Προς το περιεχόμενο

Google One


Jade Gin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, csontheline said:

Onedrive, dropbox, google drive και υπάρχουν και άλλα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πληρώνεις την google για να διατηρεί την υποδομή (δίσκους, σέρβερς, δίκτυα κλπ) για να έχεις με σχεδόν μηδενικό χρόνο μη διαθεσιμότητας, όλα όσα θεωρείς σημαντικά.

Το όλο θέμα είναι το πόσο σημαντικά πιστεύεις ότι είναι αυτά που θέλεις να κρατάς σωσμένα. Είναι τραγούδια που βρίσκεις σε οποιαδήποτε υπηρεσία streaming; Είναι προσωπικές φωτογραφίες από την γέννηση του παιδιού σου; Τα εξισώνεις αυτά; Η συμπίεση που έκανες, είναι κάτι που μελλοντικά θα μετανιώσεις ή είσαι οκ να τις βλέπεις πιο πιξελιασμένες;

Αυτό πάει προς όσους ακολουθούν τέτοια τακτική. Το σωστό backup είναι σαν το κράνος. Παντελώς άχρηστο μέχρι να χρειαστεί. Αλλά τότε θα είναι ΠΟΛΥ αργά.

Τώρα είναι 1-2€ / μήνα. Αύριο-μεθαύριο, αν χαλάσει ο usb δίσκος/stick που έχει(ς) για backup (τον οποίο πλήρωσε(ς) 50-100€ ή 2-4 χρόνια cloud), θα δίνει τα κατοστάρικα σαν πετσετάκια, για την ανάκτηση. Το έχω δει σε γνωστό μου, που θεωρούσε ότι ένας 2TB WD book (με πράσινο δίσκο μέσα, για γέλια δηλαδή) είναι ικανοποιητικός για οικογενειακό (και, μερικώς, προσωπικό εταιρικό backup). Μέχρι που πλήρωσε ~600€ για την ανάκτηση (στάθηκε τυχερός που ήταν εφικτή) και εκ των υστέρων πήρε και cloud και 2 nas.

Να πω εδώ αν και βγαίνει λίγο εκτός  ότι όλη η υπόθεση της google δεν είναι το backup αλλα η εφαρμογή photos και η κατηγορηοποιηση που κανει στις φωτογραφίες. 

Μπαίνεις και γράφεις θάλασσα και σου δίνει τις φώτο με θαλλασα κτλ κτλ. Επίσης είναι διαθέσιμες άμεσα και πανευκολα αντίθετα με δίσκους που μένουν σε ένα συρτάρι. 

Τα αξίζει τα λεφτά της αλλά εγώ το ακύρωσα γιατί δεν μου έφταναν ούτε τα 100gb και δεν βρίσκω κάτι άλλο με τέτοια ευκολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, imr said:

Τα αξίζει τα λεφτά της αλλά εγώ το ακύρωσα γιατί δεν μου έφταναν ούτε τα 100gb και δεν βρίσκω κάτι άλλο με τέτοια ευκολια

δεν εχει αλλο πακετο ? δεν μπορει, εντυπωση μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αλλάξει σημαντικά και η συμπεριφορά των χρηστών, τα τελευταία χρόνια πολλά αδέσποτα αιτήματα φιλίας ειδικά στο facebook.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mhdenistis είπε

Έχει αλλάξει σημαντικά και η συμπεριφορά των χρηστών, τα τελευταία χρόνια πολλά αδέσποτα αιτήματα φιλίας ειδικά στο facebook.

και τι σχέση έχει αυτό με το google one?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Mhdenistis είπε

Έχει αλλάξει σημαντικά και η συμπεριφορά των χρηστών, τα τελευταία χρόνια πολλά αδέσποτα αιτήματα φιλίας ειδικά στο facebook.

 

49 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

και τι σχέση έχει αυτό με το google one?

Μια χαρά 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, great said:

δεν εχει αλλο πακετο ? δεν μπορει, εντυπωση μου κάνει.

Εχει οσα θες αλλα ακριβαινει, εχω πλανο να φτιαξω δικο μου nas γιατι εχω και πολλες φωτο απο μηχανη αρκετα μεγαλου μεγεθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, imr είπε

Εχει οσα θες αλλα ακριβαινει, εχω πλανο να φτιαξω δικο μου nas γιατι εχω και πολλες φωτο απο μηχανη αρκετα μεγαλου μεγεθους

...και το NAS έχει κόστος και κατασκευής και συντήρησης και κατανάλωσης.
 

Τέτοιες λύσεις θέλουν μπάτζετ τουλάχιστον 600€-700€ και πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kormos said:

...και το NAS έχει κόστος και κατασκευής και συντήρησης και κατανάλωσης.
 

