Προς το περιεχόμενο

Την ενοικίαση έναντι 36 δολαρίων το μήνα εκτυπωτών που ελέγχει η ίδια προτείνει η HP


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, bazzil said:

Αφού δεν παρακολουθεί και το περιεχόμενο της εκτύπωσης πάλι καλα. Ενρίκε ρικε είσαι έδω; Φέρε μου τον έλεγχο σου να σου βαλω άριστα

Εννοείται ότι θα παρακολουθεί και θα καταγράφει το περιεχόμενο της εκτύπωσης.

Αυτά είναι πολύτιμα data που δεν μπορούν να παραβλέπονται έτσι απλά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung πολυμηχάνημα από το 2004. Κάνει λίγο θόρυβο αλλά έχω να αλλάξω toner εδώ και 1.5 χρόνο. Και το toner βέβαια 10€ και πολλά λέω...

Τον θες και smart? CUPS σε rpi2 και είσαι άρχοντας. Print και scan από όλες τις συσκευές με bonjour. Ακόμη και print με email ή telegram μήνυμα μπορείς.

Ακού εκεί 36/μήνα για 700σελίδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΝΑΙ, αλλά αν διαβάσατε το άρθρο, η ΗΡ σου στέλνει τα μελάνια δωρεάν

αυτό δε σημαίνει πως τον ιδιώτη τον συμφέρει, αλλά

Δεν αγοράζεις μηχάνημα , σου στέλνει δωρεάν τα μελάνια, έχεις δωρεάν service ή αντικατάσταση.

για κάποιον που δουλεύει (και) από το σπίτι , ίσως η εταιρεία του του δώσει κάτι τέτοιο.

Άλλωστε εδώ και καιρό πολυμηχανήματα κ laser δίνονται σε εταιρείες ως leasing, με συμβόλαιο για αναλώσιμα , service Κλπ

Επίσης εδώ κ 2-3 χρόνια, εταιρείες νοικιάζουν κ τα laptop τους, το γνωστό device as a service κ στα 3 χρόνια , όλα αλλαγή.

ότι κάνεις με το εταιρικό αυτοκίνητο, που δεν είναι δικό σου, αλλά δεν πληρώνεις για να το αγοράσεις, δεν πληρώνεις service, λάστιχα κλπ κλπ

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kthulhou είπε

ΝΑΙ, αλλά αν διαβάσατε το άρθρο, η ΗΡ σου στέλνει τα μελάνια δωρεάν

αυτό δε σημαίνει πως τον ιδιώτη τον συμφέρει, αλλά

Δεν αγοράζεις μηχάνημα , σου στέλνει δωρεάν τα μελάνια, έχεις δωρεάν service ή αντικατάσταση.

 

Από το άρθρο δεν προκύπτει κάτι για σέρβις ή επισκευή, το αντίθετο:

" Στην υποστήριξη αυτή δεν περιλαμβάνεται καμία υπηρεσία επισκευών, εντός ή εκτός έδρας, ούτε και ανταλλακτικά."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Μα το κάνει ήδη, αν σου τελειώσει το μελάνι και βάλεις συμβατικό σου κλειδώνει τον εκτυπωτή και στον αχρηστεύει.

Μακρυά από την ΗΡ, δεν σου πουλάει εκτυπωτή, στον δανείζει ούτως ή άλλως, ειδικά αυτό με το συνδρομητικό μελάνι είναι η μεγαλύτερη βλακεία. Τυχαίνει να σου τελειώσει και αντί να σου στείλουν ανταλλακτικό θεωρούν πως υπάρχει ακόμα μελάνι. Η συνδρομή έχει συγκεκριμένες εκτυπώσεις ανά μήνα.

Έχω έναν εκτυπωτή ink-tank της Epson και είμαι στον 3ο χρόνο, έχω εκτυπώσει την Άρτα με τα Γιάννενα και ακόμα τα πρώτα μελάνια που ήταν μαζί με τον εκτυπωτή είναι πάνω από το μισό. Για΄τι να πάρει κανείς εκτυπωτή που ΔΕΝ είναι με δοχείο μελάνης απορώ.

