Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, V.I.Smirnov said:

Ο μηχανικός που δουλεύει σε σχολείο, εργάζεται το 1/3 από εσένα.
Υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους το πιο σημαντικό δεν είναι τα χρήματα (εφόσον βιοποριστικά ανταπεξέρχονται) αλλά ο προσωπικός χρόνος και η έλλειψη άγχους και ψυχολογικής πίεσης.
Δεν ενδιαφέρονται όλοι πρωταρχικά να βγάλουν πολλά λεφτά όπως νομίζετε, ούτε διαβάζουν από αγγαρεία όπως εσύ.
Πιο πολύ τους ενδιαφέρει να περνούν χρόνο στο σπίτι τους, με την οικογένειά τους, και να έχουν ξένοιαστο ελεύθερο χρόνο.
Ξέρω άνθρωπο που ενώ μπορούσε να εξελιχθεί βαθμολογικά και μισθολογικά (είχε msc & phd), αρνιόταν επειδή ήθελε να γυρίζει σπίτι του νωρίς και να δίνει τον χρόνο του στη γυναίκα και στο παιδί του και να κάνει τα χόμπυ του, όχι να περνάει 8ωρα και 10άωρα στη δουλειά του. Ο προσωπικός και οικογενειακός χρόνος για μερικούς ανθρώπους ΔΕΝ πληρώνεται με λεφτά.
Σας φαίνεται παράδοξο διότι είναι έξω από τη νοοτροπία σας να κυνηγάτε επαγγελματική ανέλιξη και λεφτά.
Όμως κάποιοι έχουν άλλες αξίες που ΔΕΝ είναι χρηματικές - κι αυτοί συνήθως ζουν και καλύτερα διότι η ψυχολογική ισορροπία τους εξαρτάται από πιο ουσιαστικά πράγματα...

-

Ειδικά όσοι έχουν τραβήξει γαλέρα στο IT και έχουν περάσει από όλες τις θέσεις από help desk μέχρι senior και όπου πάει το αναφέρουν πολύ αυτό, το burn out είναι πάρα πολύ συχνό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/3/2024 στις 6:17 ΜΜ, V.I.Smirnov είπε

Ο καθένας το γυρνάει στο coding και ασχολείται να κάνει κοινοτοπίες.
html, css, JavaScript, React , java, python, docker  και άλλα τέτοια τα ασχολείται η σάρα κι η μάρα.

Η επιλογή κάποιου μηχανικού  (πολιτικού, μηχανολόγου ή άλλη παρόμοια ειδικότητα) να κάνει τον προγραμματιστή σε τέτοια πράγματα είναι (κατ' εμένα) εντελώς λανθασμένη. Άλλα αντικείμενα θα του ανοίξουν τον δρόμο ως προγραμματιστή αλλά προφανώς δεν έχει το κουράγιο να τα ασχοληθεί...

-

Ποια είναι αυτά τα αντικείμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2024 στις 3:11 ΜΜ, Gimiboy είπε

Είμαι φοιτητής πληροφορικής στο 3 έτος και αυτό τον καιρό άρχισα λίγο να ρίχνω μια ματιά σε site με αγγέλλεις εργασίας και με έκανε μεγάλη εντύπωση ότι οι αγγελίες πληροφορικής όλων των ειδικοτήτων είναι αισθητά μειωμένες! (δεν δικαιολογούν καθόλου το χαρακτηρισμό "επάγγελμα του μέλλοντος") Ακόμα και οι αγγελίες για προγραμματιστές έχουν πέσει κατά πολύ. Τώρα όταν θα πάρω το πτυχίο μου δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση, αλλά τώρα παρατηρώ ότι θα δυσκολευτώ πολύ να βρω δουλεία στην πληροφορική (δεν μιλάω με συγκεκριμένη ειδικότητα γιατί πιστεύω ότι είναι πολυτέλεια στην Ελλάδα να λες ότι ψάχνω δουλειά μόνο ως AI developer) εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;

