Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε η διάθεση του κορυφαίου επεξεργαστή Intel Core i9-14900KS Special Edition


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, SkaL- said:

Ναι δεν είναι ΕS το ξέρω τι σχέση έχει αυτό, αν με ρωτάς προσωπικά ναι το έχω κάνει πολλές φορές με εκατοντάδες cpus, ειδικά από το 2000 έως 2012 που είχα chillers, vapochil pe,  prometeia mach 2 κτλ κτλ Ε και κάποια χρόνια αργότερα ασχολήθηκα με το oc αλλά χαλαρά....ελπίζω να σε κάλυψα.

ε άρα ξέρεις ότι από cpu σε cpu παίζει και πατάτα. 
αν και δεν είναι ES και golden cpu, είναι picked ότι ανοίγει τόσο.
τώρα άμα το κάνει με 0.6 ή 1.5V δεν το ξέρω… αλλά ετσι το πουλάει. 

Για τους υπόλοιπους  επειδή έχει κουράσει… ποσό καίει και ποσό Green είναι …στην WWF οποίος έχει τέτοιες ανησυχίες ! Τεχνολογικό φόρουμ είναι 

για τις gpu που τις είχατε 5…5 για mining ούτε λόγος… εκεί μοκο ! 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, freegr said:

Μόνο για όσους μπορούν να αγοράσουν και το χρειάζονται πραγματικά βεβαίως, βεβαίως 

Κανείς και πουθενά δεν τον χρειάζεται, κάνει πολύ καλύτερα τη δουλειά του με έναν πολύ λιγότερο ενεργοβόρο και εύκολο στην ψύξη αντίστοιχο AMD. Καλά για gaming μάλλον για καμία 5ετια θα παλεύουν να κερδίσουν τον 7800X3D

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, TrialKid είπε

ε άρα ξέρεις ότι από cpu σε cpu παίζει και πατάτα. 
αν και δεν είναι ES και golden cpu, είναι picked ότι ανοίγει τόσο.
τώρα άμα το κάνει με 0.6 ή 1.5V δεν το ξέρω… αλλά ετσι το πουλάει. 

Για τους υπόλοιπους  επειδή έχει κουράσει… ποσό καίει και ποσό Green είναι …στην WWF οποίος έχει τέτοιες ανησυχίες ! Τεχνολογικό φόρουμ είναι 

για τις gpu που τις είχατε 5…5 για mining ούτε λόγος… εκεί μοκο ! 
 

Στην απάντηση σου πάλι συμπεριλαμβάνεις εμένα, από την εμπειρία μου es και πολύ καλά κομμάτια δεν είχα συναντήσεις, συνήθως τα καλά κομμάτια ήταν τα δεύτερα rev ή και τρίτα σε κάποιες περιπτώσεις. Το mining δεν το συμπάθησα ούτε το υποστήριξα, ίσα ίσα πολλά χρόνια που είχε δυνατές oced gpus έκανα seti ή folding και για σταθερότητα του συστήματος αλλά και από ιδεολογία.

7 ώρες πριν, SkaL- είπε

 

 

Επεξ/σία από SkaL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν μπορώ να καταλάβω γιατί σκάτε όλοι με το πόση ενέργεια καταναλώνουν cpu gpu κτλ,άμα δν θέλετε να καταναλώνεται στην τελική μν παίρνετε υπολογιστή έχετε κουράσει πολύ!χόμπι και εργαλείο εργασίας είναι πως θα γίνει χρειάζεται ρεύμα…..ελεος!Με το που βγαίνει κάτι με την μια πωωωω κοίτα ποσα βατ τραβάει,οποίας εταιρίας και να είναι ότι και να είναι θέλει ρεύμα πως θα το κάνουμε,όλο κλάψα είσαστε πππφφφφ

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Θα περιμένω να βγει το Core i9-14900KS Special Edition Plus Ultra