Τέτοιες λύσεις θέλουν μπάτζετ τουλάχιστον 600€-700€ και πάνω...

Καλα δεν θα φτιαξω τιποτα τρομερο κατι με raspberry η παλιο laptop .

Το 2tb του google που θα μου εκανε, κανει 100 τον χρονο που δεν ειναι μικρο ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, imr said:

 

Το 2tb του google που θα μου εκανε, κανει 100 τον χρονο που δεν ειναι μικρο ποσο

ειναι παρα πολυ μικρο ποσο το χρονο για την προσφορά του!!!!!!!

και ειανι cloud !

να φτοιαξεις NAS στο σπιτι ποσους δισκους ? UPS θες, ρευμα καις, και επισης στο κλεβουν , καιγεται τα χανεις ολα. Αν νομιζετε οτι το NAS στο σπιτι ειναι η λυση για backup ειναι λαθος.

Και εγω με NAS ειμαι εννοειτε αλλα τα παντα πανε καθημερινα στο S3+Google Drive.

2 hours ago, imr said:

με raspberry

σορρυ, μας λες οτι εχεις τοσο απαραιτητα εγγραφα και φωτογραφιες και μιλας να κανεις NAS με ενα raspberry ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, great είπε

ειναι παρα πολυ μικρο ποσο το χρονο για την προσφορά του!!!!!!!

και ειανι cloud !

να φτοιαξεις NAS στο σπιτι ποσους δισκους ? UPS θες, ρευμα καις, και επισης στο κλεβουν , καιγεται τα χανεις ολα. Αν νομιζετε οτι το NAS στο σπιτι ειναι η λυση για backup ειναι λαθος.

Και εγω με NAS ειμαι εννοειτε αλλα τα παντα πανε καθημερινα στο S3+Google Drive.

σορρυ, μας λες οτι εχεις τοσο απαραιτητα εγγραφα και φωτογραφιες και μιλας να κανεις NAS με ενα raspberry ?????

... κάπως έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, great said:

ειναι παρα πολυ μικρο ποσο το χρονο για την προσφορά του!!!!!!!

και ειανι cloud !

να φτοιαξεις NAS στο σπιτι ποσους δισκους ? UPS θες, ρευμα καις, και επισης στο κλεβουν , καιγεται τα χανεις ολα. Αν νομιζετε οτι το NAS στο σπιτι ειναι η λυση για backup ειναι λαθος.

Και εγω με NAS ειμαι εννοειτε αλλα τα παντα πανε καθημερινα στο S3+Google Drive.

σορρυ, μας λες οτι εχεις τοσο απαραιτητα εγγραφα και φωτογραφιες και μιλας να κανεις NAS με ενα raspberry ?????

Το οτι ειναι cloud δεν ειναι μονο θετικό πάντως (για την google που θα κάνει train τα μοντέλα της με τις φωτογραφίες μου σίγουρα είναι)

Τα 100 ευρώ τον χρονο ΕΙΝΑΙ πολλα. 

 

Δεν είπα ότι θα έχω τα αρχεία του κράτους σε rasperry. Τα προσωπικά μου αρχεία είναι για εύκολη πρόσβαση, backup υπάρχουν ήδη υπεραρκετα εκτός του cloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, imr είπε

Το οτι ειναι cloud δεν ειναι μονο θετικό πάντως (για την google που θα κάνει train τα μοντέλα της με τις φωτογραφίες μου σίγουρα είναι)

Τα 100 ευρώ τον χρονο ΕΙΝΑΙ πολλα. 

 

Δεν είπα ότι θα έχω τα αρχεία του κράτους σε rasperry. Τα προσωπικά μου αρχεία είναι για εύκολη πρόσβαση, backup υπάρχουν ήδη υπεραρκετα εκτός του cloud

Όταν διαβάζω τέτοιες σκέψεις νομίζω πως η μόνη λύση είναι επιστροφή στη σπηλιά 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, imr said:

Τα 100 ευρώ τον χρονο ΕΙΝΑΙ πολλα

λεγε για σενα ειναι πολλα για μενα πες.

διοτι δεν ειναι, ουτε να το συζηταμε δηλαδη για 2TB cloud. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πολλά.για καποιον ειδικα μπορει, αλλα γενικα ΔΕΝ.

18 minutes ago, imr said:

backup υπάρχουν ήδη υπεραρκετα εκτός του cloud

define ?

που ? σε δισκους ? σε παραπανω απο δυο geolocations ?

τι μεθοδο ? GFS ? 

πλεον εαν δεν εχεις cloud δεν εχεις αξιοπιστο backup. Aμα σε νοιαζουν τα δεδομενα σου αν οχι, οκ πάσο

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...