Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, George_pzg21 είπε

Είναι λίγα τα λεφτά αλλά ζεις τίμια δεν πεινάς ότι έχεις τεράστιο κύρος οντας κάτι στα σώματα ασφαλείας

Τώρα στον ιδιωτικό τομέα όσο πάνε τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα και στους hot τομείς η ζήτηση υπάρχει αλλά για εξειδικευμένα στελέχη...Εξάλλου βλέπω αρκετούς απόφοιτους πληροφορικής που δεν βρίσκουν δουλειά στον τομέα τους...και όσοι βρίσκουν 800 ευρώ ξεκινάνε και μαξ να φτάσουν τα 1700 στα 35+

Οι "παλιοί", 40+ παίρνουν ακόμα καλούς μισθούς (2k και βάλε, συν bonus)...πιο εξειδικευμένες θέσεις μπορεί να δίνουν παραπάνω, αλλά παίζει να μπείς σε pigeonhole μετά! Αυτοί οι μιθοί νομίζω ότι δεν θα παίξουν ποτέ για όσους έπιασαν δουλειά μετά την κρίση με αρχικό μισθό 800. Οι σημερινοί σαραντάρηδες-πενηντάρηδες είχαν ξεκινήσει με αρχικό μισθό 1κ+, και δεν είχαν μεγάλες απώλειες στην κρίση...

 

Μην ξεχνάς ότι το 2023 οι αιτήσεις για στρατιωτικές σχολές έσπασαν κάθε ρεκόρ και γίνεται ο κακός χαμός...

Αν ήταν τόσο χάλια δεν θα γινόταν χαμός...+  

Τόσο χάλια είναι. Οι βάσεις εχουν καταποντιστεί, η ΣΜΥ δε μπορεί να γεμίσει ούτε τις θέσεις που προκυρήττει, οι παραιτήσεις πέφτουν βροχή γιατί τα λεφτά είναι ψίχουλα. Μη κοιτάς τις αιτήσεις για ΕΠΟΠ, εκεί γίνεται χαμός γιατί είναι άτομα κυρίως χωρίς προσόντα που προσπαθούν να χωθούν στο Δημόσιο. 

Τα 1,700 του ιδιωτικού τομέα (~σχεδόν 2,000 με 12μηνο μισθό) στα 35+ στις ΕΔ θα τα φτάσει κάποιος στα 50 του, κι αφού έχει κάνει τουρ όλη την ελληνική επαρχία. Επίσης όποιος έχει καλό βιογραφικό δε θα κάτσει να περιμένει τις αυξήσεις του ίδιου εργοδότη, θα έχει προτάσεις να πάει αλλού και να πληρώνεται με τις σημερινές ταρίφες, όχι με αυτές του 2015.

Για σημερινούς αποφοίτους, εταιρίες και στην Ελλάδα (συμβουλευτικές π.χ.) προσλαμβάνουν κόσμο σε θέσεις πληροφορικής αρκεί να έχουν δύο χέρια και ένα κεφάλι. Τώρα αν κάποιος περιμένει οτι θα βγάλει μια σχολη πληροφορικής και θα τσιμπήσει πρώτο μισθό 1,500 ευρώ και θα είναι και χαλαρός, τότε σίγουρα τον περιμένει δυσάρεστη έκπληξη. 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 470
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

όποιος έχει καλό βιογραφικό δε θα κάτσει να περιμένει τις αυξήσεις του ίδιου εργοδότη, θα έχει προτάσεις να πάει αλλού και να πληρώνεται με τις σημερινές ταρίφες, όχι με αυτές του 2015.

Στο μεταξύ τι θα πει καλο βιογραφικό; Εμπειρία; Δεν έχω δει πολλές εταιρίες ακόμα και πληροφορικής να δίνουν ευκαιρίες στα νεα παιδιά που είναι νεα στο κλάδο για να μπουν στο επάγγελμα-συνήθως ζητάνε προυπηρεσία όσα καλά projectακια να έχει ο άλλος ακόμα και για entry level θέσεις...

