Προς το περιεχόμενο

"Κακή" αγορά used αυτοκινήτου / Τρακαρισμένο και "τροποποιημένο" - Τι μπορώ να κάνω;


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί κάλλιστα να τον καλέσει στο τηλέφωνο και να πει ότι δεν θέλει το αμάξι. Για τον κόπο του του δίνει και 300€ από τα χρήματα. Πιο φθηνά θα της βγει από δικηγόρο.

Αν έχει μπει Καλιμπρα το αυτοκίνητο και είναι σωστό, δεν βρίσκω πρόβλημα. 

 

Τώρα για τον κινητήρα θα συμφωνήσω, άνετα έχει μια 300ρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tzotzo said:

Μπορεί κάλλιστα να τον καλέσει στο τηλέφωνο και να πει ότι δεν θέλει το αμάξι. Για τον κόπο του του δίνει και 300€ από τα χρήματα. Πιο φθηνά θα της βγει από δικηγόρο.

Αν έχει μπει Καλιμπρα το αυτοκίνητο και είναι σωστό, δεν βρίσκω πρόβλημα. 

 

Τώρα για τον κινητήρα θα συμφωνήσω, άνετα έχει μια 300ρα

Μπορούμε να μάθουμε από καλό συνεργείο πόσο μεγάλη ζημιά έχει υποστεί από το τρακάρισμα και αν είναι ασφαλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αν έχει γίνει καλή δουλειά δεν έχει θέμα, το θέμα είναι 2007 μοντέλο, χτυπημένο με κινητήρα αλλά αντ άλλων 6000???? Αν επιστρέψει στον αγοραστή  τα 3000€, το κρατάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Linuxdude said:

Φίλε μου καταρχήν να πάει στο συνεργείο που έκανε τον έλεγχο και να τον απειλήσει με μήνυση, δεν μπορεί συνεργείο να μην είδε τόσο χοντρό τρακο, εδώ εμένα ένας τεχνικός από εταιρεία που κάνει έλεγχο αυτοκινήτων είχε καταλάβει και τον αερόσακο που άνοιξε και αλλάχτηκε ταμπλό. Στημένη την είχαν στην κοπέλα, καλά ξεμπετδεματα

Ήταν τυπικός έλεγχος. Ούτε καν το σήκωσαν.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική λέτε να ζητήσει τα μισά λεφτά πίσω; Μισό αμάξι πήρε; Δλδ καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάποιας μορφής εξαπάτηση αλλά ακόμα και έτσι πως ακριβώς τεκμαίρεται το τα μισά λεφτά πίσω;

1 hour ago, giantzeron said:

Μπορούμε να μάθουμε από καλό συνεργείο πόσο μεγάλη ζημιά έχει υποστεί από το τρακάρισμα και αν είναι ασφαλές;

Από καλό συνεργείο όχι, κανένας δεν θα ασχοληθεί αν δεν έχει όφελος.

Ίσως αν έχεις κάποια άκρη σε ασφαλιστική να δεις αν έγινε η ζημιά Ελλάδα και τι περιελάμβανε.  Δεν ξέρω όμως τι ισχύει μίλησε με τον ασφαλιστή σου.

 

Πάντως τολμώ να πω ότι το πλήρωσε λίγο ακριβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είστε σίγουροι ότι το πήγατε σε συνεργείο ; γιατί τα σημάδια συνήθως φαίνονται με το μάτι και κατά δεύτερον το συνεργείο δεν τσεκαρε τίποτα από αριθμούς πλαισίου και κινητήρα με βάση την άδεια ;

Δε ξέρω κατά πόσον θα καταφέρετε να κάνετε κάτι με δικηγόρο αλλά εφόσον το αμάξι με μια δήλωση μηχανικού μπορεί να γίνει νόμιμο και κατά εφόσον πηγαίνει ίσια κ δεν έχει κάποιο άλλο θέμα ,νομίζω δεν συμφέρει να μπείτε σε διαδικασία με δικηγόρο !

Μη ξεχνάτε ότι ειδικά σε μεγάλες πόλεις σας χτυπάνε το αμάξι κ από εκεί που είναι ατρακαριστο την επόμενη μέρα είναι φτιαγμένο αλλά έχει πάψει να είναι ατρακαριστο ..

