Προς το περιεχόμενο

Την ενοικίαση έναντι 36 δολαρίων το μήνα εκτυπωτών που ελέγχει η ίδια προτείνει η HP


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν παλιό HP inkjet πολυμηχάνημα από το 2004, το έχω κρατήσει μόνο για το scanner. Το χρησιμοποιούσα μεχρι πριν 3 χρόνια που πήγα σε έγχρωμο kyocera laser. Τώρα ας κάνει ότι θέλει η HP, ευρώ από εμένα δεν θα πάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια, πληρώνεις 0,35, χωρίς φόρους, τη μία σελίδα και σου δίνουν έναν εκτυπωτή αξίας 70 ευρώ. 
Αν ακυρώσεις τη συνδρομή πριν περάσουν δυο χρόνια, πληρώνεις και 60 δολάρια, ενώ ήδη έχεις δώσει 168 δολάρια για να εκτυπώσεις 240 σελίδες. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cpc464 είπε

Ναι και αν δεν αγοράσεις γνήσιο hp μελάνι πάπαλα ο εκτυπωτής, δεν ξέρω πώς επιβιώνει αυτή η εταιρεία.

Αλήθεια όλους αυτούς που αγόρασαν από αλλού μελάνι και η hp του κατάστρεψε τον εκτυπωτή τους αποζημίωσε κανείς?.

Και τι να απαιτήσεις; Κάπου μέσα στις οδηγίες ή στην εγγύηση θα έχει σίγουρα όρο πως δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη η εταιρεία για χρήση μη γνήσιων αναλωσίμων. Για χαζούς τους περάσατε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα το κάνει ήδη, αν σου τελειώσει το μελάνι και βάλεις συμβατικό σου κλειδώνει τον εκτυπωτή και στον αχρηστεύει.

Μακρυά από την ΗΡ, δεν σου πουλάει εκτυπωτή, στον δανείζει ούτως ή άλλως, ειδικά αυτό με το συνδρομητικό μελάνι είναι η μεγαλύτερη βλακεία. Τυχαίνει να σου τελειώσει και αντί να σου στείλουν ανταλλακτικό θεωρούν πως υπάρχει ακόμα μελάνι. Η συνδρομή έχει συγκεκριμένες εκτυπώσεις ανά μήνα.

Έχω έναν εκτυπωτή ink-tank της Epson και είμαι στον 3ο χρόνο, έχω εκτυπώσει την Άρτα με τα Γιάννενα και ακόμα τα πρώτα μελάνια που ήταν μαζί με τον εκτυπωτή είναι πάνω από το μισό. Γιατί να πάρει κανείς εκτυπωτή που ΔΕΝ είναι με δοχείο μελάνης απορώ.

