Προς το περιεχόμενο

Γονική παροχή πήγε στραβά .


Aimiliale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Οι αγορές στα σούπερ μάρκετ με κάρτα δεν έχουν καμία σχέση με την αγορά ακινήτου, όταν στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος δηλώνεις το ποσό που ξόδεψες για αγορά ακινήτου το σύστημα αυτόματα ελέγχει αν η αγορά καλύπτεται από τα εισοδήματα των τελευταίων ετών, και αν δεν καλύπτεται τη διαφορά τη λογίζει ως εισόδημα και σε φορολογεί.

Μα εννοειται των τελευταιων ετων. Ο φιλος εχει πανικοβληθει γιατι του λειπουν 3 χιλιαρικα απο το προγουμενο ετος. Παντα εννοειται οτι καλυπτεις τα οποια εξοδα/τεκμηρια σου με επικληση κεφαλαιου προηγουμενων ετων, αν δεν επαρκει το εισοδημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Έχω μπλέξει . , πριν δύο χρόνια η μητέρα μου μου έκανε γονική παροχή κάποια χρήματα, ο λογιστής δεν τα πέρασε στο σύστημα , εγώ νόμιζα ότι έγινε . Πρόσφατα προχώρησα σε αγορά ακινήτου 30 χιλ με εισόδημα 27 . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση . ???? Δεν έχω ιδέα από αυτά καθόλου . Για αυτό και η παρών κατάσταση . Τρέμω για την ώρα της φετινής φορολογικής δήλωσης. 

2/10.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Μα εννοειται των τελευταιων ετων. Ο φιλος εχει πανικοβληθει γιατι του λειπουν 3 χιλιαρικα απο το προγουμενο ετος. Παντα εννοειται οτι καλυπτεις τα οποια εξοδα/τεκμηρια σου με επικληση κεφαλαιου προηγουμενων ετων, αν δεν επαρκει το εισοδημα.

Δεν κατάλαβες.

Το 2022 είχε τα 27.000€ και το 2023 που έκανε την αγορά, έχει 7.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O πανικός μπορεί να είναι και αδικαιολόγητος αλλά δεν μπορούμε να απαντήσουμε εδώ με σιγουριά, μπορεί να έχει κεφάλαιο για ανάλωση μπορεί και όχι γιατί εξαρτάται από τα εισοδήματα αλλά και από τις δαπάνες του τα προηγούμενα χρόνια και το τεκμαρτό εισόδημα που είχε. 

Το ευκολότερο που μπορεί να γίνει είναι να μπεις στο ε1 του 2023 (για τα εισοδήματα του 2022) και να δεις το εκκαθαριστικό σου τι ποσό φόρου σου βγήκε. Να πατήσεις τροποποιητική δήλωση και να βάλεις ότι έκανες μια αγορά αξίας 30.000 ευρώ, (π.χ αγορά αυτοκίνήτου από τον πατέρα σου), μην βάλεις ακίνητο γιατί θα σου βγάλει μήνυμα ότι δεν συμφωνούν τα στοιχεία με της ΑΑΔΕ, και να πατήσει υποβολή, πριν την οριστικοποίηση θα σου βγάλει το νέο ποσό που προκύπτει, αν δεν σου βγάλει σημαίνει ότι σε καλύπτει το ποσό του εισοδήματος του 2022, αν σου βγάλει φόρο υπολογίζεις από τι ποσό εισοδήματος προκύπτει βάσει της κλίμακας που είσαι και βάζεις το αντίστοιχο κεφάλαιο στην ανάλωση και πατάς ξανά υποβολή, αν δεν σου βγάλει μήνυμα έχεις το αντίστοιχο κεφάλαιο προς ανάλωση, τουλάχιστον πέρυσι αλλά πιθανότατα και φέτος αν δεν έχεις κάτι που να στο αναλώνει σε μεγάλο βαθμό. Αυτά αν δεν θέλεις να μπλέκεις με γονικές παροχές εκρπόθεσμες βέβαια που ίσως πρέπει να το κοιτάξεις. 

Υ.Γ. Μην πατήσεις μόνο οριστικοποιήση. 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, mechpanos said:

Δεν παίζει πρόβλημα. Σιγά μην ασχοληθούν με εσένα.

