Προς το περιεχόμενο

Ένσταση κλήσης σε άλλη πόλη


Apoithaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γκαντεμιά συνεχίζεται, πρόσφατα έλαβα κλήση από το Δήμο Ναυπάκτου για παράνομη στάθμευση τον Σεπτέμβριο του 2022. Αρχικά δεν ήμουν εκεί, έχω να πάω από το 2018 και δεν είχαν καν το όχημα τότε. 

Η κλήση αναφέρει οχήματος ασημί ενώ το δικό μου είναι μαύρο αλλά δεν πιάνεται λένε αυτό. Η μάρκα είναι η ίδια. 

Μετά από επικοινωνία σε δήμο  - τροχαία Ναυπάκτου κτλ μου ζήτησαν να στείλω email που να γράφω ένσταση κτλ κτλ. Από το δήμο μου έστειλαν την αρχική κλήση όπου είδα το εξής θεϊκό:

image.jpeg.112a16d0d990142b3687a0982b3f717a.jpeg

Η πινακίδα μου τελειώνει σε 38 και η κλήση είχε αυτή τη μουτζούρα. Με ένα γρήγορο check στο gov είδα ότι υπάρχει όχημα ίδιας μάρκας, σε γκρι χρώμα που τελειώνει σε 33.

Φυσικά λένε ότι είναι αβάσιμη, αν και μου έλεγε από την τροχαία ότι είναι η ένσταση έγινε μέσω gov και θα μου απαντήσουν μέσα από εκεί (ενώ έγινε με email). Καταλαβαίνω εν μέρη ότι δεν μπορώ να το αποφύγω (60€) είναι. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Είναι στα αλήθεια τόσο μπουρ#$!@ το κράτος/αστυνομία σε τέτοια θέματα; Με την ίδια λογική οποιοσδήποτε αστυνομικός θα μπορεί από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας να μου κόψει κλήση και δεν θα μπορώ να αποδείξω ότι είμαι ελέφαντας; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Αφού δεν είχες το αυτοκίνητο τότε και αυτό φαίνεται από την άδεια κυκλοφορίας τι άλλο ζητάνε;;; 

το 2018 που πήγε δεν είχε αμάξι.Το 2022 είχε αμάξι αλλά δεν πήγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε ενσταση οτι το αμαξι σου δεν ειναι ασημι, αλλά μαυρο . Οτι υπαρχει αυτη η μουντζουρα που μπορει να σημαινει πολλά και οτι δεν εχεις παει Ναυπακτο εκεινη την χρονια 

Επισης υπαρχει ιδιο αμαξι με ασημι χρωμα που τελειωνει σε 33 και μπορει να ειναι αυτο. Οχι παντως το δικο σου 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

Έστειλα και λένε ότι είναι αβάσιμη 🤷‍♂️

Αβάσιμη ενώ είναι άλλο χρώμα; 

Κάνε καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναστειλε και πες τους οτι ουτε το χρωμα δεν εγραψαν σωστα, την πινακιδα θα εγραφαν , και ειναι και μουτζουρωμενο και δεν φαινεται καθαρα τι γραφει 

Κανε και καταγγελια  αν γινεται που λεει ο φιλος απο πανω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Apoithaki είπε

Έστειλα και λένε ότι είναι αβάσιμη 🤷‍♂️

Πάρε τηλ τον Διοικητή κατευθείαν και πες του ότι αν το συνεχίσουν το παραμυθάκι με το "αβασιμη" θα στείλεις κατηγορούμενο για παράβαση καθήκοντος αυτόν που παραποίησε την κλήση για χάρη κάποιου συντοπίτη και ότι θα ανεβάσεις και την κλήση με περιγραφή του τι έγινε στα σόσιαλ. 

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Αβάσιμη ενώ είναι άλλο χρώμα;

Έχεις μείνει λίγο πίσω, από το 2019 υπάρχει ΥΑ που προβλέπει ότι η λανθασμένη αναγραφή χρώματος δεν επιφέρει διαγραφή του προστίμου.

Εδώ μπορείς να δεις σχετικό άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρώμα δεν είναι λόγος ακύρωσης όταν είναι οχ ασημί και γράφεις γκρι, ποντίκι, κτλ. Όχι όταν το αμάξι είναι άσπρο και γράφεις ότι είναι μαύρο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αυθαιρεσία της αστυνομίας πολλές δεν έχει όρια 

Μου είχε σηκωσει γερανός το αμάξι δίκαια αλλά στο χαρτί της παράβασης έγραφαν ότι το αυτοκίνητο είχε γρατζουνιές κλπ όταν το σήκωσαν 

Οταν είπα στον τότε διοικητή της Τροχαίας γιατί το έγραφαν μου είπε ότι προφανώς το αμάξι θα τις είχε. 

Οταν του είπα ότι ήταν κατάχρηση εξουσίας γιατί το αμάξι το είχα τρεις μήνες και δεν είχε προλάβει να τις αποκτήσει με παρακάλεσε να μην το τραβήξω πιο πέρα. 

11 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Το χρώμα δεν είναι λόγος ακύρωσης όταν είναι οχ ασημί και γράφεις γκρι, ποντίκι, κτλ. Όχι όταν το αμάξι είναι άσπρο και γράφεις ότι είναι μαύρο 

Έτσι ακριβώς 

Το δικό μου που έχω και στο avatar άλλοι το λένε γκρι σκούρο και άλλοι κυπαρίσσι 

Ίσως έχουν δίκιο και οι δύο 

Άλλο όμως αυτό και άλλο το κόκκινο να το γράψουν για παράδειγμα άσπρο. 

Επίσης κάποια αυτοκίνητα είναι δίχρωμα από κατασκευής ή από τροποποίηση από τον ιδιοκτήτη. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, oasisAthens said:

Το χρώμα δεν είναι λόγος ακύρωσης όταν είναι οχ ασημί και γράφεις γκρι, ποντίκι, κτλ. Όχι όταν το αμάξι είναι άσπρο και γράφεις ότι είναι μαύρο 

Η υπουργική απόφαση στην οποία αναφέρθηκα παραπάνω λέει κατά λέξη "η μη ταυτόσημη αναγραφή του χρώματος του οχήματος στο έντυπο της παράβασης και στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος δεν συνιστά λόγο ακύρωσης της παράβασης στην περίπτωση που από τα υπόλοιπα αναφερόμενα στοιχεία προκύπτει ότι πρόκειται για το ίδιο όχημα", το πόσο κοντά έχει πέσει το όργανο στην αναγραφή χρώματος είναι αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...