα τέλη για ένα μήνα. 

Μπορούσα όσους μήνες ήθελα. 

Κάτι τέτοιο του λέω να κάνει 

Ακκινησια 29 Φεβρουαρίου και άρση ακκινησιας Μαρτίου 

Για αυτό δεν δεν χρειάζεται ΚΥΑ

Με μια επιφύλαξη αν ότι ισχύει για ΙΧ ισχύει και για ΔΧ αυτοκίνητα 

Αυτό δεν το ξέρω ούτε εσύ το ανέφερες. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Άλλο σου λέω και κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις 

Πέρυσι  έκανα άρση ακκινησιας σε αυτοκίνητο και πλήρωσα τέλη για ένα μήνα. 

Μπορούσα όσους μήνες ήθελα. 

Κάτι τέτοιο του λέω να κάνει 

Ακκινησια 29 Φεβρουαρίου και άρση ακκινησιας Μαρτίου 

Για αυτό δεν δεν χρειάζεται ΚΥΑ

Με μια επιφύλαξη αν ότι ισχύει για ΙΧ ισχύει και για ΔΧ αυτοκίνητα 

Αυτό δεν το ξέρω ούτε εσύ το ανέφερες. 

Μια χαρά καταλαβαίνω αυτό που λες, απλά επισημαίνω ότι δεν ισχύει.

Κάτι δεν πρέπει να θυμάσαι καλά, η δυνατότητα τμηματικής πληρωμής τελών 2023 δόθηκε στις 03/04/2023, ακριβώς μια βδομάδα πριν τη μεγάλη βδομάδα του 2023, μέχρι τότε δεν υπήρχε τέτοια δυνατότητα και το σύστημα επέτρεπε να τα πληρώσεις μόνο ολόκληρα:

https://www.taxheaven.gr/news/62979/telh-kykloforias-me-to-mhna-apo-342023

Ομοίως και για τα τέλη του 2022, 08/04/2022 κατατέθηκε η τροπολογία που έδινε δυνατότητα τμηματικής πληρωμής:

https://www.taxheaven.gr/news/58956/nea-tropologia-telh-kykloforias-me-to-mhna-anastolh-teloys-epithdeymatos-gia-agrotes-paratash-ypobolhs-dikaiologhtikwn-gia-gefyra-ii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μια χαρά καταλαβαίνω αυτό που λες, απλά επισημαίνω ότι δεν ισχύει.

Κάτι δεν πρέπει να θυμάσαι καλά, η δυνατότητα τμηματικής πληρωμής τελών 2023 δόθηκε στις 03/04/2023, ακριβώς μια βδομάδα πριν τη μεγάλη βδομάδα του 2023, μέχρι τότε δεν υπήρχε τέτοια δυνατότητα και το σύστημα επέτρεπε να τα πληρώσεις μόνο ολόκληρα:

https://www.taxheaven.gr/news/62979/telh-kykloforias-me-to-mhna-apo-342023

Ομοίως και για τα τέλη του 2022, 08/04/2022 κατατέθηκε η τροπολογία που έδινε δυνατότητα τμηματικής πληρωμής:

https://www.taxheaven.gr/news/58956/nea-tropologia-telh-kykloforias-me-to-mhna-anastolh-teloys-epithdeymatos-gia-agrotes-paratash-ypobolhs-dikaiologhtikwn-gia-gefyra-ii

Αυτό που γράφεις είναι όταν κάποιος που έχει σε ακκινησια το αυτοκίνητο το θέλει για παράδειγμα το καλοκαίρι για 3 μήνες και γίνετε μια φορά τον χρόνο. 

Ξαναλέω ότι για το 2023 το έκανα μετά από ερώτηση στην ααδε 

Επίσης τα link που έδωσες μιλάνε για ΙΧ αυτοκίνητα για αυτό εξέφρασα αμφιβολία για τα ΔΧ

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Αυτό που γράφεις είναι όταν κάποιος που έχει σε ακκινησια το αυτοκίνητο το θέλει για παράδειγμα το καλοκαίρι για 3 μήνες και γίνετε μια φορά τον χρόνο. 

Ξαναλέω ότι για το 2023 το έκανα μετά από ερώτηση στην ααδε 

Επίσης τα link που έδωσες μιλάνε για ΙΧ αυτοκίνητα για αυτό εξέφρασα αμφιβολία για τα ΔΧ

Δλδ ισχυρίζεσαι ότι πρακτικά ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που είναι σε κίνηση αυτή τη στιγμή με απλήρωτα τέλη 2024 μπορούν να κάνουν ακινησία στις 29/02, και μετά να κάνουν άρση στις 01/03 πληρώνοντας μόνο τα 10/12 των τελών? Θα το κάνεις και φέτος για όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας?

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δλδ ισχυρίζεσαι ότι πρακτικά ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που είναι σε κίνηση αυτή τη στιγμή με απλήρωτα τέλη 2024 μπορούν να κάνουν ακινησία στις 29/02, και μετά να κάνουν άρση στις 01/03 πληρώνοντας μόνο τα 10/12 των τελών? Θα το κάνεις και φέτος για όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας?

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? ;)

Όχι δεν το ξέρω, ίσως εσένα που αφορούν τα ξέρεις και λέω ότι έγινε πέρσι σε ένα από τα αυτοκίνητα της οικογένειας 

Είχα και σχετικό θέμα εδώ γιατί την πάτησα όταν μετά τον μήνα για να κάνω πληρωμή για όλο τον χρόνο πλήρωσα όλα τα τέλη. 

Αν δεν ήθελα για παραπάνω δεν θα πλήρωνα τίποτα άλλο εκτός από τον ένα μήνα. 

Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. 

https://www.naftemporiki.gr/auto/1556309/teli-kykloforias-2024-oles-oi-epiloges-gia-pliromi-akinisia-kai-apallagi/

 

Όπως τα έγραψα 

Ισχύει μόνο γι ΙΧ

Ο TS ρωτάει για επαγγελματικο 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Όχι δεν το ξέρω, ίσως εσένα που αφορούν τα ξέρεις και λέω ότι έγινε πέρσι σε ένα από τα αυτοκίνητα της οικογένειας 

Είχα και σχετικό θέμα εδώ γιατί την πάτησα όταν μετά τον μήνα για να κάνω πληρωμή για όλο τον χρόνο πλήρωσα όλα τα τέλη. 

Αν δεν ήθελα για παραπάνω δεν θα πλήρωνα τίποτα άλλο εκτός από τον ένα μήνα. 

Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. 

Το θυμάμαι αυτό το θέμα, εγώ ο ίδιος είχα απαντήσει εξηγώντας το λόγο που σου ζητούσε τον Μάιο να πληρώσεις όλα τα τέλη, εσύ μάλλον έχεις ξεχάσει ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ήταν σε ακινησία έως τις 14/04 που σου έδωσε τη δυνατότητα να πληρώσεις τέλη για δύο μήνες, και όχι 01/03 όπως ισχυρίστηκες παραπάνω. Κάτσε να στο θυμίσω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...