Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική σκούπα πλήρης και καλή.


MikhailBakurin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχουμε δει και αποδεί με καθαρίστριες που έρχονται για λίγο και πιστολιάζουν σύντομα, σκέφτομαι να πάρω δώρο στους δικούς μου μία ρομποτική σκούπα να κάνει τα χοντρά, και ας κάνουν οι ίδιοι τουαλέτες και ξεσκόνισμα επιφανειών.

Πρόκειται για χώρο συνολικής έκτασης 160τ.μ., κάτι που κατ' όνομα καλύπτουν οι περισσότερες σκούπες.

ΑΛΛΑ, έχει ιδιαιτερότητες:

1) Σχεδόν κάθε χώρος έχει χαλιά. Κάποιοι χώροι, έχουν χαλιά με ψηλό πέλος (2-3εκ), ενώ ο διάδρομος έχει μοκέτα. (1,5-2 εκ). Το καλοκαίρι τα πράγματα απλοποιούνται, καθώς παραμένει σε όλο το σπίτι ένα ψάθινο χαλί σε ένα σημείο, που εν ανάγκη παραλείπεται από το σκούπισμα.

2) Το σπίτι, όπως κάθε οικία ανθρώπων που γερνούν, δεν είναι πολύ εύτακτο. Θα βρει κανείς σε σημεία του, θήκες ρούχων από άλλες εποχές, καθώς δεν υπάρχει από τους ίδιους η φυσική δυνατότητα του τακτικού ανεβοκατεβάσματος πλέον. Θα βρει επίσης παπούτσια, σιδερώστρα μονίμως ανοικτή και κάποια παλαιινά έπιπλα χωρίς επαρκή χώρο από κάτω τους για να χωρέσει κανονική σκούπα, πολλώ δε μάλλον ρομποτική.

3) Πέρα από τα εμπόδια που προαναφέρω σε γωνίες, υπάρχουν ημι-περατά εμπόδια, τα οποία είναι ερώτημα αν θα μπορέσει να υπερβεί η σκούπα. Πχ, η τραπεζαρία και η κουζίνα, έχουν τραπέζια με 6 και 4 καρέκλες αντίστοιχα. Φαντάζομαι, κάποιος θα πρέπει να τραβάει τις καρέκλες για να περάσει η σκούπα. Χώρια καναπέδες κλπ που αυτά θα πρέπει μάλλον να σκουπίζονται επί τούτου 1-2 φορές το μήνα.

Στα θετικά:

1) Δεν υπάρχει κατοικίδιο, να αφήνει τρίχες ή άλλες ακαθαρσίες.

2) Με εξαίρεση το καλοκαίρι με τους δυνατούς βοριάδες, η συσσώρευση σκόνης είναι χαμηλότερη από το ΧΑΛΙ που βρίσκει κανείς στο κέντρο της Αθήνας ή στην επαρχία.

3) Δεν υπάρχει σκάλα ή ανισόπεδος χώρος. Αν μια σκούπα μπορεί να ανέβει τα 2-3 εκ. χαλιού, τότε μπορεί να περάσει από όλα τα σημεία του σπιτιού.

 

Με γνώμονα τα ανωτέρω, υπάρχει ρομποτική σκούπα που να καθαρίζει ικανοποιητικά και χαλιά, να κάνει έστω ένα υποτυπώδες σφουγγάρισμα, και να έχει κάδο αυτοεξυπηρέτησης, ώστε να είναι όσο γίνεται πιο maintenance free;  Ή, ακόμα κι αν δώσω 400,600, 800 ευρώ ΔΕΝ θα βρω αυτό που ψάχνω;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, προκαταβολικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ts

Φαντάζομαι ότι αν ξαναδιαβάσεις τους περιορισμούς που εσύ θέτεις θα καταλήξεις από μόνος σου στο ότι δεν γίνεται.

