Προς το περιεχόμενο

Παπακι vs scooter η δοιαφορα στο κοστος συντηρησης ειναι αμελητεα


ΒουρΝ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σαν τα παπιά δεν είναι, κακά τα ψέματα. Καθημερινά περνάω εκεί που δε χωράνε τα σκούτερ.

Βέβαια θα μου πεις, και τα ποδήλατα είναι πιο ευέλικτα απ' τα παπιά, αλλά μιλάμε για μηχανάκια.

Δηλαδη αν παρεις ενα μικρο σκουτερ πολης οπως οπως για παραδειγμα  το symphony που αναφερθηκε παραπανω, η σαν τo sh η σαν το Medley ξερω γω, δεν περνανε αναμεσα απο τα αμαξι με την ιδια ευκολια που θα περασει πχ ενα crypton? Αφου οι εξωτερικες τους διαστασεις και το μεταξονιο τους ειναι μαζεμενο σε επιπεδα παπιου, γιατι να μην ειναι το ιδιο ευελικτα στην κινηση?

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, sdikr είπε

Σίγουρα δεν είναι όλα τα σκούτερ ίδια, τα παπιά ομως συνήθως είναι

Κατ' εμέ, για να συγκρίνεις παπί με scooter, αφορά scooter των 2-2,5k, δεν μπορείς πχ να συγκρίνεις οποιοδήποτε παπί με το forza ή xmax, άλλες κατηγορίες. Μετά από τόσα χρόνια θεωρώ πως scooter τύπου sym, medley, nmax, pcx δεν έχουν καλύτερες αναρτήσεις από τα παπιά. Σε ζητήματα όπως καλύτερη σέλα, αποθηκευτικοί χώροι, μεγαλύτερη άνεση λόγω αυτόματου κιβωτίου ναι τα scooter υπερτερούν. Μέχρι εκεί και δεν πιστεύω πως αξίζει η διαφορά των χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kotsonatos04 είπε

Κατ' εμέ, για να συγκρίνεις παπί με scooter, αφορά scooter των 2-2,5k, δεν μπορείς πχ να συγκρίνεις οποιοδήποτε παπί με το forza ή xmax, άλλες κατηγορίες. Μετά από τόσα χρόνια θεωρώ πως scooter τύπου sym, medley, nmax, pcx δεν έχουν καλύτερες αναρτήσεις από τα παπιά. Σε ζητήματα όπως καλύτερη σέλα, αποθηκευτικοί χώροι, μεγαλύτερη άνεση λόγω αυτόματου κιβωτίου ναι τα scooter υπερτερούν. Μέχρι εκεί και δεν πιστεύω πως αξίζει η διαφορά των χρημάτων.

Προσωπικα αυτος ειναι ο κυριος λογος που αλλαξα το παπι που ειχα παλαιοτερα με μικρο σκουτερ πολης με επιπεδο πατωμα. Με το παπι αναγκαζομουν να βγαζω το αμαξι για τα εβδομαδιαια ψωνια στο σουπερ μαρκετ γιατι πολυ απλα δεν ειχε τους χωρους να τα κουβαλησω, με το επιπεδο πατωμα μπορεις να κανεις ολοκληρη μετακομιση (που λεει ο λογος), σε συνδιασμο με τον χωρο κατω απο την σελα και το βαλιτσακι πισω μεταφερω για πλακα 100 ευρω ψωνια απο το σουπερ μαρκετ, με το παπι ηταν αδυνατο. Αν καποιον δεν τον νοιαζουν οι αποθηκευτικοι χωροι και θελει απλα να παει μεσα στην πολη απο το σημειο Α στο Β κατα το δυνατον οικονομικα τοτε θα επιλεξει με κλειστα ματια παπι, το παπι ηταν και ειναι ο βασιλιας της οικονομιας. Μιλαω παντα για δικυκλα με κινητηρα εσωτερικης καυσης.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το keeway target πριν 4 χρόνια, χωράει κράνος τύπου jet κάτω από τη σέλα και δεν μου λείπει τόσο πολύ ο αποθηκευτικός χώρος. Φυσικά μπαγκαζιέρα πίσω για να χωράει το full face κράνος μου. Θυσίασα άλλα πράγματα βέβαια που δεν είναι επί του παρόντος να συζητηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kotsonatos04 είπε

Εγώ πήρα το keeway target πριν 4 χρόνια, χωράει κράνος τύπου jet κάτω από τη σέλα και δεν μου λείπει τόσο πολύ ο αποθηκευτικός χώρος. Φυσικά μπαγκαζιέρα πίσω για να χωράει το full face κράνος μου. Θυσίασα άλλα πράγματα βέβαια που δεν είναι επί του παρόντος να συζητηθούν.

