Προς το περιεχόμενο

Έκανα καλό DEAL; ΣΕΖΟΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Ελπίζω να το γράφω στο σωστό topic)

Καλησπέρα σας, είμαι 18 ετών και σπουδάζω σε τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών. Για πρώτη φορά θα δουλέψω ως βοηθός σερβιτόρου σε νησί και ποιο συγκεκριμένα σε ξενοδοχείο. Η συμφωνία που έχω κάνει είναι:

Διαμονή (στο ξενοδοχείο που θα δουλεύω)

Διατροφή (3 φορές την ημέρα)

1500 + tips 

3 μήνες, 11 ώρες την ημέρα (χωρίς ρεπό)

Ένσημα 

Επεξ/σία από Rjmp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχικά ΜΠΡΑΒΟ σου που στα 18 αποφάσισες το καλοκαίρι σου να το περάσεις δουλεύοντας.

ΑΛΛΑ πιστεύεις ότι θα καταφέρεις να ανταποκριθείς σε τέτοιες συνθήκες;

ΕΠΙΣΗΣ 1500/(11*30)=4,5 Εσύ είσαι ευχαριστημένος;

Δεν έχω υπάρξει σε τέτοια επαγγέλματα αλλά από συζητήσεις που έχω κάνει, συνήθως αυτή η δουλειά καταλήγει σε δουλεία... Μακάρι να είσαι η εξαίρεση.

Υ.Γ.1 Υποθέτω ότι στα 1500 υπάρχουν και "μαύρα"...

Υ.Γ.2 Υποθέτω ότι τα ένσημα δεν είναι καν για 8ωρο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα η δουλειά που έκλεισες σε σχέση με την ηλικία σου είναι "καλό". Στα 18 έχεις την ενέργεια και την όρεξη για δουλειά για τόσες ώρες και τα 1500 που θα σου μένουν είναι ένα πολύ καλό ποσό για ξεκίνημα. Σκέψου ότι ο μισθός σου είναι καθαρός γιατί δε θα πληρώνεις διαμονή και διατροφή.

Φαντάσου πολλοί εργαζόμενοι σαν ιδιωτική ασφάλεια παίρνουν 2 την ώρα για 12ωρη βάρδια.

Ένα άλλο σημαντικό, ίσως το πιο σημαντικό που πρέπει να κοιτάει ο καθένας είναι τα ένσημα. Μπορεί να σου φαντάζει αυτή τη στιγμή άνεφ σημασίας αλλά προσπάθησε να σου βάλουν πλήρη ασφάλεια έστω και αν υποστεί κάποια μείωση ο μισθός σου.

Επεξ/σία από EvilEyes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να πέσεις στην εξαίρεση, αλλά θα σου πω τα χειρότερα, που θα είναι και τα πιο πιθανά:
Το 11ωρο, δεν θα είναι ποτέ 11ωρο. Πιθανότατα θα σε χώσουν να κάνεις και κάτι άλλο, πχ καθαριότητες, ακόμα και εκτός ωραρίου.
Η διαμονή και το φαγητό θα είναι πολύ οριακά καλύτερο από το να είσαι φυλακισμένος.
Οι 3 μήνες σερί, χωρίς ρεπό, είναι απάνθρωποι. Μπορεί να είσαι μικρός, αλλά αυτό που σου ζητάνε να κάνεις είναι εξαιρετικά δύσκολο. Θα είσαι ύπνος-δουλειά για όλο το καλοκαίρι.
Τα χρήματα τα θεωρώ λίγα.

Μπράβο σου πάντως που θέλεις να δουλέψεις και μάλιστα, τόσο σκληρά.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να δεις την εμπειρία και να έχεις ιστορίες να λες όταν μεγαλώσεις πας. 
 

Πρεπει να έχεις συναίσθηση ότι πας σε γαλέρα και τελείως ψυχρά και λογιστικά το deal μόνο καλό δεν είναι. Θέλανε να βρουν σκλάβο και βρήκανε. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rjmp είπε

(Ελπίζω να το γράφω στο σωστό topic)

Καλησπέρα σας, είμαι 18 ετών και σπουδάζω σε τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών. Για πρώτη φορά θα δουλέψω ως βοηθός σερβιτόρου σε νησί και ποιο συγκεκριμένα σε ξενοδοχείο. Η συμφωνία που έχω κάνει είναι:

Διαμονή (στο ξενοδοχείο που θα δουλεύω)

Διατροφή (3 φορές την ημέρα)

1500 + tips 

3 μήνες, 11 ώρες την ημέρα (χωρίς ρεπό)

Ένσημα 

Εγω στη θεση σου θα προτιμουσα μια δουλεια με τα μισα λεφτα, αλλα 8ωρο και στο αντικειμενο σου. Η δουλεια του σερβιτορου απλα θα σου δωσει λεφτα, που στατιστικα στα 18 θα τα φας σε μαλακιες :P

Στα 23 σου ομως που θα ψαχνεις δουλεια της προκοπης, θα μετρησει παρα πολυ να εχεις δουλεψει σε κατι με "ρευμα" παρα οταν σερβιρες μπομπες σε τουριστες.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει. Δεν ήταν καλή επιλογή.

1. Χωρίς ρεπό σημαίνει ότι πολύ σύντομα όλες οι μέρες θα σου φαίνονται ίδιες και θα χάσεις την όποια όρεξη για δουλειά.

2. Οι 11 ώρες θα γίνουν 12+

3. Διαμονή-διατροφή να περιμένεις χαμηλής ποιότητας.

Αν έχεις μεγάλη ανάγκη τα χρήματα, ΟΚ. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 3 μήνες ;

Μου κάνει εντύπωση που δέχτηκε ο εργοδότης να πας αγια τόσο λίγο, συνήθως ψάχνουν για ολόκληρη τη σεζόν, δηλαδή 6μηνο.