  • Για εκτυπωτή μελάνης μόνο με δοχείο και προτείνω Epson γιατί έχουν τεράστια ποικιλία, άλλωστε ήταν οι πρώτοι που έκαναν εκτυπωτές δοχείου μελάνης.
  • Για εκτυπωτή Laser πας σε Brother που είναι οι πιο φιλελεύθεροι στα συμβατικά, ανοίγεις τρύπα, γεμίζεις και δεν σε ρωτάει ποιος και τι.

~~~~

On 04/03/2024 at 18:13, mariosnik_ said:

Και τι να απαιτήσεις; Κάπου μέσα στις οδηγίες ή στην εγγύηση θα έχει σίγουρα όρο πως δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη η εταιρεία για χρήση μη γνήσιων αναλωσίμων. Για χαζούς τους περάσατε; 

...δεν κατάλαβες, δεν χαλάει ο εκτυπωτής, σου τον κλειδώνουν από τα κεντρικά. Δεν σου ανήκει ο εκτυπωτής.

Επίσης αν μπεις στο συνδρομητικό μελάνι και θέλεις να το σταματήσεις πρέπει να πετάξεις και τον εκτυπωτή μετά. Η Hewlett Packard ήταν η πρώτη εταιρία παγκοσμίως που έκανε οικιακούς εκτυπωτές, σήμερα θα έπρεπε αν έχει κλείσει ήδη με τις τακτικές της, οι μόνοι που παίρνουν ΗΡ είναι άτομα που δεν έχουν ιδέα.

On 04/03/2024 at 15:28, jodalar said:

Epson eco tank μοντέλο Α3 εκτύπωση και έχω ξεχάσει το κόστος.επισης τον έχω κοντά 4 χρόνια και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Εκτύπωση full page A3 ημερολόγια φωτογραφίες ...με κλασικό εκτυπωτή θα είχα ξοδέψει δυσανάλογα τεράστια ποσά .

Ποιον έχεις, σκέφτηκα να πάρω τον L1800 που είναι σκυλί μαύρο και δεν καταλαβαίνει. Εγώ έχω τον L850 A4 και εδώ και τρία χρόνια έχω εκτυπώσει ότι μπορείς να φανταστείς, τα αρχικά μελάνια του είναι ακόμα πάνω από το μισό και έχω τυπώσει φωτογραφίες, μεγάλες εικόνες με μπόλικα χρώματα, ένα σωρό εργασίες κτλ.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις εταιρειες έχει νόημα και εκεί είναι που στοχεύουν. Ούτως ή άλλως κάπως έτσι είναι και τώρα.

Ο ιδιώτης απλά θα προσπεράσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, αποστόλης said:

Είμαι 10000% σίγουρος ότι σε λίγα χρόνια, αντί για PC θα έχουμε μια οθόνη, ένα ποντίκι ένα πληκτρολόγιο και όλο το hardware θα είναι στο cloud. Και ανάλογα το ποσό συνδρομής θα ξεκλειδώνεις και ανάλογο "tier" hardware. Θες PC γραφείου? 20 ευρώ το μήνα. Θες 4k gaming PC? 100 ευρώ τη μήνα κ.ο.κ. 

Κάτσε, ήδη το έχουμε αυτό για το gaming PC και λέγεται GeForce NOW.

Και πραγματικά, ΑΞΙΖΕΙ!! Αν φυσικά έχεις και αξιόλογη σύνδεση στο Internet.  

5 hours ago, 6xXx6 said:

HP ο καρκινος των εκτυπωτων

Θα το διορθώσω για σενα.

Εκτυπωτες ΓΕΝΙΚΑ, ο καρκίνος του hardware και των περιφερειακών γενικότερα. 

Δεν υπάρχει χειροτερο μπουρδελο στην ιστορία της πληροφορικής απτους εκτυπωτές. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, polaki said:

Κάτσε, ήδη το έχουμε αυτό για το gaming PC και λέγεται GeForce NOW.

Και πραγματικά, ΑΞΙΖΕΙ!! Αν φυσικά έχεις και αξιόλογη σύνδεση στο Internet.  

Το ξέρω! Απλά τώρα είναι επιλογή. Όταν ο μοντέρνος δυτικός κόσμος αποκτήσει gigabit και βάλε σε down/up θα είναι η ΜΌΝΗ επιλογή. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, αποστόλης said:

Το ξέρω! Απλά τώρα είναι επιλογή. Όταν ο μοντέρνος δυτικός κόσμος αποκτήσει gigabit και βάλε σε down/up θα είναι η ΜΌΝΗ επιλογή. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. 

Κοιτα ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό πιστεύω είναι για γίνουν όλα υπέρ πανάκριβα ώστε να μην αξίζει να έχεις ιδιοκτησία.

Για παράδειγμα και στο streaming δεν αξίζει να αγοράζεις 1000 ταινίες, πληρώνεις μια-δυο streaming υπηρεσίες και τα έχεις όλα οποία στιγμή θες, και οποία στιγμή δεν θες διακόπτεις και όλα καλά. 

Γενικοτερα πάντως υπάρχει κόσμος που δε γουστάρει μια τις streaming υπηρεσίες και άλλος που τις αγαπάει φουλ. 

Το θέμα είναι τί γίνεται όταν όπως είπες γίνουν οι ΜΟΝΗ επιλογή…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ύστερα από χρόνια HP πολυμηχάνημα θυμούμενος την παλιά καλή ορθόδοξη hp, αλλά στην ουσία αγόρασα νταβατζή.

1) Αν δεν είναι συνδεμένο και ανοιχτό το PC δεν κάνει τίποτα, ούτε φωτοτυπία δεν βγάζει.

2) Αναγνωρίζει ακόμα και αν ξαναγεμίσεις τα γνήσια μελάνια, και δεν κάνει επίσης τίποτα μέχρι να του βάλεις καινούργια γνήσια.

3) Αν δεν το συνδέσεις με το Wi Fi επίσης δεν κάνει τίποτα, σου λέει ότι είναι εκτός σύνδεσης.

Τελικά δεν αγόρασα εκτυπωτή αλλά τον νοίκιασα μου φαίνεται, και το νταβαντζιλίκη να είμαι on line με την hp μου έσπασε τα νεύρα.

Αποτέλεσμα: Μόλις τελειώσουν τα μελάνια θα γίνει HP Air από τον 5ο

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τωρα που ληγει η δωρεαν συνδρομη για τα μελανια τον βαφω με τα μελανια που μενουν (τα οποια δε θα μπορω να  χρησιμοποιησω) και τον πεταω στη θαλασσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την HP την έχω παρατήσει εντελώς. Τα apps της ζητάνε login και ίσα ίσα που λειτουργούν. Μερικές φορές αναγκάζομαι να απεγκαταστήσω και να κάνω εγκατάσταση ξανά να λειτουργήσει και αν.

Κάκιστη ένδειξη μελανιού, αν και συμπλήρωσα μελάνι πάλι δείχνει χαμηλή στάθμη.

100€ και βάλε για drum. 

Υποτίθεται είναι απ'τις καλύτερες εταιρίες εκτυπωτών. Πήρα ένα Brother και ησύχασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Μα το κάνει ήδη, αν σου τελειώσει το μελάνι και βάλεις συμβατικό σου κλειδώνει τον εκτυπωτή και στον αχρηστεύει.

Μακρυά από την ΗΡ, δεν σου πουλάει εκτυπωτή, στον δανείζει ούτως ή άλλως, ειδικά αυτό με το συνδρομητικό μελάνι είναι η μεγαλύτερη βλακεία. Τυχαίνει να σου τελειώσει και αντί να σου στείλουν ανταλλακτικό θεωρούν πως υπάρχει ακόμα μελάνι. Η συνδρομή έχει συγκεκριμένες εκτυπώσεις ανά μήνα.

Έχω έναν εκτυπωτή ink-tank της Epson και είμαι στον 3ο χρόνο, έχω εκτυπώσει την Άρτα με τα Γιάννενα και ακόμα τα πρώτα μελάνια που ήταν μαζί με τον εκτυπωτή είναι πάνω από το μισό. Για΄τι να πάρει κανείς εκτυπωτή που ΔΕΝ είναι με δοχείο μελάνης απορώ.

  • Για εκτυπωτή μελάνης μόνο με δοχείο και προτείνω Epson γιατί έχουν τεράστια ποικιλία, άλλωστε ήταν οι πρώτοι που έκαναν εκτυπωτές δοχείου μελάνης.
  • Για εκτυπωτή Laser πας σε Brother που είναι οι πιο φιλελεύθεροι στα συμβατικά, ανοίγεις τρύπα, γεμίζεις και δεν σε ρωτάει ποιος και τι.