Δεν υπήρχαν ποτέ θέσεις όπως τις παρουσιάζουν τα ΜΜΕ και κάποιες εταιρείες που δηλώνουν με αγανάκτηση πως δεν βρίσκουν το προσωπικό που θέλουν. Οι περισσότερες εταιρείες θέλουν άτομα με προυπηρεσία, συνήθως σε συγκεκριμένο αντικείμενο, ενώ έχουν την απαίτηση να τον πληρώνουν σαν νεοεισερχόμενο.
Γενικά η Ελλάδα έχει υπερπαραγωγή πτυχιούχων, δεν υπάρχουν οι εταιρείες και οι θέσεις που μπορούν να απορροφήσουν εξειδικευμένο προσωπικό στον ρυθμό που παράγεται, αν αύριο κλείναμε όλα τα πανεπιστήμια και δεν έβγαινε ξανά πτυχιούχος θα πέρναγε minimum καμια 20ετία πριν παρατηρηθούν σοβαρές ελλείψεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να θίξω κάτι που αναφέρθηκε σαν "Ε.Δ στην πληροφορική". Προφανώς χρειάζεται επιμελητήριο αλλά όχι με νοοτροπία ΤΕΕ. Ενα παράδειγμα που μου ρχεται στο νου είναι το Βρετανικό BCS. Από τη μια όμως, η αγορά εργασίας της Ελλάδας είναι ρηχή, απο την άλλη είναι τόσοι πολλοί οι απατεώνες που κυκλοφορούν, που δεν "θα τους κρίνει η αγορά", όπως ισχυρίζονται κάποιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, archer100 είπε

Δε χρειαζεται καμια συντεχνια στην Πληροφορικη, γιατι ευτυχως ειναι ενα επαγγελμα που παντοτε θα ειναι λιγοι οι καλοι, λογω της αυξημενης δυσκολιας και του γεγονοτος οτι ειναι επαγγελμα κατα 95% ανδρικο, οποτε ο ανταγωνισμος μειωνεται αυτοματα στο μισο, αφου οι γυναικες μενουν εκτος κυριως επειδη δεν τις ενδιαφερει να ασχολουνται με κωδικα, κλπ

Προσωπικα εχω πολυ υψηλη ταριφα στις ονλαιν πλατφορμες και παροτι υπαρχουν πολλοι Ινδοι και απο αλλες φτωχες χωρες που προσπαθουν να παρουν δουλειες με εξωφρενικα φθηνοτερες τιμες, εγω δεν ξεμενω ποτε απο δουλεια, αντιθετα διωχνω διαρκως πελατες γιατι δεν προλαβαινω. Υπαρχουν δουλειες με 50 και 100 αιτησεις και συχνα ειμαι ο μονος συνεντευξιαζομενος και αυτος που παιρνει τη δουλεια. Αυτο δειχνει πως πολλοι πελατες δεν ενδιαφερονται για φθηνη δουλεια, αλλα πρωτιστως για καλο αποτελεσμα. Και αυτο ισχυει κυριως για Αμερικη, οπου η αγορα δουλευει εντελως διαφορετικα.

Σχετικα με συντεχνιες κλπ ειμαι καθετα εναντιος. Καποτε δουλευα Ελλαδα σε χωρο οπου ολα ητανε προκαθορισμενα με συλλογικες συμβασεις κλπ και παροτι ημουνα στους τοπ υπαλληλους, ειχα τις χαμηλοτερες απολαβες, μιας και με καβαλουσαν ατομα με πολυετιες, βαθμους, θεσεις ευθυνης, κλπ οι περισσοτεροι φυτευτοι και βυσματα που δουλευαν το 1/5 απο μενα. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ τετοιες καταστασεις. Οποιος θελει, ας βγει στο στιβο να αναμετρηθουμε στα ισα και δε χρειαζομαστε καμια συντεχνια και καμια συλλογικη συμβαση. 

Ευτυχως ηρθε η επελαση του ρεμοτε και απαλλαχτηκα πληρως απο οτιδηποτε εχει σχεση με την αρρωστημενη αγορα εργασιας της Ελλαδας. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ. ΠΟΤΕ

 

19 ώρες πριν, kostakis81 είπε

συμφωνοι 

συμφωνοι. δεν διαφωνω απλα δεν το θελω εγω γιατι . στην ζωη υπαρχουν και οι μετριοι ... οο προγραμματιστης μετα τα 40 τι? οι γυναικεσ παιζουν παντου τωρα σε σχεση με παλια ... . ενταξη δουλευεισ για εξω .. μην σε δω να θελεισ στα 65 σου να παρεισ συνταξη απο το εδω μαγαζι ? ασφαλειες εχεισ ιδιωτικεσ φανταζομε ? ... υπαρχει και κοσμος που θελει ηρεμια και δημοσιο κατασταση δεν ειναι ολοι top performers ... και η δημοκρατια ειναι οτι θελουν οι πολλοι ...