Αυτό. Απλά άλλαξε λογιστή για τα επόμενα χρόνια. Μπορεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από εδώ και πέρα... Και οτιδήποτε αν κάνεις που αφορά μεταβολές περιουσιακών στοιχείων, πρώτα θα τον ρωτάς και μετά θα κάνεις το οτιδήποτε. Ακόμα και μηχανάκι να πας να πάρεις πρώτα θα ρωτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Όχι  για να μην φαίνονται,!!! γιατί έτσι την βόλευε και με τα δικά της έσοδα . Ναι πρόγραμμα νέων αγροτών . Ο λογιστής της το είχε αναλάβει. Τέλος πάντων μπέρδεμα , τι να πω. Ότι με βρήκε τώρα , θα δω τι μπορώ να σώσω και αν . 

Η αγορά κατοικίας φαίνεται κανονικά με όλη την αξία της; Ακόμα κι αν είχες 10 χιλ το χρόνο εισόδημα Χ 3 χρόνια δικαιολογείται να έχεις μαζέψει ένα τέτοιο ποσό. Αυτό αφορά σε φορολογικό έλεγχο.

Για τη δήλωση: Δεδομένου ότι η αγορά κατοικίας αποτελεί τεκμήριο (όπως π.χ. η αγορά αυτοκινήτου), είναι σίγουρο ότι θα φορολογηθείς επί της διαφοράς καθαρού εισοδήματος-τεκμαρτού με συντελεστή (νομίζω) 22%. Με λίγα λόγια, έβγαλες 10-30=20 χιλιάδες τεκμηριο. 20 χιλιάδες Χ22% θα είναι ο φόρος. Εκτός αν μπορεί ο λογιστής να δηλώσει ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών (αυτό που εξηγώ πιο πάνω). Όλα αυτά θα σε απασχολήσουν όταν κάνεις τη φορολογική δήλωση. Τώρα δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι. Θα έπρεπε πριν κάνεις την αγορά να τους πιέσεις να κάνετε μικρότερο συμβόλαιο και να τα έδινες μαύρα μετρητά τα υπόλοιπα. Έτσι δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Αλλά συνήθως οι πωλητές δεν θέλουν έτσι γιατί δεν θα έχουν τι να τα κάνουν τα μαύρα.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η αγορά κατοικίας φαίνεται κανονικά με όλη την αξία της; Ακόμα κι αν είχες 10 χιλ το χρόνο εισόδημα Χ 3 χρόνια δικαιολογείται να έχεις μαζέψει ένα τέτοιο ποσό. Αυτό αφορά σε φορολογικό έλεγχο.

Για τη δήλωση: Δεδομένου ότι η αγορά κατοικίας αποτελεί τεκμήριο (όπως π.χ. η αγορά αυτοκινήτου), είναι σίγουρο ότι θα φορολογηθείς επί της διαφοράς καθαρού εισοδήματος-τεκμαρτού με συντελεστή (νομίζω) 22%. Με λίγα λόγια, έβγαλες 10-30=20 χιλιάδες τεκμηριο. 20 χιλιάδες Χ22% θα είναι ο φόρος. Εκτός αν μπορεί ο λογιστής να δηλώσει ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών (αυτό που εξηγώ πιο πάνω). Όλα αυτά θα σε απασχολήσουν όταν κάνεις τη φορολογική δήλωση. Τώρα δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι. Θα έπρεπε πριν κάνεις την αγορά να τους πιέσεις να κάνετε μικρότερο συμβόλαιο και να τα έδινες μαύρα μετρητά τα υπόλοιπα. Έτσι δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Αλλά συνήθως οι πωλητές δεν θέλουν έτσι γιατί δεν θα έχουν τι να τα κάνουν τα μαύρα.