Και μην πιάσουμε τη συζήτηση για μεταπτυχιακά κλπ Έχει καταντήσει ανέκδοτο...

 

Οπότε δεν ξέρω τι θα πει καλό βιογραφικό...με τέτοιους όρους αγοράς εργασίας...

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

θα έχει προτάσεις να πάει αλλού

Αυτές τις προτάσεις τις έχουν συνήθως αυτοί που σου είπα οι 40+ που μπήκαν στην αγορά εργασίας πριν τη κρίση + κάποιους που χώθηκαν εκεί στην αρχή...

Οι πλειονότητα των ατόμων που μπήκαν από το 2013-2018 μεροδούλι μεροφάι είναι και δεν συμαζεύεται...

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

οι παραιτήσεις πέφτουν βροχή

Ναι έχω δυο φίλους μου που παράτησαν την Ευελπίδων και τώρα κλαίνε με μαυρο δάκρυ γιατί η πληροφορική του ενός και το Πολυτεχνείο του άλλου (Πολ.Μηχανικός) είναι σκέτη απελπισία-δεν βρίσκουν εύκολα δουλειά παρά τα μεταπτυχιακά-τις πιστοποιήσεις & τα projectακια γιατί ζητάνε εμπειρία...Συνεπώς το να παρατήσεις μια σχολή που σου παρέχει μια ΣΙΓΟΥΡΗ επαγγελματική αποκατάσταση για να πας στον Ιδ.Τομέα που θα παίρνεις τα ίδια ή μπορεί και λιγότερα και θα τρέμεις από το άγχος  είναι για μένα χαζομάρα...

 

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οι βάσεις εχουν καταποντιστεί

Εγώ βλέπω πάντως ότι για Αστυνομία-Λιμενικό και Πυροσβεστική και φυσικά για ΣΑΣΣ γίνεται ο κακός χαμός από υποψηφίους και οι βάσεις παραμένουν υψηλές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι να πρωτο-σχολιασω... Η δεν έχετε ιδέα από ελληνική αγορά ή τα λέτε επίτηδες επειδή είστε εργοδότης που ψάχνει απόφοιτο με 800€. 

Αρχικα όλες, μα όλες οι μεγάλες εταιρείες (Accenture, sword, intralot, net company, epsilon net, kaizen, opap κλπ κλπ κλπ) βγάζουν κάθε τρεις και λίγο entry θέσεις. Ο μισθός μαζί με τα tickets, βγαίνουν λίγο παραπάνω από 1000€ καθαρά (ανάλογα τι θα διαπραγματευτείς και πόσο καλός είσαι). 

Το ότι έχεις πτυχίο δεν απασχολεί καθόλου μα καθόλου την εκάστοτε εταιρία. Ότι πιάσεις στο technical. Αν δεν ξέρεις, και 15 πτυχία να έχεις , δουλειά δεν θα βρεις σε αυτόν τον τομέα.

Τώρα, εάν ξέρετε άτομα που έχουν βγει από τη σχολή, είναι καλοί και δεν μπορούν να βρουν δουλειά, προωθήστε μου τα βιογραφικά τους, να δεις τι ωραία που θα τους βρω εγώ.(Δεν είμαι recruiter, ούτε έχω κάποια σχέση με κανένα agency, software engineer είμαι)

  • Like 18
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, filip123go είπε

Δεν ξέρω τι να πρωτο-σχολιασω... Η δεν έχετε ιδέα από ελληνική αγορά ή τα λέτε επίτηδες επειδή είστε εργοδότης που ψάχνει απόφοιτο με 800€. 

Αρχικα όλες, μα όλες οι μεγάλες εταιρείες (Accenture, sword, intralot, net company, epsilon net, kaizen, opap κλπ κλπ κλπ) βγάζουν κάθε τρεις και λίγο entry θέσεις. Ο μισθός μαζί με τα tickets, βγαίνουν λίγο παραπάνω από 1000€ καθαρά (ανάλογα τι θα διαπραγματευτείς και πόσο καλός είσαι). 

