Προς το περιεχόμενο

Γιατι να τα εχω να καθονται;


suruklemes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, panosena είπε

@kogbaΝαι, μου είπαν δεν γίνεται χωρίς ραντεβού.

Εγώ το σκεφτόμουν να πάρω τηλέφωνο ή όχι, να δω αν πρέπει να κλείσω ραντεβού., Τελικά, πήγα εκεί και ρώτησα, απλά, και μάλιστα δύο φορές. Την δεύτερη φορά μάλιστα, κάθησαν και είδαν συνολικά όλο μου το προφίλ και κάναμε κάτι καλύτερο για πράγματα που είχα στον αυτόματο, και μου πρότειναν και κάτι ακόμα - συμβουλές. 

Τυχαίο; Ποιός ξέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται...Αν έχεις στον λογαριασμό σου αρκετά χρήματα μια χαρά σε εξυπηρετούν κατά προτεραιότητα ορισμένες τράπεζες (εκτός από την Πειραιώς που βαριούνται που ζουν οι άνθρωποι ακόμη και αν έχεις 1εκ ευρώ).

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2024 στις 7:48 ΜΜ, snot είπε

Όπως αναφέρθηκε και πριν το savings στην Revolut είναι MMF. Δεν υπάρχει λόγος να πας σε αυτό όταν μπορείς να πάρεις το https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=LU0290358497#overview που είναι το ίδιο πράγμα αλλά δίνει περισσότερο και μπορείς να το πάρεις και μέσω revolut.

Τελευταία διαβάζω ότι η ΕΚΤ θα ξεκινήσει μειώσεις επιτοκίων οπότε το πάρτυ με τα MMF δεν το βλέπω να συνεχίζεται για πολύ ακόμα

 θα ήθελα πολύ να με ενημερώσεις λίγο παραπάνω για το λινκ που έδωσες, δεν το πιάνω έυκολα τι είναι

14 ώρες πριν, BROKOLOS είπε

Δυνατό θέμα ορεο τρολ εεεε ποστ

Βεβαια το ότι έχω λεφτά είναι πάντα κάτι σχετικό ας πούμε ο φίλος μπορεί να έχει ας πουμε 20 ευρώ και να "καβλαντιζει" 

Έχω πεθάνει 

Έχω όμως μια πρόταση όμως!!!!!!!! 

Εχω στην τράπεζα της εθνικής 5 ευρώ από τα κάλαντα θέλω να με συμβουλεύσετε τι να επενδύσω ώστε αυτά τα 5 να γίνουν 10 

Φωλιά του δράκου σε φόρουμ προβλήματα ύπνου 

Προσπαθώ να είμαι ευγενικός - υπομονετικός και να μην τρολάρω το θεμα καθόλου. Πιστεψέ με, αν ηθελα να τρολάρω δεν θα υπήρχε συζητηση τώρα, θα το ειχα κανει κουγκι. Αλλά αν σου φαινεται βαρετο και χαζό το θέμα, τρολάρέ μας εσυ. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2024 στις 7:48 ΜΜ, snot είπε

Όπως αναφέρθηκε και πριν το savings στην Revolut είναι MMF. Δεν υπάρχει λόγος να πας σε αυτό όταν μπορείς να πάρεις το https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=LU0290358497#overview που είναι το ίδιο πράγμα αλλά δίνει περισσότερο και μπορείς να το πάρεις και μέσω revolut.

Τελευταία διαβάζω ότι η ΕΚΤ θα ξεκινήσει μειώσεις επιτοκίων οπότε το πάρτυ με τα MMF δεν το βλέπω να συνεχίζεται για πολύ ακόμα

Καλά τα active ETF, απλά έχουν υψηλότερα fee σε σχέση με τα MMF.

Προσωπικά δουλεύω και τα δύο σε ratio περίπου 2:5, τον τελευταίο χρόνο είχα 3.63% σε ETF (technology sector) και 3.44% στα MMF, αλλά μπορούσε κάλιστα να είναι αντεστραμένη η εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, suruklemes είπε

 θα ήθελα πολύ να με ενημερώσεις λίγο παραπάνω για το λινκ που έδωσες, δεν το πιάνω έυκολα τι είναι

Προσπαθώ να είμαι ευγενικός - υπομονετικός και να μην τρολάρω το θεμα καθόλου. Πιστεψέ με, αν ηθελα να τρολάρω δεν θα υπήρχε συζητηση τώρα, θα το ειχα κανει κουγκι. Αλλά αν σου φαινεται βαρετο και χαζό το θέμα, τρολάρέ μας εσυ. 

είναι low risk επένδυση παρόμοια με τα αμοιβαία κεφάλαια. Τον τελευταίο χρόνο δίνει 3.6% επιτόκιο.