 

η πληροφορικη δεν ειναι ο κωδικας μονο .. και οι προγραμματιστες ειναι πληθωριστικοσ κλαδος να ξερεις ... ο προγραμματιστησ ειναι ο ανειδηκευτοσ εργατησ του 21 αιωνα ... ασε που σε παει κοντρα kai to gpt

ασ υπαρχει ενασ συλογοσ να αποκλειει ους ασχετους οπωσ κανει ο δηκιγορικος συλογος παραδειγμα .. δινεισ εξετασεισ δικεσ του και εαν περασεισ τοτε μπορεισ να δουλεψεις ... κατιαυτοι το κανουν και δεν ανοιγει μυτη και εμεισ βγαζουμε τα ματακια μασ μονοι μας ? 

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι ο προγραμματισμός (και πολλοί τομείς της πηροφορικής) είναι λίγο χρονοβόροι, αλλά εύκολοι. Οότε ο ανταγωνισμός είναι δεδομένος, και αν δεν ενημερώνεσαι και δεν μάθεις να "πουλάς" τον εαυτό σου, δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα.

@kostakis81 επειδή αναφερεις 25 χρόνια προυπηρεσίας, θα σου αναφέρω και την δική μου εμπειρία: στο 2000, με πτυχείο θετικών επιστημών, αποφάσισα να κάνω διδακτορικό στην πληροφορική. Και βρίσκω μια προκύρηξη 2 θέσεων για υποψήφιους διδάκτορες με μια μικρή υποτροφία, μέσω γραπτών εξετάσεων με ανοικτά βιβλία. Μη έχωντας σπουδάσει πληροφορική, το γεγονός του ανοικτού βιβλίου μου ενίσχυσε την αυτοπεποίθηση, ότι αν  δεν θυμάμαι κάτι, θα μπορώ ν ανατρέξω σε βιβλίο.

Πήγα στον παπασωτηρίου, και αγόρασα 2 βιβλία (με κριτήριο τον τίτλο) για κάθε μάθημα εξέτασης. Σε 15 μέρες είχα διαβασει το μεγαλύτερο μέρος.

Την ημέρα της εξέτασης είμασταν 24 υποψήφιοι. Κέρδισα την μία θέση. Μετά που ξεκίνησα, έμθα ανεπισήμως ότι ήμουν ο μοναδικός με άσχετο πτυχίο, και είχα γράψει πολύ καλά σε όλα τα μαθήματα, με εξαίρεση τις βάσεις δεδομένων, που απλά έποιασα την βάση (6/10).

Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο που ξεπέρασα 22 αποιφήτους πληροφορικής σε εξετάσεις της ειδικοτητά τους, χωρίς να έχω λάβει σχετική εκπαίδευση. Μου φαίνεται απλό σαν αντικείμενο.

Ταυτόχρονα όμως είναι ένας εξαιρετικά δυναμικός τομέας, και πραγματικά θεωρώ ότι είναι ένας τομέας που αν τον γνωρίζεις (εγώ το λέω να ξέρεις "προγραμματισμό") δεν θα μείνεις άνεργος ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πω και εγώ την δική μου άποψη.

Τελείωσα σχολή, στρατό και πλέον δουλεύω 2,5 χρόνια ως C++ Software engineer. Βέβαια τον άλλο μήνα αλλάζω δουλεία και πάω προς java, αν και αυτό δεν έχει πολύ σημασία.  

Το 2021 που έψαχνα δουλεία βρήκα αρκετά γρήγορα και υπήρχαν αρκετές αγγελίες στην αγορά είτε για υβριδικές θέσεις είτε για 100% remote.

Ξεκίνησα να ψάχνω 100% remote δουλεία από τον Σεπτέμβρη και ήτανε πάρα πολύ δύσκολο λόγο τον εξαιρετικά δύσκολων συνεντεύξεων αλλά και της κατάργησης του remote. Κατά την δική μου άποψη οι τεχνικές συνεντεύξεις έγιναν τόσο δύσκολες λόγο της υπερβολικής σαβούρας που προλάβανε κατά τον COVID και τώρα δεν ξέρουν τις να τους κάνουν. Φίλος απολύθηκε πριν λίγο καιρό και είχε γίνει πρόσληψη κατά τον COVID, 2 χρόνια έβγαλε 3-4 tickets.

Ο κύριος λόγο που αλλάζω δουλεία είναι ότι μου φέρανε 2 developers εκτός του C++ και Linux τομέα και οι τύποι δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Μιλάμε για βασικές βασικές έννοιες όπως $PATH, gcc, ssh  σε development server, cross compilation, κτλπ. Μου λέει κατέβασα το τάδε executable άλλα δεν το βρίσκει από άλλο path και του λέω το έβαλες στο path και δεν ήξερε καν τι είναι αυτό. Ζορίζονται ακόμα να ανοίξουν και Merge/Pull request. Όποτε όλη η δουλεία περνούσε από εμένα. Δεν θα κουράσω άλλο φανταστείτε λοιπόν τι γινότανε σε επίπεδο κώδικα και C++.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι η έλλειψη καλών και ποιοτικών developers. Εδώ είναι ένα ωραίο σχετικό βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=4mbb3LFQkT0.