Παρά την μεγάλη ποικιλία μοντέλων οι γενικές δυνατότητές τους αλλά και περιορισμοί (προφανώς δεν μιλάω για τις "σκούπες" των 100 ή 150 ευρώ) είναι ίδιες. Ίσως κάποιες να υπερτερούν στο Χ (πχ αυτονομία) και άλλες στο Ψ (πχ άδειασμα κάδου) αλλά σε γενικές γραμμές δεν βρίσκονται πιο κοντά σε αυτό που θέλεις. Και χωρίς να απορρίπτω την περίπτωση να μου ξεφεύγει κάτι θα έλεγα ότι δεν θα βρεις κάτι έτσι όπως το θες.

Και να προσθέσω και μία ακόμα παρατήρηση/σκέψη μου. Με δεδομένο ότι μιλάς για μεγάλους ανθρώπους και σπίτι με κάποια αταξία, είσαι σίγουρος ότι ένα μηχάνημα που περιφέρεται χαμηλά στο δάπεδο (πρακτικά εκτός οπτικού πεδίου) είναι καλή ιδέα; Μήπως σε χρόνο ανύποπτο, που και κάποιος από τους γονείς θα είναι...ανύποπτος, θα μπορούσε να γίνει αίτιο ατυχήματος; (να μπουρδουκλωθεί στα πόδια και....)

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και ΤΟΣΟ μεγάλοι. Λίγο κάτω από 60. Αλλά, μένοντας πια ως επί το πλείστον μόνοι, τα έχουν παρατήσει λίγο με την τακτοποίηση, ενώ το ίδιο το σπίτι έχει αρκετά ρουστίκ στοιχεία με παλιά έπιπλα.

Ξέρω ότι θέτω περιορισμούς, αλλά φανταζόμουν ότι η σύγχρονη τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά για να σκουπίζεται "ό,τι βλέπει η πεθερά", συμπεριλαμβανομένων και των χαλιών, οπότε εκείνοι να συμπληρώνουν το "κάτω από έπιπλα" 1-2 φορές το μήνα με τη συμβατική ηλεκτρική σκούπα. Να σκουπίζουν 20-30τμ, 2 φορές το μήνα, αντί 150τμ, 4 φορές το μήνα.

Αλλά, αν λέτε οι γνώστες ότι δε γίνεται... δε γίνεται. Θα περιμένουμε λίγο ακόμα τη "θαυματουργή" τεχνολογία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Δεν είναι και ΤΟΣΟ μεγάλοι. Λίγο κάτω από 60. Αλλά, μένοντας πια ως επί το πλείστον μόνοι, τα έχουν παρατήσει λίγο με την τακτοποίηση, ενώ το ίδιο το σπίτι έχει αρκετά ρουστίκ στοιχεία με παλιά έπιπλα.

Ξέρω ότι θέτω περιορισμούς, αλλά φανταζόμουν ότι η σύγχρονη τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά για να σκουπίζεται "ό,τι βλέπει η πεθερά", συμπεριλαμβανομένων και των χαλιών, οπότε εκείνοι να συμπληρώνουν το "κάτω από έπιπλα" 1-2 φορές το μήνα με τη συμβατική ηλεκτρική σκούπα. Να σκουπίζουν 20-30τμ, 2 φορές το μήνα, αντί 150τμ, 4 φορές το μήνα.

Αλλά, αν λέτε οι γνώστες ότι δε γίνεται... δε γίνεται. Θα περιμένουμε λίγο ακόμα τη "θαυματουργή" τεχνολογία. :)

Χρησιμοποίησες τη λέξη "γερνούν" για άτομα κάτω από 60; 🤬

Και μόνο γι αυτό δεν έπρεπε να σου απαντήσω, αφού το παίρνω σαν προσωπική προσβολή 😜

Γενικά να ξέρεις, αν και πιθανόν να το φαντάζεσαι διαφορετικά, το insomnia έχει αρκετούς από αυτή την "κλάση". 

