Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 5590 Fiber Review - Η δύναμη του Fiber είναι εδώ


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ 380€ για το συγκεκριμένο ντενεκέ που μπουκώνει σε sustainable 1Gbit και ρίχνει την PPPoE σύνδεση και ψάχνεσαι.

Με λίγα παραπάνω πας σε σοβαρό router (UDMP) και τα αφήνεις αυτά για κανα κυρ-Μπάμπη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμείς στην δουλειά έχουμε 2 x 1 Gbps και OTE μας ειχε δωσει το 5530. Η οπτική ήρθε μέχρι το δωμάτιο που είναι τα ρουτερ. Πιστεύω είναι μια χαρά δεν βλέπω τον λόγο να χρεωθώ 380 € για να πάω στο 5590. Προτιμώ να δώσω αυτά τα λεφτά άντε λίγα παραπάνω για να πάρω ένα switch 10gpbs 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να βάλεις ότι ρούτερ θες με ενσωματωμένο gpon, απλά πρέπει να δηλώσει ο τεχνικός το serial του στο σύστημα για να καταλάβει το splitter της καμπίνας ποια γραμμή ειναι. Μόνος να το πάρεις και να το βάλεις δεν γίνεται.

Επεξ/σία από sold13r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Κανένας που διάβασε την νομοθεσία δεν θα νόμιζε κάτι τέτοιο, καθώς από όταν ανακοινώθηκε εξαρχής προβλέπει ξεχωριστά ότι στην περίπτωση του FTTH το Σημείο Τερματισμού του Δικτύου είναι το ONT του παρόχου και όχι το οπτικό πριζάκι.

Εξάλλου τι πιο συνηθισμένο από το να κάθονται να διαβάζουν την νομοθεσία οι απλοί χρήστες;

Μία χαρά το λέει ο αρθογράφος, κάποιος τυπικός χρήστης που ειδησεογραφικά έχει μάθει ότι " ο πάροχος πρέπει να υποστηρίζει οποιοδήποτε Modem Router" θα υποθέσει ότι θα μπορούσε να βάλει απευθείας δικό του εξοπλισμό. Και advanced insomniac να είναι κάποιος μπορεί να κάνει την λάθος υπόθεση, δεν σημαίνει ότι μεταπηδώντας από το ADSL, το VDSL και τα 4G/5G θα ξέρεις και τι παίζει με τα fiber. Κατόπιν διαβάσματος-ψαξίματος ή μετά από ανάγνωση του συγκεκριμένου άρθρου προφανώς όχι. Την νομοθεσία πάντως θα κάτσουν να την διαβάσουν απειροελάχιστοι. Και αν μιλάμε για απλούς χρήστες ίσως να είναι και λίγο "διαστροφικοί". Τουλάχιστον εξ ιδίων κρίνοντας έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.

 

3 ώρες πριν, menthol1979 είπε

Ναι, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ 380€ για το συγκεκριμένο ντενεκέ που μπουκώνει σε sustainable 1Gbit και ρίχνει την PPPoE σύνδεση και ψάχνεσαι.

Με λίγα παραπάνω πας σε σοβαρό router (UDMP) και τα αφήνεις αυτά για κανα κυρ-Μπάμπη.

Δεν είναι 380 € η τιμή του αλλά 270-280 €, αυτή την στιγμή πιθανώς λόγω έλλειψης έχει κάνει spike η τιμή στο 380άρι.

Από την άλλη γιατί κάνεις τσιγκουνιές; Σε απλό οικιακό setup επειδή είσαι "advanced" χρήστης(τρομάρα σου) βάλε αυτό:

 MikroTik Routers and Wireless - Products: CCR2216-1G-12XS-2XQ

Γιατί να ρισκάρεις να σε πούνε κυρ-Μπάμπη ή κυρ-Παντελή; Βάλε cloud core router με "power of 100 Gigabit networking with L3 Hardware Offloading". Τι μόνο 3000€;

Επεξ/σία από SV1EOD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που εχω 2.5 GB συνδεση. Με το 5530 που μου εδωσε ο παροχος εχω μονο 1GB ehternet port.. Υπαρχει router να μου δινει 2.5 εξοδο??

Γιατι μεχρι το PC ειμαι με CAT 8 και 10GB LAN PCI στη μητρικη οποτε με κοβει ο παροχος με το router που μου εδωσε

 

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Tablet είπε

Εγω που εχω 2.5 GB συνδεση. Με το 5530 που μου εδωσε ο παροχος εχω μονο 1GB ehternet port.. Υπαρχει router να μου δινει 2.5 εξοδο??

Γιατι μεχρι το PC ειμαι με CAT 8 και 10GB LAN PCI στη μητρικη οποτε με κοβει ο παροχος με το router που μου εδωσε

Το 5530 fiber έχει μια έξοδο 2,5. Εκτός και αν σου δώσανε ξεχωριστό ONT, που δεν νομίζω, οπότε θες άλλο router.

Εξωτερικό υποθέτω, υπάρχει Ελλάδα 2.5Gb σύνδεση μη εταιρική;

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Jts είπε

Το 5530 fiber έχει μια έξοδο 2,5. Εκτός και αν σου δώσανε ξεχωριστό ONT, που δεν νομίζω, οπότε θες άλλο router.

Εξωτερικό υποθέτω, υπάρχει Ελλάδα 2.5Gb σύνδεση μη εταιρική;

Στην 2.5 παει το ΟΝΤ σωστα.. Ναι για Ελβετια μιλαω, οποτε να παω με δικο μου router αν θελω 2.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Tablet είπε

Στην 2.5 παει το ΟΝΤ σωστα.. Ναι για Ελβετια μιλαω, οποτε να παω με δικο μου router αν θελω 2.5

Τσιγκούνηδες δηλαδή οι Ελβετοί, χρειάζεται να τραβάνε 3 συσκευές ταυτόχρονα από τα 3 lan του router για να φτάσεις το maximum(αν δεν maxarei το cpu του ρούτερ πρώτα).

Έχεις ρωτήσει μήπως δίνουν και router με 2.5gbps lan;

Η αλήθεια είναι πάντως το ξεχωριστό ONT βολεύει αν θες να βάλεις δικό σου ρούτερ καλύτερο, αλλά σίγουρα είναι έξτρα κόστος ειδικά σε 2,5gb

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Τσιγκούνηδες δηλαδή οι Ελβετοί, χρειάζεται να τραβάνε 3 συσκευές ταυτόχρονα από τα 3 lan του router για να φτάσεις το maximum(αν δεν maxarei το cpu του ρούτερ πρώτα).

Έχεις ρωτήσει μήπως δίνουν και router με 2.5gbps lan;

Δεν δινουν αλλα οταν ηρθε ο τεχνικος και το μετρησαμε φτανει 2.5 στο σπιτι.. Υπαρχει ρουτερ να δινει 2.5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Tablet είπε

Δεν δινουν αλλα οταν ηρθε ο τεχνικος και το μετρησαμε φτανει 2.5 στο σπιτι.. Υπαρχει ρουτερ να δινει 2.5?

Πλέον αρκετά, αλλά δεν είναι φθηνά, 200+ αλλά ανάλογα και το μοντέλο είναι πολύ καλύτερα.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...