Και ναι υπάρχει κορεσμός στην αγορά και βαρέθηκαν μάλλον να κάνουν hire τον κάθε άσχετο που έχει βγάλει ένα bootcamp η ένα udemy course.

 

Επεξ/σία από kostakis_gr
Συντακτικό
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, kostakis_gr said:

Και ναι υπάρχει κορεσμός στην αγορά και βαρέθηκαν μάλλον να κάνουν hire τον κάθε άσχετο που έχει βγάλει ένα bootcamp η ένα udemy course.

Όταν στις περισσότερες εταιρείες τη συνέντευξη την κάνουν middle managers που είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο, μπας και φανούν επιτέλους σε κάτι χρήσιμοι, λογικό είναι να συμβαίνει αυτό. Ένας senior developer κυριολεκτικά με 5 εύστοχες ερωτήσεις μπορεί να καταλάβει το επίπεδο του κάθε ενδιαφερόμενου. Βέβαια σε αρκετές εταιρείες ακόμα και οι "senior" δεν ξέρουν που παν' τα τέσσερα, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kaliakman είπε

Θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο. Υπάρχουν θέσεις graduate στην Αθήνα με 1.5κ+

 

Στα του θέματος τα έχουμε ξανασυζητήσει τόσες πολλές φορές και έχει πλάκα επειδή απαντάνε πάντα τα ίδια άτομα και είναι λες και ζω ένα συνεχόμενο deja vu. Μόνο ο defacer λείπει (τι να κάνει αυτή η ψυχή..)

Κάδε 2 εβδομάδες ξεπηδάει ένα τέτοιο νήμα και αρχίζει η συζήτηση από την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tasos said:

Θέλω να θίξω κάτι που αναφέρθηκε σαν "Ε.Δ στην πληροφορική". Προφανώς χρειάζεται επιμελητήριο αλλά όχι με νοοτροπία ΤΕΕ. Ενα παράδειγμα που μου ρχεται στο νου είναι το Βρετανικό BCS. Από τη μια όμως, η αγορά εργασίας της Ελλάδας είναι ρηχή, απο την άλλη είναι τόσοι πολλοί οι απατεώνες που κυκλοφορούν, που δεν "θα τους κρίνει η αγορά", όπως ισχυρίζονται κάποιοι

Μια σημείωση το chartership δεν ειναι Ε.Δ. είναι τίτλος επαγγελματικής πιστοποίησης ουσιαστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, bilya είπε

Μια σημείωση το chartership δεν ειναι Ε.Δ. είναι τίτλος επαγγελματικής πιστοποίησης ουσιαστικά

Πολύ σωστά και είναι αυτό που χρειάζεται η πληροφορική στην Ελλάδα, μιας και ενα επιμελητήριο αυτής της μορφής δεν αξιολογεί (μόνο) τίτλους σπουδών, αλλά έργα και εμπειρία και διεξάγει εξετάσεις με ύλη εφαρμοσμένα αντικείμενα. Και επίσης δεν αποκλείει μη κατόχους πτυχίων ΑΕΙ φυσικά.

https://www.bcs.org/membership-and-registrations/get-registered/chartered-it-professional/

Ο τίτλος επαγγελματικής πιστοποίησης CITP όμως, αποκτά εμπράκτως νόημα Ε.Δ, όταν ζητείται σαν απαραίτητο προσόν σε θέσεις εργασίας.

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικά δικαιώματα έχουν ακόμα και οι κομμώτριες (που κάνουν χρυσές δουλειές ως αυτοαπασχολούμενοι). Το κράτος σου απαγορεύει να κόψεις μαλλί χωρίς πιστοποίηση.

