Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα κατά την επιτάχυνση - Toyota


TheHunter122

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από κάποιες μέρες που πέρασαν τελικά παρατήρη ότι και βενζίνη να καίω μόνο κάνει έτσι που και που και εκεί κοψίματα. Μήπως έχει αρπάξει κάποια βαλβίδα και θέλει αλλαγή; Το ότι το κάνει και στη βενζίνη θεωρώ είναι κάτι σημαντικό...

Στις 5/3/2024 στις 3:08 ΜΜ, piiii είπε

Με κανα obd2 scanner ίσως να έβγαζες καμιά άκρη παραπάνω.

Σε παρόμοια περίπτωση γνωστού μου νομίζω και με το ίδιο αμάξι, ήταν τελικά η βαλβίδες το πρόβλημα, λόγω του αερίου(τα είχαν φάει τα ψωμιά τους).

Σαν σφάλμα είχε πολλά Misfires σε όλους τους κυλίνδρους ανεξάρτητα αν δούλευε με αέριο η βενζίνη.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Ξέρεις πόσο είχε κοστίσει στο γνωστό σου; Και τι συμπτώματα έκανε; Γτ εμένα σε διαγνωστικό δεν βγάζει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheHunter122 είπε

Μετά από κάποιες μέρες που πέρασαν τελικά παρατήρη ότι και βενζίνη να καίω μόνο κάνει έτσι που και που και εκεί κοψίματα. Μήπως έχει αρπάξει κάποια βαλβίδα και θέλει αλλαγή; Το ότι το κάνει και στη βενζίνη θεωρώ είναι κάτι σημαντικό...

Ξέρεις πόσο είχε κοστίσει στο γνωστό σου; Και τι συμπτώματα έκανε; Γτ εμένα σε διαγνωστικό δεν βγάζει κάτι 

Αν θυμάμαι καλά τα συμπτώματα ήταν διακοπές σε όλο το φάσμα των στροφών κυρίως όμως μέση και χαμηλά.

Το κόστος κάπου τα 600-700 σύνολο αν θυμάμαι καλά επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, TheHunter122 είπε

Μετά από κάποιες μέρες που πέρασαν τελικά παρατήρη ότι και βενζίνη να καίω μόνο κάνει έτσι που και που και εκεί κοψίματα. Μήπως έχει αρπάξει κάποια βαλβίδα και θέλει αλλαγή; Το ότι το κάνει και στη βενζίνη θεωρώ είναι κάτι σημαντικό...

Ξέρεις πόσο είχε κοστίσει στο γνωστό σου; Και τι συμπτώματα έκανε; Γτ εμένα σε διαγνωστικό δεν βγάζει κάτι 

Προφανώς απο το ιντερνετ λυση δε θα βρεθεί .

Επειδή γράφεις στις χαμηλο μεσαιες δες τους πολλ/στες ή μπουζοκαλωδια για αρχή .

Μετα με διαγνωστικό πρέπει να δείς τις τιμες αναφοράς και σε άλλους αισθητηρες ( maf , λ1,λ2) .

Με φθηνο διαγνωστικό τύπου elm 327 δε ξερω εάν θα μπορείς να δεις live data .

Επιπλέον κάνε service το LPG και να βγει μαζι με το εγκατάσταση στο δρόμο πορεία να δείς τις ρυθμίσεις χάρτη και εάν θελει δίορθωση . Απαιτει χρόνο γενικα να γινει σωστη ρυθμιση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Το πρόβλημα παρατήρησα όπως είπα ότι το κάνει και στην βενζίνη. Το ερώτημα είναι, η λύση που έχω τώρα αν είναι (που λογικά θα είναι) οι βαλβίδες κλπ, να χρειαστεί ρεκτιφιέ; Και αν ναι αξίζει τα χρήματα πιστεύετε ή οχι; Θα έχω πρόβλημα μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TheHunter122 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Το πρόβλημα παρατήρησα όπως είπα ότι το κάνει και στην βενζίνη. Το ερώτημα είναι, η λύση που έχω τώρα αν είναι (που λογικά θα είναι) οι βαλβίδες κλπ, να χρειαστεί ρεκτιφιέ; Και αν ναι αξίζει τα χρήματα πιστεύετε ή οχι; Θα έχω πρόβλημα μετά;

σπρώξτο και όσο πιάσει , ούτε συνεργείο δεν έχεις βρει της προκοπής και θα γίνεις η χαρά του Μπομπ μάστορα πληρώνοντας να αλλάζεις πράγματα που δε χρειάζονται

Ήδη απο ότι είδα σου ρύθμισαν τις βαλβίδες χωρίς αποτέλεσμα

Το επόμενο μόνο μετά απο σωστό έλεγχο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2024 στις 12:30 ΠΜ, korakios είπε