Το ότι έχεις πτυχίο δεν απασχολεί καθόλου μα καθόλου την εκάστοτε εταιρία. Ότι πιάσεις στο technical. Αν δεν ξέρεις, και 15 πτυχία να έχεις , δουλειά δεν θα βρεις σε αυτόν τον τομέα.

Τώρα, εάν ξέρετε άτομα που έχουν βγει από τη σχολή, είναι καλοί και δεν μπορούν να βρουν δουλειά, προωθήστε μου τα βιογραφικά τους, να δεις τι ωραία που θα τους βρω εγώ.(Δεν είμαι recruiter, ούτε έχω κάποια σχέση με κανένα agency, software engineer είμαι)

Πριν 5 χρόνια μετακόμισα για πρακτική σε εταιρεία του εξωτερικού. Συνολικά πρέπει να είμασταν γύρω στους 10 υποψήφιους. Πέρασα 2 σύντομες συνεντεύξεις, ένα 24ωρο take home project και τέλος.

Σήμερα βλέπω στην ίδια εταιρεία, για την ίδια θέση, να έχουν κάνει αίτηση 200+ υποψήφιοι. Θα έπαιρναν εμένα αν εκανα αίτηση τώρα; πιθανόν όχι.

Τότε δεν είχε πάει και η κουτσή μαρία σε bootcamps ή "μάθημα" του UPenn στο udemy.

Επίσης βλέπω νέα παιδιά να δηλώνουν πληροφορική επειδή τους είπαν πως έχει χρήματα, άκουσαν 2-3 buzzwords με macbook pro στο χέρι. Τέτοια φαινόμενα είχαμε δει μόνο σε νομική και ιατρική και βλέπουμε ήδη πόσο κορεσμένα επαγγέλματα είναι. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, George_pzg21 said:

 

Έχω 3 φίλους+γνωστούς που ναι αστυνομικοί + έναν φίλο στρατό. Ολοι κοιτανε πως θα φύγουν.

Αν δεν εχεις mentality φυλακισμένου οπού μετράς μερες για την σύνταξη δεν μπορείς να κάτσεις σε τέτοια επαγγέλματα. Οι 2 απο τους 4 κάνουν δεύτερη δουλεία για να τα βγάζουν περα/ να ναι πιο ανετα. 

αυτά περι κυρους κτλπ μονο αν εισαι 18 τα πιστεύεις.

Μερικοί δεν φαντάζεστε τι βύσμα παίζει σε στρατό/αστυνομία απο μόνιμους. 

 

  • Like 7
  • Thanks 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, listerstorm said:

Πριν 5 χρόνια μετακόμισα για πρακτική σε εταιρεία του εξωτερικού. Συνολικά πρέπει να είμασταν γύρω στους 10 υποψήφιους. Πέρασα 2 σύντομες συνεντεύξεις, ένα 24ωρο take home project και τέλος.

Σήμερα βλέπω στην ίδια εταιρεία, για την ίδια θέση, να έχουν κάνει αίτηση 200+ υποψήφιοι. Θα έπαιρναν εμένα αν εκανα αίτηση τώρα; πιθανόν όχι.

Τότε δεν είχε πάει και η κουτσή μαρία σε bootcamps ή "μάθημα" του UPenn στο udemy.

Επίσης βλέπω νέα παιδιά να δηλώνουν πληροφορική επειδή τους είπαν πως έχει χρήματα, άκουσαν 2-3 buzzwords με macbook pro στο χέρι. Τέτοια φαινόμενα είχαμε δει μόνο σε νομική και ιατρική και βλέπουμε ήδη πόσο κορεσμένα επαγγέλματα είναι. 