Τα λεφτά είναι λίγα για 11 ώρες χ 7 ημέρες πάντως, το μόνο καλό είναι τα tips που θα σε ανεβάσουν αρκετά παραπάνω.

Καλά κάνεις αν είναι για την εμπειρία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Η δουλεια του σερβιτορου απλα θα σου δωσει λεφτα, που στατιστικα στα 18 θα τα φας σε μαλακιες :P

Τα χρήματα που θα μαζέψω θα τα ξοδεύω σε πράγματα που τα έχω (πραγματικά) ανάγκη όπως ενοίκιο, νερό, ΔΕΗ δεν θα πάνε σε ποτά και τσιγάρα.

 

20 λεπτά πριν, dpolal είπε

Τα λεφτά είναι λίγα για 11 ώρες χ 7 ημέρες πάντως, το μόνο καλό είναι τα tips που θα σε ανεβάσουν αρκετά παραπάνω.

Όταν εννοείς "αρκετά παραπάνω" το εννοείς με βάση την δικιά σου εμπειρία; Στο νησί που θα πάω εγώ δεν θα είναι ούτε Σαντορίνη ούτε Μύκονος αλλά Θάσος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rjmp είπε

Όταν εννοείς "αρκετά παραπάνω" το εννοείς με βάση την δικιά σου εμπειρία; Στο νησί που θα πάω εγώ δεν θα είναι ούτε Σαντορίνη ούτε Μύκονος αλλά Θάσος.

Ο γιος μου έκανε 2 σεζόν στην Μήλο, όχι σαν σερβιτόρος όμως και έβγαζε σχεδόν ένα 500ρικο το μήνα επιπλέον από τα τιπς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αυτές οι δουλειές είναι η απόλυτη εκμετάλλευση! 

Συνήθως το 11ωρο δεν είναι 11ωρο , αλλά πολύ περισσότερο και πιθανότατα να ζητήσουν παραπάνω πράγματα απ' όσα έχετε συμφωνήσει! 

Ουσιαστικά ένα 3μηνό θα ζεις για να δουλεύεις! 

Αν θέλεις να το κάνεις για την εμπειρία οκ! Τίποτα άλλο! 

 

επίσης πολλοί δίνουν αρκετά λιγότερα για τις ίδιες ώρες κάνω κάτω.

1000 - 1200€

 

Και να πω και ένα μεγάλο μπράβο που στα 18 σου είσαι πρόθυμος, οχι μόνο να δουλέψεις, αλλά και να θυσιάσεις πολλά για αυτό το διάστημα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Rjmp said:

Τα χρήματα που θα μαζέψω θα τα ξοδεύω σε πράγματα που τα έχω (πραγματικά) ανάγκη όπως ενοίκιο, νερό, ΔΕΗ δεν θα πάνε σε ποτά και τσιγάρα.

 

Όταν εννοείς "αρκετά παραπάνω" το εννοείς με βάση την δικιά σου εμπειρία; Στο νησί που θα πάω εγώ δεν θα είναι ούτε Σαντορίνη ούτε Μύκονος αλλά Θάσος.

 

 

Aμα τα έχεις ανάγκη δεν σηκώνει συζήτηση, υπομονή 3 μήνες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2024 στις 6:19 ΜΜ, Ntinaras είπε

Εγω στη θεση σου θα προτιμουσα μια δουλεια με τα μισα λεφτα, αλλα 8ωρο και στο αντικειμενο σου. Η δουλεια του σερβιτορου απλα θα σου δωσει λεφτα, που στατιστικα στα 18 θα τα φας σε μαλακιες :P

Στα 23 σου ομως που θα ψαχνεις δουλεια της προκοπης, θα μετρησει παρα πολυ να εχεις δουλεψει σε κατι με "ρευμα" παρα οταν σερβιρες μπομπες σε τουριστες.

Θα μπορούσε να δουλέψει βοηθός ηλεκτρολόγου σε συνεργεία ενός εργολάβου. Γίνεται χαμός αυτή την περίοδο. Εάν ζητήσει δουλειά, κάπου θα χωθεί.

Θα δει πολλά που αργότερα θα τον βοηθήσουν να έχει καλύτερη αντίληψη επαγγελματικά. Πως δουλεύει ένα συνεργείο, εργολαβίες στην πράξη, βασικά ηλεκτρολογικά, κτλ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες φίλε! Άσε τι λέει ο ένας και κ άλλος. Όλοι κρίνουμε με βάση τις εμπειρίες που έχουμε από τη ζωή και οι περισσοειμαστε άνω των 30 οποτε γι αυτό είμαστε διστακτικοι. Για μένα κανε το και περισσότερο κερδισμένος θα είσαι με τις εμπειρίες παρα με τα χρήματα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά καλά κάνει. Όποια δουλειά και εάν επιλέξει, εμπειρία θα είναι.

Η δική μου επιφύλαξη είναι ο τρόπος που δουλεύουν οι ξενοδόχοι - με σιγοντάρισμα από το κράτος. Το να λιώνεις κόσμο με δωδεκάρωρα σπαστά, 6/7 ημέρες τη βδομάδα, συνήθως με ανθυγιεινές συνθήκες διαμονής, είναι μεγάλο πρόβλημα. Σαν κράτος και κοινωνία τι μήνυμα περνάς σε αυτούς τους νέους ανθρώπους; Ότι εάν θέλουν να συνεχίσουν επαγγελματικά στη βαριά βιομηχανία της χώρας, θα πρέπει να ανέχονται όλα αυτά; Ή το πως όλα είναι μια αρπαχτή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...