σπρώξτο και όσο πιάσει , ούτε συνεργείο δεν έχεις βρει της προκοπής και θα γίνεις η χαρά του Μπομπ μάστορα πληρώνοντας να αλλάζεις πράγματα που δε χρειάζονται

Ήδη απο ότι είδα σου ρύθμισαν τις βαλβίδες χωρίς αποτέλεσμα

Το επόμενο μόνο μετά απο σωστό έλεγχο

Από τη μία θα συμφωνήσω σε αυτό που λες αλλά από την άλλη γιατί να ξανά μπαίνω στον κόπο να ψάχνω για <<καλό>> μεταχειρισμένο; 3400 το πήρα αυτό κλαιν. Ας δώσω και άλλα 300-500-600 ευρω πχ για να φτιαχτεί... Απλά να βρω τι φταίει να τελειώνω

Στις 16/3/2024 στις 6:24 ΜΜ, meletis_m είπε

Προφανώς απο το ιντερνετ λυση δε θα βρεθεί .

Επειδή γράφεις στις χαμηλο μεσαιες δες τους πολλ/στες ή μπουζοκαλωδια για αρχή .

Μετα με διαγνωστικό πρέπει να δείς τις τιμες αναφοράς και σε άλλους αισθητηρες ( maf , λ1,λ2) .

Με φθηνο διαγνωστικό τύπου elm 327 δε ξερω εάν θα μπορείς να δεις live data .

Επιπλέον κάνε service το LPG και να βγει μαζι με το εγκατάσταση στο δρόμο πορεία να δείς τις ρυθμίσεις χάρτη και εάν θελει δίορθωση . Απαιτει χρόνο γενικα να γινει σωστη ρυθμιση . 

Στο συνεργείο με τις βαβλιδες που πηγα μου ειπαν δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι οι βαλβιδες ή έδρες βαλβιδων. Χιλιοστό να είχαν επηρεαστεί θα είχα έντονο πρόβλημα. Εγώ αυτό το παρατηρώ κυρίως σε ανηφόρες ακόμη εκεί 2-3 χιλιαδες στροφες οπότε πολυ πιθανον αυτο που λες. Αν ξερεις/ξερει καποιος κανα καλο συνεργειο εδω θεσσ να πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, TheHunter122 είπε

 

Στο συνεργείο με τις βαβλιδες που πηγα μου ειπαν δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι οι βαλβιδες ή έδρες βαλβιδων. Χιλιοστό να είχαν επηρεαστεί θα είχα έντονο πρόβλημα. Εγώ αυτό το παρατηρώ κυρίως σε ανηφόρες ακόμη εκεί 2-3 χιλιαδες στροφες οπότε πολυ πιθανον αυτο που λες. Αν ξερεις/ξερει καποιος κανα καλο συνεργειο εδω θεσσ να πει

Lovato δε έχει επάνω εάν θυμάμαι σωστά ;  Μπες στη επίσημη σελίδα τους και βρες συνεργάτη τους . Ειδικά εάν δε το έχει δεις ακόμη ο εγκαταστατης θα το βγάλει στο δρόμο θα σου αλλάξει φίλτρα και θα δει και τη κατάσταση μειωτηρα /μπεκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Lovato δε έχει επάνω εάν θυμάμαι σωστά ;  Μπες στη επίσημη σελίδα τους και βρες συνεργάτη τους . Ειδικά εάν δε το έχει δεις ακόμη ο εγκαταστατης θα το βγάλει στο δρόμο θα σου αλλάξει φίλτρα και θα δει και τη κατάσταση μειωτηρα /μπεκ 

Σε ευχαριστώ φίλε για τις χρήσιμες συμβουλές σου. Θα το κοιτάξω ναι. Service ακομη δεν το εχω παει η αληθεια ειναι απο αφελεια οχι για το οικονομικο. Ειχες πει κατι για λιπανση με βενζινη ή ηλεκτρονικη λαδιερα κλπ. Αυτα όλοι οι αεριτζήδες τα κανουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TheHunter122 είπε

Σε ευχαριστώ φίλε για τις χρήσιμες συμβουλές σου. Θα το κοιτάξω ναι. Service ακομη δεν το εχω παει η αληθεια ειναι απο αφελεια οχι για το οικονομικο. Ειχες πει κατι για λιπανση με βενζινη ή ηλεκτρονικη λαδιερα κλπ. Αυτα όλοι οι αεριτζήδες τα κανουν;

Ναι , ρώτησε τον τι προτείνει για το μοτέρ του . Εγώ έχω λίπανση με βενζίνη στα φορτία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...