Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Αν δεν τρολαρεις απορω πως μπλεχτηκες με το κομματι προγραμματισμος. Εσυ θες να αραξεις, δεν θες συνεχη εξελιξη και διαβασμα και τουλαχιστον εισαι ειλικρινης. Νομιζω με το σκεπτικο που εχεις αξιζει να κοιταξεις για ΑΣΕΠ, και ειδικα για δασκαλος.

Να δω να μπάινουν ΕΔ σε ΦΕΚ για τον προγραμματισμο και τι στον κοσμο. Θα ηταν κωμικο να πει σε ΦΕΚ ποιος μπορει να δουλεψει πανω σε ΑΙ.

επαναλαμβανω .. μηλησα για πληροφορικη . οχι για προγραματισμο.. η πληροφορικη ειναι υπερσυνολο που εμπεριεχει και τον προγραμματισμο μεσα της...

ειπα οτι εργαζομαι σε εταιριεσ πληροφορικησ 25 χρονια και ευτυχος δεν γραφω κωδικα .. ποτε δεν μου αρεσε ...ασε που δεν δινει και λεφτα σε σχεση με αλλες δουλειεσ πληροφορικης μεσα σε μια εταιρια ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 505
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 minutes ago, kostakis81 said:

καλα ασ σου φερει μεθαυριο η κορη σου κανεναν ευελπη η κανεναν με πτηχιο πληροφορικης απο το παν αιγαιου να δουμε που θα αισθανθεισ πιο ανετα

Πώς να αισθάνεται; Διαβάζεις τι γράφεις; Ότι με το πτυχίο πληροφορικής θα πεινάσουν και θα ψάχνονται, ενώ ο εύελπης θα φέρνει πάντα λεφτά στο σπίτι; Ή πάλι η μπούρδα περί κύρους;

Μάλλον ήρθε η στιγμή για καμιά σύνταξη (οικονομική γιατί απ' την άλλη δεν).

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα γραφω με ακραια παραδειγματα για να περναω υτο που θελω να πω ... 

πιστεψε με η ορθογραφια δεν με εμποδισε πουθενα και ποτε ... (ασε που τα γραφει η γραμματεας πια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, kostakis81 said:

 

καλα ασ σου φερει μεθαυριο η κορη σου κανεναν ευελπη η κανεναν με πτηχιο πληροφορικης απο το παν αιγαιου να δουμε που θα αισθανθεισ πιο ανετα ......

τι να πω ρε παιδεσ ισως ειμαι παλιοσ και συντηρητικος . μεγαλωσα σε αλλη εποχη ... αλλα ειμαι στον κλαδο 25 χρονια και εχω δει πολλα ....

Ότι θα μου φέρει στρατιωτικό και θα χαρώ; Η γιαγιά μου είμαι;

  • Like 10
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Ότι θα μου φέρει στρατιωτικό και θα χαρώ; Η γιαγιά μου είμαι;

ισωσ ειναι ακραιο αλλα να ξερεισ πολυς κοσμος σκευτετε ακομα ετσι ? γιαυτο και αστυνομικεσ -στρατιοτηκεσ σχολεσ εχουν φθασει στο θεο 18000 μορια ....

ολοι αυτοι γιατι λεσ να το κανουν ? ειναι περισοτεροι απο οσους φανταζεσε εκει εξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά, για να απαντάμε στο original θέμα, άμα γουστάρεις αυτό που κάνεις και καταφέρεις να είσαι καλός θα βρεις μια χαρά δουλειά.

Αν θες να ασχοληθείς με τον κλάδο για να κάθεσαι και να σε πληρώνουν θα σου έλεγα να το αποφύγεις.

Γενικά απο την όλη συζήτηση κρατάς αυτό.

Και να θυμάσαι οτι όσα διαβάζεις εδώ είναι καθρέφτης της κοινωνίας εκεί έξω, φιλτράρεις, διασταυρώνεις τις πληροφορίες και βγάζεις συμπεράσματα.

Ο κλάδος που έχεις διαλέξει εξελίσσεται καθημερινά και το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ, αλλιώς θα ψάχνεις για συλλόγους, γαμπρούς και νύφες και τιμ τιριμ τυρόπιτες.

Επεξ/σία από CorsarioJoao
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, listerstorm είπε

Ελπίζω να μην είσαι μεροληπτικός (διότι εδώ στο site έχει sponsored περιεχόμενο από την συγκεκριμένη εταιρεία), ο λόγος που προσλαμβάνει συνέχεια απόφοιτους είναι πως είναι μια ωραία ρωμαϊκή γαλέρα, μαζί με υπόλοιπες συμβουλευτικές.

Έχω παλαιούς συμφοιτητές μου που εργάζονται εκεί και τους έχωσαν όπου χρειάζονταν εκείνοι με 700 ευρώ και 12ωρα. 