Το λέω πιο πάνω. Το να έχεις κάνει ένα 6μηνο boot camp δεν σε κάνει μηχανικό. Και σε αντίθεση με τα υπόλοιπα επαγγέλματα, ένας senior 5 ερωτήσεις να κάνει σε έναν junior, μπορεί να καταλάβει το επίπεδο του. Δεν γίνεται να προσποιηθείς ότι ξέρεις πράγματα.!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, filip123go είπε

Το ότι έχεις πτυχίο δεν απασχολεί καθόλου μα καθόλου την εκάστοτε εταιρία. Ότι πιάσεις στο technical. Αν δεν ξέρεις, και 15 πτυχία να έχεις , δουλειά δεν θα βρεις σε αυτόν τον τομέα.

Σε άλλο τοπικ "μου την έπεσαν" 3 άτομα oταν έγραψα οτι οι καλοί βαθμοί, το πτυχίο κτλ, αφορουν παρωχημένους εργοδότες που ουσιαστικά δεν έχουν σκοπό να πληρωσουν. Εργοδότης που ξέρει τι ζητάει και τι θέλει, δε θα ασχοληθει καν αν εισαι απο ΙΕΚ, αν εισαι απο ΑΕΙ κτλ.  Me 4-5 ερωτήσεις ενας σωστος μανατζερ, καταλαβαινει αν κανεις για τη δουλειά ή οχι.

Εκτός αν έχεις βγάλει κανα harvard οποτε θα απορρήσει με το τι κάνεις στην Ελλάδα :P 

  • Like 12
  • Thanks 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Σε άλλο τοπικ "μου την έπεσαν" 3 άτομα oταν έγραψα οτι οι καλοί βαθμοί, το πτυχίο κτλ, αφορουν παρωχημένους εργοδότες που ουσιαστικά δεν έχουν σκοπό να πληρωσουν. Εργοδότης που ξέρει τι ζητάει και τι θέλει, δε θα ασχοληθει καν αν εισαι απο ΙΕΚ, αν εισαι απο ΑΕΙ κτλ.  Me 4-5 ερωτήσεις ενας σωστος μανατζερ, καταλαβαινει αν κανεις για τη δουλειά ή οχι.

Εκτός αν έχεις βγάλει κανα harvard οποτε θα απορρήσει με το τι κάνεις στην Ελλάδα :P 

Δικαίως σου την έπεσαν διότι αυτό που λες στη γενική περίπτωση είναι μπαρούφα.
Οι αξιόλογες εταιρείες θέτουν ελάχιστα γραμματικά προαπαιτούμενα, τα οποία αν δεν πληρείς είσαι αμέσως αποκλεισμένος.
Μόνον αφού τα έχεις αυτά εξετάζονται τα υπόλοιπα.
Π.χ., (στην τύχη μιλώντας) τo παράρτημα της ANSYS στην ελλάδα. Έχει και τώρα ένα σωρό θέσεις για προγραμματιστές, μπείτε να δείτε. 
Ένας επίδοξος που δεν είναι τουλάχιστον απόφοιτος πολυτεχνείου δεν περνάει ούτε απ έξω, ότι και να λέει ότι ξέρει.
Χώρια που αν δεν έχει τα πτυχία είναι αδύνατον να γνωρίζει αυτά που απαιτούνται για τέτοιες θέσεις. Διότι αν μπορούσε να τα μάθει μόνος του, απλώς θα είχε πάρει και τις περγαμηνές....

-

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην εταιρεία που βρίσκομαι (μια από τις μεγάλες της πληροφορικής για την Ελλάδα) πλέον παίρνουν κόσμο προτού τελειώσουν καν τη σχολή τους.

