Προς το περιεχόμενο

Γιατι να τα εχω να καθονται;


suruklemes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, apostolosapok είπε

Το flexible account της revolut έχει ρίσκο , επενδύεις σε money market fund με χαμηλό ρίσκο αλλά δεν είσαι 100% safe πρέπει να το παρακολουθείς καθημερινά και να κάνεις withdraw αν δεις τα σκούρα. 

https://help.revolut.com/en-GR/help/app-features/flexible-accounts/what-is-a-flexible-account-and-how-do-i-create-a-new-one/

ισχυει το παραπανω, εγω ακουμπησα ενα 300αρι που καθοταν στην ρεβο αλλα σε λογαριασμο σε λιρες αγγλιας, δινει 4,10 επιτοκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Μετοχές nvidia.

   Δόξα τω Θεώ υπάρχουν και άλλες μετοχές της Wall Street που μπορούν να σου αποφέρουν, με μερίσματα και σταθερότητα χωρίς να ρισκάρεις τι θα γίνει με ΑΙ. Επειδή ασχολούμαι εδώ και 4 χρόνια σχεδόν, αυτή την στιγμή όλοι αγοράζουν με βάσει τις προσδοκίες που θα (κάποια στιγμή) αποφέρει η ΑΙ. Μεγάλο παράδειγμα είναι η Alphabet που καταποντίστηκε την εβδομάδα που μας πέρασε λόγω του Gemini.

   Ήδη υπάρχουν αναλυτές που υποστηρίζουν ότι τα μεγάλα funds θα αρχίσουν να πουλάνε, να κεφαλαιοποιήσουν τα κέρδη τους και να στραφούν σε άλλους τομείς όπως το healthcare.

   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να επενδύσει κάποιος αρχάριος σε μια μεμονωμένη μετοχή είναι περισσότερο τζόγος παρά επένδυση. 

Το παράδειγμα της Nvidia δεν ξέρουμε που θα πάει και εάν το AI θα αποδειχθεί φούσκα. 

Όσο αφορά το χρηματιστήριο κάποιος αρχάριος το καλύτερο που μπορεί να κάνει επενδύσει σε ETF που παρακολουθεί τον S&P 500. Έχει ρίσκο βέβαια, αλλά πιο χαμηλό. Τουλάχιστον το 50% του χαρτοφυλακίου καλό είναι να αποτελείται από αυτό. Καλό είναι όχι όλα με την μια , αλλά με DCA ώστε να μην αγοράσεις ξαφνικά σε μια ενδεχομένως υψηλή τιμή.

Υπάρχουν επίσης ETF που παρακολουθούν μετοχές σε ολόκληρο τον κόσμο.

Σε μικρό ποσοστό μπορεί να αγοραστεί και ένα ETF που παρακολουθεί έναν συγκεκριμένο κλάδο. Και σε ένα πολύ μικρό ποσοστό κρυπτο εάν κάποιος θέλει να ρισκάρει λίγο.

Διαφορετικά, πιο safe μια προθεσμιακή.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, great said:

Tα σαβανα δεν εχουν τσεπες

Κανε το ταξιδι της ζωης σου,  κατι που παντα ονειρευόσουν

 

Αν ομως δεν πάθει κάτι μπορει να έχει μπροστα του 60 χρονια ζωής πχ. Οποτε κοιτάει το μέλλον του εαν ζησει και δε πάθει κατι πχ καρκινο να ζησει οσο το δυνατόν καλύτερα.

1 hour ago, fotis1997 said:

Το να επενδύσει κάποιος αρχάριος σε μια μεμονωμένη μετοχή είναι περισσότερο τζόγος παρά επένδυση. 

Το παράδειγμα της Nvidia δεν ξέρουμε που θα πάει και εάν το AI θα αποδειχθεί φούσκα. 

Όσο αφορά το χρηματιστήριο κάποιος αρχάριος το καλύτερο που μπορεί να κάνει επενδύσει σε ETF που παρακολουθεί τον S&P 500. Έχει ρίσκο βέβαια, αλλά πιο χαμηλό. Τουλάχιστον το 50% του χαρτοφυλακίου καλό είναι να αποτελείται από αυτό. Καλό είναι όχι όλα με την μια , αλλά με DCA ώστε να μην αγοράσεις ξαφνικά σε μια ενδεχομένως υψηλή τιμή.

Υπάρχουν επίσης ETF που παρακολουθούν μετοχές σε ολόκληρο τον κόσμο.

Σε μικρό ποσοστό μπορεί να αγοραστεί και ένα ETF που παρακολουθεί έναν συγκεκριμένο κλάδο. Και σε ένα πολύ μικρό ποσοστό κρυπτο εάν κάποιος θέλει να ρισκάρει λίγο.

Διαφορετικά, πιο safe μια προθεσμιακή.

Εχεις να προτεινεις για ETF πλατφορμες κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ανθρωπος λεει εχω λεφτα στην άκρη.

Εγω δεν εχω λεφτα στην άκρη, εχω λεφτα που ειναι σε λογαριασμο και μαζεμενα για το μελλον, για την μη-συνταξη που θα παρω και για τις στιγμες που λετε να μην σου τυχουν.

Με την ιδια λογικη δεν πρεπει κανεις να του προτεινει μετοχες και τετοια, διοτι τα 10.000 στο χρηματηστιριο γιονται 0 σε χρονο ρεκορ. Οποτε......το ιδιο μπορεις να πεις μην επενδυσεις στην NVIDIA γιατι μετα θα χρωστας 500 ευρω για το σπιτι και θα στο παρει και θα φταιει ΦΥΣΙΚΑ το κράτος.