Στην εφαρμογή της revolut που βλέπω μου την εμφανίζει ως επίπεδο κινδύνου 1 /10.  Μπορείς να βρείς και με μεγαλύτερα επιτόκια αλλά υψηλότερο ρίσκο.

27 λεπτά πριν, Narayan είπε

Καλά τα active ETF, απλά έχουν υψηλότερα fee σε σχέση με τα MMF.

Προσωπικά δουλεύω και τα δύο σε ratio περίπου 2:5, τον τελευταίο χρόνο είχα 3.63% σε ETF (technology sector) και 3.44% στα MMF, αλλά μπορούσε κάλιστα να είναι αντεστραμένη η εικόνα.

τα fees πόσα είναι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, The_Judas είπε

τα fees πόσα είναι;

Ανάλογα πόσο μεγάλο είναι το trade που κάνεις, στον broker-dealer που έχω από 1% έως 0.1%.

Νομίζω μέσος όρος για το 2023 μου είχε βγει 0.26%, με επιφύλαξη επειδή δεν το βρίσκω τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ.

Εγώ το σκέφτομαι και για trading212 που δίνει απευθείας 4.2% χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεσαι για ποιο mmf-etf είναι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ευχαριστώ.

Εγώ το σκέφτομαι και για trading212 που δίνει απευθείας 4.2% χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεσαι για ποιο mmf-etf είναι καλύτερο.

Δεν το γνωρίζω, θα το κοιτάξω κι εγώ.

Πάντως αν έχεις δει απόδοση 3.6% σε low risk εκεί που είσαι τώρα είναι αρκετά καλό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/03/2024 at 23:05, metal2 said:

Αυτό τον καιρό μελετάω τα μερίσματα μετοχών όπου το κέρδος πιστώνεται κάθε μήνα ανάλογα το κεφάλαιο και θεωρείται σίγουρη επένδυση χωρίς χάσιμο κεφαλαίου. Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Έχω σκοπό να ρωτήσω κάποιον ειδικό για θέματα επενδύσεων και θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο.

https://businessrev.gr/2023/08/21/ti-einai-ta-merismata-metoxon-kai-pos-na-bgaleis-xrimata-apo-auta-freedom24/

Όπου βλέπεις F24, καλό θα είναι να γίνεσαι 5 φορές πιο επιφυλακτικός.

@ts ~10% βγαίνει μία σχετικά καλή επένδυση στον αυτόματο σε p2p στην Mintos (50€ κάθε δάνειο (είναι το ελάχιστο) με διάρκεια όχι μεγαλύτερη των 2 μηνών). Εναλλακτικά, έβγαλαν πρόσφατα ETF στην Mintos με αρκετά μεγάλη διασπορά. Δεν ξέρω πόσες μέρες παίρνει η ανάληψη, δεν έχω δοκιμάσει κάποια ακόμα. Πάρε και referral link από κάποιον, έχεις και έξτρα κέρδος από εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Εγώ το σκέφτομαι και για trading212 που δίνει απευθείας 4.2% χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεσαι για ποιο mmf-etf είναι καλύτερο.

Is your cash protected by the deposit guarantee scheme?

Interestingly enough and quite rare for European brokers, your cash isn't protected by the European Bank deposit scheme (up to €100,000). However, they have a separate insurance protection by Lloyds Bank up to €1m for your assets. This provides you with some sense of comfort for your assets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/03/2024 at 21:24, suruklemes said:

 

Ναι, συμφωνώ. Από την μια σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να κάθονται σε έναν λογαριασμό και ουσιαστικά να χάνουν την αξία τους, απο την άλλη δεν θέλω να τα ρισκάρω. Ίσως κάτι ενδιάμεσο. Μιλάμε για ένα 10χιλιαρο. 

 

34 minutes ago, panagiotis54 said:

ντομεταξυ ο ΟP εχει πει ποτε ποσό και ηλικια του? ή στο ετσι λεμε ολοι (οπως και εγω) ιδεες και οπου κατσει?

Στο μπλα μπλα είμαστε, κουβέντα να γίνεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

ντομεταξυ ο ΟP εχει πει ποτε ποσο και ηλικια του? ή στο ετσι λεμε ολοι (οπως και εγω) ιδεες και οπου κατσει?

Ποσό έχει πει καθώς ήδη από το 2ο ποστ του μιλάει για 10χίλιαρο

Για ηλικία δεν είδα κάτι αλλά αυτό θεωρώ ότι θα ήταν καθοριστικό μόνο στην περίπτωση που κάποιος του προτείνει να τα φάει σε bungee jump ή σε μετοχές για το πρώτο Sheraton στον...άρη.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...