Σωστό είναι αυτό που λες αλλά αν δεν έχει εισοδήματα και λόγω αντικειμενικής το σπίτι πιάνει μεγάλο τεκμήριο, με την ανάλωση εισοδημάτων άντε για 1-2 χρονιές να μπορέσει να καλύψει και να μην βγει διαφορά φόρου, μετά θα πρέπει να βρει εισόδημα που να καλύπτει το τεκμαρτό ή να πληρώσει ότι φόρο βγαίνει να πληρώνει βάσει τεκμηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Έχω μπλέξει . , πριν δύο χρόνια η μητέρα μου μου έκανε γονική παροχή κάποια χρήματα, ο λογιστής δεν τα πέρασε στο σύστημα , εγώ νόμιζα ότι έγινε . Πρόσφατα προχώρησα σε αγορά ακινήτου 30 χιλ με εισόδημα 27 . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση . ???? Δεν έχω ιδέα από αυτά καθόλου . Για αυτό και η παρών κατάσταση . Τρέμω για την ώρα της φετινής φορολογικής δήλωσης. 

Θα σου κάνει δωρεά όλο το ποσό στη φετινή φορολογική δήλωση. Επόμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, να ρωτήσω αλλιώς.  Το 21 είχα επιτυχείς δωρεά 12000, . Το 22 είχα φορολογική μου δήλωση 27000. Έγινε αγορά ακινήτου 30000 Δεκέμβριο 23. Με πιάνουν τα τεκμήρια? 

Πρώτη κατοικία και έγγαμη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλωση κεφαλαίου θα κάνεις. Μπορείς να χρησιμποιήσεις λεφτά από 10 χρόνια πίσω. Χοντιρκά έσοδα κάθε χρονιάς μείον τεκμήρια κάθε χρονιάς και προσθέτεις αυτό που μένει.

(ίσχυε μέχρι πρόσφατα, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, lordvec είπε

Αναλωση κεφαλαίου θα κάνεις. Μπορείς να χρησιμποιήσεις λεφτά από 10 χρόνια πίσω. Χοντιρκά έσοδα κάθε χρονιάς μείον τεκμήρια κάθε χρονιάς και προσθέτεις αυτό που μένει.

(ίσχυε μέχρι πρόσφατα, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι)

Ανάλωση κεφαλαίου. Απεριόριστα προς τα πίσω. Αυτό έλειπε όλες μας οι δαπάνες να έπρεπε να καλύπτονται μόνο από τη "φορολογική δήλωση" του προηγούμενου έτους. Δεν θα μπορούσε -πρακτικά- σχεδόν κανείς να αγοράσει το οτιδήποτε υψηλής αξίας. Τσάμπα 2 σελίδες thread...

Επεξ/σία από theopan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, theopan said:

Ανάλωση κεφαλαίου. Απεριόριστα προς τα πίσω. Αυτό έλειπε όλες μας οι δαπάνες να έπρεπε να καλύπτονται μόνο από τη "φορολογική δήλωση" του προηγούμενου έτους. Δεν θα μπορούσε -πρακτικά- σχεδόν κανείς να αγοράσει το οτιδήποτε υψηλής αξίας. Τσάμπα 2 σελίδες thread...

Για να γίνει ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών όμως απαραίτητη προϋπόθεση είναι τα προηγούμενα χρόνια να υπήρχε περίσσευμα, δλδ το εισόδημα που είχε δηλωθεί σε κάθε χρονιά να ήταν μεγαλύτερο από τα τεκμήρια.

Επίσης η ts σε περίπτωση ελέγχου θα έχει άλλο πρόβλημα, θα δουν τις μεταφορές χρημάτων από τη μητέρα της και θα τις θεωρήσουν δωρεές, οπότε θα της ζητήσουν για αυτά φόρο + πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, theopan said:

Ανάλωση κεφαλαίου. Απεριόριστα προς τα πίσω. Αυτό έλειπε όλες μας οι δαπάνες να έπρεπε να καλύπτονται μόνο από τη "φορολογική δήλωση" του προηγούμενου έτους. Δεν θα μπορούσε -πρακτικά- σχεδόν κανείς να αγοράσει το οτιδήποτε υψηλής αξίας. Τσάμπα 2 σελίδες thread...

Όντως απεριόριστα. Θα αλλάξει μάλλον αυτό.

https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1594719/tekmiria-koftes-sto-systima-kalypsis-toys-meso-analosis-kefalaioy/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...