Ξέχασες να βάλεις και το super 😄

31 λεπτά πριν, gurgurant είπε

Δν μπορώ να καταλάβω γιατί σκάτε όλοι με το πόση ενέργεια καταναλώνουν cpu gpu κτλ,άμα δν θέλετε να καταναλώνεται στην τελική μν παίρνετε υπολογιστή έχετε κουράσει πολύ!χόμπι και εργαλείο εργασίας είναι πως θα γίνει χρειάζεται ρεύμα…..ελεος!Με το που βγαίνει κάτι με την μια πωωωω κοίτα ποσα βατ τραβάει,οποίας εταιρίας και να είναι ότι και να είναι θέλει ρεύμα πως θα το κάνουμε,όλο κλάψα είσαστε πππφφφφ

Είπε ο τύπος που έχει στο σπίτι του μόνο λάμπες led για χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο βασιλιας του gaming είναι ο 7800X3D αλλά η διαφορά είναι ΟΡΙΑΚΗ σε αναλύσεις 1440p/2160p που παίζουν αυτές οι CPU. Αλλά και πάλι κερδίσει ο AMD γιατί το πετυχαίνει με πολυ λιγότερο ρεύμα και χαμηλότερη τιμη.

 

Ομως ο Ι9 σε κάποιες εργασίες είναι καλύτερος , οπότε έχει νόημα η αγορά του. Οσον αφορά το ρεύμα είναι ΚΟΥΤΑΜΑΡΕΣ γι'αυτό το κομμάτι. Σαν να αγοράζεις FERRARI και να σου λέει ο άλλος , μα τι βλάκας που είσαι , καιει πολυ βενζινη. Προσωπικά δίνω μεγάλη σημασία στην καταναλωση αλλά δεν την θεωρώ σημαντικο κριτήριο εκεί πάνω στην κορυφη.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gurgurant είπε

Δν μπορώ να καταλάβω γιατί σκάτε όλοι με το πόση ενέργεια καταναλώνουν cpu gpu κτλ,άμα δν θέλετε να καταναλώνεται στην τελική μν παίρνετε υπολογιστή έχετε κουράσει πολύ!χόμπι και εργαλείο εργασίας είναι πως θα γίνει χρειάζεται ρεύμα…..ελεος!Με το που βγαίνει κάτι με την μια πωωωω κοίτα ποσα βατ τραβάει,οποίας εταιρίας και να είναι ότι και να είναι θέλει ρεύμα πως θα το κάνουμε,όλο κλάψα είσαστε πππφφφφ

Το βασικότερο ειναι αρχικά το τι ψύξη θα χρειάζεται αυτο το πραγμα και κατα δευτερον δεν μπορεις να βγαζεις ενα cpu που φτανει την κατανάλωση θερμάστρας και αντε ο επαγγελματιας κτλ πες ειναι κοστος στην εργασια του (που ακομα και εκει ο αλλος θελει να ριχνει τα κοστη). Για κάποιον που κανει gaming, χομπι κτλ θα του λες οτι το μηχανημα του το 2024 που ολες οι συσκευες προσπαθουμε να καταναλωνουν λιγοτερο απο παλιοτερα (για περιβάλλον και γιατι το κοστος ενεργειας ειναι στο θεο) να του λες οτι θα φτανει μαζι με οθονες κτλ 800-1000 watt.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

Το βασικότερο ειναι αρχικά το τι ψύξη θα χρειάζεται αυτο το πραγμα και κατα δευτερον δεν μπορεις να βγαζεις ενα cpu που φτανει την κατανάλωση θερμάστρας και αντε ο επαγγελματιας κτλ πες ειναι κοστος στην εργασια του (που ακομα και εκει ο αλλος θελει να ριχνει τα κοστη). Για κάποιον που κανει gaming, χομπι κτλ θα του λες οτι το μηχανημα του το 2024 που ολες οι συσκευες προσπαθουμε να καταναλωνουν λιγοτερο απο παλιοτερα (για περιβάλλον και γιατι το κοστος ενεργειας ειναι στο θεο) να του λες οτι θα φτανει μαζι με οθονες κτλ 800-1000 watt.   