Δε γνωρίζω βέβαια κατά πόσο αυτό αφορά βυσματωμένους, γιατί οι περισσότεροι είναι μεγάλα ταγάρια...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Δικαίως σου την έπεσαν διότι αυτό που λες στη γενική περίπτωση είναι μπαρούφα.
Οι αξιόλογες εταιρείες θέτουν ελάχιστα γραμματικά προαπαιτούμενα, τα οποία αν δεν πληρείς είσαι αμέσως αποκλεισμένος.
Μόνον αφού τα έχεις αυτά εξετάζονται τα υπόλοιπα.
Π.χ., (στην τύχη μιλώντας) τo παράρτημα της ANSYS στην ελλάδα. Έχει και τώρα ένα σωρό θέσεις για προγραμματιστές, μπείτε να δείτε. 
Ένας επίδοξος που δεν είναι τουλάχιστον απόφοιτος πολυτεχνείου δεν περνάει ούτε απ έξω, ότι και να λέει ότι ξέρει.
Χώρια που αν δεν έχει τα πτυχία είναι αδύνατον να γνωρίζει αυτά που απαιτούνται για τέτοιες θέσεις. Διότι αν μπορούσε να τα μάθει μόνος του, απλώς θα είχε πάρει και τις περγαμηνές....

-

Aκριβώς!

Εγω αναφέρομαι στη διαδικασία της συνεντευξης όχι στον διαχωρισμο των βιογραφικών.

Αν στη συνεντευξη τους ενδιαφέρει με ποσο τελείωσες τη σχολή σου, ή απο που πηρες πχ το πτυχίο ειναι το λιγότερο άσχετοι με το αντικειμενο.

Εκατοντάδες περιπτωσεις σε μεγάλες ξένες εταιρίες με μη πτυχιούχους αλλά με πολυ σοβαρές πιστοποιήσεις και τρομερο backround σε προυπηρεσία. Ειδικά στο κομμάτι της πληροφορικής!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο.

Αλλά πέραν αυτού, γενικά δεν έχει κατανοηθεί κάτι σημαντικό.
Η προϋπηρεσία και η εμπειρία ΔΕΝ αναπληρώνουν τη γνώση από τις σπουδές και την επισταμένη μελέτη, μόνον τη συμπληρώνουν.
Το "τρομερο backround σε προυπηρεσία" έχει αξία μόνον στα πλαίσια των γνωστικών απαιτήσεων της συγκεκριμένης θέσης - και τίποτε άλλο.
Π.χ., ένας οικοδόμος μπορεί να έχει τριάντα χρόνια προϋπηρεσία στα μπετά και στο χτίσιμο, αλλά δεν θα μπορούσε ποτέ να αναπληρώσει έναν πολ. μηχανικό. Όταν ζητείται πολ. μηχανικός δεν μπορεί ποτέ να προσληφθεί ένας μπετατζής, όση εμπειρία κι αν έχει στα γιαπιά....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο.

Αλλά πέραν αυτού, γενικά δεν έχει κατανοηθεί κάτι σημαντικό.
Η προϋπηρεσία και η εμπειρία ΔΕΝ αναπληρώνουν τη γνώση από τις σπουδές και την επισταμένη μελέτη, μόνον τη συμπληρώνουν.
Το "τρομερο backround σε προυπηρεσία" έχει αξία μόνον στα πλαίσια των γνωστικών απαιτήσεων της συγκεκριμένης θέσης - και τίποτε άλλο.
Π.χ., ένας οικοδόμος μπορεί να έχει τριάντα χρόνια προϋπηρεσία στα μπετά και στο χτίσιμο, αλλά δεν θα μπορούσε ποτέ να αναπληρώσει έναν πολ. μηχανικό. Όταν ζητείται πολ. μηχανικός δεν μπορεί ποτέ να προσληφθεί ένας μπετατζής, όση εμπειρία κι αν έχει στα γιαπιά....

-

Προσωπική μου άποψη καθαρά αυτό.

Οσο καλά και να έχεις σπουδάσει κάτι σε θεωρητικό επιπεδο, στη πράξη μαθαίνεις.

Ασφαλώς ο μπετατζης δε μπορει να γινει μηχανικός, αλλά και ο μηχανικός δε μπορεί να χτίσει κτίριο, με ένα πτυχίο με άριστα. 