Οκ καταλαβαινω το μπερδεμα και την διασταση αποψεων. Αλλα ισως να το εξηγησα λιγο καλύτερα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, great είπε

O ανθρωπος λεει εχω λεφτα στην άκρη.

Εγω δεν εχω λεφτα στην άκρη, εχω λεφτα που ειναι σε λογαριασμο και μαζεμενα για το μελλον, για την μη-συνταξη που θα παρω και για τις στιγμες που λετε να μην σου τυχουν.

Με την ιδια λογικη δεν πρεπει κανεις να του προτεινει μετοχες και τετοια, διοτι τα 10.000 στο χρηματηστιριο γιονται 0 σε χρονο ρεκορ. Οποτε......το ιδιο μπορεις να πεις μην επενδυσεις στην NVIDIA γιατι μετα θα χρωστας 500 ευρω για το σπιτι και θα στο παρει και θα φταιει ΦΥΣΙΚΑ το κράτος.

Οκ καταλαβαινω το μπερδεμα και την διασταση αποψεων. Αλλα ισως να το εξηγησα λιγο καλύτερα τωρα.

Ναι αλλά ρωτάει στο αρχικό post  που μπορεί να τα τοποθετήσει ώστε να πάρει πίσω κέρδος χωρίς ρίσκο του αρχικού κεφαλαίου, οποτε ουσιαστικά το να του λες φατα να γουστάρεις γιατί μια ζωή την έχουμε, δν απαντάει στο ερώτημα του νήματος. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντα ανάληψη απο ATM λιγα λιγα και Βάλτα στον λογαριασμό σου. Τα λεφτά είναι λεφτά όσο λίγα και αν είναι για κάποιον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε και πριν το savings στην Revolut είναι MMF. Δεν υπάρχει λόγος να πας σε αυτό όταν μπορείς να πάρεις το https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=LU0290358497#overview που είναι το ίδιο πράγμα αλλά δίνει περισσότερο και μπορείς να το πάρεις και μέσω revolut.

Τελευταία διαβάζω ότι η ΕΚΤ θα ξεκινήσει μειώσεις επιτοκίων οπότε το πάρτυ με τα MMF δεν το βλέπω να συνεχίζεται για πολύ ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zestikios είπε

Ποια θεωρείς τρέχουσα κρίση; ποτέ δεν ήταν μισο τις εκατό ο μέσος όρος.  Ποια είναι η πηγή σου;

image.png.10da9a46c5a573fbfdac1c1410ca2060.png

Για προ κριση νομιζω παιρνουμε προ κοβιντ+ουκρανια, αλλα και παλι πριν το 2008 ηταν υψηλο. Για αυτες τις χρονιες ομως ηταν οντως τοσο

image.png.474a716ea4720a80673f20c2b6bd438a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατό θέμα ορεο τρολ εεεε ποστ

Βεβαια το ότι έχω λεφτά είναι πάντα κάτι σχετικό ας πούμε ο φίλος μπορεί να έχει ας πουμε 20 ευρώ και να "καβλαντιζει" 

Έχω πεθάνει 

Έχω όμως μια πρόταση όμως!!!!!!!! 

Εχω στην τράπεζα της εθνικής 5 ευρώ από τα κάλαντα θέλω να με συμβουλεύσετε τι να επενδύσω ώστε αυτά τα 5 να γίνουν 10 

Φωλιά του δράκου σε φόρουμ προβλήματα ύπνου 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2024 στις 12:53 ΜΜ, kinq1 είπε

Ομόλογα δημοσίου, 6μηνα

Διαβάζω ότι "Για να επενδύσετε σε κρατικά ομόλογα σταθερού επιτοκίου, επισκεφτείτε ένα κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς".
Δεν γίνεται χωρίς να πάμε σε τραπεζικό κατάστημα; (κάτι που έχει γίνει πλέον εξαιρετικά δύσκολο, ραντεβού και μάλιστα μετά από μέρες...)
(για αγορά μέσω τράπεζας, όχι μέσω πλατφορμών degiro κλπ)

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, panosena είπε

Διαβάζω ότι "Για να επενδύσετε σε κρατικά ομόλογα σταθερού επιτοκίου, επισκεφτείτε ένα κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς".
Δεν γίνεται χωρίς να πάμε σε τραπεζικό κατάστημα; (κάτι που έχει γίνει πλέον εξαιρετικά δύσκολο, ραντεβού και μάλιστα μετά από μέρες...)
(για αγορά μέσω τράπεζας, όχι μέσω πλατφορμών degiro κλπ)

Εγώ για δική μου υπόθεση, πήγα στην Πειραώς, περίμενα λίγο να πάρω σειρά και μια χαρά με εξηπηρέτησαν, δύο φορές που χρειάστηκε τελευταία. Χωρίς ραντεβού, απλά πήγα. 

Εννοώ στα γραφεία σειρά, χωρίς αριθμό, όχι στο ταμείο φυσικά.

Επεξ/σία από kogba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panosena είπε

@kogba σε ποιο κατάστημα;

Έχει σημασία; Με εξυπηρέτησαν. 

Τυχαία πήγα στου Ζωγράφου, Αυξεντίου και Πάλμε.

 

Δηλαδή, πήγες κάπου και σου αρνήθηκαν εξυπηρέτηση; 

 

Ευγενικοί ήταν, απλά δεν ξέρεις πόσοι μπορεί να περιμένουν. Όχι πάρα πολλοί πάντως για τα γραφεία, οι περισσότεροι για πληρωμές στο αυτόματο μηχάνημα πάνε και για το ταμείο.

Επεξ/σία από kogba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...