Προς το περιεχόμενο

Γιατι να τα εχω να καθονται;


suruklemes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ένα μικροποσό στην τράπεζα και το έχω και κάθεται σε έναν λογαριασμό. 

λιγο εψαξα να δω που θα μπορουσα να τοποθετήσω τα χρήματα αυτά χωρίς ρισκο, για να έχουν μια επιστροφή. Οι τράπεζες δίνουν περίπου 1.5% επιτοκιο και αυτά πάντα με διάφορες κρατήσεις, ανευ ουσίας δηλαδή. 

Έχει κανείς καμιά λαμπρή ιδέα; (όχι δεν θέλω λαμπο απο τα κρύπτο) (όχι δεν έχω 6ψήφια κατάθεση)

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις ρισκο και να παρεις κατι καλο? No pain no gain λενε οι scorpions :P  Για τι ποσο μιλαμε? Είναι αντικειμενικα μικροποσο? Εννοώ οτι για μενα που είμαι ανιψιός εφοπλιστη τα 30.000 ειναι μικροποσο ενώ για κάποιον αλλον ειναι ΕΝΑ ποσον! Καταλαβες τι εννοω... Μήπως αν είναι 1000 ευρω πχ να εκανες παιχνιδι με coins ?

(Ελπίζω να μην είναι θέμα Παρασκευής.... :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Χωρις ρισκο και να παρεις κατι καλο? No pain no gain λενε οι scorpions :P  Για τι ποσο μιλαμε? Είναι αντικειμενικα μικροποσο? Εννοώ οτι για μενα που είμαι ανιψιός εφοπλιστη τα 30.000 ειναι μικροποσο ενώ για κάποιον αλλον ειναι ΕΝΑ ποσον! Καταλαβες τι εννοω... Μήπως αν είναι 1000 ευρω πχ να εκανες παιχνιδι με coins ?

(Ελπίζω να μην είναι θέμα Παρασκευής.... :P )

Ναι, συμφωνώ. Από την μια σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να κάθονται σε έναν λογαριασμό και ουσιαστικά να χάνουν την αξία τους, απο την άλλη δεν θέλω να τα ρισκάρω. Ίσως κάτι ενδιάμεσο. Μιλάμε για ένα 10χιλιαρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έντοκα γραμμάτια Ελληνικού δημοσίου, 3μηνης διαρκειας. Έχουν απόδοση κάπου 3.9%, αφορολογητα. 

Το ρίσκο με την τωρινή κατάσταση, για τέτοια διάρκεια, είναι απειροελάχιστο.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, suruklemes είπε

εχω ένα μικροποσό στην τράπεζα και το έχω και κάθεται σε έναν λογαριασμό. 

λιγο εψαξα να δω που θα μπορουσα να τοποθετήσω τα χρήματα αυτά χωρίς ρισκο, για να έχουν μια επιστροφή. Οι τράπεζες δίνουν περίπου 1.5% επιτοκιο και αυτά πάντα με διάφορες κρατήσεις, ανευ ουσίας δηλαδή. 

Έχει κανείς καμιά λαμπρή ιδέα; (όχι δεν θέλω λαμπο απο τα κρύπτο) (όχι δεν έχω 6ψήφια κατάθεση)

Μετοχές nvidia.

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό τον καιρό μελετάω τα μερίσματα μετοχών όπου το κέρδος πιστώνεται κάθε μήνα ανάλογα το κεφάλαιο και θεωρείται σίγουρη επένδυση χωρίς χάσιμο κεφαλαίου. Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Έχω σκοπό να ρωτήσω κάποιον ειδικό για θέματα επενδύσεων και θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο.

https://businessrev.gr/2023/08/21/ti-einai-ta-merismata-metoxon-kai-pos-na-bgaleis-xrimata-apo-auta-freedom24/

Επεξ/σία από metal2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, suruklemes είπε

εχω ένα μικροποσό στην τράπεζα και το έχω και κάθεται σε έναν λογαριασμό. 

λιγο εψαξα να δω που θα μπορουσα να τοποθετήσω τα χρήματα αυτά χωρίς ρισκο, για να έχουν μια επιστροφή. Οι τράπεζες δίνουν περίπου 1.5% επιτοκιο και αυτά πάντα με διάφορες κρατήσεις, ανευ ουσίας δηλαδή. 

 Χωρίς ρίσκο μόνο  προθεσμιακή κατάθεση αλλά με το αντίστοιχο χαμηλό επιτόκιο. Βέβαια εάν δεν χρειάζεσαι άμεσα τα χρήματα καλύτερα σε προθεσμιακή να  πάρεις έστω και αυτά τα ψίχουλα  από τα να ειναι παρκαρισμένα σε απλό αποταμιευτικό λογαριασμού ταμιευτηρίου.

Εαν θες να κυνηγήσεις κάτι με μεγαλύτερο επιτόκιο να είσαι προετοιμασμένος να πάρεις και το αντίστοιχο ρίσκο ( ειτε μικρό ειτε μεγαλύτερο ανάλογα την επιλογή) για το αρχικό κεφάλαιο.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, suruklemes είπε

Από την μια σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να κάθονται σε έναν λογαριασμό και ουσιαστικά να χάνουν την αξία τους,

σε πόσο καιρο δηλαδη ενα 100ευρω χανει ολοκληρωτικα την αξια του?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, geomrk είπε

Η Revolut προσφερει 4% ετησιο επιτοκιο αν τα αφησεις να καθονται

3.11% μου δίνει εμένα σε ευρώ.
Όμως τα βάζει καθημερινά και τα τραβάω όποτε θέλω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Gatoskylo8 said:

3.11% μου δίνει εμένα σε ευρώ.
Όμως τα βάζει καθημερινά και τα τραβάω όποτε θέλω.

Πως το ενεργοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

3.11% μου δίνει εμένα σε ευρώ.
Όμως τα βάζει καθημερινά και τα τραβάω όποτε θέλω.

η revo λεει εως 3.7%. δηλαδη ειναι κυμαινομενο που αλλαζει καθε μηνα; 

φορολογικα τι λενε αυτα τα κερδη; τα δηλωνεις ή ειναι αφορολογητα;

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

VWCE

αν θες δωσε ενα μικρό explain. το γκουγκλαρα ήδη αλλά εχει πολλές αγνωστες λέξεις.

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Μετοχές nvidia.

Φοβαμαι λίγο το χρηματιστηριο, ειμαι σχετικά ασχετος. Και η NVIDIA δειχνει να ειναι σε τρελή άνοδο, άρα δεν έρχεται η πτώση σύντομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...