Το σημαντικό είναι να το ευχαριστηθεί να κάνει τη δουλειά της και να μη χολοσκαει γιατί δε θα μείνει με ένα αμάξι μια ζωή ! Απλά στο επόμενο θα πρέπει να είναι πιο προσεκτική κ σίγουρα θα πρέπει να αλλάξει συνεργείο !!!

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική λέτε να ζητήσει τα μισά λεφτά πίσω; Μισό αμάξι πήρε; Δλδ καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάποιας μορφής εξαπάτηση αλλά ακόμα και έτσι πως ακριβώς τεκμαίρεται το τα μισά λεφτά πίσω;

Από καλό συνεργείο όχι, κανένας δεν θα ασχοληθεί αν δεν έχει όφελος.

Ίσως αν έχεις κάποια άκρη σε ασφαλιστική να δεις αν έγινε η ζημιά Ελλάδα και τι περιελάμβανε.  Δεν ξέρω όμως τι ισχύει μίλησε με τον ασφαλιστή σου.

 

Πάντως τολμώ να πω ότι το πλήρωσε λίγο ακριβά.

Τα μισά λεφτά πίσω είναι απλώς έκφραση ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, δεν είμαι εκτιμητής αυτοκινήτων. Η εμπειρία μου προέρχεται από δική μου περίπτωση όπου μαντράς ήθελε 11500€ για άσχημα χτυπημένο αμάξι, μόνο που ο δικός μου μηχανικός το είδε και μου είπε ότι το αμάξι δεν έχει πρόβλημα αστάθειας κτλ αλλά με τέτοια στουκα τόσα λεφτά είναι κοροϊδία, αν στο δώσει τα μισά είναι ok.

Επίσης παιδιά μην τρελαθουμε τελείως άλλο πράγμα με χτύπησε στο φτερό ένας όπως πέρναγε άλλο πράγμα πήγε καλιμπρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6,000 ευρώ yaris του 2007 πρέπει να έχει λίγα χλμ..... τα βρήκαν αληθινά στην αντιπροσωπεία; Πόσα έχει <180,000;

Πώληση οκ, ας πούμε η εύκολη λύση αλλά είναι σωστό να το κάνει; Και αν μπλέξει; Και όχι μόνο νομικά.....αλλά με απειλές καθημερινά κτλ.

17 χρονών αυτοκίνητο είναι, σε όλους τους έλεγχους βρήκαν μόνο "σημάδια" καλίμπρας και μη δηλωμένη αλλαγή κινητήρα; Καμία άλλη φθορά/βλάβη;
Ότι μεταχειρισμένο πάρεις με τόσα χρόνια αν το ψάξεις σοβαρά με σωστό συνεργείο θέλει 1000+- ευρώ για πλάκα για βασική συντήρηση...
Αν ο κινητήρας δεν καίει νερά/λάδια, φαντάζομαι δεν θα έχει ξεθωριασμένο χρώμα οπότε με ότι θα γλυτώσει από προβλήματα θα τα βάλει στο να φτιάξει την άδεια ή να το περνάει Κτεο με διεκπεραιωτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το αγόρασε, δεν κοίταξε τον αριθμό πλαισίου και αριθμό κινητήρα να είναι αυτά που αναγράφονται στην άδεια; Πάντα να κάνετε αυτόν τον έλεγχο, μη βρεθείτε με κανένα κλεμένο όχημα και μπλέξετε άσχημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω νομίζω οτι φόραγε τον πασίγνωστο κινητήρα 1ΝR-FE 1.33 την ΝΤΡΟΠΗ της TOYOTA παγκοσμίως λόγω κατασκευαστικού προβλήματος απο το εργοστάσιο ...πέταξαν τον κινητήρα που φορούσε κανονικά λόγω καταστροφής κ εβαλαν επάνω αυτο το μοτέρ - οσο για την κοπέλα ...αμφιβάλω 100% αν το πήγε για ελεγχο κ ο πιο αχρηστος μάστορας σε ιχ η μοτο πρώτα κοιτάζει τα νούμερα του μοτέρ κ μετα αρχίζει τον ελεγχο...εγω  θα εβαζα φιλο η γνωστό εστω δικηγόρο να τον πάρει  τηλ. τον πωλητή κ θα του ελεγε εδω υπάρχει απάτη κ θα παμε  να καταθέσουμε  μήνυση σε αστυνομία  για δικαστήρια κλπ ,για να εβλεπα πως θα αντιδρούσε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αλλά αν είναι να δώσει 6 για να πάρει αμάξι 17ετιας και με τρακο καλύτερα να παίρνε κάτι στο 3 αρι μαξ και να δίνει τα άλλα 3σε κάνα σέρβις η να της έμεναν κιόλας. 