Π.χ. τα τελευταία χρόνια, έχουμε έξαρση στο e-commerce και στο ai. Σπουδές πάνω σε αυτά τα αντικειμενα (στην Ελλάδα πχ) δεν υπάρχουν ακόμα ή τωρα μπαίνουν ακαδημαικά. Τι σημαίνει αυτο οτι δε κινειται το ai και το ecommerce? Ασφαλως και προχωράνε λόγω μελετών και εμπειρίας ανθρώπων που ασχολούνται, δημοσιευουν τις εμπειρίες του κτλ. Ειδικά το πλαίσιο της πληροφορικής ειναι τόσο μεγάλο που ναι μεν, πρέπει να ξέρεις τα βασικά απο μια καλή σχολή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αρκεί για να διεκδικίσεις μια Α θέση.

Γενικά ισχυει αυτο που γράφεις με bold αλλά και το αντιστροφο ακριβως. Οι σπουδές δεν αναπληρωνουν τη προυπηρεσία και την εμπειρία ενός ανθρώπου παρά τη συμπληρωνουν. Σε κάνουν έναν τέλειο επαγγελματία και τα 2 μαζι.

Καταλαβαίνεις οτι για αυτο γελάω οταν ακουω για παιδιά που πάνε σε συνεντευξεις και τους ρωτάνε για ένα σκασμο άκυρα πράγματα, εκτός απο την ουσία...το τι ακριβως θέλουν να κάνει. Γιατι ειδικά στην Ελλάδα, ΔΕΝ ξέρουν τι ζητάνε και οι ίδιοι. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά σκόρπια σχόλια, αν μου επιτρέπετε με 26 χρόνια προϋπηρεσίας στο χώρο:

1. Επάγγελμα του μέλλοντος ήταν τη δεκαετία 80-90. Μην παραμυθιαζόμαστε. Απλά η συνεχής εξέλιξη της τεχνολογίας "τραβάει" πολλούς επαγγελματίες σε νέες γνώσεις και μονοπάτια, ουδείς μένει στάσιμος.

2. Ζήτηση υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Εδώ οι περισσότερες εταιρείες ΔΕΝ βρίσκουν κατάλληλο προσωπικό (άλλο βέβαια που δεν ξέρουν τι ζητάνε). Θέσεις υπάρχουν και junior (όπου πέφτουν οι πολλοί) και senior (όπου τους ψάχνουν με το κυάλι). Σημασία έχει και η εξειδίκευση του καθενός αλλά και τι λείπει από την αγορά.

3. Έχω την αίσθηση (και με διορθώνετε) ότι πολλοί απόφοιτοι σχολών πληροφορικής έχουν μια ελαφρώς διαστρεβλωμένη εικόνα για την αγορά εργασίας. Ίσως νομίζουν ότι με το καλημέρα θα πιάσουν την καλή, ότι θα δουλεύουν στα έργα/τομείς που θέλουν, ότι θα παίρνουν πολλά χρήματα, ότι θα φτιάξουν τη σούπερ startup, ότι ότι. Πιστέψτε με, ολίγον χαμαλίκι τα πρώτα χρόνια δεν είναι κακό, χτίζει χαρακτήρα και εμπειρία. Επίσης δεν μετρά μόνο το πτυχίο και οι γνώσεις, αλλά και αρκετά από τα λεγόμενα "soft skills". Είσαι team player; Ανταπεξέρχεσαι υπό πίεση; Είσαι φιλότιμος; Μπορείς να εξηγήσεις τη δουλειά σου σε non-IT άτομα; Μπορείς να κάνεις μια παρουσίαση, να συμμετάσχεις σε ένα meeting; Πιστέψτε με, έχω δει πολλά περίεργα, εξάλλου ο ίδιος ο χώρος προσελκύει και άτομα με "θεματάκια" (εσωστρεφείς, εξυπνάκηδες-επιδειξιομανείς, μονήρεις με πρόβλημα επικοινωνίας, κλπ κλπ).

