Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπορ αυτοκινήτου μέχρι 20.000€


Alex1290

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξανά ανοίγω το θέμα γιατί χωρίς λόγο το ινσομνια το έκλεισε το προηγούμενο ενώ ήμασταν κόσμιοι στις απαντήσεις μας , τεσπά μάλλον δεν άντεξε τα πολλά άλογα και έκλεισε 😂😆 

Λοιπόν όπως ανέφερα και στο προηγούμενο είμαι στην αναζήτηση ενός σπορ αυτοκινήτου μέχρι 20.000€ (λίγο πάνω και λίγο κάτω) ο σκοπός θα είναι τα road trips και οι βόλτες οπότε θέλω κάτι να το γουστάρω. Ψάχνω ένα αμάξι το οποίο θα είναι έχει βγει από το εργοστάσιο με την φιλοσοφία του σπορ αυτοκινήτου και όχι την πιο σπορ έκδοση ενός αυτοκινήτου πόλης πχ δεν θα ήθελα ένα fiesta ή ένα s3 (μια χαρά αμαξάκια είναι απλά δεν είναι αυτό που ψάχνω εγώ) θα ήθελα να είναι πισωκίνητο ή τετρακίνητο και σε καμία περίπτωση μπροστοκινητο επίσης θα το ήθελα μετά το 2010 ενδεικτικά κάποια τα οποία μου κάνουν ως φιλοσοφία porsche cayman , ford mustang , mx5 nd rf 2.0 κτλ δεν είμαι κολλημένος για αυτό ανέφερα αυτοκίνητα που το καθένα από αυτά έχει διαφορετική φιλοσοφία και είναι τέλειος διαφορετικά μεταξύ τους . Δεν κοιτάω πιο παλιά αυτοκίνητα έχω ήδη ένα bmw z3 1.9 οπότε θα ήθελα κάτι τεχνολογικά πιο προηγμένο , λοιπόν περιμένω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας , όποιος έχει εμπειρία από την συντήρηση ενός τέτοιου αυτοκινήτου να μεταλαμπαδεύσει τις γνώσεις του . 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Alex1290 είπε

Το ξανά ανοίγω το θέμα γιατί χωρίς λόγο το ινσομνια το έκλεισε το προηγούμενο ενώ ήμασταν κόσμιοι στις απαντήσεις μας

Στείλε μήνυμα σε κάποιον μοντ να στο ξανανοίξει.

2 λεπτά πριν, Alex1290 είπε

λοιπόν περιμένω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας

Μπες στο car, τσέκαρε οχήματα με τα προαπαιτούμενα που έχεις, δες ποια σου αρέσουν και πόσταρέ τα μετά εδώ αυτά τα 3, 4 ,5 που θα βρεις για να σου πουν απόψεις. 

Οι προτάσεις δεν πρόκειται να αλλάξουν σε σχέση με το άλλο θέμα. Συν ότι θα μπαίνουν κάποιοι που δεν έχουν διαβάσει τι ζητάς και ποστάρουν ότι αμάξι να ναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Opel GT;

Καλό αλλά θα ήθελα κατι πιο καινούργιο 

32 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Στείλε μήνυμα σε κάποιον μοντ να στο ξανανοίξει.

Μπες στο car, τσέκαρε οχήματα με τα προαπαιτούμενα που έχεις, δες ποια σου αρέσουν και πόσταρέ τα μετά εδώ αυτά τα 3, 4 ,5 που θα βρεις για να σου πουν απόψεις. 

Οι προτάσεις δεν πρόκειται να αλλάξουν σε σχέση με το άλλο θέμα. Συν ότι θα μπαίνουν κάποιοι που δεν έχουν διαβάσει τι ζητάς και ποστάρουν ότι αμάξι να ναι. 

Έστειλα και περιμένω . Δεν έχω καταλήξει κάπου συγκεκριμένα είμαι ακόμα στο ψάξιμο οπότε περιμένω και από άλλους απόψεις . Δεν έχω σκοπό να πάρω αυτό που θα πάρω από την εγχώρια αγορά που είναι ακριβή και με μικρή ποικιλία θα κοιτάξω να εισάγω κάποιο με έναν φίλο μου με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα που μπορεί να βοηθήσει 

Επεξ/σία από Alex1290
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις εσύ αρχικά,  είναι ποιο θα είναι το budget που θα έχεις για την συντήρηση του ανά έτος.

Τέλη, ασφάλεια, λάστιχα, service.

👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, για να πάρεις 20 χιλιάρικα αυτοκίνητο πόσα χρήματα πρέπει να έχεις back up; Το λέω επειδή υπάρχουν και φτηνότερα αυτοκίνητα για να κάνεις δουλειά σου. Εγώ για να διαθέσω 20Κ για αυτοκίνητο, θα ήθελα ιδανικά να αποτελεί το 10% των χρημάτων μου αυτή η δαπάνη. Αν δηλαδή είχα 50Κ στην άκρη, δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 20 για αυτοκίνητο. Φυσικά εξαρτάται από το πόσο σημαντικό είναι για τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aris_ είπε

υπάρχει μια lotus elise με "λίγα" χιλιόμετρα στο mrkplace  ποιο σπορ δεν γίνεται 

Η καλύτερη επιλογή αλλά είναι για πολύ λίγους (οδηγικά). 🤟

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AntonisKo είπε

Η σωστή ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις εσύ αρχικά,  είναι ποιο θα είναι το budget που θα έχεις για την συντήρηση του ανά έτος.

Τέλη, ασφάλεια, λάστιχα, service.

👍

Τέλη μέχρι 600-700 για κάτι που θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον σε μεγάλο βαθμό γιατί το θεωρώ ξεκάθαρα χαράτσι και ανήθικο να τους δίνεις τόσα λεφτά για τέτοιους δρόμους . Τώρα για το σέρβις δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί κάθε αμάξι έχει και άλλα προβλήματα ας πούμε έτσι για την ιστορία μια ζημιά των 600-700€ δεν θα με ταραζε πολύ ασφάλεια εννοείται μικτή σε καλή ασφαλιστική τα λάστιχα συνήθως σε αμάξι που θα το πατήσω λίγο παραπάνω βάζω τα continental. 

2 ώρες πριν, Aris_ είπε

υπάρχει μια lotus elise με "λίγα" χιλιόμετρα στο mrkplace  ποιο σπορ δεν γίνεται 

Μιλάμε για ερωτικό αμάξι αλλά μου φαίνονται λίγα τα άλογα του ,δεν ξέρω δεν έχω οδηγήσει κιόλας ,μου αρέσει όμως που είναι σπαρτιατικό . Θέλω το αμάξι να μείνει στοκ δεν μπαίνω στην λουπα των προγραμμάτων, superchargers , turbo κτλ , αν έχεις εμπειρία επάνω στο Λοτους θα με ενδιέφερε να μου δώσει κάνα τιπ αν και από θέμα συντήρησης είναι τέλειο με το μοτέρ Τογιότα .

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Από περιέργεια, για να πάρεις 20 χιλιάρικα αυτοκίνητο πόσα χρήματα πρέπει να έχεις back up; Το λέω επειδή υπάρχουν και φτηνότερα αυτοκίνητα για να κάνεις δουλειά σου. Εγώ για να διαθέσω 20Κ για αυτοκίνητο, θα ήθελα ιδανικά να αποτελεί το 10% των χρημάτων μου αυτή η δαπάνη. Αν δηλαδή είχα 50Κ στην άκρη, δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 20 για αυτοκίνητο. Φυσικά εξαρτάται από το πόσο σημαντικό είναι για τον καθένα.

Εφοριακός ? 😆😆😆

3 ώρες πριν, 2MM είπε

Subaru BRZ ή το αντιστοιχο Toyota 

Ωραίο αλλά νομίζω ότι το mx5 rf είναι πιο ολοκληρωμένο σαν σύνολο (προσωπική άποψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάς τη Ζ3, ανεβαίνει έτσι το μπάτζετ και χτυπάς μια Mustang. Οκ θα είναι η Ecoboost και όχι η 5.0 αλλά και πάλι παίρνεις πισωκούνα με 320 άλογα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις Ζ3, του πετάς πάνω ένα μοτέρ Μ3 με τα παρελκόμενα, το δηλώνεις 2λιτρο όπως κάνουν όλοι και σου μένουν και λεφτά στην τσέπη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Alex1290 είπε

Το ξανά ανοίγω το θέμα γιατί χωρίς λόγο το ινσομνια το έκλεισε το προηγούμενο ενώ ήμασταν κόσμιοι στις απαντήσεις μας , τεσπά μάλλον δεν άντεξε τα πολλά άλογα και έκλεισε 😂😆 

