Προς το περιεχόμενο

Google One


Jade Gin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 minutes ago, Ukforthemoment said:

Κοίτα και στα backup,αν και μάλλον δεν τα δείχνει όλα.

 

33 minutes ago, christos4 said:

Ειναι backup από κάποιο android smartphone/tablet λογικά.. 

Που βρίσκω τα backup? Ειναι κρυφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, li@m said:

 

Που βρίσκω τα backup? Ειναι κρυφο;

Από android smartphone, μέσα στο google drive app 

 

Screenshot_20240313-174510.png

2 minutes ago, li@m said:

Ειναι δυνατον να ειναι 5.5GB οι εφαρμογες;

image.png.a68c9c4fc13442b2c1483422ddc7c22e.png

Μήπως έχεις βάλει να γίνεται backup το viber/whatsapp και ανεβαίνουν όλες οι φώτο και βίντεο και από εκεί; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, christos4 said:

Από android smartphone, μέσα στο google drive app 

 

Screenshot_20240313-174510.png

Μήπως έχεις βάλει να γίνεται backup το viber/whatsapp και ανεβαίνουν όλες οι φώτο και βίντεο και από εκεί; 

Μονο αν κάνει το viber βγάζει νόημα όντως. Ομως δεν μου το εμφανίζει στα 80 apps που αναφέρει. 😱Wtf 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, SabotazNic said:

Ναι. 50-100 mb οι πλεον συγχρονες εφαρμογες (σοσιαλ, banking, messenger κτλ) =~ 6gb

Ναι, αλλά δεν αποθηκεύει τα apk τους στο backup, ούτα τα data/cache τους. Από το Store τα ξανακατεβάζει. Μόνο το ποιες έχεις εγκατεστημένες κρατάει.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SabotazNic said:

Ναι. 50-100 mb οι πλεον συγχρονες εφαρμογες (σοσιαλ, banking, messenger κτλ) =~ 6gb

Αναφέρει 80 apks. Μπήκα και τα είδα. Κάποια είναι KB σε μέγεθος γιατί κρατάει μόνο πως υπάρχει σαν app. 

3 hours ago, infin1tyGR said:

Ναι, αλλά δεν αποθηκεύει τα apk τους στο backup, ούτα τα data/cache τους. Από το Store τα ξανακατεβάζει. Μόνο το ποιες έχεις εγκατεστημένες κρατάει.

Όπως τα λες. Εν τω μεταξύ τσέκαρα του κολλητού το account του και το backup ήταν 1.7GB. Γιατί έχω 5.5 εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, li@m said:

Αναφέρει 80 apks. Μπήκα και τα είδα. Κάποια είναι KB σε μέγεθος γιατί κρατάει μόνο πως υπάρχει σαν app. 

Όπως τα λες. Εν τω μεταξύ τσέκαρα του κολλητού το account του και το backup ήταν 1.7GB. Γιατί έχω 5.5 εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. 

Μπες στο viber και δες από εκεί τι χώρο πιάνει το backup. Πιθανότατα δεν συμπεριλαμβάνεται στο google android backup. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, csontheline είπε

Ένας από το χωριό, δεν το ξέρετε, μου είπε ότι μπορείς να δοκιμάσεις με google play gift card της χώρας που θέλεις να βρίσκεσαι.

Επίσης, μου είπε ότι μπορείς να ψάξεις για turkish google play gift card και να τις βάλεις https://support.google.com/googleplay/thread/112933119/can-i-use-a-google-play-gift-card-to-buy-a-google-one-subscription?hl=en

Αλλά μην τον εμπιστεύεστε 100%, από το χωριό είναι το παιδί, μια που έχει κότες, μια που πιάνει ίντερνετς.

Ο τούρκος φίλος μου αγόρασε κανονικά play card τούρκικη οταν ήταν στην τουρκία. Το θέμα είναι οτι η κακιά γκουγκλ δεν τον αφήνει να εξαργυρώσει την τουρκική κάρτα εδώ στην Ελλάδα, παρόλο που δοκίμασε με VPN, Tor, Proxy και να λουστεί με ULTREX 

Ο,τι και να προσπαθήσει του εμφανίζει αυτό το μήνυμα!

image.png.86c971b3d4b3637cd3597edd03c53421.png

O χωριανός σου δεν αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα; 

Επεξ/σία από itakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, itakias said:

Ενας... τούρκος φίλος μου απο το οικογενειακό περιβάλλον που μοιραζόμαστε το google one έκανε κάτι τέτοιο και βολευτήκαμε οικογενειακώς ένα χρόνο. Το θέμα είναι οτι τον φιλοξενώ Ελλάδα και δεν τον αφήνουν να ανανεώσει/αναβαθμίσει την συνδρομή του, ούτε καν με τούρκικο google play card ούτε καν με VPN. 

Μίλησε με το support και του είπαν κάτι μα μου οτι πρέπει να ξαναπροσπαθήσει όταν επιστρέψει πίσω στην τουρκία. 

Ξέρουμε πως θα μπορούσα να τον βοηθήσω γιατι αυτό το πρόβλημα ανάγεται σε οικογενειακό θέμα.

off topic:
 

Spoiler

διακοπές σε νησί του ανατολικού Αιγαίου, πιάνεις σήμα Τουρκίας καλύτερα και από Κων/πουλη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2024 στις 1:49 ΜΜ, csontheline είπε

Άρα κάνεις backup τόσο σημαντικά αρχεία, στο email σου. Σωστά;
Αν ναι, ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ αλλά w/e, πλήρωσε για τον εξτρά χώρο στο backup.