Δν ειπα κατι διαφορετικο. Το σκουτερ ειναι ο βασιλιας των αποθηκευτικων χωρων και το παπι ειναι ο βασιλιας της οικονομιας.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τυπική μπαγκαζιέρα που χωράει ένα κράνος και τσάντα πλάτης μια χαρά κάνω τα ψώνια της εβδομάδας με παπί.

Ενίοτε θα χρειαστεί να πάω και δεύτερη φορά βέβαια, ίσως το σκούτερ να εξυπηρετούσε περισσότερο σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, phanispal said:

Με τυπική μπαγκαζιέρα που χωράει ένα κράνος και τσάντα πλάτης μια χαρά κάνω τα ψώνια της εβδομάδας με παπί.

Ενίοτε θα χρειαστεί να πάω και δεύτερη φορά βέβαια, ίσως το σκούτερ να εξυπηρετούσε περισσότερο σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Σαν τον χώρο στα πόδια του σκουτερ δεν έχει, ακόμα και ενα μικρό που έχει άδειο το σημείο που βάζεις τα ποδια  είναι πολύ καλύτερο σε αυτό το σημείο.

Μιλάμε για ψώνια για 4 άτομα + 2 ζωακιά,  μόνο την άμμο του γάτου να βάλεις φτάνει.

 

43 minutes ago, kotsonatos04 said:

Κατ' εμέ, για να συγκρίνεις παπί με scooter, αφορά scooter των 2-2,5k, δεν μπορείς πχ να συγκρίνεις οποιοδήποτε παπί με το forza ή xmax, άλλες κατηγορίες. Μετά από τόσα χρόνια θεωρώ πως scooter τύπου sym, medley, nmax, pcx δεν έχουν καλύτερες αναρτήσεις από τα παπιά. Σε ζητήματα όπως καλύτερη σέλα, αποθηκευτικοί χώροι, μεγαλύτερη άνεση λόγω αυτόματου κιβωτίου ναι τα scooter υπερτερούν. Μέχρι εκεί και δεν πιστεύω πως αξίζει η διαφορά των χρημάτων.

Σίγουρα μιλάω για άλλα κόστη,    για αυτό λέω και πιο πίσω ενα service σκουτερ ενα παπάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, phanispal είπε

Με τυπική μπαγκαζιέρα που χωράει ένα κράνος και τσάντα πλάτης μια χαρά κάνω τα ψώνια της εβδομάδας με παπί.

Ενίοτε θα χρειαστεί να πάω και δεύτερη φορά βέβαια, ίσως το σκούτερ να εξυπηρετούσε περισσότερο σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Οχι ισως, σιγουρα. Οπως δεν χωραει αμφισβητηση οτι το παπι ειναι ο βασιλιας της οικονομιας, αντιστοιχα δεν χωραει αμφισβητηση οτι το σκουτερ ειναι ο βασιλιας των αποθηκευτικων χωρων. 

Σχετικα με την ευελιξια μεσα στην κινηση δεν αιτιολογησες τον λογο που θεωρεις οτι το παπι ειναι πιο ευελικτο απο ενα μικρο σκουτερ πολης.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπί  είχα μέχρι τα πενήντα μου, τα τελευταία τέσσερα χρόνια κινούμαι με Σκούτερ...

η αξία συντήρησης ειναι μεγάλη συζήτηση και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, villasg είπε

Καμμια σχεση παπι με σκουτερ .
Ασφαλεια λογω τροχων , φτηνα ανταλλακτικα , φτηνη συντηρηση , αμεση προσβαση στον κινητηρα για οτιδηποτε , χαμηλη καταναλωση .
Επισης παπακια απο το 1980 κυκλοφορουν ακομα , σκουτερ αοχι απο το 80 αλλα απο το 90 εχεις δει πουθενα ?

Γιαυτο και το παπι ειναι ο Βασιλιας 

Σιγα την ασφαλεια των τροχων απο τα παπακια που ειναι σαν ποδηλατο λεπτα  ,νταξει στις στροφες οκ λογω μεγαλυτερης ζαντας στριβουν καλυτερα αλλα τρως ολους τους κραδασμους στην μεση(ειχα cbr 125 και τωρα σκουτερακι με τετοια λαστιχα)

Πιο φτηνη συντηρηση οκ αλλα πες μου τα νουμερα για ετσι που τα υπολογιζω εγω η δοιαφορα ειναι αμελητεα

Παπακια απο το 1980?Ξερεις απο Βεσπα?