Τώρα με δικηγόρο τέτοιες υποθέσεις είναι για ασκούμενους και κοστίζουν συνηθως. Άσε που θα βγει η απόφαση αρκετό καιρό μετά. 

Ε έπρεπε πρώτου πάρει να την συμβουλέψει και κανεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, kostis444t said:

εγω νομίζω οτι φόραγε τον πασίγνωστο κινητήρα 1ΝR-FE 1.33 την ΝΤΡΟΠΗ της TOYOTA παγκοσμίως λόγω κατασκευαστικού προβλήματος απο το εργοστάσιο ...πέταξαν τον κινητήρα που φορούσε κανονικά λόγω καταστροφής κ εβαλαν επάνω αυτο το μοτέρ - οσο για την κοπέλα ...αμφιβάλω 100% αν το πήγε για ελεγχο κ ο πιο αχρηστος μάστορας σε ιχ η μοτο πρώτα κοιτάζει τα νούμερα του μοτέρ κ μετα αρχίζει τον ελεγχο...εγω  θα εβαζα φιλο η γνωστό εστω δικηγόρο να τον πάρει  τηλ. τον πωλητή κ θα του ελεγε εδω υπάρχει απάτη κ θα παμε  να καταθέσουμε  μήνυση σε αστυνομία  για δικαστήρια κλπ ,για να εβλεπα πως θα αντιδρούσε...

το πηγε. Ημουν μπροστα στον ελεγχο και μαλιστα σε συνεργειο με αρκετα καλες κριτικες. Απλα ηταν της τελευταιας στιγμης στη γειτονια του πωλητη. Τωρα τι να πω...ισως ηταν και στημενο δεν ξερω

18 minutes ago, kostis444t said:

εγω νομίζω οτι φόραγε τον πασίγνωστο κινητήρα 1ΝR-FE 1.33 την ΝΤΡΟΠΗ της TOYOTA παγκοσμίως λόγω κατασκευαστικού προβλήματος απο το εργοστάσιο ...πέταξαν τον κινητήρα που φορούσε κανονικά λόγω καταστροφής κ εβαλαν επάνω αυτο το μοτέρ - οσο για την κοπέλα ...αμφιβάλω 100% αν το πήγε για ελεγχο κ ο πιο αχρηστος μάστορας σε ιχ η μοτο πρώτα κοιτάζει τα νούμερα του μοτέρ κ μετα αρχίζει τον ελεγχο...εγω  θα εβαζα φιλο η γνωστό εστω δικηγόρο να τον πάρει  τηλ. τον πωλητή κ θα του ελεγε εδω υπάρχει απάτη κ θα παμε  να καταθέσουμε  μήνυση σε αστυνομία  για δικαστήρια κλπ ,για να εβλεπα πως θα αντιδρούσε...

1KRFE φοραγε πριν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνει την αλλαγή στον κινητήρα , να το κρατήσει κανα δυο και να το δώσει να πάρει ένα άλλο να το ευχαριστηθεί.

ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΥ να πάρει χρήματα πίσω. 

Το 2007 αγόρασα ένα αυτοκινητο από ιδιώτη μέσω μάντρας και ήταν πλαστογραφημένη η κυριότητα της άδειας. το αμάξι αυτό ήταν ήδη κατασχεμένο από την τράπεζα Π. 

έκανα 8 χρόνια για να παρω τα χρήματα μου (όχι όλα φυσικά) πίσω Και 15 για να το βγάλω από την εφορία παρόλο που είχα 2 δικαστικές αποφάσεις υπέρ μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...