Πέρα όμως από την πλάκα, επί του θέματος, η βασική "απαίτηση" αυτού του είδους σκουπισματος (για την ώρα) είναι η όσο το δυνατόν πιο minimal διακόσμηση. Ή τουλάχιστον αυτή που δεν έχει πολλά στη μέση. Κι ενώ η μοκέτα ίσως δεν αποτελεί θέμα για αρκετές από αυτές, τα 2-3 εκατοστά πάχος χαλιου που λες δεν το λες και μικρό (εκεί θέλει...ερπυστριοφόρο!!!)

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχα, στην πραγματικότητα το πόσο "γερνάει" κανείς, αφορά το πόσο νιώθει. Για να είναι κάποιος στο ινσόμνια, μπορεί να φτάσει τα 80 και να μη γερνά. :)

Οι δικοί μου απλά γίνονται βαρείς, λίγο τεμπέληδες και αποκτούν ήσσονος σημασίας μυοσκελετικά (προς το παρόν) που δεν τους επιτρέπουν και σκούπισμα και σφουγγάρισμα 160τμ ΚΑΘΕ βδομάδα, που είναι το ελάχιστο για να κρατάς ένα σπίτι κάπως καθαρό.

Για να το κάνω πιο πικάντικο το ερώτημα: Υπάρχει ρομποτική σκούπα που να μπορεί να ανέβει και να σκουπίσει ικανοποιητικά έστω τα χαλιά 7 χιλιοστών / 1 εκατοστού ύψος; Μέτρησα μόλις τη μοκέτα. Αν μπορεί να το κάνει αυτό, τότε μάνι - μάνι καλύπτεται το 60% του σπιτιού το χειμώνα και το 80-90% το καλοκαίρι.

Eδώ πέφτουμε και σε μπάτζετ, γιατί μειώνεται το έργο κατά τα 2/3 του χρόνου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν:

Τα ελαφρά χαλιά/χαλάκια τα μαζεύει και μπλοκάρει, στα χαλιά τύπου shaggy μπλοκάρει, σε άλλα κλασσικά χαλιά χαζο-καθαρίζει.

Θα μπλέκεται συνέχεια σε καρέκλες, παντόφλες, καλώδια, κουρτίνες κλπ.

Κάθε τόσο θα χάνει τη χαρτογράφηση και θα θέλει να την ξαναφτιάξεις.

Μετά από ένα χρόνο, θα πέσουν λίγο οι μπαταρίες και δεν θα σου βγάζει όλο το σπίτι.

Γενικά είναι ένα γκατζετάκι το οποίο δεν καθαρίζει σε καμία περίπτωση όσο μία κανονική σκούπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Άρα καταλαβαίνω ότι είμαστε ακόμα χρόνια μακριά από την πλήρη λειτουργία τους, αφού σε 8-10 χρόνια ευρείας κυκλοφορίας έχουν ακόμα παιδικές ασθένειες.

Επίσης, καταλαβαίνω ότι αυτές οι συσκευές είναι καλές μόνο για εκεί που δεν... τις πολυχρειάζεσαι.

Πχ, κάνει μια χαρά στο δικό μου μίνιμαλ εργένικο σπίτι 51τμ, που τα πατώματα δεν έχουν χαλιά και τα μόνα εμπόδια είναι σύγχρονα έπιπλα με μεγάλα κενά από κάτω (κρεβάτι-κομοδίνο, σκέτο γραφείο- καρέκλα, βιβλιοθήκη, καναπές, 2 τετράγωνα τραπεζάκια και 5 στοιβαγμένες καρέκλες που βγαίνουν μόνο όταν έρχεται κόσμος).

Αλλά guess what, ένα τέτοιο σπίτι μου παίρνει 45 λεπτά σκούπισμα σφουγγάρισμα με συμβατικό τρόπο. Τι να την κάνω τη ρομποσκούπα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Μάλιστα... Άρα καταλαβαίνω ότι είμαστε ακόμα χρόνια μακριά από την πλήρη λειτουργία τους, αφού σε 8-10 χρόνια ευρείας κυκλοφορίας έχουν ακόμα παιδικές ασθένειες.