 

7 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Το φρένο στο χέρι γιατί είναι τόσο σημαντικό πλεονέκτημα; 

Ελεγχεις καλυτερα την δυναμη που ασκεις στα φρενα  μπρος πισω πραγμα σημαντικο στο σταματημα

7 ώρες πριν, Pwpwpw είπε


Από εκεί και πέρα όμως ο τίτλος σου ότι η διαφορά στο κοστος συντήρησης είναι αμελητέα δεν ισχύει. Καταρχήν στους ίδιους κυβισμούς το σκούτερ λογο φυγοκεντρικης μετάδοσης έχει  τουλαχιστον 40-50% μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου. Τα σέρβις είναι γενικώς πιο ακριβά και ειδικά το μεγάλο σέρβις που περιλαμβάνει αλλαγή μετάδοσης  ακόμη και σε ένα μικρό σκούτερ 125 κυβικών μπορεί να φτάσει τα 200 ευρώ, κοστος τεράστιο  για ένα μικρό δίκυκλο πόλης. Τέτοια σερβις δεν υπάρχουν σε παπί, λογο πιο απλης κατασκευης έχει και πολυ πιο απλή και φθηνή συντήρηση , τόσο απλή που μπορεί να την κάνει κανεις μόνο του σπίτι εάν έχει στοιχειωδη γνωσεις και εργαλεία,αλλαγή λαδιών, μπουζί και γρασαρισμα στην αλυσίδα είναι η κυρία συντήρηση του, την κανεις σπίτι και βγάζει πολλες χιλιαδες χιλιόμετρα με κοστος αστειο.Επίσης τα σκούτερ λογο πολυπλοκότητας είναι πιο επιρρεπή σε βλάβες, βλέπεις  πάπια  30-40 ετών να κυκλοφορούν ακόμη στους  δρόμους, σκούτερ όχι. Τέλος σε περίπτωση πτώσης τα σκούτερ έχουν πολυ μεγαλύτερο κοστος αντικατάστασης πλαστικών. 

 

Μιλαω για μικρα σκουτερ 125 μιας και τα συγκρινουμε με 125 κυβικα παπακια,ιμαντα να πηγαινει τοσο δεν εχω ξανακουσει συνηθως 120-150 διαβαζω ανα 12.000 χιλιομετρα ξερω εγω

 

6 ώρες πριν, Chachanoulis είπε

δηλαδη θες να μου πεις οτι μπορεις τωρα να παρεις με τα ιδια λεφτα παπι και σκουτερ και στα 10 χρονια η διαφορα τους θα ειναι στα 2000 ευρω στα εξοδα?

εχω χρονια πολλα να ασχοληθω με το "αθλημα" αλλα απ οσο θυμαμαι μονο και μονο η διαφορα στη τιμη αγορας τους παιζει να σου τρωει αυτο το ποσο αν θες παρομοια ποιοτητα. αν παλι πας τοπ ιαπωνα παπια και φουλ κινεζο σκουτερ κατ αρχην μη περιμενεις να σου βγαλει τη 10ετια και αν το κανει ο μηχανικος θα παρει τα 2000 κ θα τα κανει σουβλακια μεσα σε 5-6 χρονακια. για τις βενζινες οπως ειπαν αμα θες ενα ταλιρο τη βδομαδα με το παπι (παιζει αυτο στις μερες μας? 😂)με το σκουτερ τα 8 ευρω δε τα γλυτωνεις.

ισως να παραπληροφορω, οπως ειπα εχω πολλα χρονια να ασχοληθω, αλλα πιστευω οτι καλυτερα να το ψαξεις για να μη βρεθεις προ εκπληξεως.

Ναι ειναι πιο ακριβα στην αγορα αλλα ενα sprinter κανει 1900 ξερω και ενα fidle κανει 2600 το symphony της Sym στα 2400... για αυτα που παιρνεις αξιζει με τα χιλια,και μια χαρα κυκλοφορουν χρονια τωρα με καλες κριτικες ...Τα ανταλακτικα φθηνα μου φαινονται παντως στα κινεζικα σκουτερ.

6 ώρες πριν, sdikr είπε

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους,   κόστος service σχεδόν 2πλασιο και πιο συχνό,   κόστος ανταλλακτικών το ίδιο και δεν μιλάω για γνήσια

Στο επιστρέφει βέβαια σε άνεση, αλλά διαφορά υπάρχει.

Ενα παπάκι σε service 😋

Εντάξει για να λέμε και του στραβού το δίκαιο,  ενα παπάκι 550 θα  ήταν αρκετά πιο ακριβό

Η συντηρηση δεν μου φαινεται για διπλασια αλλα εστω οτι ειναι ας τα πουμε με νουμερα ,εγω τα 2000 ευρω τα υπολογισα με βαση την μεγαλυτερη καταναλωση που στα 45000 χιλιομετρα θα ειναι 1000 ευρω και εβαλα μεσα και αλλα 1000 ευρω(και θεωρω οτι μπορει να ειναι και λιγοτερα) το εξτρα κοστος των σερβις σε ενα σκουτερ απο ενα παπι

4 ώρες πριν, GodzillaCover είπε

Για ποιον λόγο απορείς; 
 

Τα φρένα στα χέρια προσωπικά μειονέκτημα είναι για εμένα. Έχω βολευτεί με το ποδοφρενο και μου φαίνεται αφυσικο να πατάω με το αριστερό χέρι φρένο.

