Προς το περιεχόμενο

Γονική παροχή πήγε στραβά .


Aimiliale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ότι και συζητάμε, είναι για την πλάκα μας.

Αν υπάρχει συμφουριτης που έχει ελεγχθεί, να μας πει τι κοιτάνε κτλ.

ΥΓ. Γνωστός μου αγρότης, έβαλε στα 'έξοδα' καναπέ (καλά το βλέπεις) και μου λέει ότι έχει ΔΙΚΙΟ.

Βεβαίως και έχει ΔΙΚΙΟ, αν δεν ελεγχθεί ποτέ.

Υπο μια εννοια, επειδη αυτα που λεμε εδω δεν ειναι δεσμευτικα, ναι μπορεις να το πεις κι αυτο, "ειναι για τη πλακα μας".

21 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ούτε το ένα ούτε το άλλο, έγραψα για τον έλεγχο που θα γίνει σε περίπτωση που δουν ότι έχεις ξοδέψει με ηλεκτρονικά μέσα περισσότερα από το εισόδημα σου, τότε θα πρέπει να είσαι σε θέση να αποδείξεις ότι τα λεφτά τα είχες από πριν.

Ναι αλλα απαντησες σε ερωτημα που αφορουσε τον 049.

21 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ο κωδικός 787 συμπληρώνεται μόνο όταν είναι να δικαιολογηθεί κάποια αγορά (ακινήτου ας πούμε).

Εχω ηδη εξηγησει οτι αυτος ο κωδικος χρησιμοποιειται απο χιλιαδες ανεργους για να μηδενισουν ή να μειωσουν το φορο που προκυπτει απο τα τεκμηρια τους (οι... επιτηδειοι φοροφυγαδες, οπως λεει το αρθρο).
 

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, dasos2024 said:

Ναι αλλα απαντησες σε ερωτημα που αφορουσε τον 049.

Όχι ακριβώς, στο ερώτημα που είχες κάνει είχες γράψει κατά λέξη "Τα χρηματα που ξοδεψες με καρτες", τα οποία δεν συμπίπτουν απαραίτητα με το ποσό που δηλώνεις στον 049. Δεν φταίω εγώ που η σωστή απάντηση στο ερώτημα σου ήταν διαφορετική από αυτή που περίμενες.

1 hour ago, dasos2024 said:

Εχω ηδη εξηγησει οτι αυτος ο κωδικος χρησιμοποιειται απο χιλιαδες ανεργους για να μηδενισουν ή να μειωσουν το φορο που προκυπτει απο τα τεκμηρια τους (οι... επιτηδειοι φοροφυγαδες, οπως λεει το αρθρο).

Οκ τότε να το θέσω αλλιώς, ο κωδικός αυτός χρησιμοποιείται κατά κανόνα από αυτούς που θέλουν να δικαιολογήσουν τεκμήρια αγορών, και όχι τόσο από άνεργους που θέλουν να δικαιολογήσουν τεκμήρια διαβίωσης. Όσο για τα κοσμητικά επίθετα που χρησιμοποιούν στα clickbait άρθρα, μου είναι αδιάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όχι ακριβώς, στο ερώτημα που είχες κάνει είχες γράψει κατά λέξη "Τα χρηματα που ξοδεψες με καρτες", τα οποία δεν συμπίπτουν απαραίτητα με το ποσό που δηλώνεις στον 049. Δεν φταίω εγώ που η σωστή απάντηση στο ερώτημα σου ήταν διαφορετική από αυτή που περίμενες.

Μη πας να τα θολωσεις, και μη βαζεις αστοχες σαλτσες. Παμε συγκεκριμενα: εγραψα "Τα χρηματα που ξοδεψες με καρτες μπορει να προερχονται απο εισοδηματα προηγουμενων ετων. Επηρεαζει ο 049 την Αναλωση Κεφαλαιου?"  Quotαρησες και εγραψες "Όχι δεν την επηρεάζει, απλά σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να έχεις περίσσευμα από τα εισοδήματα προηγούμενων ετών. " οπότε λογικα ρωτησα "σε περιπτωση ελεγχου στον 049 ή στον 787(Αναλωση) ?"

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Οκ τότε να το θέσω αλλιώς, ο κωδικός αυτός χρησιμοποιείται κατά κανόνα από αυτούς που θέλουν να δικαιολογήσουν τεκμήρια αγορών, και όχι τόσο από άνεργους που θέλουν να δικαιολογήσουν τεκμήρια διαβίωσης.

Βλεπω οτι δεν αντεχεις ποτε να παραδεχτεις ενα λαθος που εχεις κανει. Εγραψες οτι "Ο κωδικός 787 συμπληρώνεται μόνο όταν είναι να δικαιολογηθεί κάποια αγορά".

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

 Όσο για τα κοσμητικά επίθετα που χρησιμοποιούν στα clickbait άρθρα, μου είναι αδιάφορα.

Παντως για τους ανεργους ειναι θρασυτατα και προκλητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου σαν νέα αγρότισσα δύο ετών με αρωματικά φυτά που προσπαθεί κούτσα στραβά , χωρίς καμία ουσιώδες στήριξη από το κράτος , με μια γονική βοήθεια ( 12000 δηλωμένη γονική παροχή ,και αλλά 18000 που δεν δηλώθηκαν από βλακεία δικιά μου και λογιστη) και λεφτά προγράμματος 27000 παρένθεση ευρωπαϊκό κονδύλιο., που η Ελλάδαρα  μου το έβαλε σαν εισόδημα και μου κόψε όλα τα άλλα επιδόματα , αν θα έχω θέμα που πηρα ακίνητο 30000.  Με 4 παιδιά και προσπαθούμε να ορθοποδήσουμε.