Επίσης, καταλαβαίνω ότι αυτές οι συσκευές είναι καλές μόνο για εκεί που δεν... τις πολυχρειάζεσαι.

Πχ, κάνει μια χαρά στο δικό μου μίνιμαλ εργένικο σπίτι 51τμ, που τα πατώματα δεν έχουν χαλιά και τα μόνα εμπόδια είναι σύγχρονα έπιπλα με μεγάλα κενά από κάτω (κρεβάτι-κομοδίνο, σκέτο γραφείο- καρέκλα, βιβλιοθήκη, καναπές, 2 τετράγωνα τραπεζάκια και 5 στοιβαγμένες καρέκλες που βγαίνουν μόνο όταν έρχεται κόσμος).

Αλλά guess what, ένα τέτοιο σπίτι μου παίρνει 45 λεπτά σκούπισμα σφουγγάρισμα με συμβατικό τρόπο. Τι να την κάνω τη ρομποσκούπα. :rolleyes:

Καλά για σφουγγάρισμα ούτε λόγος... Πασάλειμμα κάνουν.

Οι καρέκλες είναι θέμα, μπορεί να εγκλωβιστεί εύκολα, ειδικά αν είναι κάτω από το τραπέζι όπου έχει εκ των πραγμάτων μικρά κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα xiaomi vacuum-mop p εδώ και ένα χρόνο

Από πριν το πάρω ήξερα ότι θα πρεπε να κάνω κάποιες υποχωρήσεις, συμμάζεψα τα καλώδια, προσέχω στα παπούτσια όταν τα βγάζω να μην πετάγονται τα κορδόνια, και ήξερα ότι δεν θα καθάριζε παντού (πχ γωνίες και κάτω από τραπέζια) (Επίσης κάποιες φορές δεν προχωράει κοντά στην μπαλκονόπορτα αν φυσάει και οι κουρτίνες πάνε λίγο πιο μέσα)

Αλλά και πάλι τη δουλειά του την κάνει καταπληκτικά, μετά τις πρώτες 1-2 βδομάδες που θα βρίζεις συνέχεια, το σπίτι θα θέλει πολύ πιο αργότερα καθάρισμα, και 1 φορά την εβδομάδα που αδειάζω τον κουβά και βγάζω 1 τούβλο σκόνη λέω αξίζει τα λεφτά του. Τη χαρτογράφηση δεν την έχει χάσει ποτέ.

Το προτείνω, και αν το σπίτι είναι πολύ μεγάλο για τη μπαταρία, βάλε να κάνει τα μισά δωμάτια το πρωί και τα άλλα το απόγευμα. Για εμένα υπεραρκεί (50 τμ). Το μόνο που με κάνει να αμφιβάλλω είναι η μοκέτα που λες ότι έχεις στο διάδρομο, εγώ έχω ένα σκληρό χαλί (δηλ. δεν πετάγονται νήματα, ίσως 1 cm?) και του χω πει να μην πηγαίνει γιατί άκουγα να ζοριζεται το μοτερ ελάχιστα παραπάνω, την μοκέτα σου τη φοβάμαι μην πιαστεί σε καμιά ρόδα/περιστρεφόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η https://www.skroutz.gr/s/28170366/Xiaomi-Mi-Robot-Vacuum-Mop-2-Pro-gia-Skoupisma-Sfougarisma-me-CHartografisi-kai-Wi-Fi-Mayri.html ήταν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ μου σε gadget, κάτι smart… Τραβάει όλη την σκόνη από το δάπεδο με σχολαστικότητα (με απλή σκούπα φεύγουν μόνο τα χοντρά, με ηλεκτρική άφηνα κενά… χώρια την κατανάλωση.)