Τώρα αν το να μην παίρνεις 700 ευρώ και να τρέχεις με 12ωρα και τα σαββατοκύριακα είναι αραλίκι, οκ.

Εργαζόμουν εκεί, αλλά όχι στην πληροφορική. Ξεκίνησα graduate και οχι δεν έπαιρνα 700 ευρώ. Ούτε καν κοντά. Πρώτος μισθός, χωρίς προϋπηρεσία, ηταν 1,080

4 ώρες πριν, kostakis81 είπε

προφανος δεν εχετε σχεση εσεις με την πραγματικοτητα ... μπορειτε να πατε στο lse alumni να δειτε για τι ακριβος μιλω ...

μου ηρθε σας πληροφορω στην δουλεια ..ουτε συνεντευξη ουτε τιποτα .. μπαμ μισθαρα λογο london school of economics ...

 

παρακαλω παρεθεστε μου το σημειο που λεω  τα παραμυθια ? 

'Ασ' το. Η σύντροφος μου είναι απόφοιτος LSE. Και προφανώς λόγω πανεπιστημίου γνωρίζουμε και άλλα άτομα. Δεν ισχύουν αυτά που λες. Όπως είπα, παραμύθια της χαλιμάς.

1 ώρα πριν, kostakis81 είπε

ισωσ ειναι ακραιο αλλα να ξερεισ πολυς κοσμος σκευτετε ακομα ετσι ? γιαυτο και αστυνομικεσ -στρατιοτηκεσ σχολεσ εχουν φθασει στο θεο 18000 μορια ....

ολοι αυτοι γιατι λεσ να το κανουν ? ειναι περισοτεροι απο οσους φανταζεσε εκει εξω 

Ευελπίδων Όπλα είχε πάντως 15,000 μόρια και Σώματα 16,500. 

Θα πρότεινα μια στοιχειώδη έρευνα πριν τους όποιους ισχυρισμούς...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εργαζόμουν εκεί, αλλά όχι στην πληροφορική. Ξεκίνησα graduate και οχι δεν έπαιρνα 700 ευρώ. Ούτε καν κοντά. Πρώτος μισθός, χωρίς προϋπηρεσία, ηταν 1,080

Αδυνατώ να το πιστέψω, τέτοιο μισθό δεν έχω δει πουθενά παρά μόνο στην Beta CAE (παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εργαζόμουν εκεί, αλλά όχι στην πληροφορική. Ξεκίνησα graduate και οχι δεν έπαιρνα 700 ευρώ. Ούτε καν κοντά. Πρώτος μισθός, χωρίς προϋπηρεσία, ηταν 1,080

'Ασ' το. Η σύντροφος μου είναι απόφοιτος LSE. Και προφανώς λόγω πανεπιστημίου γνωρίζουμε και άλλα άτομα. Δεν ισχύουν αυτά που λες. Όπως είπα, παραμύθια της χαλιμάς.

Ευελπίδων Όπλα είχε πάντως 15,000 μόρια και Σώματα 16,500. 

Θα πρότεινα μια στοιχειώδη έρευνα πριν τους όποιους ισχυρισμούς...

μην κοιτας φετος . οταν εδινα εγω ειχε 18000. τωρα αν πεισ για φετος νταξ . του χρονου που θα ανεβουν τι θα πουμε ...

και εγω εχω φιλους απο lse και πΙΡΝΟΥΝ 5Κ ΜΙΣΘΑΡΕΣ σε τραπεζες δεν μπορω να πιστεψω εσενα .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, kostakis81 said:

και ερχομαι εγω παλι και λεω ... πρεπει να μπουν κανονεσ στο εππαγελμα της πληροφορικης . το να μπαιει ο καθε ενας που μαθαινει να γραφει 2 πραγματα απο το ιντερνετ μακροπροθεσμα θα ριξει τους μισθουσ χαμηλα ... ολοι με κραζουν και δεν το δεχοντε γιατι ειναι ελευθερο το επαγγελμα λενα και αλλα τετοια γραφικα . αλλα αν δειτε ειναι τελειος ηλιθιο ολοι οι γυρο γυρο κλαδοι να εχουν συνορα (βλεπε φαρμακοποιοι δηκιγοροι συμβολαιογραφοι , μηχανικοι και η πληροφορικη να ειναθι ξεφραγο αμπελη .... 

πρεπει να εχεισ σχετικο πτυχιο αλλιως δεν ....