Τέλος πάντων ότι μας βρει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Το θέμα μου σαν νέα αγρότισσα δύο ετών με αρωματικά φυτά που προσπαθεί κούτσα στραβά , χωρίς καμία ουσιώδες στήριξη από το κράτος , με μια γονική βοήθεια ( 12000 δηλωμένη γονική παροχή ,και αλλά 18000 που δεν δηλώθηκαν από βλακεία δικιά μου και λογιστη) και λεφτά προγράμματος 27000 παρένθεση ευρωπαϊκό κονδύλιο., που η Ελλάδαρα  μου το έβαλε σαν εισόδημα και μου κόψε όλα τα άλλα επιδόματα , αν θα έχω θέμα που πηρα ακίνητο 30000.  Με 4 παιδιά και προσπαθούμε να ορθοποδήσουμε.

Τέλος πάντων ότι μας βρει.  

Χωράφι αγόρασες με 30.000€ ?

2 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Το θέμα μου σαν νέα αγρότισσα δύο ετών με αρωματικά φυτά που προσπαθεί κούτσα στραβά , χωρίς καμία ουσιώδες στήριξη από το κράτος , με μια γονική βοήθεια ( 12000 δηλωμένη γονική παροχή ,και αλλά 18000 που δεν δηλώθηκαν από βλακεία δικιά μου και λογιστη) και λεφτά προγράμματος 27000 παρένθεση ευρωπαϊκό κονδύλιο., που η Ελλάδαρα  μου το έβαλε σαν εισόδημα και μου κόψε όλα τα άλλα επιδόματα , αν θα έχω θέμα που πηρα ακίνητο 30000.  Με 4 παιδιά και προσπαθούμε να ορθοποδήσουμε.

Τέλος πάντων ότι μας βρει.  

ΔΕΝ στα έβαλαν εισόδημα τα 27.000€. πλήρωσες φόρο για ΑΥΤΑ?

2 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Το θέμα μου σαν νέα αγρότισσα δύο ετών με αρωματικά φυτά που προσπαθεί κούτσα στραβά , χωρίς καμία ουσιώδες στήριξη από το κράτος , με μια γονική βοήθεια ( 12000 δηλωμένη γονική παροχή ,και αλλά 18000 που δεν δηλώθηκαν από βλακεία δικιά μου και λογιστη) και λεφτά προγράμματος 27000 παρένθεση ευρωπαϊκό κονδύλιο., που η Ελλάδαρα  μου το έβαλε σαν εισόδημα και μου κόψε όλα τα άλλα επιδόματα , αν θα έχω θέμα που πηρα ακίνητο 30000.  Με 4 παιδιά και προσπαθούμε να ορθοποδήσουμε.

Τέλος πάντων ότι μας βρει.  

Κόπηκε το Α21?

2 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Το θέμα μου σαν νέα αγρότισσα δύο ετών με αρωματικά φυτά που προσπαθεί κούτσα στραβά , χωρίς καμία ουσιώδες στήριξη από το κράτος , με μια γονική βοήθεια ( 12000 δηλωμένη γονική παροχή ,και αλλά 18000 που δεν δηλώθηκαν από βλακεία δικιά μου και λογιστη) και λεφτά προγράμματος 27000 παρένθεση ευρωπαϊκό κονδύλιο., που η Ελλάδαρα  μου το έβαλε σαν εισόδημα και μου κόψε όλα τα άλλα επιδόματα , αν θα έχω θέμα που πηρα ακίνητο 30000.  Με 4 παιδιά και προσπαθούμε να ορθοποδήσουμε.

Τέλος πάντων ότι μας βρει.  

Και πώς είναι ευρωπαϊκό κονδύλι, δεν είναι € ?

2 ώρες πριν, Aimiliale είπε

Το θέμα μου σαν νέα αγρότισσα δύο ετών με αρωματικά φυτά που προσπαθεί κούτσα στραβά , χωρίς καμία ουσιώδες στήριξη από το κράτος , με μια γονική βοήθεια ( 12000 δηλωμένη γονική παροχή ,και αλλά 18000 που δεν δηλώθηκαν από βλακεία δικιά μου και λογιστη) και λεφτά προγράμματος 27000 παρένθεση ευρωπαϊκό κονδύλιο., που η Ελλάδαρα  μου το έβαλε σαν εισόδημα και μου κόψε όλα τα άλλα επιδόματα , αν θα έχω θέμα που πηρα ακίνητο 30000.  Με 4 παιδιά και προσπαθούμε να ορθοποδήσουμε.

Τέλος πάντων ότι μας βρει.  

Ποιο επιδόμα κόπηκε?

Το όποιο επιδόμα κόπηκε, οφείλεται στα 30.000€ που μπήκαν στο λογαριασμό σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίδομα τέκνων , κοινωνικό τιμολόγιο για Ρεύμα και  το ενοίκιο , άστα να πάνε ... Ο λογιστής είπε ότι κόπηκαν λόγο του προγράμματος. Τώρα τι να πω.  

 

Σπίτι που θέλει δουλειά, στην επαρχία.

  

Όχι δεν φορολογήθηκα για τα λεφτά αυτά.  

Μπορεί να είναι αυτό που λες .δεν ξέρω . Θα το ερευνήσω πάλι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...