Προς το περιεχόμενο

Γονική παροχή πήγε στραβά .


Aimiliale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μπλέξει . , πριν δύο χρόνια η μητέρα μου μου έκανε γονική παροχή κάποια χρήματα, ο λογιστής δεν τα πέρασε στο σύστημα , εγώ νόμιζα ότι έγινε . Πρόσφατα προχώρησα σε αγορά ακινήτου 30 χιλ με εισόδημα 27 . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση . ???? Δεν έχω ιδέα από αυτά καθόλου . Για αυτό και η παρών κατάσταση . Τρέμω για την ώρα της φετινής φορολογικής δήλωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, Aimiliale είπε

Έχω μπλέξει . , πριν δύο χρόνια η μητέρα μου μου έκανε γονική παροχή κάποια χρήματα, ο λογιστής δεν τα πέρασε στο σύστημα , εγώ νόμιζα ότι έγινε . Πρόσφατα προχώρησα σε αγορά ακινήτου 30 χιλ με εισόδημα 27 . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση . ???? Δεν έχω ιδέα από αυτά καθόλου . Για αυτό και η παρών κατάσταση . Τρέμω για την ώρα της φετινής φορολογικής δήλωσης. 

Του το είπατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , είπε τα διάφορα του , και επειδή ήταν σε δόσεις το ποσό από την μητέρα μου δεν κατέφερε να το ολοκλήρωση . Θα έχω πρόβλημα με το εισόδημα το περσινό που  προχωρήσε η αγορά ? Πηρα λεφτά από επιδοτούμενο πρόγραμμα για αυτό και το εισόδημα κανονικά είμαι στο 8 με 10 Χιλ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aimiliale είπε

Ναι , είπε τα διάφορα του , και επειδή ήταν σε δόσεις το ποσό από την μητέρα μου δεν κατέφερε να το ολοκλήρωση . Θα έχω πρόβλημα με το εισόδημα το περσινό που  προχωρήσε η αγορά ? Πηρα λεφτά από επιδοτούμενο πρόγραμμα για αυτό και το εισόδημα κανονικά είμαι στο 8 με 10 Χιλ . 

Πρέπει να είσαι ακριβής.

Στο αρχικό ποστ έγραψες για 27.000€ και ΤΩΡΑ λες 8 με 10 !

3 λεπτά πριν, Aimiliale είπε

Ναι , είπε τα διάφορα του , και επειδή ήταν σε δόσεις το ποσό από την μητέρα μου δεν κατέφερε να το ολοκλήρωση . Θα έχω πρόβλημα με το εισόδημα το περσινό που  προχωρήσε η αγορά ? Πηρα λεφτά από επιδοτούμενο πρόγραμμα για αυτό και το εισόδημα κανονικά είμαι στο 8 με 10 Χιλ . 

Τι εννοείς δόσεις?

Αμοιβή, που έδωσε η μητέρα σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, μόνο για την προηγούμενη χρονιά είχα εισόδημα 27 , λόγο επιδοτούμενου προγράμματος, κατά τα άλλα κυμμενομαι στα 8 , 10.  Τα λεφτά από την μητέρα μου γίναν σε δόσεις μου έβαλε στο λογαριασμό λεφτά  σε 8 δόσεις.  Αυτά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aimiliale είπε

Όχι, μόνο για την προηγούμενη χρονιά είχα εισόδημα 27 , λόγο επιδοτούμενου προγράμματος, κατά τα άλλα κυμμενομαι στα 8 , 10.  Τα λεφτά από την μητέρα μου γίναν σε δόσεις μου έβαλε στο λογαριασμό λεφτά  σε 8 δόσεις.  Αυτά.  

Την χρονιά που έγινε η αγορά, είχες τα 27.000€ ?

Τι εννοείς: επιδοτούμενου προγράμματος ?

ΑΥΤΑ δεν είναι εισόδημα !!

ΥΓ. Αρα, θα έπρεπε ο λογιστής 8 ΦΟΡΕΣ να κάνει την διαδικασία!!!!!!!