Τώρα αν οι πληροφορικάριοι έχουν τόση εμπιστοσύνη στις ικανότητες τους, στην διαπραγματευτική τους δύναμη απέναντι στις πολυεθνικές, ότι οι προτεραιότητες τους θα μείνουν ίδιες όλη τους τη ζωή και θα κάθονται να μαθαίνουν και να ξεμαθαίνουν frameworks (γνώσεις χαμηλής αξίας) για να μην τους αντικαταστήσουν στα 40 από έναν νεότερο απόφοιτο ή αυτοδίδακτο του youtube από ινδούς, και μάλιστα για έναν μισθό που δεν πρόκειται ποτέ να προσεγγίσει εισοδήματα από αναγνωρισμένες σχολές όπως ιατρικής, νομικής, πολυτεχνείων γιατί πολύ απλά αυτά τα επαγγέλματα περιορίζουν την προσφορά μέσα από δύσκολες εξετάσεις που οι περισσότεροι δεν μπορούν να περάσουν, αυτό είναι δικό τους θέμα. Προσωπικά πιστεύω οι περισσότερες θέσεις εργασίας "πληροφορικής" στην Ελλάδα (ανάπτυξη web apps), θα μειωθούν αισθητά τα επόμενα χρόνια με το AI.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 1:50 ΠΜ, George_pzg21 είπε

Δυστυχώς στην Ελλάδα αν θες να έχεις μια ΤΙΜΙΑ ζωή και χωρίς άγχος τα σώματα ασφαλείας και οι στρατιωτικές σχολές είναι μονόδρομος ΑΛΛΑ δεν είναι για όλους

Ναι, 900- με 1200 ευρω το μηνα, 12 μισθοι, σκατοδουλεια επικινδυνη και συνεχεια μεταθεσεις.

Οχι ευχαριστω.

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, rain-man είπε

Επαγγελματικά δικαιώματα έχουν ακόμα και οι κομμώτριες (που κάνουν χρυσές δουλειές ως αυτοαπασχολούμενοι). Το κράτος σου απαγορεύει να κόψεις μαλλί χωρίς πιστοποίηση.

Τώρα αν οι πληροφορικάριοι έχουν τόση εμπιστοσύνη στις ικανότητες τους, στην διαπραγματευτική τους δύναμη απέναντι στις πολυεθνικές, ότι οι προτεραιότητες τους θα μείνουν ίδιες όλη τους τη ζωή και θα κάθονται να μαθαίνουν και να ξεμαθαίνουν frameworks (γνώσεις χαμηλής αξίας) για να μην τους αντικαταστήσουν στα 40 από έναν νεότερο απόφοιτο ή αυτοδίδακτο του youtube από ινδούς, και μάλιστα για έναν μισθό που δεν πρόκειται ποτέ να προσεγγίσει εισοδήματα από αναγνωρισμένες σχολές όπως ιατρικής, νομικής, πολυτεχνείων γιατί πολύ απλά αυτά τα επαγγέλματα περιορίζουν την προσφορά μέσα από δύσκολες εξετάσεις που οι περισσότεροι δεν μπορούν να περάσουν, αυτό είναι δικό τους θέμα. Προσωπικά πιστεύω οι περισσότερες θέσεις εργασίας "πληροφορικής" στην Ελλάδα (ανάπτυξη web apps), θα μειωθούν αισθητά τα επόμενα χρόνια με το AI.

πες τα ρε φιλε γιατι εδω μεσα εχω τρελαθει να μην καταλαβαινουν το αυτονοητο ... ενας συλογος που θα προστατευε τα δικαιωματα των πληροφορικΑΡΙΩΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ολων ... ολοι οι υπολοιποι κανουν τα κουμαντα τους και εμεισ το παιζουμε ρομαντικοι .. ε θα την φαμε καποια στιγμη οπως την φαγαμε τοτε με τους καθηγητες στα λυκεια - συλογος μαθηματηκων vs χωρισ συλλογο πληροφορικαριοι 1-0... και ερχοντε τα γκολ σαν βροχη .... αν δεν σοβαρευτουμε να διακδηκισουμε τα συμφερωντα μας γιατη ολοι οι αλλοι τα διεκδικουν και οπωσ φανηκε μπαινουν και στα χωραφια μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

σκατοδουλεια επικινδυνη και συνεχεια μεταθεσεις.

Όταν αυτές οι σχολές έχουν 16.000+ και κάθε χρόνο γίνεται σφαγη γι αυτές μάλλον δεν είναι τόσο σκατοδουλειά...

 

Μπορεί να είναι λίγα τα λεφτά αλλά ξέρω πολλούς στη πληροφορική και τα οικονομικά να παίρνουν 900 ευρώ και να είναι από το πρωι μέχρι το βράδυ στο τρέξιμο-απο εδώ απο εκεί + τρελό άγχος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είμαι ψιλοσίγουρος ότι η συζήτηση αυτή έχει ξαναγίνει, αλλά για πείτε τι αρμοδιότητες θα έχει ένας τέτοιος σύλλογος. Φαντάζομαι θα υπάρχει και κάποια συνδρομή για να είναι κάποιος εγγεγραμμένος. Γιατί να πάω να γραφτώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...