~~~~

...δεν κατάλαβες, δεν χαλάει ο εκτυπωτής, σου τον κλειδώνουν από τα κεντρικά. Δεν σου ανήκει ο εκτυπωτής.

Επίσης αν μπεις στο συνδρομητικό μελάνι και θέλεις να το σταματήσεις πρέπει να πετάξεις και τον εκτυπωτή μετά. Η Hewlett Packard ήταν η πρώτη εταιρία παγκοσμίως που έκανε οικιακούς εκτυπωτές, σήμερα θα έπρεπε αν έχει κλείσει ήδη με τις τακτικές της, οι μόνοι που παίρνουν ΗΡ είναι άτομα που δεν έχουν ιδέα.

Ποιον έχεις, σκέφτηκα να πάρω τον L1800 που είναι σκυλί μαύρο και δεν καταλαβαίνει. Εγώ έχω τον L850 A4 και εδώ και τρία χρόνια έχω εκτυπώσει ότι μπορείς να φανταστείς, τα αρχικά μελάνια του είναι ακόμα πάνω από το μισό και έχω τυπώσει φωτογραφίες, μεγάλες εικόνες με μπόλικα χρώματα, ένα σωρό εργασίες κτλ.

Έχει καταργηθεί το μοντέλο που έχω τον Epson  l7180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...