 

θυμαστε πωσ την φαγαμε τοτε που ανοιξαν θεσεισ πληροφορικησ στα λυκεια και οι μαγκεσ οι μαθηματικοι λογο του σοβαρου συλογου που ειχαν πιεσαν και κερδισαν με ενα μικρο σεμιναριο 3 εβδομαδεσ να γινουν καθηγητεσ πληροφορικης και μας εφαγαν τισ θεσεισ ... συνεχηστε να θελετε ελευθεριεσ σε κρατοι οπωσ η ελλαδα κα θα φατε καλα μακροπροθεσμα 

Ολη η Ελλάδα σε ένα Post.... Α ρε παλιό ΠΑΣΟΚ...!!! Οοοοοοοοχι να γίνω εγώ καλύτερος. Απλά να μπλοκάρω όλους τους άλλους. Επίσης sry κ όλας, αλλά είναι λίγο fail, να έχεις γ@μηθει στο διάβασμα στη σχολή για να γίνεις μηχανικός, για να πας να δουλέψεις για 800-1000€ σε σχολείο  κ όλας 😝... Περί ορεξεως βέβαια....

Επίσης, αυτά που κάνουν στο σχολείο, μια χαρά μπορούν να τα διδάξουν και οι μαθηματικοί. Hell, ένας γεωπόνος μπορεί να τα διδάξει.

2 hours ago, kostakis81 said:

μην κοιτας φετος . οταν εδινα εγω ειχε 18000. τωρα αν πεισ για φετος νταξ . του χρονου που θα ανεβουν τι θα πουμε ...

Εντάξει, και πριν 10 χρόνια τα παιδαγωγικά είχαν 17 και 18 k . Προφανώς για φέτος λέμε. Γενικώς μετά τις περικοπές που έχουν γίνει στο δημόσιο, απλά δεν αξίζει να πας, εκτός αν πραγματικά είσαι ανίκανος να τα καταφέρεις ιδιωτικό τομέα (μιλάω πάντα σε ότι αφορά το οικονομικό κομμάτι, τώρα αν απλά θέλεις να κάθεσαι και να βγαζεις ένα χαρτζιλίκι, πάσο, τα σώματα είναι μια χαρά, όλοι έχουμε πάει στρατό και έχουμε γνωρίσει μονιμαδες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι το θέμα έχει συγκεκριμένο αντικείμενο συζήτησης και όχι για να υποστηρίζει ο καθένας τις επιλογές της ζωής του, για να νιώσει καλύτερα ... Και δεν μιλάω προσωπικά για κάποιον, γενικα το αναφέρω... 

Σχετικά με την πληροφορική, όπως και η διοίκηση επιχειρήσεων, δυστυχώς ή ευτυχώς στην Ελλάδα αλλά και στην Ε.Ε. θα αποτελούν μη νομικά ρυθμιζόμενα επαγγέλματα για πολλούς λόγους! Φυσικά για θέσεις δημοσίου ή οργανισμούς φυσικό επόμενο είναι να είναι προαπαιτούμενο το πτυχίο γιατί δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αξιολόγησης προσόντων.

Ως προς τον ανταγωνισμό πάντα θα υπάρχει ζήτηση στον κλάδο καθώς εξελίσσεται ραγδαία, απλά φυσικό είναι να αυξάνεται και ο ανταγωνισμός καθώς απαιτούνται συνέχειά νέα skills και δεξιότητες και επίσης ο αριθμός των αποφοίτων αρχίζει και πολλαπλασιάζεται. Πχ Αν έχεις πάρει πτυχίο πληροφορικής πριν 10 χρόνια και ασχολείσαι αποκλειστικά και μόνο με την εκπαίδευση, στον ιδιωτικό τομέα σιγά -σιγά παύεις να είσαι ανταγωνιστικός.

Επίσης όλα είναι επιλογές με βάση τις προτεραιότητες του καθενός 

Όσο για τις στρατιωτικές σχολές επειδή αναφέρθηκε πολύ... Γνώμη μου είναι ότι στην περίοδο της κρίσης ήταν μια ασφαλής επιλογή.. Κατά τη γνώμη μου τώρα, είναι περίπτωση ανάγκης καθόσον με αρχικούς μισθούς των 850-1000 ευρώ και ενοικίων τουλάχιστον 400€, τα πράγματα δεν θα είναι κ πολύ ευκολα...