  • Για εκτυπωτή μελάνης μόνο με δοχείο και προτείνω Epson γιατί έχουν τεράστια ποικιλία, άλλωστε ήταν οι πρώτοι που έκαναν εκτυπωτές δοχείου μελάνης.
  • Για εκτυπωτή Laser πας σε Brother που είναι οι πιο φιλελεύθεροι στα συμβατικά, ανοίγεις τρύπα, γεμίζεις και δεν σε ρωτάει ποιος και τι.

~~~~

...δεν κατάλαβες, δεν χαλάει ο εκτυπωτής, σου τον κλειδώνουν από τα κεντρικά. Δεν σου ανήκει ο εκτυπωτής.

Επίσης αν μπεις στο συνδρομητικό μελάνι και θέλεις να το σταματήσεις πρέπει να πετάξεις και τον εκτυπωτή μετά. Η Hewlett Packard ήταν η πρώτη εταιρία παγκοσμίως που έκανε οικιακούς εκτυπωτές, σήμερα θα έπρεπε αν έχει κλείσει ήδη με τις τακτικές της, οι μόνοι που παίρνουν ΗΡ είναι άτομα που δεν έχουν ιδέα.

Ποιον έχεις, σκέφτηκα να πάρω τον L1800 που είναι σκυλί μαύρο και δεν καταλαβαίνει. Εγώ έχω τον L850 A4 και εδώ και τρία χρόνια έχω εκτυπώσει ότι μπορείς να φανταστείς, τα αρχικά μελάνια του είναι ακόμα πάνω από το μισό και έχω τυπώσει φωτογραφίες, μεγάλες εικόνες με μπόλικα χρώματα, ένα σωρό εργασίες κτλ.

Μία χαρά το κατάλαβα. Μάλλον δεν το εξέφρασα πιο αναλυτικά. Αυτό που έγραψα είναι ότι έτσι κι αλλιώς σε μη γνήσια μελάνια δεν μπορείς να απαιτήσεις τίποτα από την εταιρεία. Σου γράφει μέσα στις οδηγίες ή στην εγγύηση ότι ο κατασκευαστής δεν εγγυάται την σωστή λειτουργία του εκτυπωτή η / και δεν αναλαμβάνει ευθύνη για την χρήση μη γνήσιων μελανιών. Και από εκεί και μετά λοιπόν ότι και να πάθει το μηχάνημα που έχεις, ψάξε και με όλους τους δικηγόρους του πλανήτη για το πως να ζητήσεις αποζημίωση επειδή για οποιονδήποτε λόγο το μηχάνημα δεν δουλεύει σωστά, δηλαδή είτε υπέστη βλαβη είτε κλειδώθηκε από τα κεντρικά όπως λες, δεν θα πάρεις τίποτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το γεγονός ότι δεν έχει επισκευαστικό κέντρο για εκτυπωτές μελάνης. Χάλασε; Σου στέλνω έναν ίδιο μοντέλο επισκευασμένο. Και πώς διαπιστώνουν ότι "χάλασε"; Μέσω τηλεφώνου βέβαια και εφόσον τον έχεις συνδέσει στο Ίντερνετ. Καλοί οι Epson αλλά χάνουν πολύ σε ποιότητα εκτύπωσης σε σχέση με το χρόνο εκτύπωσης. Το πρόχειρο της ΗΡ είναι το σχεδόν normal της Epson. Βέβαια όπως πέφτουν οι τιμές στους laser καλύτερα να πας προς τα εκεί, ειδικά για περιστασιακή εκτύπωση για να μην ξεραίνονται τα μελάνια και πετάς όλο τον εκτυπωτή μιας και η κεφαλή είναι αρκετά ακριβή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mariosnik_ said:

Μία χαρά το κατάλαβα. Μάλλον δεν το εξέφρασα πιο αναλυτικά. Αυτό που έγραψα είναι ότι έτσι κι αλλιώς σε μη γνήσια μελάνια δεν μπορείς να απαιτήσεις τίποτα από την εταιρεία. Σου γράφει μέσα στις οδηγίες ή στην εγγύηση ότι ο κατασκευαστής δεν εγγυάται την σωστή λειτουργία του εκτυπωτή η / και δεν αναλαμβάνει ευθύνη για την χρήση μη γνήσιων μελανιών. Και από εκεί και μετά λοιπόν ότι και να πάθει το μηχάνημα που έχεις, ψάξε και με όλους τους δικηγόρους του πλανήτη για το πως να ζητήσεις αποζημίωση επειδή για οποιονδήποτε λόγο το μηχάνημα δεν δουλεύει σωστά, δηλαδή είτε υπέστη βλαβη είτε κλειδώθηκε από τα κεντρικά όπως λες, δεν θα πάρεις τίποτα. 

...ε ακριβώς, και γι' αυτό ΔΕΝ αγοράζεις ΗΡ εκτυπωτές. Για να ξέρεις τι πληρώνεις και ποιος σου χαλάει τον εκτυπωτή.

Άλλο να μπουκώσει και να διορθωθεί με έναν καθαρισμό με ειδικό υγρό, άλλο να τυπώνει απλά να μην βγαίνουν όλα τα χρώματα ίδια και άλλο να σου τον έχουν μπλοκάρει και να μην επιδέχεται τίποτα.

Ακόμα κι αν ισχυριστούν ότι χάλασε πάλι για τους ίδιους χτυπάει η καμπάνα, αν το προϊόν τους χαλάει τόσο εύκολα τότε έχεις άλλον έναν λόγο να το αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

...ε ακριβώς, και γι' αυτό ΔΕΝ αγοράζεις ΗΡ εκτυπωτές. Για να ξέρεις τι πληρώνεις και ποιος σου χαλάει τον εκτυπωτή.

