Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπορ αυτοκινήτου μέχρι 20.000€


Alex1290

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Nabuko said:

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω ότι αφού είναι να κρατήσεις το Ζ3 γιατί να πάρεις και MX5? Σα να έχεις το ίδιο αμάξι είναι περίπου. 

Ε θα ειναι καμιά 20ρια χρόνια νεότερο από την ζ3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μου πέφτει λόγος για το γούστο του καθενός, "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" κλπ. Δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο "σπορ αυτοκίνητο" όπως το έχεις στο μυαλό σου κάποιο από αυτά που σου προτείνουν και ειδικά για "road trips". Προφανώς ως "road trip" δεν νοείται διαδρομή 50-100-200 χλμ. Αυτό είναι βολτούλα Κυριακής για ούζα. Στα -πολύ- παραπάνω χιλιόμετρα και διάρκειας road trip λοιπόν το "σπορ αυτοκίνητο" μάλλον θα είναι πιο πολύ κούραση παρά χαρά. Επίσης όταν ήδη έχεις Ζ3 την οποία μάλιστα σκοπεύεις και να κρατήσεις, δεν βλέπω να έχουν κανένα μάλλον νόημα ως επιλογές η Elise και το MX5. Μόνο το Mustang "βλέπω" από όσα αναφέρθηκαν. Ή κάποιο Mercedes. Βαρύ, μεγάλο, γρήγορο. Και από εκεί και πέρα άλλη κατηγορία τελείως "Τζιπ" ή Jeep. Cayenne, Cherokee, Grand Cherokee, Mercedes ML. Θα τα βρεις και αρκετά κάτω από το budget σου. Και όταν ανέβεις στα ψηλά (να κάθεσαι ψηλά) δύσκολα κατεβαίνεις έχε υπόψη σου. Εφόσον αφήνεις να εννοηθεί ότι δεν έχεις ουσιαστικό οικονομικό πρόβλημα και μπορείς να σηκώσεις τεκμήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nabuko είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω ότι αφού είναι να κρατήσεις το Ζ3 γιατί να πάρεις και MX5? Σα να έχεις το ίδιο αμάξι είναι περίπου. 

Ισχύει αυτό εν μέρη για αυτό κοιτάω το rf που είναι targa απλά σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκω κάτι καλό που να μην έχει τα αρνητικά του πχ κάποια είναι πολλά κυβικά αλλά έχουν ακριβή συντήρηση κτλ Για αυτό ρώτησα και εδώ μήπως και πεταχτεί μια ιδέα για κάτι που δεν το έχω τσεκαρει όπως πχ η Λοτους που δεν γίνεται να εισαχθεί. Αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου συγκεκριμένα μπορεί στο τέλος να πάρω το mustang απλά είναι δύο διαφορετικοί κόσμοι το mx5 θα ήταν ένα τέλειο αμάξι για να κάνω και τις αναβάσεις μου σε κάτι ωραίες διαδρομές που έχω βρει στο Ζαγόρι και στα Τζουμέρκα με το Ζ3 δεν μπορώ να ευχαριστηθω ανάβαση είναι παλιάς τεχνολογίας ο κινητήρας και δεν έχει ούτε ροπή ούτε και δύναμη για να ευχαριστηθεις μια ανάβαση . Το gt86 που αναφέρθηκε προηγουμένως το θεωρώ σαν αμάξι πανομοιότυπο με το mx5 πιστεύω ότι το mx είναι ανώτερο σύνολο και πιο καινούργιο και παίζουν στα ίδια λεφτά 

1 ώρα πριν, theopan είπε

Αν και δεν μου πέφτει λόγος για το γούστο του καθενός, "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" κλπ. Δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο "σπορ αυτοκίνητο" όπως το έχεις στο μυαλό σου κάποιο από αυτά που σου προτείνουν και ειδικά για "road trips". Προφανώς ως "road trip" δεν νοείται διαδρομή 50-100-200 χλμ. Αυτό είναι βολτούλα Κυριακής για ούζα. Στα -πολύ- παραπάνω χιλιόμετρα και διάρκειας road trip λοιπόν το "σπορ αυτοκίνητο" μάλλον θα είναι πιο πολύ κούραση παρά χαρά. Επίσης όταν ήδη έχεις Ζ3 την οποία μάλιστα σκοπεύεις και να κρατήσεις, δεν βλέπω να έχουν κανένα μάλλον νόημα ως επιλογές η Elise και το MX5. Μόνο το Mustang "βλέπω" από όσα αναφέρθηκαν. Ή κάποιο Mercedes. Βαρύ, μεγάλο, γρήγορο. Και από εκεί και πέρα άλλη κατηγορία τελείως "Τζιπ" ή Jeep. Cayenne, Cherokee, Grand Cherokee, Mercedes ML. Θα τα βρεις και αρκετά κάτω από το budget σου. Και όταν ανέβεις στα ψηλά (να κάθεσαι ψηλά) δύσκολα κατεβαίνεις έχε υπόψη σου. Εφόσον αφήνεις να εννοηθεί ότι δεν έχεις ουσιαστικό οικονομικό πρόβλημα και μπορείς να σηκώσεις τεκμήρια.

Εντάξει δεν είμαι και πλούσιος απλά το σκέφτομαι τα λεφτά για τα τσιγάρα που δεν καπνίζω να τα δώσω στο αμάξι . Ωραία τα suv αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα εγώ. Δεν κοιτάω να πάρω ένα αμάξι το οποίο θα θέλει ειδική συντήρηση ή να είναι πολλά κυβικά μέχρι(3000) και να θέλει στο ταξίδι 12-13 λ/km επίσης θέλω κάτι που να είναι αξιόπιστο και αν χαλάσει να μην θέλει περιουσία να επισκευαστεί δεν κοιτάω πχ mercedes sl ή jaguar xk για τους προαναφερθέντες λόγους. Εάν ήμουν ο ευκατάστατος θα πήγαινα θα έπαιρνα μια cayman 718 και δεν θα άνοιγα το τοπικ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex1290 είπε

για να κάνω και τις αναβάσεις μου σε κάτι ωραίες διαδρομές που έχω βρει στο Ζαγόρι και στα Τζουμέρκα

Γιαννιωτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex1290 είπε

το mx5 θα ήταν ένα τέλειο αμάξι για να κάνω και τις αναβάσεις μου σε κάτι ωραίες διαδρομές που έχω βρει στο Ζαγόρι και στα Τζουμέρκα με το Ζ3 δεν μπορώ να ευχαριστηθω ανάβαση είναι παλιάς τεχνολογίας ο κινητήρας και δεν έχει ούτε ροπή ούτε και δύναμη για να ευχαριστηθεις μια ανάβαση .

Πάρε το MX5 τότε και θεωρώ ότι συνεπακόλουθα το Ζ3 θα το πουλήσεις, παρόλο που αυτή τη στιγμή δεν το βλέπεις πιθανό. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 2MM είπε

Γιαννιωτης?

Περίπου 😝

7 ώρες πριν, Nabuko είπε

Πάρε το MX5 τότε και θεωρώ ότι συνεπακόλουθα το Ζ3 θα το πουλήσεις, παρόλο που αυτή τη στιγμή δεν το βλέπεις πιθανό. 😉

Μπορεί δεν ξέρω αν και ήταν έρωτας από μικρό παιδί για αυτό δεν το δίνω αλλά δεν το αποκλείω  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...