Γιατι πολυ απλα τι ειναι πιο ανετο να σφιγγεις κατι με τα δυο χερια ταυτοχρονα η να σφιγγεις με το ενα και να πατας με το δεξι ποδι?

4 ώρες πριν, GodzillaCover είπε

Επισης τα πιο χοντρά λάστιχα ναι μεν απορροφούν καλύτερα τους κραδασμούς, όπως είπες, καθιστώντας το πιο άνετο στον δρόμο αλλά αν πας σε χωματόδρομο με το σκούτερ καλά κρασιά.  

Καλα δεν θα κανουμε εντουρο ρε αδερφε

4 ώρες πριν, GodzillaCover είπε

Περα από αυτά, είναι πολύ πιο ωραίο στην οδήγηση το παπί. Το σκούτερ είναι βαρετό.

Εγω θα ελεγα ανετο εχω καταβολευτει με το σκουτερακι ,σιγα την αισθηση που θα σου δωσει το παπι αν μιλαμε για μηχανες τοτε οκ να δικαιολογησουμε τον συμπλεκτη αλλα τωρα για πηγαινελα δουλεια τι να την κανει τις ταχυτητες μονο κουραζουν

4 ώρες πριν, GodzillaCover είπε

Πάντως ίσως είμαι λίγο biased γιατί παπί έχω. Σκούτερ έχω οδηγήσει μόνο σε διακοπές που είχα πάει και είχα νοικιάσει και δε μου άρεσε καθόλου.

Παρε κανα τεστ ride να δεις την γλυκα

Επεξ/σία από ΒουρΝ
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

 

Μιλαω για μικρα σκουτερ 125 μιας και τα συγκρινουμε με 125 κυβικα παπακια,ιμαντα να πηγαινει τοσο δεν εχω ξανακουσει συνηθως 120-150 διαβαζω ανα 12.000 χιλιομετρα ξερω εγω

 

Εγώ έχω ακούσει, αλλά εν παση περιπτώσει , το 150 ευρώ ευρώ σέρβις σε μικρό δίκυκλο πόλης το αναφέρεις ως οικονομικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Σχετικα με την ευελιξια μεσα στην κινηση δεν αιτιολογησες τον λογο που θεωρεις οτι το παπι ειναι πιο ευελικτο απο ενα μικρο σκουτερ πολης.

Δεν ξέρω ποια είναι τα μικρά σκούτερ πόλης, δεν έχω οδηγήσει κάποιο.

Λέω αυτό που βιώνω καθημερινά, εκεί που χωράω με το παπί τα περισσότερα σκούτερ δε μπαίνουν.

Πιθανόν να έχεις δίκιο και να αναφέρεσαι σε σκούτερ πολύ μαζεμένα. Γι' αυτά μιλάμε εδώ όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω ποια είναι τα μικρά σκούτερ πόλης, δεν έχω οδηγήσει κάποιο.

Λέω αυτό που βιώνω καθημερινά, εκεί που χωράω με το παπί τα περισσότερα σκούτερ δε μπαίνουν.

Πιθανόν να έχεις δίκιο και να αναφέρεσαι σε σκούτερ πολύ μαζεμένα. Γι' αυτά μιλάμε εδώ όμως;

Ανέφερα  και 3 παραδείγματα πιο πίσω. Σε τι σκούτερ συγκεκριμένα αναφέρεσαι εσυ για να καταλάβω.
Για να γίνετε σύγκριση με πάπια θεώρησα δεδομένο ότι αναφερόμαστε σε σκούτερ πόλης μικρού κυβισμού.Άν για παράδειγμα συγκρίνουμε crypton με tmax τότε προφανως το παπί είναι πιο ευέλικτο αλλά είναι ατοπη εξ ορισμού τέτοια  σύγκριση. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Εγώ έχω ακούσει, αλλά εν παση περιπτώσει , το 150 ευρώ ευρώ σέρβις σε μικρό δίκυκλο πόλης το αναφέρεις ως οικονομικό;

Όχι αλλά είναι ανά 12.000 χιλιόμετρα πάει να πει 70 ευρώ  κάθε χρόνο οκ για αυτό το λόγω δεν θα πάρεις σκούτερ? Ότι τι θα γλυτώσεις 200 ευρώ κάθε χρόνο για να εισαι πιο άνετος ?Αν θες να κάνεις τέτοια οικονομία τύπου 200 ευρώ πάω πάσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...