Άλλο να μπουκώσει και να διορθωθεί με έναν καθαρισμό με ειδικό υγρό, άλλο να τυπώνει απλά να μην βγαίνουν όλα τα χρώματα ίδια και άλλο να σου τον έχουν μπλοκάρει και να μην επιδέχεται τίποτα.

Ακόμα κι αν ισχυριστούν ότι χάλασε πάλι για τους ίδιους χτυπάει η καμπάνα, αν το προϊόν τους χαλάει τόσο εύκολα τότε έχεις άλλον έναν λόγο να το αποφύγεις.

Εννοείται ότι μακριά από HP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Από το άρθρο δεν προκύπτει κάτι για σέρβις ή επισκευή, το αντίθετο:

" Στην υποστήριξη αυτή δεν περιλαμβάνεται καμία υπηρεσία επισκευών, εντός ή εκτός έδρας, ούτε και ανταλλακτικά."

άσε τα άρθρα κ πήγαινε στην ΗΡ

https://www.hp.com/us-en/all-in-plan/printers.html#section=features

Next-business-day replacement

Get a replacement printer without the wait

If your printer ever experiences an issue that we can’t fix over the phone, we’ll ship you a new one as soon as the next business day. You’ll be back to printing quickly—without additional cost.5

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2024 στις 3:07 ΜΜ, pseira είπε

Για οικιακή χρήση δεν πρόκειται ποτέ να συμφέρει συνδρομή...

Για χρήση γραφείου υπάρχει εδώ και χρόνια μοντελο Leasing και σε πολύ πιο αξιόπιστες μαρκες....

Με ένα Epson 6270 παίζει να μην αγοράζω ούτε 36€ όλα τα μελάνια και βγάζω 5000 έγχρωμες άνετα μέχρι να γεμίσω ξανά. Δεν βρίσκω κάπου να συμφέρει το 700.

Edit: Παίρνει και τα ίδια μελάνια με τον 6190 που είχα προηγουμένως, οπότε δεν πέταξα τα μελάνια. Έπειτα ήρθε ένα ανταλλακτικό που περίμενα, επισκεύασα και τον 6190 και τώρα έχω δύο εκτυπωτές που παίρνουν τα ίδια μελάνια και έχουν τις παραπάνω αποδώσεις. Ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα δεν το βλέπεις αυτό με τις κασέτες της HP που όχι μόνο η τιμή/σελίδα είναι πανάκριβη, αλλά έχω πετάξει και αρκετές φορές τα μελάνια που είχα σε stock όταν ο εκτυπωτής χαλούσε και αγόραζα άλλον.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kthulhou είπε

άσε τα άρθρα κ πήγαινε στην ΗΡ

https://www.hp.com/us-en/all-in-plan/printers.html#section=features

Next-business-day replacement

Get a replacement printer without the wait

If your printer ever experiences an issue that we can’t fix over the phone, we’ll ship you a new one as soon as the next business day. You’ll be back to printing quickly—without additional cost.5

Τώρα βγάζει νόημα η συνδρομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Τώρα βγάζει νόημα η συνδρομή.

Καλημέρα, ναι, αλλά πάλι όχι για απλό οικιακό χρήστη, δε συμφέρει οικονομικά.

Αν είναι για εργασία απομακρυσμένα κ τα πληρώνει εταιρεία που θέλει να έχει το κεφάλι της ήσυχο, μπορεί να πάει σε τέτοια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

Καλημέρα, ναι, αλλά πάλι όχι για απλό οικιακό χρήστη, δε συμφέρει οικονομικά.

Αν είναι για εργασία απομακρυσμένα κ τα πληρώνει εταιρεία που θέλει να έχει το κεφάλι της ήσυχο, μπορεί να πάει σε τέτοια λύση.

Οικιακά όχι, αλλά εγώ για το γραφείο μου θα το σκεπτόμουν ας πούμε αν ερχόταν στην Ελλάδα η υπηρεσία με αντίστοιχες τιμές. Τον κύριο όγκο των εκτυπώσεων τον κάνω ασπρόμαυρα με λέιζερ εκτυπωτή αλλά χρειάζομαι και έναν έγχρωμο περιστασιακά ας πούμε όχι πάνω από 100 σελίδες τον μήνα, οπότε και ο λέιζερ έγχρωμος είναι αρκετά ακριβός για τόσο μικρή χρήση και οι Inkjet είναι πιθανό να χαλάσουν οι κεφαλές ή να μου αχρηστευτεί ο εκτυπωτής αν δεν βάζω γνήσια. Πληρώνω ένα μικρό ποσό τον μήνα 13 ευρώ/δολλάρια και έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι αν χαλάσει θα μου τον αντικαταστήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...