Λοιπόν όπως ανέφερα και στο προηγούμενο είμαι στην αναζήτηση ενός σπορ αυτοκινήτου μέχρι 20.000€ (λίγο πάνω και λίγο κάτω) ο σκοπός θα είναι τα road trips και οι βόλτες οπότε θέλω κάτι να το γουστάρω. Ψάχνω ένα αμάξι το οποίο θα είναι έχει βγει από το εργοστάσιο με την φιλοσοφία του σπορ αυτοκινήτου και όχι την πιο σπορ έκδοση ενός αυτοκινήτου πόλης πχ δεν θα ήθελα ένα fiesta ή ένα s3 (μια χαρά αμαξάκια είναι απλά δεν είναι αυτό που ψάχνω εγώ) θα ήθελα να είναι πισωκίνητο ή τετρακίνητο και σε καμία περίπτωση μπροστοκινητο επίσης θα το ήθελα μετά το 2010 ενδεικτικά κάποια τα οποία μου κάνουν ως φιλοσοφία porsche cayman , ford mustang , mx5 nd rf 2.0 κτλ δεν είμαι κολλημένος για αυτό ανέφερα αυτοκίνητα που το καθένα από αυτά έχει διαφορετική φιλοσοφία και είναι τέλειος διαφορετικά μεταξύ τους . Δεν κοιτάω πιο παλιά αυτοκίνητα έχω ήδη ένα bmw z3 1.9 οπότε θα ήθελα κάτι τεχνολογικά πιο προηγμένο , λοιπόν περιμένω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας , όποιος έχει εμπειρία από την συντήρηση ενός τέτοιου αυτοκινήτου να μεταλαμπαδεύσει τις γνώσεις του . 

Πούλημα το z3 και s2000… 

Αλλιως z4 και TT Quattro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SaFiS είπε

Αφού έχεις Ζ3, του πετάς πάνω ένα μοτέρ Μ3 με τα παρελκόμενα, το δηλώνεις 2λιτρο όπως κάνουν όλοι και σου μένουν και λεφτά στην τσέπη... :)

Δεν κάνω τέτοια πράγματα φίλε μου όσο τα πειράζεις τόσα προβλήματα σου βγάζουν δεν υπάρχει περίπτωση να πειράξω αμάξι για αναβάθμιση για κανέναν λόγο πέρα του φίλτρου που μπορεί να βάλω ένα ελευθέρας άντε και μια ολόσωμη εξάτμιση με την προϋπόθεση ότι δεν θα κάνει πολύ φασαρία , ειδικότερα το Ζ3 μου που δεν μου έχει βγάλει τίποτα είναι αμαρτία να το πειράξω 

4 ώρες πριν, Burgos είπε

Πουλάς τη Ζ3, ανεβαίνει έτσι το μπάτζετ και χτυπάς μια Mustang. Οκ θα είναι η Ecoboost και όχι η 5.0 αλλά και πάλι παίρνεις πισωκούνα με 320 άλογα 😁

Η Ζ3 δεν φεύγει γιατί είναι αστέρι και με βολεύει στην καθημερινότητά δεν θα πάρω αμάξι 200 , 300 άλογα για να κολλάω στην κίνηση και να μην έχω άλλο . Το mustang το έχω και αυτό στα υπόψιν έχεις πληροφορίες να μου δώσεις τι λέει σαν αμάξι δεν είναι πολύ εκτός από το μπάτζετ μου για εισαγωγή που κοιτάω. Από όσο έχω δει πάντως το 2.3 βγάζει καλούς χρόνους και είναι κοντά στο 5.0

3 ώρες πριν, NikolasKon14 είπε

Πούλημα το z3 και s2000… 

Αλλιως z4 και TT Quattro.

Κοίταξε το Ζ3 δεν φεύγει γιατί όπως είπα το θέλω για καθημερινό γιατί βολεύει σαν σύνολο , τα s2000 ναι μεν μου αρέσουν αλλά δεν πιστεύω ότι πλέον θα βρίσκεται ένα καθαρό s2000 , η Ζ4 e89 με το 28i δίλιτρο στα 245 άλογα είναι μια από τις επιλογές μου δεν έχω μπει στην διαδικασία να κοιτάξω τα ΤΤ γιατί δεν ξέρω τι παίζει με το σύστημα haldex που έχουν τα quattro.

Επεξ/σία από Alex1290
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Alex1290 είπε

 

Η σωστή λύση είναι μία.

Αντικαθιστάς το z3 με ένα κουβά για την καθημερινότητα σου και χτυπάς ένα Elise.

ΑN ξέρεις να οδηγάς σωστά και έχεις και parking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...