Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 5590 Fiber Review - Η δύναμη του Fiber είναι εδώ


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Jts είπε

Πλέον πολλά, αλλά δεν είναι φθηνά, 200+ αλλά ανάλογα και το μοντέλο είναι πολύ καλύτερα.

Θεωρητικα oμως θελω μια 2.5 για το ΟΝΤ και μια εξοδο για το pc; Καποια προταση;

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tablet είπε

Εγω που εχω 2.5 GB συνδεση. Με το 5530 που μου εδωσε ο παροχος εχω μονο 1GB ehternet port.. Υπαρχει router να μου δινει 2.5 εξοδο??

Γιατι μεχρι το PC ειμαι με CAT 8 και 10GB LAN PCI στη μητρικη οποτε με κοβει ο παροχος με το router που μου εδωσε

 

Η WAN port του 5530 όπως και του 5590 είναι 2.5GB

https://www.manua.ls/avm/fritzbox-5530/specifications

Οι υπόλοιπες LAN θύρες είναι όλες 1Gbit και στα 2 μοντέλα.

Ή αγοράζεις άλλο router ή συνδέεις απευθείας στην οπτική το 5530 και την WAN θύρα του την αλλάζεις σε Ethernet LAN για να σου δίνει στο PC 2.5Gbit.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D-Lux είπε

Η WAN port του 5530 όπως και του 5590 είναι 2.5GB

https://www.manua.ls/avm/fritzbox-5530/specifications

Οι υπόλοιπες LAN θύρες είναι όλες 1Gbit και στα 2 μοντέλα.

Ή αγοράζεις άλλο router ή συνδέεις απευθείας στην οπτική το 5530 και την WAN θύρα του την αλλάζεις σε Ethernet LAN για να σου δίνει στο PC 2.5Gbit.  

δεν γινεται να παω γιατι εχει ΟΝΤ ο παροχος. Οποτε στην 2.5 του 5530 ειναι καρφομενο το ΟΝΤ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tablet είπε

Θεωρητικα πμως θελω μια 2.5 για το ΟΝΤ και μια εξοδο για το pc; Καποια προταση;

Η αλήθεια είναι ότι στην τιμή σου είπα λίγο, νόμιζα ότι υπήρχαν φθηνά, με 2 θύρες όντως είναι αρκετά ακριβά τα consumer.

Μια καλή επιλογή που αναφέρθηκε είναι το ubiquity UDP pro SE (ή το UDM pro αλλά θες ένα τέτοιo SFP)

Τώρα μπορεί να υπάρχουν και πιο custom λύσεις με pfSense πιο φθηνές ή κάποια microtik, αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

Υπάρχουν και κάποια Asus all-in-one με wifi 6E που έχουν 2 τέτοιες θύρες αλλά κοστίζουν 500+

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, great είπε

Kανει connect σε VPN δεν βλεπω να λεει οτι ειναι server για VPN.

Εφόσον συνδέσεις όλες τις συσκευές σου με πχ Wireguard τότε γίνεται VPN server για τις συσκευές που συνδέονται με αυτό τον τρόπο στο home network όταν είσαι εκτός.

1 λεπτό πριν, Tablet είπε

δεν γινεται να παω γιατι εχει ΟΝΤ ο παροχος. Οποτε στην 2.5 του 5530 ειναι καρφομενο το ΟΝΤ..

Οπότε παίρνεις άλλο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, D-Lux είπε

Εφόσον συνδέσεις όλες τις συσκευές σου με πχ Wireguard τότε γίνεται VPN server για τις συσκευές που συνδέονται με αυτό τον τρόπο στο home network όταν είσαι εκτός.

Οπότε παίρνεις άλλο router.

αυτο λεω αλλα δεν βλεπω να υπαρχουν επιλογες με 2 x 2.5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρκετούς τα FTTH Modem Routers (ΟΝΤ) είναι κάτι άγνωστο. το 70% περίπου; που βρίζουμε κάθε μέρα για την 50άρα που είναι 24άρα και σου λένε και ότι ειναι μια χαρά το ιντερνετ σου.

 

Για άλλους είναι μία πραγματικότητα που την ζουν κάθε μέρα αφού το FTTH έχει φτάσει στην περιοχή τους , κανά 15% να πούμε;

ενώ για άλλους είναι ένα "'όνειρο" και είναι στην αναμονή περιμένοντας το FTTH να γίνει διαθέσιμο, ε και κανά 15% εδώ.

 

ή μάλλον κάτι τέτοιου είδους ειδήσεις είναι για να μας τρολάρουν ή καταλάθος παίζουν και μπανανία ή (όπως και η πολιτικοί) απευθύνονται μόνο στην μειοψηφία  ή κάποιοι είναι στον κόσμο τους

Ή εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας και ζω στα βουνά ......

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, great είπε

Kανει connect σε VPN δεν βλεπω να λεει οτι ειναι server για VPN.

Αν οχι,  wireguard σε raspberry και είσαι κομπλέ. Αν εσείς όρεξη να ασχοληθείς. Όχι ότι είναι τίποτα. Με 5 κλικ είχα vpn server.  
 

Επεξ/σία από soconium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, soconium said:

Αν οχι,  wireguard σε raspberry και είσαι κομπλέ. Αν εσείς όρεξη να ασχοληθείς. Όχι ότι είναι τίποτα. Με 5 κλικ είχα vpn server.  
 

δεν εχει.

Το εχω κανει ήδη αυτο. Oυτε 5 κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Tablet είπε

Στην 2.5 παει το ΟΝΤ σωστα.. Ναι για Ελβετια μιλαω, οποτε να παω με δικο μου router αν θελω 2.5

😃😃😃

Και στη Ιταλία 2.5 είναι όλες οι FTTH συνδέσεις 1Gigabit δεν νομίζω πλέον να να υπάρχει. Και οι τιμές στα 2.5 παίζουν από 23 μέχρι 27 ευρώ τον μήνα. Στην Ελβετία πόσο πληρώνεις για 2.5 ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aprile είπε

😃😃😃

Και στη Ιταλία 2.5 είναι όλες οι FTTH συνδέσεις 1Gigabit δεν νομίζω πλέον να να υπάρχει. Και οι τιμές στα 2.5 παίζουν από 23 μέχρι 27 ευρώ τον μήνα. Στην Ελβετία πόσο πληρώνεις για 2.5 ?

Δεν ξερω αν ειναι για ολη την Ιταλια FTTH αλλα βορεια Μιλανο, Κομο σιγουρα. Ελβετια παιζει απο 25 η 1GB αλλα δίνουν ήδη 10GB σε περιοχες με 40 περιπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tablet είπε

Δεν ξερω αν ειναι για ολη την Ιταλια FTTH αλλα βορεια Μιλανο, Κομο σιγουρα. Ελβετια παιζει απο 25 η 1GB αλλα δίνουν ήδη 10GB σε περιοχες με 40 περιπου 

Πες το καθαρά η "φτωχή" Ελβετία πληρώνει 25 ευρώ τον μήνα το gigabit FTTH . Στη "πλούσια" Ελλάδα πόσο τα διπλά ;

😃😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...