Το πρόβλημα της κατανάλωσης λύνεται εύκολα παλικάρια... μπαίνεις στο UEFI και ρίχνεις το limit οταν κανει boost σε λογικά επίπεδα και το cpu ανεβαίνει το efficiency απ' ευθείας 

Πχ αν κανει boost στα 320w τον κατεβάζεις στα 200 και χανεις ελάχιστα στο multicore μονο

Αν γίνει και ενα undervolt τότε η διαφορά θα είναι μηδαμινή

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kyro είπε

Ξέχασες να βάλεις και το super 😄

Είπε ο τύπος που έχει στο σπίτι του μόνο λάμπες led για χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος.

Που ξέρεις εσυ τι έχω σπίτι μου ρε πανέξυπνε,για μαζεψου

1 ώρα πριν, kata_tixi είπε

Το βασικότερο ειναι αρχικά το τι ψύξη θα χρειάζεται αυτο το πραγμα και κατα δευτερον δεν μπορεις να βγαζεις ενα cpu που φτανει την κατανάλωση θερμάστρας και αντε ο επαγγελματιας κτλ πες ειναι κοστος στην εργασια του (που ακομα και εκει ο αλλος θελει να ριχνει τα κοστη). Για κάποιον που κανει gaming, χομπι κτλ θα του λες οτι το μηχανημα του το 2024 που ολες οι συσκευες προσπαθουμε να καταναλωνουν λιγοτερο απο παλιοτερα (για περιβάλλον και γιατι το κοστος ενεργειας ειναι στο θεο) να του λες οτι θα φτανει μαζι με οθονες κτλ 800-1000 watt.   

Το πισι μου με όλα τα πάντα 13900k,3090 kingpin φουλ υδροψυξη,με 12 ανεμιστήρες Phanteks t30,μια 55 άρα Oled 4k και μια 45αρα μονιτορ ανάλογα σε ποια βάζω να παίξω τραβάει μαξ 700βατ,όποτε μν μου λετε υπερβολές,άμα παίζετε σε 1080p ακόμα που δουλεύει φουλ επεξεργαστη δν σαν φταίω εγώ χαχα 2κ και πάνω πάνε ρελαντί οι επεξεργαστές.ενεργειακες κρίσης και τέτοια δν υπάρχουν όλα για το κέρδος γίνονται και συμφέροντα!…..αν εσυ θεωρείς θερμαστρα 250 βατ από επεξεργαστη γτ εμένα πάνω από 160 δν μου έχει τραβήξει με ότι κάνω στο πισι μου,μαλλον εσείς έχετε το πρόβλημα η κάτι δν κάνετε καλά….οταν γυρίσω βάζω και φωτό άμα θέλετε.

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, gurgurant said:

Που ξέρεις εσυ τι έχω σπίτι μου ρε πανέξυπνε,για μαζεψου

Το πισι μου με όλα τα πάντα 13900k,3090 kingpin φουλ υδροψυξη,με 12 ανεμιστήρες Phanteks t30,μια 55 άρα Oled 4k και μια 45αρα μονιτορ ανάλογα σε ποια βάζω να παίξω τραβάει μαξ 700βατ,όποτε μν μου λετε υπερβολές,άμα παίζετε σε 1080p ακόμα που δουλεύει φουλ επεξεργαστη δν σαν φταίω εγώ χαχα 2κ και πάνω πάνε ρελαντί οι επεξεργαστές.ενεργειακες κρίσης και τέτοια δν υπάρχουν όλα για το κέρδος γίνονται και συμφέροντα!…..αν εσυ θεωρείς θερμαστρα 250 βατ από επεξεργαστη γτ εμένα πάνω από 160 δν μου έχει τραβήξει με ότι κάνω στο πισι μου,μαλλον εσείς έχετε το πρόβλημα η κάτι δν κάνετε καλά….οταν γυρίσω βάζω και φωτό άμα θέλετε.

Το ότι εσύ πιάστηκες κορόιδο και πήγες για την μάπα τον 13900k ενώ 7800X3D και 7950X3D τον κερδίζουν με το 1/3 της κατανάλωσης δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμβουλεύεις και τους άλλους να πιάνονται κορόιδα

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 6
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...