Κοροϊδία η πληρωμή μιας υπηρεσίας; Wtf dude!

Πάντως, μία μέση φωτογραφία που βγαίνει από κινητό με τις αρχικές ρυθμίσεις, έχει μέγεθος ~2MB. 8000 x 2MB = 16.000 MB ή ~15,6 GB.

 

Στις 13/3/2024 στις 1:07 ΜΜ, Metal_Head είπε

Δεν υπάρχουν και πολλές λύσεις αν τα θες σε cloud. Η θα πληρώσεις για το πιο φτηνό πακέτο στα 100 GB ή θα τα μεταφέρεις και σε καμια άλλη εταιρεία Dropbox, MEGA, κτλ.

To Dropbox είναι εύκολο σε διαχείρηση ?

Στις 13/3/2024 στις 1:49 ΜΜ, csontheline είπε

Άρα κάνεις backup τόσο σημαντικά αρχεία, στο email σου. Σωστά;
Αν ναι, ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ αλλά w/e, πλήρωσε για τον εξτρά χώρο στο backup.

Κοροϊδία η πληρωμή μιας υπηρεσίας; Wtf dude!

Πάντως, μία μέση φωτογραφία που βγαίνει από κινητό με τις αρχικές ρυθμίσεις, έχει μέγεθος ~2MB. 8000 x 2MB = 16.000 MB ή ~15,6 GB.

Ωραία , σε ένα iPhone που κανεις backup? 

46 λεπτά πριν, Metal_Head είπε

Δοκίμασε μέσα στο google drive να ψάξεις με τα παρακάτω φίλτρα μήπως υπάρχουν χύμα αρχεία

is:unorganized

is:trashed

Ευχαριστώ . 

Στις 13/3/2024 στις 11:11 ΠΜ, imr είπε

Σβησε τις φωτογραφιες, αν θελεις να τις κρατας στο photos απλα πληρωσε το 20ρι

15gb ειναι υπεραρκετα για οσα email θελεις

Ευχαριστώ 

23 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

Φιλε μου, μηχανικος πραμα, κανουμε τωρα κουβεντα για 1.99€ το μηνα για το πρωτο πακέτο των 100GB; 

Θέλεις απο τη μια την ευκολία του cloud, αλλά την θέλεις και δωρεάν; Ναι, δε γίνεται. Πλήρωσε. 

Εγώ απο τις απαντήσεις σου, γιατι νομίζω οτι τρολάρεις; 

Επίσης για τους συμφορουμιτες που μιλάνε και VPN μεσω Τουρκιας, έχε υπόψην σου οτι χρειάζεται και καινουριο Gmail. 

Μηχανικός είμαι αλλά δεν δουλεύω , περιμένω τη γαμωσυνταξη . Και δεν τρολαρω . Όμως ο γιος μου μου βρήκε λύση : compression, μείωσα τον χώρο των φωτό κατά 3Giga . Ευχαριστώ . Δεν θα πληρώνω την Google για να κάνει τι ?

Στις 12/3/2024 στις 8:56 ΜΜ, kormos είπε

Δεν λέω αυτά βρε...

Δες ανάλυση που έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

https://one.google.com/

Ευχαριστώ . Πολύ . Ο γιος μου μου βρήκε λύση : compression των φωτό . Μείωσα τα δεδομένα κατά 3 Giga 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Jade Gin said:

Ωραία , σε ένα iPhone που κανεις backup? 

[...]

Δεν θα πληρώνω την Google για να κάνει τι ?

Onedrive, dropbox, google drive και υπάρχουν και άλλα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πληρώνεις την google για να διατηρεί την υποδομή (δίσκους, σέρβερς, δίκτυα κλπ) για να έχεις με σχεδόν μηδενικό χρόνο μη διαθεσιμότητας, όλα όσα θεωρείς σημαντικά.

Το όλο θέμα είναι το πόσο σημαντικά πιστεύεις ότι είναι αυτά που θέλεις να κρατάς σωσμένα. Είναι τραγούδια που βρίσκεις σε οποιαδήποτε υπηρεσία streaming; Είναι προσωπικές φωτογραφίες από την γέννηση του παιδιού σου; Τα εξισώνεις αυτά; Η συμπίεση που έκανες, είναι κάτι που μελλοντικά θα μετανιώσεις ή είσαι οκ να τις βλέπεις πιο πιξελιασμένες;

Αυτό πάει προς όσους ακολουθούν τέτοια τακτική. Το σωστό backup είναι σαν το κράνος. Παντελώς άχρηστο μέχρι να χρειαστεί. Αλλά τότε θα είναι ΠΟΛΥ αργά.

Τώρα είναι 1-2€ / μήνα. Αύριο-μεθαύριο, αν χαλάσει ο usb δίσκος/stick που έχει(ς) για backup (τον οποίο πλήρωσε(ς) 50-100€ ή 2-4 χρόνια cloud), θα δίνει τα κατοστάρικα σαν πετσετάκια, για την ανάκτηση. Το έχω δει σε γνωστό μου, που θεωρούσε ότι ένας 2TB WD book (με πράσινο δίσκο μέσα, για γέλια δηλαδή) είναι ικανοποιητικός για οικογενειακό (και, μερικώς, προσωπικό εταιρικό backup). Μέχρι που πλήρωσε ~600€ για την ανάκτηση (στάθηκε τυχερός που ήταν εφικτή) και εκ των υστέρων πήρε και cloud και 2 nas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...