Σε ποσο χρονικό διάστημα μπήκαν οι 8 δόσεις?

18 λεπτά πριν, Aimiliale είπε

Όχι, μόνο για την προηγούμενη χρονιά είχα εισόδημα 27 , λόγο επιδοτούμενου προγράμματος, κατά τα άλλα κυμμενομαι στα 8 , 10.  Τα λεφτά από την μητέρα μου γίναν σε δόσεις μου έβαλε στο λογαριασμό λεφτά  σε 8 δόσεις.  Αυτά.  

Γράφεις ότι η αγορά, έγινε.

Πώς 'δικαιολογήθηκε' ?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δικαιολογήθηκε? .  Είναι πρώτη κατοικία αν λέει κάτι αυτό . Τα έσοδα του 22 ήταν 27  . Η αγορά έγινε Δεκέμβριο του 23 . Αγροτικό πρόγραμμα.  Συγνώμη για την σκωτουρα. Πραγματικά έχω αγχωθει ,. 

Το ερώτημα μου είμαι θα έχω σοβαρό πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Aimiliale είπε

Τι εννοείς δικαιολογήθηκε? .  Είναι πρώτη κατοικία αν λέει κάτι αυτό . Τα έσοδα του 22 ήταν 27  . Η αγορά έγινε Δεκέμβριο του 23 . Αγροτικό πρόγραμμα.  Συγνώμη για την σκωτουρα. Πραγματικά έχω αγχωθει ,. 

Το ερώτημα μου είμαι θα έχω σοβαρό πρόβλημα ?

Να πάρεις γνώμη από δεύτερο λογιστή και να ξεκαθαρίσετε ακριβώς τι πρέπει να γίνει, αλλιώς να σου υπολογίσει το κόστος που θα πρέπει να πληρώσεις στη φορολογική σου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, GREGORYMO said:

 

ΥΓ. Αρα, θα έπρεπε ο λογιστής 8 ΦΟΡΕΣ να κάνει την διαδικασία!!!!!!!

Σε ποσο χρονικό διάστημα μπήκαν οι 8 δόσεις?

@Aimiliale Eπιβεβαιώνω ότι για κάθε δόση έπρεπε να γίνει ξεχωριστή δήλωση στο myproperty. Γιατί ζητάει τραπεζικό λογαριασμό λογαριασμό αποστολέα, τραπεζικό λογαριασμό παραλήπτη, ημερομηνία συναλλαγής και κωδικό αναφοράς της μεταφοράς. Οι δηλώσεις αυτές θα έπρεπε να είχαν καταχωρηθεί στο myproperty μέχρι και 31 Δεκεμβρίου εκείνου του έτους... και να είχαν δηλωθεί και στις φορολογικές δηλώσεις το επόμενο καλοκαίρι.

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με εκπρόθεσμες δηλώσεις, πρέπει να μιλήσεις με λογιστή. Αν δε σε καλύπτει αυτός που έχεις ρώτα άλλον.

Τα υπόλοιπα που γράφεις για εισοδήματα κλπ τα λες μπερδεμένα... δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aimiliale είπε

Τι εννοείς δικαιολογήθηκε? .  Είναι πρώτη κατοικία αν λέει κάτι αυτό . Τα έσοδα του 22 ήταν 27  . Η αγορά έγινε Δεκέμβριο του 23 . Αγροτικό πρόγραμμα.  Συγνώμη για την σκωτουρα. Πραγματικά έχω αγχωθει ,. 

Το ερώτημα μου είμαι θα έχω σοβαρό πρόβλημα ?

Εννοείς το πρόγραμμα νέων αγροτών?

1 ώρα πριν, Aimiliale είπε

Τι εννοείς δικαιολογήθηκε? .  Είναι πρώτη κατοικία αν λέει κάτι αυτό . Τα έσοδα του 22 ήταν 27  . Η αγορά έγινε Δεκέμβριο του 23 . Αγροτικό πρόγραμμα.  Συγνώμη για την σκωτουρα. Πραγματικά έχω αγχωθει ,. 