Προβλήματα με απώλεια χαρτογράφησης δεν είχα ποτέ, σπανίως μπορεί να κινήται σαν αποπροσανατολισμένη, ίσως να μην έβλεπε από σκόνη στο φακό…

Εχει τους περιορισμούς της εννοείται αλλά βοηθάει το περιβάλλον μου που είναι σχεδόν πάντα τακτοποιημένο και βοηθάω και εγώ μαζεύοντας το χαλάκι που μπλέκει τα ροδάκια της. Στο τελείωμα του δαπέδου με τα πλακάκια έχω βάλει και ένα προφίλ για να μπορεί να ανεβαίνει με ευκολία. Αν θέλω να καθαρίσει παντού ανεβάζω τις καρέκλες που έχω στο τραπέζι, και μερικά ακόμη (ούτε μισό λεπτό το όλο μάζεμα.)

Σε σημεία που θα μπορούσε να κολλήσει ή να πέσει έχω βάλει virtual walls ώστε να αποφεύγει το σημείο και τέλος. 

Το σφουγγάρισμα, οκ δεν είναι σφουγγάρισμα αλλά ένα φρεσκάρισμα - βοήθημα να αφαιρέσει και κάποια σκόνη - βρωμιά που δεν θα μπορούσε να αφαιρεθεί αλλιώς.

Η συγκεκριμένη δεν έχει LiDAR και θέλει φως, όποτε μαζεύω τελείως τις κουρτίνες και για να μην το ενοχλούν…

Έχω μια ώρα κέρδος, να πιω τον καφέ μου ή να κάνω άλλη φασίνα παράλληλα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω μόνος μου σε σπίτι 80τμ και έχω μία Roborock S8 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Αν από κάπου χωράει να περάσει, περνάει. Σε κάποιες σκούπες αυτό δεν είναι αυτονόητο, μιας και πολλές μπερδεύονται αν υπάρχουν πχ πολλές καρέκλες κάτω από ένα τραπέζι.
Αν εντοπίσει καλώδια, παπούτσια ή άλλα εμπόδια με την κάμερα, τα αποφεύγει για να μην μπερδευτεί.

Μπορεί να εντοπίσει χαλιά και μοκέτες και να ανεβάσει την επιφάνεια που σφουγγαρίζει και, παράλληλα, να αυξήσει την απορροφητική ισχύ της.
Την μπερδεύουν τα λεπτά και πολύ χαμηλά χαλιά γιατί αντί να τα ανέβει, τα παρασύρει. Αλλά λύνεται εύκολα με μια ταινία διπλής όψης.
Ένα Shaggy χαλί το σκουπίζει φιλότιμα, αλλά το καλό είναι πως δεν σκαλώνει σε αυτό.
Αν την βάζεις να σκουπίζει συχνά και φροντίσεις λίγο τον χώρο, δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν τελειώσει η μπαταρία στη μέση του σκουπίσματος, δεν είναι πρόβλημα γιατί γυρίζει στη βάση, φορτίζει και συνεχίζει. 
Υποστηρίζει virtual walls, σκούπισμα και σφουγγάρισμα σε ορισμένα δωμάτια ή σημεία και remote χειρισμό. Φορτίζει όποτε τη ρυθμίσεις, ώστε να εκμεταλλεύεται το νυχτερινό ρεύμα, δεν έχει πρόβλημα με το σκοτάδι. 
Μπορεί να μένουν κάποια σημεία σε γωνίες ασκούπιστα, αλλά οκ, δεν θα πεθάνουμε κι όλας. Και μόνο που καταφέρνει να βγάζει αυτά που κάνουν τα παιδιά (ψίχουλα και, κυρίως, τα μαύρα τρίμματα από το καουτσούκ του πλαστικού χλοοτάπητα - όσων τα παιδιά παίζουν ποδόσφαιρο, με καταλαβαίνουν), μου φτάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...