Επεξ/σία από Searcher36
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μηχανικός που δουλεύει σε σχολείο, εργάζεται το 1/3 από εσένα.
Υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους το πιο σημαντικό δεν είναι τα χρήματα (εφόσον βιοποριστικά ανταπεξέρχονται) αλλά ο προσωπικός χρόνος και η έλλειψη άγχους και ψυχολογικής πίεσης.
Δεν ενδιαφέρονται όλοι πρωταρχικά να βγάλουν πολλά λεφτά όπως νομίζετε, ούτε διαβάζουν από αγγαρεία όπως εσύ.
Πιο πολύ τους ενδιαφέρει να περνούν χρόνο στο σπίτι τους, με την οικογένειά τους, και να έχουν ξένοιαστο ελεύθερο χρόνο.
Ξέρω άνθρωπο που ενώ μπορούσε να εξελιχθεί βαθμολογικά και μισθολογικά (είχε msc & phd), αρνιόταν επειδή ήθελε να γυρίζει σπίτι του νωρίς και να δίνει τον χρόνο του στη γυναίκα και στο παιδί του και να κάνει τα χόμπυ του, όχι να περνάει 8ωρα και 10άωρα στη δουλειά του. Ο προσωπικός και οικογενειακός χρόνος για μερικούς ανθρώπους ΔΕΝ πληρώνεται με λεφτά.
Σας φαίνεται παράδοξο διότι είναι έξω από τη νοοτροπία σας να κυνηγάτε επαγγελματική ανέλιξη και λεφτά.
Όμως κάποιοι έχουν άλλες αξίες που ΔΕΝ είναι χρηματικές - κι αυτοί συνήθως ζουν και καλύτερα διότι η ψυχολογική ισορροπία τους εξαρτάται από πιο ουσιαστικά πράγματα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 16
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, V.I.Smirnov said:

Ο μηχανικός που δουλεύει σε σχολείο, εργάζεται το 1/3 από εσένα.
Υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους το πιο σημαντικό δεν είναι τα χρήματα (εφόσον βιοποριστικά ανταπεξέρχονται) αλλά ο προσωπικός χρόνος και η έλλειψη άγχους και ψυχολογικής πίεσης.
Δεν ενδιαφέρονται όλοι πρωταρχικά να βγάλουν πολλά λεφτά όπως νομίζετε, ούτε διαβάζουν από αγγαρεία όπως εσύ.
Πιο πολύ τους ενδιαφέρει να περνούν χρόνο στο σπίτι τους, με την οικογένειά τους, και να έχουν ξένοιαστο ελεύθερο χρόνο.
Ξέρω άνθρωπο που ενώ μπορούσε να εξελιχθεί βαθμολογικά και μισθολογικά (είχε msc & phd), αρνιόταν επειδή ήθελε να γυρίζει σπίτι του νωρίς και να δίνει τον χρόνο του στη γυναίκα και στο παιδί του και να κάνει τα χόμπυ του, όχι να περνάει 8ωρα και 10άωρα στη δουλειά του. Ο προσωπικός και οικογενειακός χρόνος για μερικούς ανθρώπους ΔΕΝ πληρώνεται με λεφτά.
Σας φαίνεται παράδοξο διότι είναι έξω από τη νοοτροπία σας να κυνηγάτε επαγγελματική ανέλιξη και λεφτά.
Όμως κάποιοι έχουν άλλες αξίες που ΔΕΝ είναι χρηματικές - κι αυτοί συνήθως ζουν και καλύτερα διότι η ψυχολογική ισορροπία τους εξαρτάται από πιο ουσιαστικά πράγματα...

-

Γενικά συμφωνώ, και εγώ προσωπικά εκτιμώ πάρα πολύ τον χρόνο μου και το work-life balance, αλλά μια χαρά μπορείς να βρεις και δουλειές που πληρώνουν πολύ πάνω από τον μέσο όρο και ταυτόχρονα δουλεύεις κανονικό 8ωρο (ή και λιγότερο αν είσαι remote), χωρίς ταυτόχρονα να σε έχουν με το μαστίγιο. Δεν είναι πάντα άσπρο ή μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, V.I.Smirnov said:

Ο μηχανικός που δουλεύει σε σχολείο, εργάζεται το 1/3 από εσένα.
Υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους το πιο σημαντικό δεν είναι τα χρήματα (εφόσον βιοποριστικά ανταπεξέρχονται) αλλά ο προσωπικός χρόνος και η έλλειψη άγχους και ψυχολογικής πίεσης.

Καλά ναι δεν αντιλέγω, (εξού και η παρένθεση μου πιο πάνω) . Επίσης, έχεις δουλέψει ποτέ με παιδιά;; Ποιος σου είπε ότι δεν έχεις άγχος και ψυχολογική πίεση. Εγώ όταν δίδασκα στη σχολή μου , περισσότερο άγχος είχα ,απ' ότι έχω τώρα στη δουλειά μου. Και είχα να κάνω με ενήλικες (18 και πάνω). Όχι με παιδιά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, listerstorm είπε

Αδυνατώ να το πιστέψω, τέτοιο μισθό δεν έχω δει πουθενά παρά μόνο στην Beta CAE (παραπάνω).

Θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο. Υπάρχουν θέσεις graduate στην Αθήνα με 1.5κ+

 

Στα του θέματος τα έχουμε ξανασυζητήσει τόσες πολλές φορές και έχει πλάκα επειδή απαντάνε πάντα τα ίδια άτομα και είναι λες και ζω ένα συνεχόμενο deja vu. Μόνο ο defacer λείπει (τι να κάνει αυτή η ψυχή..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...