Προς το περιεχόμενο

Γιατι να τα εχω να καθονται;


suruklemes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, suruklemes είπε

 

Φοβαμαι λίγο το χρηματιστηριο, ειμαι σχετικά ασχετος. Και η NVIDIA δειχνει να ειναι σε τρελή άνοδο, άρα δεν έρχεται η πτώση σύντομα;

Το εγραψα και πιο πάνω, γράφεις στο αρχικό ποστ ότι το επιτόκιο στις προθεσμιακές είναι άνευ ουσίας ( δεν διαφωνώ) και ρωτάς που να τοποθετήσεις τα χρήματα σου χωρίς ρίσκο για να σου δώσουν καποια επιστροφή. Αυτό το χωρίς ρίσκο που ζητάς  δεν υπάρχει, όποτε ειτε αφού κάθονται που κάθονται τα βάζεις σε προθεσμιακή να πάρεις έστω και αυτά τα λίγα, ειτε πας σε λύσεις τύπου μετοχές ομόλογα κτλ τα οποία ναι μεν μπορούν μα σου δώσουν μεγαλύτερο κέρδος αλλά με αντίστοιχο ρίσκο για το αρχικό κεφάλαιο. 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dasos2024 είπε

σε πόσο καιρο δηλαδη ενα 100ευρω χανει ολοκληρωτικα την αξια του?

χωρις να είμαι ειδικός, φαντάσου τι παιρνεις τώρα με 100 ευρώ και τι έπαιρνες πριν 10 χρόνια (το γράφω γιατι φαντάζομαι θυμάσαι πριν 10 χρόνια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, The_Judas said:

η revo λεει εως 3.7%. δηλαδη ειναι κυμαινομενο που αλλαζει καθε μηνα; 

φορολογικα τι λενε αυτα τα κερδη; τα δηλωνεις ή ειναι αφορολογητα;

ας πούμε πως είναι 4%. Αν το ποσό ας πουμε ήταν 20.000 το 4% είναι 800ευρώ. Αξίζει αλήθεια το οποιοδήποτε ρίσκο? Γνώμη μου είναι πως όχι.
Κανονικά νομίζω δηλώνονται αλλά νομίζω κανείς δεν θα κάτσει να ασχοληθεί να τα δηλώσει στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από spooker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spooker είπε

ας πούμε πως είναι 4%. Αν το ποσό ας πουμε ήταν 20.000 το 4% είναι 200ευρώ. Αξίζει αλήθεια το οποιοδήποτε ρίσκο? Γνώμη μου είναι πως όχι.
Κανονικά νομίζω δηλώνονται αλλά νομίζω κανείς δεν θα κάτσει να ασχοληθεί να τα δηλώσει στην Ελλάδα.

do the math again ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, haris_216 said:

do the math again ;)

apologies. Δεν έχω ξυπνήσει ακόμα. Οκ νομίζω πως τώρα είναι καλύτερο το νούμερο.

By the way βλέπω πως το ποσοστό είναι 3.10% για το free plan 3.25% για το plus 3.70% για το premium, 3.85% για το metal και 3.95% για το Ultra
 

Επεξ/σία από spooker
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flexible account της revolut έχει ρίσκο , επενδύεις σε money market fund με χαμηλό ρίσκο αλλά δεν είσαι 100% safe πρέπει να το παρακολουθείς καθημερινά και να κάνεις withdraw αν δεις τα σκούρα. 

https://help.revolut.com/en-GR/help/app-features/flexible-accounts/what-is-a-flexible-account-and-how-do-i-create-a-new-one/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Έντοκα γραμμάτια Ελληνικού δημοσίου, 3μηνης διαρκειας. Έχουν απόδοση κάπου 3.9%, αφορολογητα. 

Το ρίσκο με την τωρινή κατάσταση, για τέτοια διάρκεια, είναι απειροελάχιστο.

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα σχετική να ενημερωθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dasos2024 είπε

σε πόσο καιρο δηλαδη ενα 100ευρω χανει ολοκληρωτικα την αξια του?

Ο μέσος όρος πληθωρισμού τα τελευταια χρόνια στην Ελλάδα ( από το 2000 που μπήκαμε στο ευρώ) είναι κοντά στο 2,1%

Για παράδειγμα ότι αγόραζες με 100 ευρώ το 2014, φέτος θα χρειάζεσαι περίπου 116 ευρώ για να το αγοράσεις. (χωρίς να λάβουμε υποψιν οποιαδήποτε άλλη αύξηση λόγω άλλων παραγόντων)

Με άλλα λόγια κάθε χρόνο τα 100 ευρώ χάνουν περίπου και χοντρικά 2,1 ευρώ της αγοραστικής τους δύναμης.

Οπότε για να μην χάσουν την αγοραστική τους δύναμη τα λεφτά θα πρέπει να τα καταθέσεις/επενδύσεις σε κάτι που έχει επιτόκιο μεγαλύτερο από αυτο. Φυσικά υποθέτοντας ότι ο μέσος όρος πληθωρισμού παραμέινει εκεί κοντά στο 2%.

 

Επεξ/σία από zestikios
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, milos_ είπε

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα σχετική να ενημερωθώ;

Στην τράπεζα σου ή σε χρηματιστηριακή αν συνεργάζεσαι. Χρειάζεται να έχεις στοιχεία ΣΑΤ (Σύστημα Άυλων Τίτλων) για να γίνει η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο απλό είναι στην τράπεζα που τα έχεις κλειστά. Ναι δεν δίνει κάτι σοβαρό αλλά απο το 0,01% που δίνει για τον απλό λογαριασμό είναι καλύτερα. Το καλό σε όλα αυτά είναι οτι το κάνεις απο το ebanking χωρίς να πρέπει να πας σε κατάστημα κλπ και κάθε μήνα σου βάζει τους τόκους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, suruklemes said:

Έχει κανείς καμιά λαμπρή ιδέα;

Να αυγατιζουν χωρις ρισκο δεν υπαρχει και θα ειναι αναλογο του κερδους που θες να βγαλεις. Και να ειχαμε, θα στο λεγαμε; τσαμπα; στο ιντερνετ να το βλεπουν ολοι; οι ανθρωποι που τα ξερουν αυτα παιρνουν τα 10 σου για να βηξουν μιση κουβεντα και δεν καθονται σε φορουμ να μιλανε μαζι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χιλιάρικα ομόλογα χαμηλού ρίσκου 4 χιλιάρικα αμοιβαίο χαμηλού ρίσκου 1 χιλιάρικο crypto 2 χιλιάρικα μετοχές

11 ώρες πριν, dasos2024 είπε

σε πόσο καιρο δηλαδη ενα 100ευρω χανει ολοκληρωτικα την αξια του?

Ολοκληρωτικά ποτέ αλλά ας πούμε σε 5 χρόνια μπορεί άνετα να χάσει το 50% όπως έχει πάει το πράμα την τελευταία 2 ετία. Για βάλε τι ψώνιζες από το super market με 100€ το 2019, και τί τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, great είπε

Tα σαβανα δεν εχουν τσεπες

Κανε το ταξιδι της ζωης σου,  κατι που παντα ονειρευόσουν

 

εχω στριψει τι μουτσουνα μου και προσπαθω να καταλάβω τι ήθελες να πεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...