Το ερώτημα μου είμαι θα έχω σοβαρό πρόβλημα ?

Γιατί 8 δόσεις των 4.000€ ?

Για να ΜΗΝ 'φαίνονται' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι  για να μην φαίνονται,!!! γιατί έτσι την βόλευε και με τα δικά της έσοδα . Ναι πρόγραμμα νέων αγροτών . Ο λογιστής της το είχε αναλάβει. Τέλος πάντων μπέρδεμα , τι να πω. Ότι με βρήκε τώρα , θα δω τι μπορώ να σώσω και αν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν μπορεις να κανεις τωρα. Εχουν 200.000 υποθεσεις να ελεγξουν με ελ επαγγελματιες που δηλωνουν κατω απο 10.000€ και ξοδευουν 30-50-100-200.000 τον χρονο.
Ποτε πιστευεις οτι θα ερθει η σειρα σου ? Αν ερθει... εισαι πολυ γκαντεμης!
Το ποσο ειναι μικρο. Ανεργος ησουν ολα τα χρονια? δεν εχεις αναλωση κεφαλαιων ? τι ψωνισες με τα 30.000€ ? 
Στο συμβολαιο 30.000€ εχει γραφτει ή λιγότερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Έχω μπλέξει . , πριν δύο χρόνια η μητέρα μου μου έκανε γονική παροχή κάποια χρήματα, ο λογιστής δεν τα πέρασε στο σύστημα , εγώ νόμιζα ότι έγινε . Πρόσφατα προχώρησα σε αγορά ακινήτου 30 χιλ με εισόδημα 27 . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση . ???? Δεν έχω ιδέα από αυτά καθόλου . Για αυτό και η παρών κατάσταση . Τρέμω για την ώρα της φετινής φορολογικής δήλωσης. 

Αν αγορασες ακινητο 30χιλ. ενω εχεις εισοδημα 27χιλ. δε νομιζω οτι θα παθεις κατι. Αλλοι με 0 εισοδημα κανουν αγορες στα σουπερ μαρκετ με τη καρτα τους. Αλλοι πληρωνουν δοσεις δανειου.

Τα λεφτα της δωρεας εσυ και η μανα σου τα συμπληρωσατε στα αναλογα πεδια των φορ. δηλωσεων σας? Απο το λογιστη που διεκπεραιωσε τη δωρεα πηρατε το σχετικο  χαρτι?

3 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Τα λεφτά από την μητέρα μου γίναν σε δόσεις μου έβαλε στο λογαριασμό λεφτά  σε 8 δόσεις.

Δωρεα σε δοσεις? aporia.png

Αρα προκειται για 8 δωρεες.

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Aimiliale said:

Όχι, μόνο για την προηγούμενη χρονιά είχα εισόδημα 27 , λόγο επιδοτούμενου προγράμματος, κατά τα άλλα κυμμενομαι στα 8 , 10.  Τα λεφτά από την μητέρα μου γίναν σε δόσεις μου έβαλε στο λογαριασμό λεφτά  σε 8 δόσεις.  Αυτά.  

Εφόσον τα χρήματα μεταφέρθηκαν από λογαριασμό της μητέρας σου σε δικό σου όπως έπρεπε, ίσως και να μπορείς να δηλώσεις την δωρεά εκπρόθεσμα πληρώνοντας το προβλεπόμενο πρόστιμο.

Απευθύνσου σε άλλο λογιστή άμεσα.

8 minutes ago, dasos2024 said:

Αλλοι με 0 εισοδημα κανουν αγορες στα σουπερ μαρκετ με τη καρτα τους.

Οι αγορές στα σούπερ μάρκετ με κάρτα δεν έχουν καμία σχέση με την αγορά ακινήτου, όταν στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος δηλώνεις το ποσό που ξόδεψες για αγορά ακινήτου το σύστημα αυτόματα ελέγχει αν η αγορά καλύπτεται από τα εισοδήματα των τελευταίων ετών, και αν δεν καλύπτεται τη διαφορά τη λογίζει ως εισόδημα και σε φορολογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...