4. Τα πρώτα χρόνια στην αγορά χτίζεις χαρακτήρα, προϋπηρεσία και εμπειρία. Αυτό είναι μονόδρομος, δεν μπορείς να το παρακάμψεις προκειμένου να βρεθείς στη θέση που θα ήθελες. Εκτός αν έχεις βύσμα/άκρες αλλά και πάλι δεν θα πας μακρυά. 

 

Στο φίλο που ξεκίνησε το θέμα θα πω να επιμείνει στις σπουδές του και την αναζήτηση εργασίας, αν είναι καλός θα βρει σίγουρα. 

Υ.Γ. Το μακρυνό 1989 που μπήκα στη σχολή, ένα 50% των συμφοιτητών μου ήταν εκεί επειδή "οι βάσεις ήταν υψηλές και το επάγγελμα του μέλλοντος". Δεν το γούσταραν, δεν τους ταίριαζε, πολλοί την έκαναν πριν το τέλος των σπουδών ή - μετά το πτυχίο - βρέθηκαν σε συναφείς/διπλανούς κλάδους. Και αντίστοιχα, είχα την τύχη (και τιμή) να έχω συναδέλφους από άσχετους τομείς και κλάδους επιστημών, οι οποίοι ήταν άριστοι στο αντικείμενό τους.

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bilya είπε

αυτά περι κυρους κτλπ μονο αν εισαι 18 τα πιστεύεις.

Μεγάλο παραμύθι αυτό...

 

Το κύρος του κάθε επαγγέλματος παίζει τον ρόλο του στις κοινωνικές συναναστροφές είτε το θέλουμε είτε όχι...

Άλλο να πεις δουλεύω στο κομμάτι του IT ή πχ είμαι λογιστής και άλλο να πεις είμαι αξιωματικός στρατού...και ισχυεί και για μεγάλες ηλικίες...όχι μόνο για τα 18χρονα..

8 ώρες πριν, bilya είπε

 

 

15 ώρες πριν, listerstorm είπε

Τέτοια φαινόμενα είχαμε δει μόνο σε νομική και ιατρική και βλέπουμε ήδη πόσο κορεσμένα επαγγέλματα είναι. 

Εκεί οδεύει και η πληροφορική-θέσεις μπορεί να δημιουργούνται και παντού δημιουργούνται αλλά αν ο οποιοσδήποτε το γυρνάει στο coding αργα ή γρήγορα θα κορεστεί η κατάσταση...

 

4 ώρες πριν, majnun είπε

Δε γνωρίζω βέβαια κατά πόσο αυτό αφορά βυσματωμένους,

Στον κύκλο μου όσοι το έχουν καταφέρει αυτό (4 στο σύνολο) οι 3 ήταν βύσματα που εκμεταλευτηκαν το βύσμα και έχτισαν προυπηρεσία σχετικά καλή μέχρι το στρατό..
ο 4ος απλά ήταν ταλέντο στο προγραμματισμό και δεν υπήρχε περίπτωση ο συγκεκριμένος να ΜΗΝ βρει δουλειά...

 

4 ώρες πριν, pontez2 είπε

με πολυ σοβαρές πιστοποιήσεις

Ποιες είναι αυτές; (όντως έχω απορία και δεν το λέω ειρωνικά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Π.χ. τα τελευταία χρόνια, έχουμε έξαρση στο e-commerce και στο ai. Σπουδές πάνω σε αυτά τα αντικειμενα (στην Ελλάδα πχ) δεν υπάρχουν ακόμα ή τωρα μπαίνουν ακαδημαικά.

Μια χαρά υπάρχουν. Ο τομέας υπάρχει από το '40.

Δεν γεννήθηκε ξαφνικά ο τομέας επειδή ο μέσος άνθρωπος είδε 2-3 buzzwords στο ίντερνετ (δεν αναφέρομαι προσωπικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...